Ochrona przeciwsłoneczna a zmarszczki

lekarz przypomina!

Artykuł przeczytasz w: 3 min.

Starzenie się skóry

Coraz większa jest świadomość społeczeństwa odnośnie przebiegu procesu starzenia, który jest nieuchronny. Coraz więcej się mówi i pisze o szkodliwości promieni słonecznych oraz ich negatywnych skutkach, przez co kremy z filtrem ochronnym zyskują rzeszę fanów – co mnie bardzo cieszy. Mam jednak wrażenie, że spora część osób nie do końca rozumie sposób ich działania czy stosowania. Postaram się przybliżyć nieco temat kremów z filtrem przeciwsłonecznym i wyjaśnić czym się kierować dokonując wyboru.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Starzenie się skóry
  • Jakie istnieją promieniowania UV?
  • Co oznacza skrót SPF?
  • Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych
  • Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

  Jakie istnieją promieniowania UV?

  • Promieniowanie UVC

  To najmniej szkodliwe promieniowanie, charakteryzujące się najkrótszą długością fali (do 290 nm). Pomimo najwyższej energii jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery otaczającej ziemię. Można powiedzieć, że to promieniowanie praktycznie nie dociera do naszej skóry.

  • Promienienie UVB

  Promieniowanie o długości fali 290-320 nm, w skórze penetruje naskórek oraz skórę właściwą. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za odczyny rumieniowe oraz pigmentację skóry, które występują kilkanaście godzin po zakończeniu ekspozycji na słońcu. Za sprawą jego działania dochodzi do powstania opalenizny. Powoduje oparzenia słoneczne, przyspiesza starzenie się skóry i sprzyja rozwojowi nowotworów skóry.

  • Promieniowanie UVA

  Promieniowanie to cechuje się największą długością fali 320-400 nm. Większe dawki promieniowania UVA w połączeniu z promieniowaniem UVB mogą być przyczyną natychmiastowych odczynów rumieniowych oraz długo utrzymujących się przebarwień skóry. Penetracja jest znacznie głębsza niż w przypadku fali UVB i dochodzi do tkanki podskórnej. Promieniowanie odpowiedzialne jest za: fotostarzenie, odczyny fotoksyczne i fotoalergiczne, nowotwory skóry. Co ważne, jego natężenie jest takie samo przez cały dzień, niezależnie od pogody oraz pory roku. Przenika przez chmury, szyby okienne, samochodowe, dlatego skóra może być zaczerwieniona np. przy dłuższej jeździe samochodem w słońcu, natomiast nie uzyskamy długotrwałej opalenizny.

  Co oznacza skrót SPF?

  Każdy krem przeciwsłoneczny posiada skrót SPF. Co on oznacza? Z angielskiego: Sun Protecitive Factor, czyli nic innego jak faktor ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Najczęściej występujące filtry to 15, 20, 30, 50. Co oznaczają te liczby? Dla przykładu, stosując krem z filtrem SPF 20 do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie ekspozycji na słońce, niż bez zastosowania filtra.

  Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

  Filtry fizyczne/ mineralneFiltry chemiczne 
  Utrzymują się na powierzchni skóry, tworząc film ochronny. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb skóry.Bez problemu wnikają w wierzchnie warstwy naskórka.
  Rozpraszają padające na nie promieniowanie UV.Absorbują promieniowanie UV a następnie uwalniają je w postaci ciepła.
  Warstwa jaką pozostawiają na skórze często powoduje tzw. bielenie.

   

  Konsystencja jest lekka, nietłusta, są niewidoczne na powierzchni skóry.
  Filtry mineralne są fotostabilne, oznacza to, że nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania, procesów utleniania lub upływu czasu (można aplikować je rzadziej niż filtry chemiczne).Niektóre z filtrów chemicznych są mniej fotostabilne od filtrów mineralnych. Ważne, aby nakładać je co 2h.
  Zawierają substancje bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Polecane są w przypadku nadwrażliwości skóry i tendencji do alergii skórnych.Mogą być źle tolerowane przez skórę. W przypadku cery wrażliwej może dojść do pieczenia, swędzenia i szczypania skóry. Nie polecam dla alergików.
  Filtry fizyczne zawierają takie subtancje jak:

  – dwutlenek tytanu,

  – tlenek cynku.

  Zarówno pierwszy jak i drugi składnik chroni naszą skórę przed promienioaniem UVA i UVB. Ciekawostką jest fakt, iż ze względu na niski współczynnik ochrony nie występują w kremach z filtrem samodzielnie.

  Zawierają substancje:

   

  – kwas PABA – spotykany coraz rzadziej, ponieważ on jak i jego pochodne mogą powodować reakcje fototoksyczne,

  – pochodne kwasu cynamonowego – zastąpiły PABA, jest to aktualnie najczęściej stosowany filtr UVB. Niestety może rozkładać się pod wpływem promieniowania UV,

  – benzofenony – posiadają zdolność absorbowania promieni z zakresu UVB i UVA. W połączeniu z innymi filtrami, posiada właściwości zwiększania współczynnika ochrony.

  – pochodne benzoilometanu – zdolność absorbowania promieniowania z zakresu UVA. może ulegać rozpadowi pod wpływem promieniowania UV.

  Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

  Najlepiej wybierać produkty nowej generacji, które łączą obydwa rodzaje filtrów, czyli zarówno fizyczne jak i chemiczne.  Pozwala to zwiększyć skuteczność ochrony naszej skóry przed szkodliwymi promieniowaniami ultrafioletowymi. Należy pamiętać, że kremy z filtrem należy stosować w szczególności przed jak i po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej takich jak peelingi chemiczne, laseroterapia, mezoterapia ( np. Dermapen) i inne, bez względu na porę roku. Celem stosowania kremów SPF po zabiegach jest zapobieganie powstawaniu przebarwień, poparzeń słonecznych oraz fotostarzenia.

  Autorką artykułu jest kosmetolog Marta Kociatyn.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *