Plastyka warg sromowych - rekonwalescencja

Artykuł przeczytasz w: 5 min.

Plastyka warg sromowych (labiaplasty; LP) jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu zmianę wielkości warg sromowych mniejszych (LP-m) lub warg sromowych większych (LP-M). Najczęściej przeprowadza się zabiegi redukcji. W literaturze opisano wiele technik labioplastyki; chirurg dobiera metodę optymalną dla pacjentki i problemu. Labioplastyka przeprowadzona przez doświadczonego lekarza wykazują dobry profil bezpieczeństwa i pozwalają uzyskać zadowalające wyniki leczenia. Po plastyce warg sromowych wskazany jest oszczędny tryb życia i wstrzemięźliwość seksualna. Do pełnej aktywności wrócić można po 4-6 tygodniach (decyduje o tym lekarz podczas wizyty kontrolnej). Warto nadmienić, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi powiększenia warg sromowych większych za pomocą tzw. wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego lub autologicznej tkanki tłuszczowej.

Labioplastyka - podstawowe informacje 
Cena:od 5500 zł
Czas zabiegu: 40 – 60 minut
Znieczulenie:miejscowe
Rekonwalescencja:do całkowitej sprawności seksualnej można powrócić po około miesiącu
Efekty:trwałe
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Co warto wiedzieć o plastyce warg sromowych?
  • Na czym polega plastyka warg sromowych?
  • Wskazania do plastyki warg sromowych
  • Rekonwalescencja po plastyce warg sromowych
  • Plastyka warg sromowych – cena

  Co warto wiedzieć o plastyce warg sromowych?

  Labioplastyka jest zabiegiem korekcyjnym warg sromowych mniejszych (labiominoroplastyka) lub większych (labiomajoroplastyka).

  Plastyka warg sromowych, zwłaszcza zmniejszanie warg sromowych mniejszych i powiększanie warg sromowych większych, to najczęściej wykonywane zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.

  • Labioplastyka, labia minora; LP-m

  Labiominoroplastyka najczęściej polega na chirurgicznej redukcji (wycięciu) nadmiaru tkanek warg sromowych mniejszych za pomocą skalpela, lasera, noża eklektycznego lub z wykorzystaniem radiofrekwencji (RF).

  • Labioplastyka, labia majora; LP-M

  Celem labiomajoroplastyki może być poprawa napięcia i ujędrnienie tkanek warg sromowych większych. Przeprowadza się również wiele zabiegów dążących do powiększenia (wypełnienia) warg sromowych większych. Wśród stosowanych i popularnych metod wymienić należy iniekcje preparatów na bazie kwasu hialuronowego lub wypełnienie tłuszczem autologicznym (czyli własną tkanką tłuszczową pacjentki, pobraną podczas liposukcji np. z okolic brzucha).

  Procedury wykorzystujące wypełniacze dają dobre wyniki, jednak efekty są tymczasowe. W przypadku kwasu hialuronowego wymagają powtarzania, mogą być permanentne przy wykorzystaniu przeszczepu tłuszczu (choć ostateczne rezultaty są trudne do przewidzenia). Trwałe rezultaty uzyskuje się przez chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanek i ponowne zszycie warg sromowych większych.

  Zobacz także: Operacja warg sromowych – efekty, przebieg zabiegu i rekonwalescencja

  Na czym polega plastyka warg sromowych?

  Zmianę wyglądu wargi sromowej większej lub mniejszej (kształtu, wielkości) można uzyskać za pomocą różnych metod.

  • Redukcja warg sromowych mniejszych

  Do podstawowych technik wykorzystywanych w celu operacyjnego zmniejszania warg sromowych mniejszych należą: Wedge i TRIM.

  Technika Wedge polega na klinowej resekcji warg – wykonywane jest wycięcie nadmiaru tkanek w kształcie litery V. Metoda TRIM odnosi się do resekcji brzegów warg sromowych (polega na „obcięciu” przerośniętego brzegu warg sromowych).

  Chirurg dobiera odpowiednią technikę indywidualnie do każdego przypadku, uwzględniając m.in. rodzaj przerostu warg sromowych mniejszych (przerost części przedniej/części środkowej lub tzw. postać rozlana).

  Najczęściej stosuje się technikę V obejmującą klinowe wycięcie w części środkowej wraz z nieznacznym podcięciem w przedniej i tylnej części wargi oraz metodę TRIM. Wielu chirurgów wykorzystuje również metodę deepitelializacji polegająca na nacięciu epithelium (nabłonka) skalpelem lub laserem i usunięciu nadmiaru tkanek.

  Zabiegi przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym z sedacją doustną. W wyjątkowych przypadkach można zastosować znieczulenie ogólne. Ranę pooperacyjną zaopatruje się szwami wchłanianymi lub niewchłanianymi.

  Zobacz także: Labioplastyka laserowa – czym różni się od metody chirurgicznej?

  • Plastyka warg sromowych większych

  Plastyka warg sromowych większych może polegać na ich zmniejszeniu (chirurgicznej redukcji nadmiaru tkanek) oraz uzyskaniu poprawy napięcia. Procedura może być przeprowadzana w warunkach sali operacyjnej lub w warunkach ambulatoryjnych. Można stosować znieczulenie przewodowe, ogólne lub miejscowe.

  W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie zabiegami powiększania warg sromowych większych. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się przeszczep własnej tkanki tłuszczowej lub preparaty na bazie kwasu hialuronowego.

  Zabiegi transferu tłuszczu i wypełniania warg sromowych większych kwasem hialuronowym przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

  Wskazania do plastyki warg sromowych

  W warunkach prawidłowych wargi sromowe większe przykrywają wargi mniejsze. Najczęściej za przerost warg sromowych mniejszych odpowiadają czynniki genetyczne. Zdarza się jednak, że na problem mają wpływ takie czynniki jak porody, znaczna utrata masy ciała czy zmiany zachodzące z wiekiem.

  Wargi mogą ulec nadmiernemu powiększeniu i przyczyniać się do istotnego dyskomfortu w czasie współżycia seksualnego (fizycznego i/lub psychicznego), uprawiania sportu (jazdy na rowerze, jazdy konnej).

  ZOBACZ ZDJĘCIA PACJENTEK PRZED I PO LABIOPLASTYCE

  Przerost warg sromowych mniejszych bywa też źródłem dolegliwości bólowych, świądu, pieczenia na skutek podrażnień i nawracających stanów zapalnych.

  Plastyka warg sromowych większych może być wykonywana ze wskazań:

  • estetycznych (np. wiotczenie, utrata jędrności i objętości warg sromowych większych);
  • psychologicznych i seksuologicznych (poprawa samooceny, poprawa komfortu współżycia).

  Rekonwalescencja po plastyce warg sromowych

  Jak przebiega proces, czego unikać, kiedy wrócić do normalnej aktywności (zawodowej, społecznej, sportowej itd.)?

  Znaczne dolegliwości bólowe po labioplastyce należą do rzadkości. Najczęściej występują zasinienia (różnego stopnia) i obrzęk.

  Według zaleceń pooperacyjnych M.P. Goodmana, po plastyce warg sromowych mniejszych lub większych należy:

  • 1-2 razy dziennie podmywać okolice intymne (letnie prysznice) i delikatnie osuszać (bez pocierania) oraz stosować wkładki higieniczne (podpaski) z nieprzywierającą powierzchnią (podmywanie wskazane także każdorazowo po oddaniu moczu lub defekacji);
  • przez kilka (3-5) dni po zabiegu można ochładzać okolicę zabiegową (np. za pomocą wkładek żelowych): schładzać przez 15-20 minut 6-8 razy dziennie (chłodzenie redukuje uczucie dyskomfortu i obrzęk);
  • nosić luźną odzież i unikać obcisłej bielizny;
  • przez 4 tygodnie: zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie stosować tamponów i nie umieszczać niczego w pochwie;
  • stosować zalecone przez lekarza leki miejscowe i ogólne;
  • przez ok. 4 tygodnie zrezygnować z golenia okolic intymnych i depilacji woskiem;
  • przez 3-4 tygodnie unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, ćwiczeń, pływania, biegania, jazdy na rowerze, jazdy konnej itp.
  • przez 36 godzin po zabiegu obserwować leczoną okolicę (bez manipulacji) – wszelkie niepokojące objawy zgłaszać lekarzowi;
  • zgłaszać się na zaplanowane wizyty pooperacyjne i ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich.

  Dla porządku zaznaczmy, że powrót do aktywności codziennej, zawodowej, a zwłaszcza do aktywności sportowej zależy przede wszystkim od oceny stanu pacjentki w czasie wizyty kontrolnej (powinien zadecydować o tym lekarz).

  Szwy wchłanialne ulegają rozpuszczeniu w ciągu 5–6 tygodni. Szwy niewchłanialne zdejmowane są po 8-14 dniach (podczas wizyty pooperacyjnej).

  Długoterminowy efekt zabiegu w pełni ocenić można po 5-6 miesiącach od zabiegu (po tym okresie linia nacięcia staje się niemal niewidoczna).

  Zobacz także: Labioplastyka – najczęstsze pytania

  Plastyka warg sromowych – cena

  Koszt plastyki warg sromowych zależy m.in. od rodzaju procedury i rozległości zabiegu.

  W naszej placówce cena redukcji warg sromowych zaczyna się od 5500 zł. W cenę wliczona jest opieka anestezjologiczna (w uzasadnionych przypadkach również pobyt nocny i obserwacja) oraz wizyty kontrolne (w tym oczywiście usunięcie szwów).

  Zobacz także: Labioplastyka – opinie naszych Pacjentek

  Lekarzami specjalizującymi się w wykonywaniu labioplastyki są:

  Plastyka warg sromowych Wrocław:

  • dr n. med. Diana Kupczyńska

  Plastyka warg sromowych Warszawa:

  • dr Małgorzata Legocka
  • dr Kamil Zalewski

  Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *