przyczyny, pielęgnacja i polecane zabiegi
Rumień na twarzy należy do kluczowych cech skóry naczyniowej, podobnie jak nadwrażliwość (o różnym stopniu nasilenia i czasie trwania); wśród objawów towarzyszących wymienia się również uczucie pieczenia, kłucia i ściągania skóry. Termin „skóra naczyniowa” używany jest zwykle w stosunku do skóry twarzy, szyi, dekoltu i górnej części klatki piersiowej, czyli tzw. okolic rumieniowych – obszarów występowania zmian rumieniowych o charakterze przejściowym lub trwałym.
Wśród zabiegów polecanych dla osób borykających się z opisywanym w artykule problemem, wymienia laserowe leczenie rumienia czy chociażby peelingi chemiczne. Więcej informacji na temat rozpoznania rumienia, jego przyczyn, miejsc występowania i specjalistów skoncentrowanych na jego leczeniu znajdziecie w przygotowanym przez naszego eksperta materiale.
Skóra naczyniowa jest nadmiernie reaktywna w stosunku do czynników miejscowych i ogólnych i łatwo ulega zaczerwienieniu. Skóra z tendencją do rumienia najczęściej jest skórą wrażliwą. Problem dotyczy obu płci, częściej obserwowany u kobiet i u pacjentów z I i II fototypem skóry.
Zaczerwienienie skóry (rumień/flushing) początkowo jest przemijające, z czasem jednak zmiany rumieniowe mogą się utrwalać. Przemijające lub stałe rozszerzenie naczyń mikrokrążenia skórnego obserwuje się głównie na twarzy, szyi i dekolcie, w szczególności na skórze policzków i nosa.
Wzmożona reaktywność naczyniowa skóry w wielu przypadkach jest wstępem do trądziku różowatego. Skóra naczyniowa występuje również w łojotokowym zapaleniu skóry, zapaleniu skóry z podrażnienia lub w postaci izolowanych teleangiektazji.
Układ naczyniowy skóry twarzy składa się z dużej liczby naczyń w przeliczeniu na jednostkę objętości skóry, zatem pojemność skórnego łożyska naczyniowego jest tu większa niż w innych obszarach ciała. Istotne jest również bogate unerwienie naczyń skórnych w obszarze twarzy; poza tym splot naczyniowy podbrodawkowy leży dość powierzchownie, co decyduje o dużej skłonności skóry twarzy (i okolic) do rumienia.
Rumień występuje najczęściej w tzw. okolicach rumieniowych ciała (blush area, flushing region) – na skórze twarzy i okolic (szyja, dekolt, górna część klatki piersiowej).
Zobacz także: Czerwone policzki – jak pozbyć się rumieńców?
Początkowo zmiany rumieniowe ustępują samoistnie, z czasem stają się coraz bardziej trwałe, z coraz wyraźniejszymi drobnymi naczynkami krwionośnymi – trwale rozszerzonymi powierzchownymi naczyniami włosowatymi splotu podbrodawkowatego, które prześwitują przez naskórek – teleangiektazjami.
Wśród czynników stymulujących powstawanie zmian naczyniowych – zaczerwienienia skóry twarzy, które może się utrwalić – wymienia się:
Zobacz także: Trądzik różowaty – objawy i leczenie
Leczeniem rumienia na twarzy zajmują się lekarze różnych specjalności: dermatolodzy, alergolodzy, lekarze zajmujący się medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Problemy skóry naczyniowej i wrażliwej znajdują się również w obszarze zainteresowań kosmetologii. Przed wieloma zabiegami z zakresu medycyny estetycznej zalecana jest konsultacja z kosmetologiem, który dysponuje obszerną wiedzą z zakresu funkcjonowania skóry, zabiegów fizykalnych, działania i zastosowania kosmetyków.
Konsultację rozpoczyna wnikliwy wywiad medyczny dotyczący m.in. stylu życia, diety, czasu występowania zmian, ich stopnia nasilenia i reakcji na konkretny czynnik. Następny krok stanowi badanie przedmiotowe obejmujące ocenę wzrokową zmian. W niektórych przypadkach wskazane jest włączenie dodatkowych metod medycznej diagnostyki skóry.
Zobacz także: Zamykanie naczynek na twarzy – metody, opinie i ceny usuwania naczynek
Zabiegi przeznaczone dla skóry naczyniowej mają na celu:
W przypadku skóry naczyniowej znajdują zastosowanie:
Obecnie w redukcji rumienia twarzy wykorzystuje się głównie zaawansowane złożone systemy laserowe, które umożliwiają postępowanie kompleksowe i oferują szeroki wachlarz zabiegów – ablacyjnych i nieablacyjnych, np.:
Laserowe leczenie rumienia - podstawowe informacje | |
---|---|
Cena: | od 200 zł |
Czas zabiegu | 15-30 min |
Znieczulenie | chłodzenie kontaktowe lub zimne nawiewy |
Reakcja | zaczerwienienie, obrzęk |
Rekonwalescencja | zaczerwienienie i obrzęk może utrzymywać się od kilku do kilkunastu godzin |
Dostępność: | Wrocław / Warszawa |
W leczeniu zmian naczyniowych chromatofor dla wiązki laserowej stanowi oksyhemoglobina. Energia świetlna jest pochłaniana przez oksyhemoglobinę i przekształcana w energię cieplną, co powoduje koagulację naczynia, a w konsekwencji jego wchłonięcie.
Wskazane jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok oraz kosmetyków przeznaczonych do skóry naczyniowej/wrażliwej (na noc i na dzień). Zimą zaleca się aplikację kremów ochronnych.
Należy unikać oczyszczania skóry drażniącymi produktami (np. mydłem). Zalecane są delikatne produkty dla skóry wrażliwej/naczyniowej (mleczka, pianki). Niewskazane są również peelingi mechaniczne – można stosować peelingi enzymatyczne.
Należy unikać (wymienionych wyżej) czynników wywołujących lub zaostrzających zmiany rumieniowe, w tym czynników podrażniających, rozgrzewających, alergizujących; z diety warto wyłączyć produkty spożywcze stymulujące powstawanie zmian naczyniowych.
Do substancji i składników aktywnych wykorzystywanych w pielęgnacji skóry naczyniowej należą:
Należy mieć na uwadze, że składniki kosmetyków do skóry naczyniowej wykazują jedynie działanie profilaktyczne i pomocnicze w redukcji nadreaktywności skóry.