rodzaje, działanie i przeciwwskazania do stosowania
Retinol i retinoidy to pochodne witaminy A. Witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach, jest więc w stanie przeniknąć przez naskórek do skóry właściwej i tam działać.
Najszerzej w przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest retinol, często spotyka się także retinaldehyd. Niezależnie od formy, jaka występuje w danym produkcie, aby zadziałać, dany związek chemiczny musi przekształcić się w kwas retinowy.
Jest to jedna z substancji aktywnych, która ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe.
Regularne stosowanie powoduje:
Zobacz także: Rozszerzone pory – przyczyny, pielęgnacja i zabiegi gabinetowe
Wskazania do stosowania leków ustala lekarz prowadzący, on także monitoruje efekty terapii. Nie należy bez kontaktu z lekarzem modyfikować dawek leków ani innych zaleceń.
Zobacz także: Kolagen do picia – hit czy kit?
Występują zarówno w kosmetykach, jak i lekach. W artykule skupiam się na preparatach ogólnodostępnych.
Często pacjentki zniechęcają się po kilku zastosowaniach kosmetyku z retinolem. Niestety, zdarza się, że nieodpowiedni produkt podrażni skórę.
Warto zacząć od niewielkich stężeń, stosować dany kosmetyk 1-2 razy w tygodniu, stopniowo budując tolerancję skóry. W międzyczasie bardzo dbamy o barierę hydrolipidową skóry, stosując w dni bez retinolu kremy nawilżające.
Kolejnym problemem jest możliwość powstania przebarwień, jeśli wraz z retinoidami nie będziemy stosować bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej. Jak już wielokrotnie wspominałam, bezwzględna to znaczy:
Zobacz także: Ochrona przeciwsłoneczna
Nie możemy oczekiwać, że krem czy serum po tygodniu stosowania cudownie zlikwiduje zmarszczki. Pierwsze efekty wdrożenia nowej rutyny pielęgnacyjnej dostrzeżemy po ok. miesiącu, bo tyle wynosi turn-over time zdrowego naskórka. Aby uzyskać optymalne efekt terapii, 3-6 miesięcy to absolutne minumum.
Nieprawdą jest też, że kosmetyki z retinoidami zalecane są tylko dla skór dojrzałych. Jeśli zaczniemy je stosować późno, nie uzyskamy aż tak spektakularnych efektów, ponieważ z wiekiem spada nasza zdolność od produkcji kolagenu, skóra słabiej się regeneruje. Co nie zmienia faktu, że lepiej późno, niż wcale.
Wszelkie miejscowe preparaty z retinoidami należy stosować na noc, a rano nakładać krem z SPF 50 co 2-3 godziny, albo preparat fotostabilny.
Kosmetyki z retinolem należy chronić przed światłem i dostępem powietrza, więc ciepła łazienka ani nasłoneczniona toaletka nie są dobrym miejscem do ich przechowywania. Za to lodówka albo szafka w chłodnym miejscu jak najbardziej.
Stosowanie w ciąży jest absolutnie przeciwwskazane, ponieważ retinol ma udowodnione działanie teratogenne.
Zobacz także: Pielęgnacja skóry w trakcie ciąży i karmienia piersią
Zachęcamy również do przeczytania innych artykułów na temat pielęgnacji i czynników wpływających na kondycję skóry: