Nadmierne pocenie miejsc intymnych

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Nadmierna potliwość miejsc intymnych i nie tylko jest częstym powodem wizyt w gabinecie lekarza. Zgłaszają się zarówno panie, jak i panowie. Podstawą sukcesu terapii jest diagnostyka różnicowa innego podłoża dolegliwości (np. chorób endokrynologicznych).

Jeśli uznamy, że w danym przypadku pacjent/pacjentka cierpi na idiopatyczną, ograniczoną nadpotliwość danej okolicy ciała, mogę zaproponować leczenie nadpotliwości botoksem.

Na pytania dotyczące metod radzenia sobie z nadmierną potliwością odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Leczenie nadpotliwości okolic intymnych botoksem
  • Wskazania do zabiegu
  • Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
  • Czy zdarza się, że botoks nie działa?
  • Leczenie nadpotliwości okolic intymnych - cena

  Leczenie nadpotliwości okolic intymnych botoksem

  Podstawą kwalifikacja pacjenta do zabiegu jest zebranie dokładnego wywiadu i wykluczenie bezwzględnych przeciwwskazań do procedury (jak niektóre choroby neurologiczne, np. miastenia, zespół Lamberta-Eatona lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, a także nierealistyczne oczekiwania odnośnie możliwych do uzyskania efektów).

  Przeciwwskazaniami względnymi są:

  • infekcja w obszarze skóry, który ma zostać ostrzyknięty,
  • nieuregulowane choroby przewlekłe, np. źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca typu 2,
  • ciąża i okres karmienia piersią.

  Następnie można wykonać test Minora, który dokładnie wskaże miejsca nadmiernej potliwości. Aczkolwiek ujemny test Minora nie wyklucza kwalifikacji pacjentki do zabiegu – czasem zdarzają się Panie, które podają nadmierną potliwość w obrębie pachwin i/lub wzgórka łonowego czy warg sromowych tylko podczas współżycia albo pod wpływem stresu.

  ZDJĘCIE PACH PODCZAS WYKONYWANIA TESTU MINORA: na zdjęciu powyżej widać, że miejsca nadmiernego wydzielania potu zabarwiają się na ciemny kolor.

  Sam zabieg trwa 15-30 minut i nie wymaga znieczulenia (aczkolwiek możliwe jest nałożenie maści znieczulającej na 30-45 minut przed zabiegiem). Polega na ostrzyknięciu wytypowanego obszaru botoksem, w płytkich iniekcjach śródskórnych.

  Wskazania do zabiegu

  Użycie toksyny botulinowej w obrębie miejsc intymnych jest zastosowaniem leku off-label, czyli poza wskazaniami rejestracyjnymi. Wskazania rejestracyjne ujęte są w charakterystyce produktu leczniczego – tam widnieje tylko wskazanie w leczeniu idiopatycznej, ograniczonej nadpotliwości pach. Niemniej jednak jest szeroko stosowane na świecie.

  Zobacz także: Nadpotliwość pach – jaką metodę leczenia wybrać?

  Toksyną botulinową off-label można leczyć ograniczoną, idiopatyczną nadpotliowość dowolnego obszaru ciała, w tym owłosionej skóry głowy, pleców, rąk, stóp, karku itd.

  W swojej praktyce zawodowej miałam już pacjentów z problemem nadpotliwości dotyczącym właściwie każdego obszaru ciała. Oczywiście należy podkreślać, że pocenie się jest naturalnym procesem. Natomiast nie zdajemy sobie najczęściej sprawy z tego, jak uciążliwy może być ten problem. Zdarza się, że nadpotliwość jest żródłem stresu, wstydu, a nawet graniczenia aktywności socjalnej, zawodowej, związkowej.

  Ujemny test Minora nie wyklucza nadpotliwości (zwłascza u osób, których nadpotliwosc jest mocno związana ze stanem emocjonalnym), ale zazwyczaj jest on dodatni.

  Zobacz także: Nadpotliwość – przyczyny i metody leczenia

  Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

  Czas utrzymywania się efektu zabiegu zależy m. in. od:

  • podanej dawki preparatu,
  • rodzaju podanej toksyny botulinowej,
  • stylu życia pacjentki,
  • cech osobniczych.

  Zazwyczaj wynosi 4-8 miesięcy.

  Zobacz także: Mity na temat botoxu, w co nie warto wierzyć?

  Czy zdarza się, że botoks nie działa?

  Po 2 tygodniach zapraszam na bezpłatną wizytę kontrolną, podczas której oceniam wraz z pacjentką czy pacjentem efekt zabiegu. Można wykonać powtórnie test Minora i dodać odpowiednią dawkę toksyny botulinowej, jeśli test wyjdzie jeszcze dodatni.

  Wszystkie wizyty kontrolne są bezpłatne.

  Istnieje dosłownie promil osób, które są oporne na działanie toksyny botulinowej, jest więc wielce nieprawdopodbne, aby botoks nie zadziałał. Pytanie, na jak długo starczy taka korekta nadpotliwości.

  Zobacz także: Botox – najczęściej zadawane pytania

  Leczenie nadpotliwości okolic intymnych - cena

  Cena ostrzykiwania okolic intymnych botoksem zaczyna się od 2200 zł i jest ustalana indywidualnie, w zależności od wielkości obszaru, który zostaje poddany terapii.

  Leczeniem nadpotliwości w placówce we Wrocławiu i w Warszawie zajmuje się dr n. med. Diana Kupczyńska. W Ars Estetica w Warszawie zapraszamy na konsultacje także z dr Małgorzatą Legocką.

  W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

  Wykonanie zabiegu u osób poniżej 16. roku życia jest możliwe, ale wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań. W pierwszej kolejności sugeruje się wizytę u endokrynologa oraz, w przypadku kobiet, ginekologa. Należy bowiem wykluczyć czynniki endokrynologiczne mogące stanowić podłoże nadmiernej potliwości u osób małoletnich. Przedstawienie opinii lekarskiej, wyników zleconych badań oraz zgody pacjenta i opiekuna prawnego na wykonanie zabiegu jest w tym przypadku podstawą kwalifikacji do leczenia nadpotliwości botoksem.

  W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą i zachęcamy do korzystania z formularza zapytań znajdującego się poniżej.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *