najczęstsze pytania
Zmiany naczyniowe w postaci poszerzonych naczynek, potocznie nazywanych pękającymi naczynkami na nogach, choć nie zawsze to w wielu przypadkach są problemem jedynie estetycznym. Warto jednak pamiętać o tym, że ich pojawienie się może być pierwszą oznaką głębiej położonego problemu.
Laserowe zamykanie naczynek - najważniejsze informacje | |
---|---|
Cena: | od 150 zł za pojedynczą zmianę (na cenę wpływa także obszar zabiegowy) |
Czas zabiegu: | 10-30 minut |
Znieczulenie: | nie wymaga |
Reakcja: | zaczerwienienie skóry, obrzęk |
Rekonwalescencja: | brak |
Efekty: | wchłonięcie naczyń zwykle po okresie 8 – 12 tygodni (nogi), 2 tygodnie (twarz) |
Dostępność: | Wrocław / Warszawa |
Nasze pacjentki poprosiliśmy o zadanie nurtujących je pytań. Te, które pojawiały się najczęściej, umieściliśmy w artykule. Na pytania odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska, która specjalizuje się między innymi w leczeniu estetycznym tego typu problemów.
Zmiany skutecznie usunięte, czy to skleroterapią, czy też laserem, nie pojawią się ponownie, ale w tym samym miejscu mogą pojawić się z czasem nowe, podobne. Kiedy to nastąpi, nie wiemy – najlepiej raz na rok-dwa lata pojawić się u swojego flebologa i ocenić stan miejscowy. Lepsze efekty estetyczne można uzyskać, korygując niezbyt rozległe teleangiektazje i wenulaktazje, wymagają one też mniejszej ilości spotkań.
Zobacz także: Teleangiektazje – miejsce występowania, przyczyny i leczenie
Na pytanie kiedy laserowe zamykanie naczynek, a kiedy skleroterapia, mogę odpowiedzieć dopiero po osobistym zbadaniu pacjenta. Uogólniając, wybór metody zależy od średnicy i charakteru zmian naczyniowych.
Ucisk zalecam przy zaawansowanej skleroterapii, bo po laseroterapii teleangiektazji i wenulektazji wyrobów uciskowych nie trzeba nosić.
Gorące kąpiele czy pójście na saunę możliwe jest dopiero po miesiącu.
Prawidłowa masa ciała, unikanie zbyt długiego siedzenia, brak nałogów, aktywność fizyczna, kompresjoterapia profilaktyczna (przede wszystkim w ciąży, podczas połogu, długich podróży) to główne elementy profilaktyki. Nie ma aktualnie preparatów farmakologicznch, które mają potwierdzoną skuteczność w zapobieganiu powstawania zmian naczyniowych w postaci wenulektazji i teelagniektazji.
Zabiegi typu skleroterapia czy laserowe zamykanie naczynek na nogach trwają zwykle 15-30 minut, a ostateczny czas zależy od rozległości korygowanych zmian.
Skleroterapia polega na wykonaniu serii wkłuć za pomocą cienkiej igły, więc choć zabieg nie należy do przyjemnych, to zwykle jest dobrze tolerowany przez pacjentów. Laserowe zamykanie naczynek można uznać za nieco bardziej bolesne, choć nie wymaga stosowania znieczulenia.
Nigdy nie jest za późno na to, by zmian się pozbyć. Leczenie estetyczne wymaga cierpliwości, nie tylko od pacjenta, ale także od lekarza. Kluczowa jest także odpowiednia kwalifikacja pacjenta, czyli wykonanie badania USG Doppler.
Cardio, zumba, lekkie treningi – do tego typu aktywności można wrócić od razu. Natomiast do ciężkich treningów siłowych wracamy dopiero po 14 dniach od zabiegu.
Rzadkim, ale możliwym działaniem niepożądanym skleroterapii jest matting, czyli powstanie w miejscu zastosowania sklerozantu siatki bardzo drobnych naczyń. Zmiany te można korygować laserem, ale jest to proces długotrwały i nie zawsze skuteczny.
Zazwyczaj nie pojawiają się nowe zmiany, a wraz z ilością wizyt maleje ilość niechcianych pajączków.
Zabieg nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania, natomiast warto ogolić nogi.
Przeciwwskazania dzielimy na czasowe, np. opalenizna, ciąża, infekcja, oraz trwałe, jak np. nierealistyczne oczekiwania odnośnie możliwych do osiągnięcia efektów czy chociażby niechęć do stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
Zabiegi nie wymagają profilaktyki przeciwzakrzepowej, natomiast nie odstawiamy przewlekłej antyagregacji i antykoagulacji.
Jak najbardziej. Zamykanie naczynek na nogach nie wyklucza z życia zawodowego. Co więcej, do pracy można z reguły wrócić nawet tego samego dnia.
Efekty utrzymują się do czasu pojawienia się nowych zmian, a jest to bardzo indywidualne – czasem pacjent wraca na kolejne zabiegi po roku, a czasem po 5 latach.
Zabiegi w Ars Estetica we Wrocławiu wykonują dr n. med. Wojciech Rybak, dr n. med. Diana Kupczyńska, dr n. med. Maciej Antkiewicz oraz dr Tomasz Siewniak.
W placówce w Warszawie laserowym zamykaniem naczynek zajmuje się dr n. med. Michał Kowalczewski, lek. med. Emil Michalski i dr n. med. Mariusz Kozak.
Pacjentów zainteresowanych konsultacją zapraszamy do kontaktu.
Zachęcamy do zapoznania się również z innymi materiałami na temat leczenia niewydolności żylnej i zmian estetycznych: