Worki pod oczami

zabiegi i pielęgnacja

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Worki pod oczami to przypadłość, która dotyczy wielu osób i może być przyczyną kompleksów. Twarz sprawia wrażenie zmęczonej i nawet odpowiednia pielęgnacja i zdrowy tryb życia pozostają bezskuteczne w walce z problemem. Uznaje się, że do najczęstszych przyczyn zaliczyć można zbyt małą ilość snu, niewłaściwe nawyki żywieniowe, stosowanie używek czy stres.

Zabiegi na worki pod oczami, dobrane indywidualnie do jakości skóry i problemu pacjenta, mogą okazać się skuteczne. Do sprawdzonych procedur z zakresu medycyny estetycznej należą między innymi mezoterapia igłowa, Dermapen (mezoterapia mikroigłowa), laseroterapia z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 czy Teosyal Redensity II. W przypadku zaawansowanego problemu konieczna może okazać się blefaroplastyka. Plastyka powiek dolnych, jako zabieg chirurgiczny, wymaga jednak dłuższego okresu rekonwalescencji i wykonania odpowiednich badań.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Przyczyny
  • Kremy na worki pod oczami
  • Domowe sposoby
  • Zabiegi na worki pod oczami
  • Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

  Przyczyny

  Opuchlizna pod oczami to problem, który bardzo często dziedziczymy. Dlatego uznaje się, że wśród czynników determinujących pojawienie się worków pod oczami koronne miejsce zajmują czynniki genetyczne. W wielu przypadkach ma to związek z zastojem limfy, która w 90% składa się z wody i płynu śródmiąższowego z krwi. Obrzęki limfatyczne w tej okolicy bywają konsekwencją:

  • nieodpowiedniego trybu życia,
  • niewystarczającej ilości snu,
  • palenia papierosów,
  • spożywania zbyt dużych ilości alkoholu,
  • prowadzenie siedzącego trybu życia.

  Jeżeli worki pod oczami pojawiają się zwykle po przebudzeniu, a w ciągu dnia ulegają zmniejszeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że obrzęk wiąże się właśnie z zastojem limfatycznym.

  Warto również pamiętać o tym, że przyczyną występowania worków pod oczami mogą być także:

  • choroby nerek,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby serca,
  • przepuklina tłuszczowa,
  • spadek napięcia mięśnia okrężnego.

  Niewykluczone jest także, że powodem pojawienia się worków pod oczami jest nadwaga, która prowadzi do gromadzenia się tłuszczu w poduszkach tłuszczowych zlokalizowanych w okolicy powiek dolnych. Jeśli problem występuje niezależnie od pory dnia, to powodem może być właśnie przepuklina tłuszczowa.

  Innym defektem estetycznym są cienie pod oczami. I choć mogą pojawiać się z tych samych powodów, co worki pod oczami, czyli brak snu, stosowanie używek czy niewłaściwy tryb życia, to w wielu przypadkach mają związek przede wszystkim z cienką skórą tej okolicy oka, której jakość spada wraz z wiekiem, prowadząc do uwidaczniania znajdujących się pod powieką naczyń krwionośnych. Sińce pod oczami związane są także z występowaniem chorób wśród których wymienia się:

  • niedoczynność tarczycy,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • alergie,
  • anemię,
  • choroby nerek i wątroby,
  • dysfunkcje śledziony.

  Kremy na worki pod oczami

  Okolica oka wymaga szczególnej pielęgnacji i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Na ile jednak możemy radzić sobie z workami pod oczami stosując kremy i inne kosmetyki dedykowane pielęgnacji tego obszaru?

  Biorąc pod uwagę fakt, że przyczyn należy upatrywać w niewłaściwym trybie życia oraz występowaniu określonych chorób, sama pielęgnacja jest niewystarczająca. Jak w przypadku innych przypadłości, w pierwsze kolejności powinniśmy skupić się na eliminacji przyczyny i działaniach o charakterze prewencyjnym, dbając jednocześnie o odpowiednie nawilżenie skóry pod oczami.

  Domowe sposoby

  Obrzęku pod oczami można pozbyć się stosując chłodne okłady. Sposobów jest kilka i zaliczamy do nich np.:

  • okłady z coldpacków,
  • kompresy z plasterków ogórka,
  • przykładanie chłodnej łyżeczki do powiek.

  Popularne stały się także hydrożelowe płatki pod oczy – trzymane w lodówce, z powodzeniem mogą zastąpić każdy z wymienionych wyżej okładów.

  Zabiegi na worki pod oczami

  Na listę zabiegów medycyny estetycznej, które można wykonać w określonych przypadkach, składają się mezoterapia igłowa, laseroterapia, mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem technologii Dermapen oraz Teosyal Redensity II.

  • Mezoterapia igłowa pod oczy

  Mezoterapia pod oczy to procedura, które pozwala na wprowadzenie do głębszych warstw skóry substancji aktywnych, a powstałe podczas wykonywania zabiegu mikronakłucia stymulują mikrokrążenie i prowadzą do uruchomienia produkcji kolagenu. To zabieg, którego celem jest przede wszystkim poprawa jakości skóry wokół oczu. Stanowi tym samym sprawdzony sposób na zapobieganie powstawaniu nie tylko cieni i worków pod oczami, jak również spowalnia proces starzenia i redukuje widoczność zmarszczek.

  Warto jednak pamiętać o tym, że choć sprawdza się u osób skarżących się na opuchliznę pod oczami, to jako samodzielna metoda może okazać się mniej skuteczna niż metody hybrydowe, do których zaliczyć można serię zabiegów laserem frakcyjnym w połączeniu z serią mezoterapii.

  Mezoterapia igłowa - najważniejsze informacje 
  Cena:od 300 zł
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, możliwe drobne siniaczki
  Rekonwalescencja:brak
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa
  • Laser frakcyjny CO2 na okolicę oka

  Laser frakcyjny CO2 to urządzenie, które w przypadku pacjentów z widocznymi workami pod oczami może okazać się przydatne. Technologia wykorzystuje promieniowanie podzielone na tysiące maleńkich strumieni energii, które prowadzą do odparowania skóry i wytworzenia w niej mikro-otworków. Uruchomiony zostaje proces naprawczy, w którym regeneracja odbywa się dzięki tworzeniu nowych włókien kolagenowych, a pacjent może zaobserwować wzrost napięcia i delikatny lifting skóry w okolicy oka. Kluczowe w tym przypadku jest dostosowanie parametrów urządzenia do konkretnego przypadku.

  Laseroterapię często stosuje się w połączeniu z mezoterapią igłową bądź zabiegiem Dermapen. Procedury te mają bowiem działania synergistyczne – skóra jest dogłębnie nawilżana, a jednocześnie silnie stymulowania do produkcji wspomnianego już kolagenu.

  Laser eCO2 / Laser FOTONA Erb:Yag - podstawowe informacje 
  Cena:od 700 zł
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienie, obrzęk, strupki
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 7 dni
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa
  • Mezoterapia mikroigłowa – Dermapen

  Zabieg wykonany urządzeniem Dermapen pozwala odżywić, poprawić gęstość i elastyczność skóry. Dzięki temu, że niweluje widoczność drobnych zmarszczek i bruzd, odmładza skórę i tym samym poprawia jej jakość, która nie pozostaje bez wpływu na widoczność cieni pod oczami. Celem osiągnięcia lepszych efektów zalecane jest zwykle wykonanie serii zabiegów. Na ostateczny rezultat mogą mieć wpływ takie czynniki jak:

  • wiek pacjenta,
  • stan zdrowia,
  • prowadzony tryb życia,
  • palenie papierosów,
  • stosowanie się do zaleceń pozabiegowych.

  Dlatego każdy zabieg poprzedza konsultacja ze specjalistą, który omawia możliwości i na podstawie przeprowadzonego wywiadu rekomenduje odpowiednią terapię.

  Dermapen - najważniejsze informacje 
  Cena:od 550 zł
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienienie, podrażnienie skóry
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 3-5 dni
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa
  • Teosyal Redensity II

  Teosyal Redensity II sprawdzi się z kolei u osób, które oczekują redukcji widocznych pod oczami cieni, korekcji zmarszczek oraz rozświetlenia okolicy oka. Należy jednak pamiętać o tym, że efekty to kwestia indywidualna, co w praktyce oznacza, że nie będą identyczne u każdego pacjenta. Dlatego podobnie jak w przypadku wszystkich innych omawianych w artykule procedur, o skuteczności zabiegu decyduje odpowiednia kwalifikacja pacjenta, omówienie oczekiwanych rezultatów i możliwych do osiągnięcia efektów.

  Teosyal Redensity II - najważniejsze informacje 
  Cena:1000 zł
  Czas zabiegu:15-30 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca (opcjonalnie)
  Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, delikatny obrzęk, drobne siniaki
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1-2 dni
  Czas utrzymywania się efektów:zwykle do 12 miesięcy
  Dostępność:Warszawa

  Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

  Z medycznego punktu widzenia, istotne będzie ustalenie przyczyny problemu, a dopiero w dalszej kolejności zaplanowanie procesu terapeutycznego i próba zniwelowania worków pod oczami.

  Dlatego też do specjalisty należy zgłosić się, gdy tylko problem się pojawi. Umożliwi to bowiem wczesną interwencję i może zapobiec utrwaleniu się zmian w postaci nieestetycznych zmian w okolicy wrażliwej skóry pod oczami.

  Zobacz także: Korekcja powiek dolnych (festoon, malar bags)

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *