Hemoroidy w ciąży

czy da się ich uniknąć?

Hemoroidy i guzki krwawnicze – te dwa określenia odnoszą się do jednej i tej samej choroby, która jest najcześciej występującym schorzeniem odbytu. To wstydliwy problem, który może dotyczyć nawet 70% procent dorosłych. Hemoroidy a ciąża – czy da się zapobiec problemowi zanim będzie za późno?

hemoroidy w ciazy

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Co to są hemoroidy?

  Po pierwsze należy zaznaczyć, że hemoroidy są fizjologiczną strukturą naszego organizmu, a ich funkcją jest uszczelnienie kanału odbytu. Mają budowę jamistą, stanowiącą końcowe połączenie tętniczo – żylne, która prawidłowo znajduje się powyżej linii zębatej odbytu. Często, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe okolicy odbytu, zaczynamy podejrzewać, że mamy hemoroidy.

  Używając prawidłowego języka medycznego powinniśmy mówić o chorobie hemoroidalnej, czyli sytuacji, kiedy dochodzi do rozszerzenia splotów żylnych i ich nadmiernego przekrwienia. To właśnie ono najczęściej współwystępuje ze stanem zapalnym i objawami chorobowymi.

  Przyczyny powstawania hemoroidów

  Choroba hemoroidalna jest schorzeniem cywilizacyjnym o etiologii (pochodzeniu) wieloczynnikowym. Do jej rozwoju predysponuje między innymi:

  • siedzący tryb życia,
  • niska aktywność fizyczna,
  • dźwiganie ciężarów,
  • przewlekłe zaparcia,
  • dieta uboga w błonnik (ubogoresztkowa),
  • ciąża,
  • porody naturalne,
  • alkoholizm.

  Hemoroidy a ciąża - jak zapobiegać?

  Ciąża jest jednym z czynników predysponujących do występowania choroby hemoroidalnej. Patomechanizm jej powstawania w tym okresie jest złożony – swój udział w ich rozwoju mają między innymi czynniki mechaniczne (wzrost objętości macicy) i hormonalne.

  Bardzo dobrym sposobem pozwalającym na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby hemoroidalnej w ciąży jest utrzymywanie odpowiedniej diety i zapobieganie występowaniu zaparć.

  Odpowiedź na pytanie jak zapobiegać hemoroidom w ciąży jest prosta.

  1. Przede wszystkim warto jeść potrawy bogate w błonnik, a ubogie w tłuszcze.
  2. Konieczne jest częste i obfite picie płynów.
  3. Należy unikać celowego zwlekania z oddawaniem stolca.
  4. Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednia aktywność fizyczna, dostosowana do stopnia zaawansowania ciąży.

  Co na hemoroidy w ciąży - maści, leki czy zabiegi?

  Według statystyk nawet u 35% ciężarnych kobiet dochodzi do rozwoju objawowej choroby hemoroidalnej. Należy zaznaczyć, że u wielu z nich symptomy mijają po porodzie. Niestety nasilające się objawy takie jak krwawienie, pieczenie, swędzenie czy ogólny dyskomfort okolicy odbytu zmuszają do podjęcia specjalistycznego działania.

  W pierwszej kolejności stosuje się leczenie objawowe – koniecznie w porozumieniu z lekarzem, bowiem wiele leków, zarówno doustnych, jak i działających miejscowo, jest przeciwwskazanych w okresie ciąży z uwagi na możliwy negatywny wpływ na rozwijające się w organizmie matki dziecko. Zabiegi chirurgiczne w okresie ciąży wykonywane są rzadko i najczęściej dotyczą pacjentek z bardzo zaawansowaną chorobą hemoroidalną.

  Hemoroidy po porodzie - wybierz skuteczną metodę leczenia

  Warto zaznaczyć, że u wielu kobiet po ciąży choroba hemoroidalna ulega regresji. Możemy wyróżnić różne metody leczenia choroby hemoroidalnej po porodzie.

  Jedną z tych, która przynosi dobre efekty (nawet 90% skuteczności) jest technika DGHAL. Polega ona na kontrolowanym przez sondę dopplerowską podwiązywaniu naczyń krwionośnych. To metoda o wysokiej skuteczności, która jednocześnie pozwala na szybki powrót do codziennej aktywności.

  Innym sposobem jest leczenie hemoroidów metodą Barrona, którą wyróżnia się jako jedną z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych technik małoinwazyjnego leczenia tej dolegliwości. Na podstawę hemoroidu aplikuje się specjalną gumową opaskę, stąd też nazwa “gumkowanie”. Celem jest doprowadzenie do niedokrwienia żylaka znajdującego się w okolicy odbytu, jego dewitalizacji, a w końcowym etapie odpadnięcia. Procedura nie wymaga hospitalizacji.

  Skutecznym rozwiązaniem pozwalającym na pozbycie się guzków krwawniczych, jest także leczenie hemoroidów z wykorzystaniem zaawansowanych technologii laserowych. Polega ono na podaniu wiązki energii o długości 1470 nm do poduszki hemoroidalnej. Laserowe leczenie hemoroidów w konsekwencji prowadzi to do martwicy guzka.

  Wśród nieinwazyjnych metod leczenia wyróżnia się także skleroterapię hemoroidów. Do guzka podaje się środek obliterujący powodujący powstanie stanu zapalnego, obkurczenie i wreszcie zwłóknienie guzka. Zaletą tej metody jest szybki powrót do codziennej aktywności za sprawą krótkiego okresu rekonwalescencji.

  W naszej placówce stosuje się także metodę ablacji hemoroidów falą radiową o wysokiej częstotliwości (EVRF), czyli zabieg cieszący się ogromną skutecznością, polegający na zablokowaniu przepływu krwi przez powiększony hemoroid. Do żylaka wprowadzana jest sonda emitująca fale radiowe do tkanki podśluzówkowej guzka. Emitowana fala wywołuje podgrzanie naczyniowych splotów hemoroidalnych, naczynia zostają zamknięte, a w miejscu zmienionym chorobowo powstaje blizna.

  Pacjentów zainteresowanych konsultacja w sprawie leczenia choroby hemoroidalnej  zapraszamy do kontaktu.

  W Ars Estetica we Wrocławiu leczeniem proktologicznym zajmuje się dr Bogumił Bednorz.

  Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na temat hemoroidów, szczeliny odbytu i fałdów okołoodbytniczych.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wiadomość *