Technologie stosowane w kosmetologii

lampa Wooda

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Lampa Wooda została wynaleziona przez profesora fizyki eksperymentalnej Roberta Williamsa Wooda w 1903 roku na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Na pytania dotyczące technologii odpowiada kosmetolog Elena Bodnariuk.

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Co to jest Lampa Wooda?
    • W jakim celu wykorzystuje się Lampę Wooda?
    • Jak wygląda badanie lampą Wooda?
    • Lampa Wooda a typ cery

    Co to jest Lampa Wooda?

    Działanie lampy Wooda opiera się na zjawisku fluorescencji. Jest to lampa kwarcowa ze specjalnym filtrem, emitującym promieniowanie ultrafioletowe UV o paśmie przepustowości od 320 do 400nm.

    Po raz pierwszy lampa Wooda została wykorzystana w diagnostyce medycznej w 1925 roku, posłużyła wykryciu infekcji grzybiczej owłosionej skóry głowy.

    W jakim celu wykorzystuje się Lampę Wooda?

    Dziś stosuje się ją przede wszystkim do diagnostyki dermatologiczne i kosmetologicznej. Analizę różnicy fluorescencji stosuje się w rozpoznaniu licznych rodzajów defektów skóry.

    W trakcie diagnostyki skóry, przy stosowaniu lampy Wooda, kosmetolog jest w stanie skrupulatnie ocenić różne cechy dermatologiczne naskórka takie jak:

    • rodzaj skóry,
    • nawilżenie skóry,
    • nadmierne rogowacenie,
    • odbarwienia,
    • przebarwienia,
    • blizny,
    • znamiona.

    Lampa przydaje się także podczas kontroli właściwego aplikowania kremów na skórę (np. filtry przeciwsłoneczne) oraz kontroli skuteczności peelingu chemicznego (kwasów).

    W diagnostyce dermatologicznej lampa Wooda daje możliwość skutecznego rozpoznania:

    • grzybicy,
    • łupieżu,
    • zakażenia bakteryjnego (np. Pseudomonas, które wywołuje zapalenie mieszków włosowych” – jest niedostrzegalna w świetle widzialnym, natomiast wywołuje zieloną fluorescencję pod lampą Wooda),
    • zakażenia Propionibacterium acne,
    • chorobę Bourneviie’a-Pringle’a, porfirii,
    • świerzbu.

    Jak wygląda badanie lampą Wooda?

    Warunkiem poprawnego wykorzystania lampy Wooda jest przestrzeganie określonych wymagań. Badanie powinno się przeprowadzać w ciemnym pomieszczeniu, osoba wykonująca diagnostykę powinna mieć ubiór nie odbijający światła UV, lampa musi być odpowiednio przygotowana, a odległość skóry od źródła światła powinna wynosić 10-15 cm.

    Pacjentów należy także poinformować o tym, że przed diagnostyką nie powinno się:

    • nakładać kosmetyków z wazeliną (często stosowana w wielu rodzajach kosmetyków),
    • stosować miejscowo preparatów z kwasem salicylowym,
    • myć skóry mydłem.

    Lampa Wooda a typ cery

    Kosmetolog może zdiagnozować (przy wykorzystaniu lampy Wooda) różne problemy skórne niezauważalne gołym okiem i do takich należy np. skóra sucha czy łojotokowa.

    Skóra sucha

    Skóra sucha jest to stan patologiczny, polegający na drobnopłatowym złuszczeniu oraz szorstkości powierzchni, który charakteryzuje się tendencją do mikropęknięć naskórka i rumienia skóry. Wynika to z nieprawidłowego funkcjonowania bariery naskórkowej, a dokładnie nadmiernej przeznaskórkowej/transepidermalnej utraty wody TEWL.

    Zawartość wody w największym narządzie naszego organizmu w warstwie rogowej naskórka nie powinna być mniejsza niż 10%. W przeciwnym razie osłabia się przyleganie korneocytów, a to z kolei prowadzi do wspomnianego objawu – złuszczania. Pod lampą Wooda wyraźnie można zobaczyć stan skóry. Skóra sucha (odwodniona) wykazuje fluorescencję białoróżową, a ostrość koloru pozwala ocenić stopień zaawansowania patologii na skórze.

    Problem ten doskwiera wielu osobom, które często nie są w stanie sobie pomóc przez to, że powierzchownie i nierzadko mylnie oceniają stan swojej skóry. Co za tym idzie, nieprawidłowo dobierają kosmetyki i zabiegi. Konsekwencją przewlekle utrzymującej się suchości skóry są m.in.:

    • Utrata elastyczności skóry.
    • Nieestetyczny wygląd: szorstkość, drobnopłatowe złuszczanie naskórka.
    • Świąd, uczucie ściągnięcia i pieczenia, nadwrażliwość.
    • Zwiększona podatność na czynniki zewnętrzne (temperatura, wiatr, UV, urazy, czynniki chemiczne, drobnoustroje).

    Skóra tłusta/łojotokowa

    Problem skóry tłustej twarzy wynika z aktywności gruczołów łojowych. Produkcja łoju jest wynikiem działania czynników genetycznych, hormonalnych oraz środowiskowych. Skórę łojotokowa, określamy jako skórę tłustą, i jest to częsty problem zarówno wśród nastolatków, jak i osób dojrzałych w różnym wieku. Objaw jest najczęściej nasilony w tzw. strefie T i obejmuje czoło, nos i brodę. Na skórze tłustej widoczne są rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, zaskórniki otwarte oraz zamknięte i zmiany zapalne.

    Lampa Wooda na takiej skórze wykazuje fluorescencję o kolorze czarnym, zmiany trądzikowe kolorem pomarańczowo-żółtym, a zaskórniki otwarte uwidaczniają się pod lampą przybierając kolor czerwony.

    Dzięki zastosowania lampy Wooda można oceniać efekty poprawy/naprawy produkcji łojotoku na skórze twarzy. Można także obserwować efekty oczyszczania skóry, po odpowiednio dobranym zabiegu i porównywać efekty przed i po zabiegu. Sukces w walce ze skórą tłustą z niedoskonałościami jest łatwiejszy do osiągnięcia.

    Skóra normalna

    Skóra normalna skutecznie wypełnia funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, odgrywa rolę termoregulacyjną, percepcyjną i resorpcyjna. W zależności od czynników zewnętrznych skóra normalna ma skłonność do zmiany na typ skóry mieszanej.

    Przy pielęgnacji skóry normalnej również możemy popełniać błędy i doprowadzić skórę do przesuszenia się lub do przetłuszczenia się. Pod zjawiskiem światła fluorescencji w lampie Wooda skóra normalna widnieje jako niebieskofioletowe.

    Nadmierne rogowacenie naskórka

    Nadmierne rogowacenie naskórka definiuje się jako skórę szorstką z nierównomiernym kolorem i ze skłonnścią do powstania zmian podskórnych zamkniętych. Często, przez nadmierne rogowacenia, skóra wydaje się nam nadmiernie sucha, zanieczyszczona. Mamy wrażenia, że niezależnie od tego jaki kosmetyk zastosujemy, to i tak rezultaty są opłakane. Pory często bywają zapchane, a makijaż nie pomaga. Prowadzi to do stosowania nieodpowiednich kosmetyków i maskowania niedoskonałości mocnym makijażem.

    Dzięki diagnostyce z zastosowaniem lampy Wooda widzimy dokładny obraz miejsc z nadmiernym rogowaceniem naskórka, jak również rogowacenia okołomieszkowe. Zrogowaciały naskórek widoczny jest przy wykorzystaniu lampy Wooda jako kolor biały. Po ocenie problemu jesteśmy w stanie zastosować/dobrać odpowiednią pielęgnacje dla danej skóry.

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *