Usunięcie poduszek Bichata

najczęstsze pytania

Artykuł przeczytasz w: 5 min.

Co jest wskazaniem do zabiegu usunięcia poduszek Bichata? Dlaczego nie każdy kwalifikuje się do tej procedury i na czym polega sam zabieg? Dr n. med. Wojciech Rybak odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania poduszek Bichata, doradza jak przygotować się do operacji i omawia m.in. przebieg rekonwalescencji.

Chirurgiczne zmniejszanie polików - podstawowe informacje 
Cena:4500 zł -8000 zł
Czas zabiegu:około 45 min
Znieczulenie:miejscowe
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1-2 tygodni
Reakcja:miejscowy obrzęk i lekkie zasinienie
Efekty:ostateczny efekt jest uzyskiwany zwykle po około miesiącu
Dostępność:Wrocław

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Jakie są wskazania do zabiegu usuwania poduszek Bichata?
  • Dlaczego nie wszyscy kwalifikują się do usuwania poduszek Bichata?
  • Na czym polega zabieg?
  • Jakie badania należy wykonać przed usunięciem poduszek Bichata?
  • W jakim znieczuleniu przeprowadza się zabieg?
  • Jakie szwy wykorzystuje się podczas zabiegu?
  • Zalecenia po zabiegu usuwania poduszek Bichata
  • Kiedy zobaczymy efekty usunięcia poduszek Bichata?
  • Zdjęcia przed i po
  • Jakie mogą być powikłania po zabiegu?

  Jakie są wskazania do zabiegu usuwania poduszek Bichata?

  Wskazaniem do usunięcia poduszek Bichata jest przede wszystkim chęć zmiany proporcji twarzy. Spora grupa pacjentów ma kompleksy związane z wydatnymi policzkami – dotyczy to w znacznej mierze osób młodych. Skarżą się one przede wszystkim na to, że pomimo tego, że są szczupłe, ich twarz sprawia wrażenie pulchnej.

  Na to jak wygląda nasza twarz ma wpływ między innymi tkanka tłuszczowa, która jest zlokalizowana w okolicy ślinianki przyusznej. Za pomocą specjalnej techniki chirurgicznej możemy usunąć częściowo tę poduszkę tłuszczową i w ten sposób wyszczuplić buzię w 2/3 dolnych twarzy.

  Uzyskujemy tym samym bardziej pociągłą twarz z wyraźniej zaznaczonymi kośćmi policzkowymi, co dla niektórych pacjentów jest efektem pożądanym i korzystnym estetycznie.

  Należy pamiętać o tym, że metoda chirurgiczna wykorzystywana podczas zabiegu usuwania poduszek Bichata nie umożliwia usunięcia tłuszczu z innych partii twarzy. Bardzo często pacjenci interpretują nadmiar skóry czy wczesne oznaki starzenia związane właśnie z zanikiem tkanki tłuszczowej jako nadmiar tkanki tłuszczowej. U tych pacjentów usunięcie poduszek Bichata nie będzie dobrym pomysłem, należałoby raczej pracować nad tym, żeby stymulować skórę do produkcji kolagenu i kierować takich pacjentów na zabiegi o charakterze liftingującym.

  Dlatego warto podkreślić rolę konsultacji w leczeniu, także estetycznym. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki terapeutyczne, musimy zweryfikować jakie ma oczekiwania.

  Dlaczego nie wszyscy kwalifikują się do usuwania poduszek Bichata?

  Zabieg buccal fat removal jest zabiegiem specyficznym i najlepsze rezultaty jesteśmy w stanie uzyskać u szczególnej grupy pacjentów. Wśród nich wymienić można osoby, u których występuje nadmiar tkanki tłuszczowej w środkowej części twarzy. Można zatem powiedzieć, że są to pacjenci z naturalnie pełnymi policzkami.

  Usunięcie części poduszki tłuszczowej z tej okolicy może wiązać z dużą zmianą. Należy liczyć się również z tym, że oprócz uzyskania efektu pociągłej twarzy, możemy wyglądać dojrzalej. Natomiast ze względu na obecnie panujące kanony piękna, a także ze względu na to, że choćby za pomocą makijażu kobiety starają się podkreślać kości policzkowe, taki efekt bywa pożądany, a w niektórych przypadkach także korzystny.

  Na czym polega zabieg?

  Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia od wewnętrznej strony jamy ustnej, pomiędzy przewodem ślinianki przyusznej, a tak zwaną linią zgryzu. Dzięki temu nacięciu jesteśmy w stanie usunąć częściowo poduszeczkę tłuszczową, która sąsiaduje ze ślinianką. To pozwala nam uzyskać wspomniany już efekt wyszczuplenia środkowej części twarzy.

  Nacięcie jest zszywane przy użyciu wchłanialnych nici. Cała procedura trwa około 30-45 minut, a bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

  Jakie badania należy wykonać przed usunięciem poduszek Bichata?

  Aby poddać się zabiegowi buccal fat removal należy być przede wszystkim osobą zdrową. Dlatego wszelkiego rodzaju infekcje w obrębie twarzy czy jamy ustnej, do który zaliczyć można infekcje gardła czy nieleczone uzębienie, uniemożliwiają wykonanie tej procedury.

  Ponieważ zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, to w większości przypadków nie wymaga przeprowadzania żadnych specjalistycznych badań. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku tych pacjentów, u których zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Wtedy należy wykonać podstawowe badania krwi, badania krzepnięcia, elektrolitów, badania czynności nerek, EKG i grupy krwi pacjenta.

  W jakim znieczuleniu przeprowadza się zabieg?

  Zabieg zwykle przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie można zatem porównać do tego, które stosowane jest u dentysty, gdzie bardzo cienką igłą znieczulamy okolicę śluzówki i okolicę na wysokości dolnych siódemek, a następnie wykonujemy niewielkie nacięcie.

  Oznacza to, że nie ma potrzeby zostawiania pacjenta na obserwacji i jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

  Jakie szwy wykorzystuje się podczas zabiegu?

  W większości przypadków wykorzystujemy szwy wchłanialne, czyli takie, które nie wymagają usuwania. Rana pozabiegowa z reguły goi się przez okres około 7 do 10 dni. Choć nie jest to konieczne, to w wielu przypadkach, podczas wizyty kontrolnej, szwy usuwane są przez lekarza. Ich pozostawanie w buzi może bowiem przeszkadzać pacjentowi. Jeżeli tego nie zrobimy, szwy rozpuszczą się same.

  Zalecenia po zabiegu usuwania poduszek Bichata

  Przez kilka godzin po zabiegu usuwania poduszek Bichata pacjent powinien znacznie ograniczyć przyjmowanie płynów i posiłków. W okresie rekonwalescencji nie powinien spożywać żadnych pikantnych, bardzo gorących czy twardych potraw, które wymagają intensywnego żucia. Należy również powstrzymać się od palenia papierosów i ograniczyć napoje alkoholowe przez 3 do 5 dni po zabiegu.

  Do higieny jamy ustnej należy stosować specjalny płyn, który nie będzie drażnił rany, ale pozwoli na zachowanie szczególnej higieny.

  Pełen okres rekonwalescencji trwa od 7 do 10 dni. Szczególne informacje na ten temat pacjent otrzymuje również bezpośrednio od lekarza podczas wizyty w gabinecie.

  Kiedy zobaczymy efekty usunięcia poduszek Bichata?

  Widoczność efektów zależy od kilku czynników, dlatego uznaje się, że są to kwestie bardzo indywidualne. Po zabiegu, w sposób naturalny, rozwija się także obrzęk, który może maskować efekt zabiegu.

  U niektórych pacjentów wyszczuplenie twarzy było widoczne już po 7 dniach od zabiegu. Tak szybkich rezultatów należy spodziewać się u osób, u których mieliśmy do czynienia ze znacznym przerostem tkanki tłuszczowej w okolicy ślinianek.

  Można założyć, że efekty dostrzegalne będą zdecydowanie wcześniej u osób młodych, u których elastyczność skóry jest znacznie wyższa, a tym samym retrakcja skóry po zabiegu to proces, który przebiega zdecydowanie szybciej. U osób starszych ostateczny efekt może być zauważalny po 3, czasem 4 miesiącach, a nawet do roku czasu.

  Zdjęcia przed i po

  Jakie mogą być powikłania po zabiegu?

  Najpoważniejszym powikłaniem mogącym wystąpić u pacjentów, którzy zdecydowali się na usunięcie poduszek Bichata, jest uszkodzenie nerwów. W szczególności nerwu twarzowego. Wśród działań niepożądanych wymienia się także krwawienie, infekcję w postaci ropnia czy uszkodzenie przewodu wyprowadzającego ślinianki przyuszne.

  Wszystkie wymienione powikłania wymagają leczenia. W przypadku infekcji jest to leczenie antybiotykiem. W przypadku krwiaka konieczne może być ponowne wykonanie operacji w celu jego ewakuacji. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że na występowanie niektórych powikłań ma wpływ przestrzeganie przez pacjenta zaleceń przed- i pozabiegowych. Pomoże to przede wszystkim ograniczyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

  Poważnym powikłaniem jest wspomniane uszkodzenie przewodu wyprowadzającego ślinianki przyuszne i uszkodzenie nerwu twarzowego. Mogą one wymagać specjalistycznego leczenia laryngologicznego czy przez neurochirurga. Na szczęście zdarzają się bardzo rzadko. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że jest to okolica, w której występują ważne naczynia i nerwy, dlatego tak istotne jest, by usuwania poduszek Bichata podjął się lekarz, który ma odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych.

  Procedurę przeprowadzamy we Wrocławiu. W Ars Estetica zabieg chirurgicznego zmniejszania policzków wykonywany jest przez dr n. med. Wojciecha Rybaka.

  Osoby zainteresowane zabiegiem zapraszamy do kontaktu.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *