Plastyka warg sromowych (labiaplasty; LP) jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu zmianę wielkości warg sromowych mniejszych (LP-m) lub warg sromowych większych (LP-M). Najczęściej przeprowadza się zabiegi redukcji. W literaturze opisano wiele technik labioplastyki; chirurg dobiera metodę optymalną dla pacjentki i problemu. Labioplastyka przeprowadzona przez doświadczonego lekarza wykazują dobry profil bezpieczeństwa i pozwalają uzyskać zadowalające wyniki leczenia. Po plastyce warg sromowych wskazany jest oszczędny tryb życia i wstrzemięźliwość seksualna. Do pełnej aktywności wrócić można po 4-6 tygodniach (decyduje o tym lekarz podczas wizyty kontrolnej). Warto nadmienić, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi powiększenia warg sromowych większych za pomocą tzw. wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego lub autologicznej tkanki tłuszczowej.
Labioplastyka - podstawowe informacje | |
---|---|
Cena: | 7000 - 12000 zł |
Czas zabiegu: | 40 – 60 minut |
Znieczulenie: | miejscowe |
Rekonwalescencja: | do całkowitej sprawności seksualnej można powrócić po około miesiącu |
Efekty: | trwałe |
Dostępność: | Wrocław / Warszawa |
Labioplastyka jest zabiegiem korekcyjnym warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka) lub większych (labiomajoroplastyka).
Plastyka warg sromowych, zwłaszcza zmniejszanie warg sromowych mniejszych i powiększanie warg sromowych większych, to najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.
Labiominoroplastyka najczęściej polega na chirurgicznej redukcji (wycięciu) nadmiaru tkanek warg sromowych mniejszych za pomocą skalpela, lasera, noża eklektycznego lub z wykorzystaniem radiofrekwencji (RF).
Celem labiomajoroplastyki może być poprawa napięcia i ujędrnienie tkanek warg sromowych większych. Przeprowadza się również wiele zabiegów dążących do powiększenia (wypełnienia) warg sromowych większych. Wśród stosowanych i popularnych metod wymienić należy iniekcje preparatów na bazie kwasu hialuronowego lub wypełnienie tłuszczem autologicznym (czyli własną tkanką tłuszczową pacjentki, pobraną podczas liposukcji np. z okolic brzucha).
Procedury wykorzystujące wypełniacze dają dobre wyniki, jednak efekty są tymczasowe. W przypadku kwasu hialuronowego wymagają powtarzania, mogą być permanentne przy wykorzystaniu przeszczepu tłuszczu (choć ostateczne rezultaty są trudne do przewidzenia). Trwałe rezultaty uzyskuje się przez chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanek i ponowne zszycie warg sromowych większych.
Zobacz także: Operacja warg sromowych – efekty, przebieg zabiegu i rekonwalescencja
Zmianę wyglądu wargi sromowej większej lub mniejszej (kształtu, wielkości) można uzyskać za pomocą różnych metod.
Do podstawowych technik wykorzystywanych w celu operacyjnego zmniejszania warg sromowych mniejszych należą: Wedge i TRIM.
Technika Wedge polega na klinowej resekcji warg – wykonywane jest wycięcie nadmiaru tkanek w kształcie litery V. Metoda TRIM odnosi się do resekcji brzegów warg sromowych (polega na „obcięciu” przerośniętego brzegu warg sromowych).
Chirurg dobiera odpowiednią technikę indywidualnie do każdego przypadku, uwzględniając m.in. rodzaj przerostu warg sromowych mniejszych (przerost części przedniej/części środkowej lub tzw. postać rozlana).
Najczęściej stosuje się technikę V obejmującą klinowe wycięcie w części środkowej wraz z nieznacznym podcięciem w przedniej i tylnej części wargi oraz metodę TRIM. Wielu chirurgów wykorzystuje również metodę deepitelializacji polegająca na nacięciu epithelium (nabłonka) skalpelem lub laserem i usunięciu nadmiaru tkanek.
Zabiegi przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym z sedacją doustną. W wyjątkowych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne. Ranę pooperacyjną zaopatruje się szwami wchłanianymi lub niewchłanianymi.
Zobacz także: Labioplastyka laserowa – czym różni się od metody chirurgicznej?
Plastyka warg sromowych większych może polegać na ich zmniejszeniu (chirurgicznej redukcji nadmiaru tkanek) oraz uzyskaniu poprawy napięcia. Procedura może być przeprowadzana w warunkach sali operacyjnej lub w warunkach ambulatoryjnych. Można stosować znieczulenie przewodowe, ogólne lub miejscowe.
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie zabiegami powiększania warg sromowych większych. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się przeszczep własnej tkanki tłuszczowej lub preparaty na bazie kwasu hialuronowego.
Zabiegi transferu tłuszczu i wypełniania warg sromowych większych kwasem hialuronowym przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
W warunkach prawidłowych wargi sromowe większe przykrywają wargi mniejsze. Najczęściej za przerost warg sromowych mniejszych odpowiadają czynniki genetyczne. Zdarza się jednak, że na problem mają wpływ takie czynniki jak porody, znaczna utrata masy ciała czy zmiany zachodzące z wiekiem.
Wargi mogą ulec nadmiernemu powiększeniu i przyczyniać się do istotnego dyskomfortu w czasie współżycia seksualnego (fizycznego i/lub psychicznego), uprawiania sportu (jazdy na rowerze, jazdy konnej).
ZOBACZ ZDJĘCIA PACJENTEK PRZED I PO LABIOPLASTYCE
Przerost warg sromowych mniejszych bywa też źródłem dolegliwości bólowych, świądu, pieczenia na skutek podrażnień i nawracających stanów zapalnych.
Plastyka warg sromowych większych może być wykonywana ze wskazań:
Jak przebiega proces, czego unikać, kiedy wrócić do normalnej aktywności (zawodowej, społecznej, sportowej itd.)?
Znaczne dolegliwości bólowe po labioplastyce należą do rzadkości. Najczęściej występują zasinienia (różnego stopnia) i obrzęk.
Według zaleceń pooperacyjnych M.P. Goodmana, po plastyce warg sromowych mniejszych lub większych należy:
Dla porządku zaznaczmy, że powrót do aktywności codziennej, zawodowej, a zwłaszcza do aktywności sportowej zależy przede wszystkim od oceny stanu pacjentki w czasie wizyty kontrolnej (powinien zadecydować o tym lekarz).
Szwy wchłanialne ulegają rozpuszczeniu w ciągu 5–6 tygodni. Szwy niewchłanialne zdejmowane są po 8-14 dniach (podczas wizyty pooperacyjnej).
Długoterminowy efekt zabiegu w pełni ocenić można po 5-6 miesiącach od zabiegu (po tym okresie linia nacięcia staje się niemal niewidoczna).
Zobacz także: Labioplastyka – najczęstsze pytania
Koszt plastyki warg sromowych zależy m.in. od rodzaju procedury i rozległości zabiegu.
W naszej placówce cena redukcji warg sromowych zaczyna się od 7000 zł. W cenę wliczona jest opieka anestezjologiczna (w uzasadnionych przypadkach również pobyt nocny i obserwacja) oraz wizyty kontrolne (w tym oczywiście usunięcie szwów).
Zobacz także: Labioplastyka – opinie naszych Pacjentek
Lekarzami specjalizującymi się w wykonywaniu labioplastyki są:
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem: