Na czym polega powiększanie punktu G?

odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Powiększenie punktu G (G-spot amplification) należy do niechirurgicznych metod mających na celu uwydatnienie i ujędrnienie struktury na przedniej ścianie pochwy, tzw. punktu G. Technika polega na wykorzystaniu preparatu na bazie kwasu hialuronowego do aplikacji w przednią ściany pochwy (istnieje również możliwość autologicznego przeszczepu tłuszczu).

Środek wypełniający podawany jest podśluzówkowo, w odległości ok. 2-3 centymetrów od przedsionka pochwy. Metoda należy do małoinwazyjnych, wykonywanych w ambulatoryjnym znieczuleniu miejscowym. Efektem augmentacji punktu G jest okresowa intensyfikacja doznań seksualnych.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Kwas hialuronowy – wszechstronny i wyjątkowy
  • Na czym polega zabieg zwany 'G-shot'?
  • Dla kogo jest przeznaczony?
  • Krótka historia punktu G
  • Jakich efektów możemy się spodziewać?

  Kwas hialuronowy – wszechstronny i wyjątkowy

  Kwas hialuronowy jest polianionowym biopolisacharydem należącym do glikozaminoglikanów. To naturalnie występujący biopolimer, główny składnik macierzy pozakomórkowej tkanki łącznej; jest obecny m.in. w skórze właściwej, ciele szklistym (w tylnej części gałki ocznej), tkance chrzęstnej szklistej (w stawach, krtani, tchawicy, oskrzelach, żebrach i przegrodzie nosa) i jądrze miażdżystym krążka międzykręgowego („dysku” w kręgosłupie).

  Kwas hialuronowy należy do wypełniaczy zatwierdzonych przez FDA – na tle innych środków wypełniających wyróżniają go unikalne właściwości chemiczno-fizyczne. Pełni również funkcje biologiczne. Jego główna rola polega na wiązaniu wody: to wyjątkowo higroskopijna cząsteczka, która może wiązać tysiąc razy więcej wody niż sama waży. Dzięki temu kwas hialuronowy powoduje wzrost uwodnienia i objętości tkanek; stanowi także strukturalną podporę skóry. Jego właściwości znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, farmacji i kosmetologii.

  Na czym polega zabieg zwany 'G-shot'?

  Metoda augmentacji punktu G preparatem na bazie kwasu hialuronowego wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg przeprowadza wykwalifikowany lekarz.

  Powiększenie punktu G rozpoczyna się od odkażenia (oczyszczenia środkiem dezynfekującym) i najczęściej nie wymaga znieczulenia, choć istnieje możliwość wykonania znieczulenia miejscowego. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym przedniej ściany pochwy wykonuje się w odległości 1/3 – 1/2 długości pochwy od przedsionka. Środek wypełniający wprowadzany jest pod błonę śluzową pochwy za pomocą kaniuli.

  Zabieg trwa ok. 20 minut. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjentki mogą powrócić do zwyczajowej aktywności wkrótce po zabiegu.

  Uwypuklenie przedniej ściany pochwy i punktu G może potęgować satysfakcję seksualną.

  Dla kogo jest przeznaczony?

  Powiększenie punktu G rozważa się u pacjentek, które nie odczuwają satysfakcji podczas współżycia płciowego lub których celem jest intensyfikacja dotychczasowych doznań seksualnych. Metoda może poprawić komfort współżycia, podnieść libido i samoocenę. Psychologiczne wskazania do augmentacji punktu G nie powinny być pomijane. Zagadnienie satysfakcji z życia seksualnego w projektach badawczych coraz częściej rozpatrywane jest jako predyktor jakości życia, związku partnerskiego i ogólnego dobrostanu jednostki.

  Przeciwwskazania do powiększenia puntu G stanowią:

  • aktywne infekcje pochwy,
  • ciąża,
  • krwawienie miesięczne,
  • anorgazmia pierwotna,
  • zmiany skórne wymagające weryfikacji histopatologicznej,
  • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

  Przed augmentacją punktu G wskazane jest wykonanie badania cytologicznego. Do zabiegu kwalifikuje lekarz. Augmentację wykonuje się u pacjentek zdrowych, w dobrym stanie ogólnym.

  Krótka historia punktu G

  Temat punktu G – jego istnienia lub nieistnienia – od lat budzi kontrowersje w środowisku medycznym i spędza sen z powiek naukowcom. Wyniki badań dają sprzeczne odpowiedzi i nie mogą jednoznacznie rozstrzygnąć tej kwestii. Tzw. punkt G po raz pierwszy został opisany w 1950 r. przez Ernsta Gräfenberga, niemieckiego ginekologa i położnika, praktykującego w Nowym Jorku. Strukturę scharakteryzowano jako strefę erogenną zlokalizowaną na przedniej ścianie pochwy, biegnącą wzdłuż cewki moczowej. Termin „punkt G” (Gräfenberg spot; G-spot) zaczął funkcjonować i zyskiwać popularność dopiero w latach 80. XX wieku.

  Punkt G, na podstawie prowadzonych badań, opisał również polski ginekolog, Adam Ostrzeński, jako strukturę o charakterystycznej budowie anatomicznej, umiejscowioną na przedniej ścianie pochwy, w odległości 16,5 mm od ujścia cewki moczowej, pod kątem 350 od bocznej granicy cewki. Według opisu Ostrzeńskiego, punkt G może przyjmować następujące wymiary:

  • 8,1 mm długość
  • 1,5-3,6 mm szerokość
  • 0,4 mm wysokość.

  Twórcą metody powiększania puntu G za pomocą preparatu kwasu hialuronowego jest amerykański lekarz, David Mattlock, który opatentował też jej nazwę (G-Shot).

  Jakich efektów możemy się spodziewać?

  Kwas hialuronowy wzmacnia, uelastycznia oraz ujędrnia skórę i błonę śluzową. W ginekologii estetycznej wykorzystuje się go m.in. do zwiększania uwodnienia i poprawy ukrwienia błony śluzowej pochwy.

  Kwas hialuronowy w formie usieciowanej pełni funkcję swoistego wypełniacza. Po podaniu w tkanki pochwy uzyskuje się efekt wypełnienia i nawilżenia, a także stymulacji produkcji endogennego kolagenu oraz uregulowania wydzielania kolagenaz (enzymów uczestniczących w rozkładzie kolagenu i destrukcji tkanki łącznej). Kwas hialuronowy pobudza również procesy tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

  Powiększanie punktu G - podstawowe informacje 
  Cena:1800 zł / 1 ml preparatu
  Czas zabiegu15-30 min
  Znieczulenieznieczulenie miejscowe nasiękowe
  RekonwalescencjaPo zabiegu pacjentka może prowadzić normalny tryb życia
  EfektyEfekty zabiegu mogą utrzymać się od kilku miesięcy do roku czasu
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  W wyniku augmentacji punktu G dochodzi nie tylko do jego uwydatnienia, poprawy stopnia uwodnienia i ukrwienia, ale też do zwiększenia miejscowej wrażliwości na bodźce mechaniczne i spotęgowania doznań seksualnych. Efekt może utrzymywać się od kilku miesięcy do roku.

  Należy jednak zaznaczyć, że G-shot nie jest cudownym środkiem, umożliwiającym osiągnięcie satysfakcji seksualnej u każdej kobiety. Seksualność człowieka jest bardzo złożona, poczucie spełnienia w tej materii zależy od wielu czynników, a budowa anatomiczna to tylko jeden z nich. Najlepiej szczerze porozmawiać z lekarzem podczas wizyty kwalifikującej, aby realnie ocenić szanse powodzenia zabiegu.

  Powiększanie punktu G Wrocław

  Zabieg powiększania punktu G w placówce we Wrocławiu przeprowadza dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Powiększanie punktu G Warszawa

  W placówce w Warszawie dr Kamil Zalewski, dr n. med. Diana Kupczyńska oraz dr Małgorzata Legocka.

  Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu.

  Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *