chirurgia plastyczna
Zabieg powiększenia biustu tłuszczem, wykorzystujący autologiczny przeszczep tłuszczu, należy do procedur chirurgicznych, które (najczęściej) mają na celu zwiększenie objętości gruczołów i/lub wyrównanie asymetrii piersi. Można wykonać go w tzw. dożylnej sedacji, jednak wybór znieczulenia jest kwestią indywidualną, rozstrzyganą przez chirurga podczas konsultacji przedzabiegowej.
Powiększanie biustu tłuszczem - najważniejsze informacje | |
---|---|
Cena | indywidualnie |
Czas zabiegu | od 1 do 4 godzin |
Znieczulenie | miejscowe lub ogólne |
Rekonwalescencja | rezygnacja z wysiłku fizycznego przez ok. 7 dni, unikanie gorących kąpieli, sauny, basenu przez ok. 14 dni (dokładne zalecenia ustalane są również indywidualnie w oparciu o zakres zabiegu) |
Efekty | ostateczny efekty z reguły można ocenić kilka miesięcy (6-8) po zabiegu |
Dostępność | zabieg nie jest aktualnie wykonywany |
Lipofilling to zabieg chirurgii estetycznej, wykorzystujący autologiczny przeszczep tłuszczu (czyli własną tkankę pacjenta) w charakterze wypełniacza. Procedura polega na pobraniu komórek tłuszczowych z tzw. depozytów tłuszczowych (np. powłok brzusznych, ud) oraz ich przeszczepieniu do tkanek gruczołu piersiowego.
Mimo że w większości przypadków preferowaną metodą jest powiększenie piersi przy pomocy implantów piersiowych, to zastosowanie tłuszczu autologicznego u niektórych pacjentów może być korzystne estetycznie.
Zabieg może być przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Zobacz także: Jak dobrać implanty piersi?
Pierwszy etap procedury powiększania biustu własnym tłuszczem opiera się na specjalnym rodzaju liposukcji, obejmującym sterylny pobór tkanki tłuszczowej (np. z pośladków, okolic „bryczesów”, ramion) za pomocą kaniul. Do lipoaspiracji stosuje się metody redukujące ryzyko uszkodzenia komórek tłuszczowych. Pobierane są skupiska komórek tłuszczowych o optymalnej wielkości, która jest niezbędna do przetrwania przeszczepu w tkance docelowej.
Lipofilling biustu pozwala umiarkowanie zwiększyć objętość piersi (maksymalnie o jeden rozmiar), wyrównać asymetrię lub wypełnić ubytki po usuniętych guzkach.
Drugi etap procedury (po liposukcji) polega na przygotowaniu pozyskanego materiału do przeszczepu (np. przez odwirowanie, oczyszczenie, separację komórek tłuszczowych i macierzystych).
W ostatnim, trzecim etapie zabiegu chirurg, wykorzystując cienką kaniulę, podaje komórki tłuszczowe do gruczołu piersiowego. Wstrzyknięć można dokonywać do mięśnia piersiowego, pod tkankę gruczołową, między mięsień a gruczoł i wokół piersi.
Jednorazowo nie podaje się więcej tłuszczu niż 250–350 ml (co w praktyce oznacza powiększenie piersi o ok. jeden rozmiar). Prawidłowo transplant zostaje (częściowo) przyjęty przez organizm i przeżywa, a nowo unaczyniona tkanka zachowuje się naturalnie.
Pierwotny efekt interwencji nie jest widoczny jest od razu. Przez kilka tygodni od momentu powiększenia biustu tłuszczem mogą utrzymywać się obrzęki i podbiegnięcia krwawe. Ostateczny rezultat terapii można ocenić z reguły kilka miesięcy 6-8 miesięcy po zabiegu. Estetyczny efekt procedury najczęściej jest długotrwały i satysfakcjonujący (podkreśla się przede wszystkim naturalny wygląd biustu).
Europejskie i amerykańskie towarzystwa chirurgii plastycznej zwracają uwagę, że wybór kliniki i operatora należy do kwestii kluczowych podczas planowania zabiegów upiększających. American Society of Plastic Surgeons (ASPS) wskazuje chirurgów z doświadczeniem, rozległą wiedzą i dużą praktyką oraz kliniki z wykwalifikowaną kadrą medyczną i odpowiednią infrastrukturą. Pamiętajmy, że od tej decyzji zależy nie tylko satysfakcjonujący efekt estetyczny interwencji, ale przede wszystkim nasze zdrowie.
Zobacz także: Powiększanie biustu – przegląd metod i możliwe do osiągnięcia efekty
Po zabiegu mogą wystąpić umiarkowane dolegliwości bólowe – ulgę przynoszą leki zalecone przez lekarza. Okolice poddane liposukcji mogą wymagać zastosowania specjalnej bielizny lub opatrunków uciskowych.
Najczęściej pacjentka może wrócić do zwyczajowej aktywności kilka dni po zabiegu; przez tydzień powinna zrezygnować z wysiłku fizycznego. Przez kilkanaście dni powinno się unikać gorących kąpieli, sauny, basenu.
Należy ściśle stosować się do wszystkich zaleceń pooperacyjnych wydanych przez chirurga pisemnie i ustnie oraz zgłaszać się na wizyty kontrolne.
Przeczytaj również: Rekonwalescencja po operacji biustu
Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:
Źródła:
Rosing J.H., Wong G., Wong M.S. et al.. Autologous fat grafting for primary breast augmentation: a systematic review. Aesthetic Plastic Surgery. 2011; 35(5): 882–890.
Wilkinson T.S. Atlas of liposuction. Elsevier Saunders, Philadelphia 2005.
Padlewska K. Kosmetologia ciała. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Przylipiak A. (red.). Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów. Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.
Noszczyk M. Powikłania i zdarzenia niepomyślne w chirurgii estetycznej. Chirurgia po Dyplomie. 2014; 5, [dostęp online].
Moore K.L., Dalley A.F., Agur A.M.R. Anatomia kliniczna Moore’a. T. 2. Med-Pharm, Wrocław 2015.
Champaneria MC., Wong WW., Hill ME. The evolution of Breast Reconstruction: A Historical Perspective. World Journal of Surgery 2012;36:730-742.
Wróblewska I., Chilicka-Jasionowska K. Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu. Puls Uczelni 2013; 7(2): 33-35.
Wasiluk M. Medycyna estetyczna bez tajemnic. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010.
Noszczyk M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Szmidt J., Kużdżał J. (red.). Podstawy chirurgii. Podręcznik dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.
Domagała W., Chosia M., Urasińska E. Podstawy patologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Townsend C.M., Beauchamp R.D., Evers B.M., Mattox K.L. Chirurgia Sabiston. Tom 3, Edra Urban & Partner, Wrocław 2011
Fitzpatrick R.E., Goldman M.P. Laserowa chirurgia kosmetyczna. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2004.
Carruthers A., Carruthers J. Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii. Elsevier; Wrocław 2012.