Skleroterapia piankowa i płynowa

na czym polega i ile kosztuje

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Skleroterapia to metoda, która jest stosowana w medycynie od kilkudziesięciu lat. Obecnie doczekała się wielu modyfikacji, jednak sama istota zabiegu nie uległa zmianie. To jedna z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków. Co warto wiedzieć na jej temat?

Skleroterapia - najważniejsze informacje 
Cena:od 300 zł
Czas zabiegu:20-30 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, możliwe zasinienie
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 2-7 dni
Efekty:proces zamykania trwa 3-4 tygodni, proces wchłaniania 1-6 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na czym polega skleroterapia?
  • Czym różni się skleroterapia piankowa od płynowej?
  • Zalecenia po zabiegu
  • Czy skleroterapia boli?
  • Cena zabiegu

  Na czym polega skleroterapia?

  Skleroterapia ma zastosowanie w leczeniu zmian naczyniowych. Najczęściej kojarzona jest z terapią żylaków – jednak możliwości, które oferuje są znacznie szersze. To skuteczny sposób na walkę z naczyniakami, hemoroidami czy nawet wodniakami jąder.

  Niezależnie od tego jaka jest dokładna przyczyna zabiegu, za każdym razem skleroterapia polega na wprowadzeniu do światła naczynia, specjalnego środka, który ma za zadanie je „zamknąć” – ma więc tak zwane właściwości obliterujące. Podana w ten sposób substancja chemiczna doprowadza do włóknienia naczynia w przebiegu kontrolowanego procesu zapalnego.

  W przypadku niewielkich żylaków, czy pajączków (które fachowo nazywamy teleangiektazjami) skleroterapia jest jednym z podstawowych zabiegów pozwalających na ich usunięcie.

  Zobacz także: Teleangiektazje – miejsce występowania, przyczyny i leczenie

  Czym różni się skleroterapia piankowa od płynowej?

  Warto zaznaczyć, że niezależnie od zastosowanej metody zabieg skleroterapii zawsze wygląda tak samo. Różnica może jednak polegać na podawaniu rodzaju środka obliterującego – może mieć on konsystencję płynu lub pianki. Postać w jakiej podawany jest środek ma znacznie praktyczne w procedurze zamykania naczyń żylnych.

  Technika z wykorzystaniem środka o konsystencji pianki jest bardziej precyzyjna i efektywna – lek skuteczniej wypełnia naczynka, zwiększając powierzchnię kontaktu z ich ścianą. Proces przygotowania środka do iniekcji w postaci pianki nazywamy metodą Tessariego.

  Zalecenia po zabiegu

  Zalecenia po skleroterapii nie powodują znacznego ograniczenia codziennej aktywności. Zaraz po zabiegu może być wskazane założenie specjalnych pończoch uciskowych na nogi (lub nogę – w zależności od obszaru zabiegowego). Następnie zalecany jest spacer, który powinien trwać minimum 15 minut. Na nogi zwykle przyklejane są plasterki z gazą (zdjęcie poniżej).

  W kilka dni po skleroterapii nie zaleca się przebywania w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej przez dłuższy okres czasu. Przez około 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Nie zaleca się  także opalania, korzystania z solarium czy długo trwających kąpieli.

  Przeczytaj również: Usuwanie żylaków – metody i rekonwalescencja

  Czy skleroterapia boli?

  Strach przed zabiegiem (niezależnie od jego rodzaju) podyktowany jest różnymi czynnikami. Często jego przyczyną jest obawa przed bólem. W przypadku skleroterapii przed zabiegiem nie stosuje się znieczulenia obszaru zabiegowego – nie jest ono konieczne.

  Iniekcje płynu obliterującego wykonywane są za pomocą bardzo cienkich igieł. Nakłucia praktycznie nie sprawiają żadnych dolegliwości bólowych. Rzadko, u niektórych pacjentów może pojawić się ból, jednak w okresie 2 – 3 dni po zabiegu. Najczęściej mija samoistnie i nie jest konieczne podawanie specjalistycznych leków.

  Cena zabiegu

  Zabieg skleroterapii nie należy do najdroższych procedur zabiegowych. Jego koszt nieznacznie różni się, w zależności od operatora oraz Kliniki, gdzie wykonywana jest skleroterapia. Ceny zaczynają się od 300 złotych – ostateczny koszt zabiegu zależy jednak od ilości naczynek, które mają zostać zamknięte oraz zakresu zabiegu. Warto pamiętać, że u niektórych pacjentów skleroterapia może wymagać powtórzenia.

  Skleroterapia Wrocław

  Zabiegi w Ars Estetica we Wrocławiu wykonują:

  • dr n. med. Wojciech Rybak
  • prof. dr hab. Zbigniew Rybak
  • dr n. med. Diana Kupczyńska
  • dr n. med. Maciej Antkiewicz
  • lek. med. Tomasz Siewniak

  Skleroterapia Warszawa

  W placówce w Warszawie leczeniem za pomocą skleroterapii zajmuje się:

  • dr n. med. Michał Kowalczewski
  • lek. med. Emil Michalski
  • lek. med. Mariusz Kozak

  Pacjentów zainteresowanych konsultacją zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy do zapoznania się również z innymi materiałami na temat leczenia niewydolności żylnej i zmian estetycznych:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *