Daty ważności kosmetyków

sprawdź termin przydatności!

Artykuł przeczytasz w: 3 min.

Jak często robicie przegląd swoich kosmetyków? Czy sprawdzacie ich daty ważności? Czy używacie kosmetyków, które wyglądają “nieświeżo” bądź zmieniły konsystencję? Dr n. med. Diana Kupczyńska przypomina – liczy się przede wszystkim moment otwarcia, bo w przypadku większości produktów kosmetycznych to właśnie on decyduje o tym czy kosmetyk nadaje się do użycia.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • PAO - period after opening
  • Jak poprawnie przechowywać kosmetyki?
  • Na co uważać?
  • Kosmetyki do makijażu starzeją się szybciej

  PAO - period after opening

  Każda z nas ma w łazience szufladę, szafkę czy półkę na kosmetyki. Niektóre z nich leżą tam bardzo, bardzo długo. Niestety, moim pacjentkom zdarza się używać kosmetyków, które już dawno powinny znaleźć się w koszu. Czasem przez nieuwagę, innym razem z premedytacją lekceważąc datę ich otwarcia.

  Większość kosmetyków nie ma na opakowaniu daty ważności, a jedynie datę przydatności do użytku od momentu otwarcia i to jej musimy pilnować. A i tutaj należy pamiętać, że PAO (ang. period after opening) ma zastosowanie w przypadku prawidłowego przechowywania kosmetyków.

  Jak poprawnie przechowywać kosmetyki?

  Najważniejsze w poprawnym przechowywaniu kosmetyków są trzy złote zasady:

  1. Kosmetyki należy przechowywać z dala od źródeł ciepła, a do źródeł ciepła zaliczamy nie tylko kaloryfer, ale także kabinę prysznicową.
  2. Produkty kosmetyczne należy przechowywać w zacienionym miejscu (np. szafka lub szuflada), aby nie eksponować ich na działanie promieni słonecznych.
  3. Kosmetyki nie powinny znajdować się miejscach narażonych na wilgoć.

  Na co uważać?

  Jeśli kosmetyk zmienił barwę, zapach, rozwarstwił się lub cokolwiek w jego wyglądzie, konsystencji lub zapachu nas niepokoi – produkt należy wyrzucić do kosz. Nie ma sensu narażać się na podrażnienie skóry i ewentualne leczenie.

  Preparaty przeciwsłoneczne lepiej zużyć podczas jednego sezonu – rzadko które za rok będą skutecznie chronić.

  Wyjątek pod względem czasu przydatności mogą stanowić perfumy, które mogą posłużyć nam nawet do 5 lat. Zasada jest jedna – trzymamy z dala od promieni słonecznych!

  Kosmetyki do makijażu starzeją się szybciej

  Co z kosmetykami do makijażu? Te, które mają często kontakt z powietrzem, szybciej się “starzeją”. Między innymi dlatego wybierając produkty warto stawiać np. na podkłady z pompką lub w opakowaniach typu airless, zwiększające funkcjonalność i zapobiegające utlenianiu.

  Tusz do rzęs nadaje się do użycia przez 3 – 6 miesięcy – oczy są bardzo wrażliwe. Odpowiedź na pytanie czy chcemy narazić się na pilną wizytę u okulisty z powodu zepsutego tuszu wydaje się oczywista. Poza tym, przy każdym użyciu tego kosmetyku wtłaczamy do środka trochę powietrza, a co gorsza, także bakterii (czy to z otoczenia, czy z naszej skóry).

  Najdłużej możemy korzystać z pudrów sypkich, cieni do powiek, róży, rozświetlaczy – choć i tu obowiązuje tzw. PAO.

  Warto również pamiętać o tym, że nic nam nie pomoże, jeśli nie dbamy o higienę. Pędzle i blendery myjemy przynajmniej raz w tygodniu, twarz wycieramy czystym albo jednorazowym ręcznikiem, Foreo i inne akcesoria myjemy po każdym użyciu.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *