Operacja plastyczna nosa

jak wygląda i ile kosztuje operacja plastyczna nosa

Artykuł przeczytasz w: 10 min.

Nos zajmuje centralną część twarzy – bardzo często jest pierwszym elementem jej budowy, na który zwracamy uwagę. Wyróżniamy kilka najczęściej występujących kształtów nosa – niektóre źródła wskazują, że jest ich nawet 15. Kształt jest także uwarunkowany typem antropologicznym człowieka oraz regionem świata, z którego pochodzi.

Jak na razie nie ma oficjalnych statystyk, które wskazywałyby szacunkową ilość korekt nosa, którą przeprowadza się w Polsce. W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono blisko 219 tysięcy zabiegów tego typu (dane podane przez ASPS, American Society of Plastic Surgeons). Około 2/3 operowanych osób stanowiły kobiety.

Korekta nosa - podstawowe informacje 
Cena:Pełna korekcja kształtu nosa 16 500 zł - 21 000 zł
Septoplastyka 6 000 zł - 10 000 zł
Korekcja czubka nosa (część chrzęstna) 6 000 zł - 10 000 zł
Wtórna korekcja nosa wraz z przegrodą od 15 000 zł
Korekcja skrzydeł nosa 6 000 zł - 10 000 zł
Czas zabiegu:około 1-2 h
Znieczulenie:miejscowe lub ogólne
Reakcja:obrzęk, siniaki, zaczerwienienie powiek i okolicy nosa
Rekonwalescencja:siniaki i obrzęk powiek może się utrzymywać do 3 tygodni
obrzęk nosa może utrzymywać się od 6-12 miesięcy
Efekty:ostateczne efekty widoczne są zwykle po około 6 -12 miesiącach
Dostępność:Wrocław

Na czym polega korekta nosa i ile kosztuje? Szczegóły związane z zabiegiem omawiamy w poniższym artykule, a osoby zainteresowane konsultacją z lekarzem prosimy o kontakt z rejestracją.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Wskazania do zabiegu
  • Dostępne metody korekcji nosa
  • Na czym polega korekta nosa?
  • Ile kosztuje korekta nosa?
  • Czy korekta nosa jest bezpieczna?
  • Możliwe do osiągnięcia efekty
  • Rekonwalescencja i zalecenia
  • Jak będzie wyglądał mój nos?

  Wskazania do zabiegu

  Idealnymi proporcjami twarzy zajmował się sam Leonardo da Vinci. Dzisiaj, w dziesiątkach podręczników do chirurgii plastycznej można odnaleźć wytyczne, które odnoszą się do „najbardziej pożądanego” wyglądu twarzy. Patrząc na inne osoby, to właśnie nos jest jednym z pierwszych elementów, na który zwracamy naszą uwagę. Problem związany z niesatysfakcjonującym wyglądem nosa, często jest dostrzegany jedynie przez samego pacjenta. Jest to jeden z powodów, przez który często trudno jest odnaleźć wspólny punkt widzenia między pacjentem, a lekarzem wykonującym zabieg. Między innymi z tego względu, korektę nosa (ang. rhinoplasty, nose job, nose reshaping) można przeprowadzić jedynie u osoby, która jest w stanie zaakceptować realny efekt zabiegu.

  Jego ocena jest możliwa tylko w trakcie konsultacji u chirurga plastycznego, chirurga, laryngologa (w przypadku inwazyjnych metod) lub przez lekarza medycyny estetycznej (w przypadku procedur małoinwazyjnych). Bardzo często pacjentom wydaje się, że rhinoplastyka nie jest trudnym do wykonania zabiegiem, z uwagi na niewielki stopień zgłaszanych nieprawidłowości. W istocie jest inaczej, bowiem na efekt końcowy składa się wiele czynników, związanych z uwarunkowaniami anatomicznymi pacjenta i nie zawsze udaje się zrealizować początkową wizję.

  Zasadniczymi wskazaniami do korekty nosa są jego zniekształcenia. Oczywiście chęć ich usunięcia może mieć różne podłoże. Często są to względy typowo estetyczne, ale zdarza się, że operacja nosa może być podyktowana jego nieprawidłowym funkcjonowaniem, które doprowadza do zaburzenia jego czynności wentylacyjnej. Zniekształcenia nosa dzielimy na pierwotne i wtórne.

  1. Pierwotne to takie, które towarzyszą człowiekowi już od urodzenia. Należą do nich na przykład wady rozszczepowe (wargi lub twarzy).
  2. Wtórne zniekształcenia nosa najczęściej są konsekwencją urazów (na przykład komunikacyjnych) lub procesów chorobowych mających swoje miejsce właśnie w obrębie nosa.

  Wskazania do operacji plastycznej nosa są jasno podsumowane w wytycznych opracowanych przez American Academy of Otolaryngology – Head and Neck Surgery. Główne wskazania obejmują nieprawidłowości estetyczne lub/i funkcjonalne. Procedury z zakresu korekty estetycznej nosa mogą wymagać dodatkowych ingerencji w struktury anatomiczne nosa – na przykład zastawki nosowej, przegrody, małżowin nosowych czy zatok przynosowych – wbrew pozorom korekta nie opiera się jedynie na zmianie zewnętrznych konturów nosa.

  Należy także zaznaczyć, że bardzo często zaburzenia drożności nosa (będące wskazaniami do jego korekcji) są problemem złożonym, składającym się z nieprawidłowości anatomicznych i strukturalnych. Wymienione wskazania nie zawsze są całkowicie zrozumiałe dla pacjentów.

  Dzięki korekcie nosa możliwe jest:

  • przywrócenie symetrii nosa (zaburzonej na przykład w wyniku urazu),
  • zmniejszenie wielkości nosa,
  • dopasowanie nosa do wymiarów twarzy,
  • korekta szerokiego nosa,
  • zmiana proporcji wierzchołka nosa,
  • usunięcie „garbu” na nosie (osteotomia nosa),
  • wyprostowanie krzywego nosa.

  Dostępne metody korekcji nosa

  Dzięki rozwojowi medycyny estetycznej, procedury małoinwazyjne, nazywane także bezoperacyjnymi, stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Niosą one za sobą szereg korzyści – sama procedura jest szybsza, nie wymaga znieczulenia ogólnego (narkozy), a pacjent od razu po zabiegu może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

  Niechirurgiczna korekta nosa przynosi bardzo dobre efekty. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest procedurą uniwersalną – zazwyczaj wskazania do jej wykonania ograniczają do drobnych defektów estetycznych. Nie jest to zabieg, za pomocą którego możliwe jest odtworzenie kształtu zdeformowanego nosa w wyniku znacznego urazu. Korekty nosa kwasem hialuronowym nie daje także trwałych efektów – zazwyczaj widoczna poprawa utrzymuje się około roku czasu. Okres ten jest uwarunkowany utrzymywaniem się preparatu w organizmie, który został użyty do zmiany kształtu nosa.

  Korekta nosa kwasem hialuronowym 
  Cena:zwykle od 1300 do 2000 zł
  Czas zabiegu:do 30 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca (opcjonalnie)
  Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, obrzęk, drobne siniaki, przejściowe nierówności
  Rekonwalescencja:3-14 dni
  Czas utrzymywania się efektów:6-12 miesięcy
  Dostępność:Warszawa

  Do zabiegów tego typu wykorzystywany jest najczęściej kwas hialuronowy – polisacharyd naturalnie występujący w naszym organizmie. To ten sam związek, który znalazł zastosowanie w procedurze powiększania ust, czy poprawie owalu twarzy (tak zwany zabieg wolumetrii). Należy zaznaczyć, że certyfikowane preparaty oferowane przez znanych producentów są całkowicie bezpieczne dla organizmu człowieka.

  Niektóre preparaty kwasu hialuronowego zawierają środek znieczulający, co czyni zabieg nieinwazyjnej korekty nosa jeszcze bardziej komfortowym. Dodatkowo dzięki iniekcji środka wypełniającego, nie jest konieczne zakładanie szwów oraz opatrunków.

  Zabieg niechirurgicznej korekty nosa powinien być przeprowadzony jedynie przez wykwalifikowanego lekarza.

  Alternatywą dla iniekcji kwasu hialuronowego jest autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej, która jest oczywiście pobierana od samego pacjenta. Procedura iniekcji tłuszczu nie różni się zasadniczo od procedur wykorzystujących kwas hialuronowy. Procedura ta różni się jednak przygotowaniem substancji, która ma zostać podana w obręb nosa. W przypadku tkanki tłuszczowej konieczne jest jej odwirowanie, aby uzyskać odpowiednią jakość preparatu.

  Kolejnym rozwiązaniem stosowanym w niechirurgicznej korekcji nosa jest również iniekcja preparatu, którego składnikiem jest hydroksyapatyt wapnia. Niezależnie od wybranego przez pacjenta i lekarza preparatu, który ma zostać podany w obręb nosa, efekty przeprowadzonego zabiegu widoczne są od razu. Przejściowo może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie, jednak te zazwyczaj mijają w ciągu kilku dni.

  Zupełnie inaczej wygląda zabieg chirurgicznej korekty nosa, który wymaga znieczulenia ogólnego oraz znacznie dłuższego okresu rekonwalescencji. To inwazyjna procedura, ale cechuje się znaczna trwałość w porównaniu do iniekcji kwasu hialuronowego. U większości pacjentów jeden zabieg wystarcza, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty. Można również powiedzieć, że w przypadku znacznych deformacji nosa czy jego niesatysfakcjonującego wyglądu, procedury iniekcyjne nie są w pełni satysfakcjonujące.

  Na czym polega korekta nosa?

  Pomimo niewielkich rozmiarów nosa, jego operacja wcale nie należy do łatwych. Podobnie jak każdy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, rhinoplastyka wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta i dokładnego zaplanowania zabiegu. Niezwykle istotną kwestią jest rozmowa z pacjentem, poznanie jego oczekiwań oraz przedstawienie możliwych do uzyskania efektów.

  Zabieg rozpoczyna się od znieczulenia ogólnego pacjenta. Zazwyczaj leki podawane są dożylnie lub przez specjalną maskę, przez którą pacjent oddycha. O wszystkich istotnych informacjach związanych z narkozą pacjent powinien zostać poinformowany przez lekarza anestezjologa przed zabiegiem.

  Wyróżniamy wiele technik rhinoplastyki – jednak z uwagi na konieczność wysoce indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, ogólnie przyjęte techniki nie zawsze mają zastosowanie. Z praktycznego punktu widzenia, wyróżniamy dwa rodzaje korekty nosa – otwartą oraz zamkniętą. Te dwie techniki znacząco różnią się inwazyjnością. W przypadku metody zamkniętej, wszystkie nacięcia wykonywane są wewnątrz nosa. Druga metoda – otwarta – polega na wykonaniu nacięcia skalpelem w obrębie kolumienki nosa, czyli pasma tkankowego oddzielającego wejście do nozdrzy przednich.

  O ile to możliwe, nacięcia mogą zostać wykonane w obrębie naturalnych krzywizn nosa, dzięki czemu blizny są praktycznie niewidoczne. Dzięki wykonaniu takiego nacięcia możliwy jest lepszy dostęp do części chrzęstnych oraz kostnych nosa, co umożliwia jego odpowiednie wymodelowanie. W przypadku zbyt dużych nosów, może istnieć konieczność usunięcia niektórych fragmentów części kostnych lub chrzęstnych.

  Jeśli przyczyną operacji są zaburzenia budowy lub stan po urazie, istnieje możliwość przeszczepu niektórych jej fragmentów. Może do tego posłużyć również chrząstka pobrana z okolicy żebra lub ucha. Dzięki korekcie nosa możliwy jest także zabieg w obrębie przegrody nosowej – jedną z najczęściej występujących nieprawidłowości laryngologicznych jest krzywa przegroda nosa, która może być wskazaniem do septoplastki. Po wykonaniu zabiegów w obrębie części anatomicznych nosa nacięcia są zaszywane. Z uwagi na indywidualne preferencje pacjentów oraz rezultaty jakie ma przynieść korekta nosa, nie zawsze można jednoznacznie określić jak zabieg będzie przebiegał „krok po kroku”, jednak początkowe oraz końcowe punkty pozostają zazwyczaj niezmienne.

  Ile kosztuje korekta nosa?

  Kwota jaką należy zapłacić za korektę nosa uzależniona jest od metody na którą zdecydował się pacjent. Różnice pomiędzy procedurą nieinwazyjną, a chirurgiczną są znaczące. W przypadku zabiegów nieinwazyjnych, różnice w cenie są konsekwencją wybranego preparatu. Należy pamiętać, jedynie certyfikowane środki są bezpieczne i zapewniają przewidywalne efekty. Pomimo tego, że na rynku znajduje się wiele preparatów, wątpliwego pochodzenia, warto wybrać te, które są sprawdzone.

  Korekta nosa przeprowadzana w oparciu o kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia czy autologiczną tkankę tłuszczową kosztuje około 1500 – 5000 złotych. Kwoty te mogą nieznacznie różnić się w zależności od regionu Polski oraz osoby wykonującej zabieg. O cenie decyduje także rodzaj użytej do korekcji nosa substancji. Należy zaznaczyć, że z uwagi na ryzyko powikłań po niechirurgicznej korekcie nosa, zabieg powinien być przeprowadzony jedynie przez wykwalifikowanego lekarza.

  W przypadku chirurgicznej korekty nosa, kwota jaką należy przeznaczyć na zabieg jest kilkukrotnie wyższa. Wynika to między innymi z kosztów jakie ponosi centrum medyczne. Chirurgiczne korekty często wymagają znieczulenia ogólnego (narkozy), a co za tym idzie opieki lekarza anestezjologa. W operacji bierze udział także pielęgniarka oraz instrumentariuszka. Pacjent pozostaje pod opieką placówki przez co najmniej 24 godziny od przeprowadzonej korekty. W związku z tym zabieg chirurgicznej korekty nosa wyceniany jest na wyższe kwoty niż niechirurgiczne zabiegi. W związku z powyższym, kwota jaką należy przeznaczyć na operację plastyczną nosa oscyluje w granicach 4000-13000 złotych.

  Czy korekta nosa jest bezpieczna?

  Korekta nosa (niezależnie od wyboru chirurgicznej lub niechirurgicznej metody), jest zabiegiem bezpiecznym o ile wykonuje ją doświadczony lekarz. Oczywiście nieinwazyjne metody są znacznie łatwiejsze do wykonania, ale również niosą za sobą pewne ryzyko.

  W przypadku korekcji nosa za pomocą wypełniaczy (na przykład kwasu hialuronowego) przy nieumiejętnie wykonanym zabiegu istnieje ryzyko okluzji naczyń krwionośnych nosa, przez efekt kompresji. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy wypełniacz uciska na naczynie krwionośne doprowadzając do zaburzenia cyrkulacji krwi. W najgorszym wypadku może dojść nawet do martwicy okolicy nosa, która wymaga specjalistycznego i długotrwałego leczenia. Oprócz powikłań natychmiastowych, niechirurgiczna korekta nosa może powodować także powikłania odległe, które są związane z reakcją organizmu na podawany środek – na przykład kwas hialuronowy. Do późnych powikłań zaliczamy między innymi ziarniniaki. Warto jednak zauważyć, że efekty uboczne tego typu należą do rzadkości i zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

  W przypadku chirurgicznej korekty nosa powikłania mogą być równie poważne. Ich wystąpienie nie zawsze jest wynikiem nieprawidłowo przeprowadzonej korekty nosa – jednak zabieg tego typu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na stopień ryzyka jest fakt chirurgicznej ingerencji w struktury takie jak chrząstka, kości, skóra, powięzi, naczynia krwionośne, nerwy czy błona śluzowa. Tak samo, efekt zabiegu jest uzależniony od zmiany wzajemnego położenia części anatomicznych nosa.

  Procesy regeneracji i gojenia przebiegają odmiennie u każdego pacjenta co sprawia, że nie zawsze efekt rhinoplastyki może być możliwy do przewidzenia w 100%. Występujące efekty uboczne korekty chirurgicznej nosa obejmują jego deformacje, które najczęściej pojawiają się w górnej 1/3 oraz środkowej 1/3 nosa. Kolejne skutki uboczne obejmują jego asymetrię, zbyt małą wielkość nosa (nieproporcjonalną do twarzy), opadający czubek nosa, zbyt krótką kolumienkę nosową, czy widoczne blizny po nacięciach chirurgicznych.

  Jednym z efektów ubocznych korekty nosa może być utrata węchu, jednak zwykle ma ona charakter przemijający i w miarę gojenia się tkanek zdolność do rozpoznawania zapachów powraca.

  Możliwe do osiągnięcia efekty

  Można powiedzieć, że określenie efektów uzyskiwanych dzięki rhinoplastyce jest dość łatwe do zdefiniowania. Zasadniczo skutkiem korekty nosa powinna być poprawa jego wyglądu, a jeśli było to konieczne to także usprawnienie jego funkcji. Jednym z efektów, który uzyskuje się w wyniku korekty nosa jest satysfakcja pacjenta. Dokładna analiza poziomu zadowolenia możliwa jest dzięki opiniom osób, które zdecydowały się na zabieg korekty nosa.

  Do tej pory przeprowadzono wiele badań na ten temat – jednym z nich jest analiza zadowolenia 100 pacjentów, u których przeprowadzono rhinoplastykę tylko ze względów estetycznych, a nie z powodów funkcjonalnych. W badanej grupie pacjentów zdecydowaną większość stanowiły kobiety (66 kobiet oraz 34 mężczyzn). Analiza zadowolenia pacjentów była możliwa dzięki pytaniom zawartym w kwestionariuszu ROE (Rhinoplasty Outcome Evaluation), stworzonym w Bostonie. Okazuje się, że ponad 90 procent pacjentów jest zadowolonych z efektów przeprowadzonego zabiegu. Należy jednak zauważyć, że ocena efektów korekty nosa jest wysoce indywidualna i subiektywna.

  Kolejne badanie, które miało za zadanie określić satysfakcję z korekty nosa, powstało na podstawie analizy 2326 kwestionariuszy wypełnionych po pierwszorazowej korekcie nosa. W wyniku analizy, z zabiegu było zadowolonych ponad 83 procent badanych – co ciekawe, większą satysfakcję zgłaszały kobiety niż mężczyźni.

  Co jest głównym powodem niezadowolenia pacjentów po wykonanej korekcie nosa? Zwykle jest to niewyrównany garb nosa („szczątkowy garb nosa”) lub nieprawidłowa symetria czubka nosa (zbyt mały nos lub nos bulwiasty). Warto wspomnieć, że przedstawione wyniki opierają się na analizie dużej grupy pacjentów – są więc wiarygodne. Większość problemów związanych z niezadowoleniem z budowy lub kształtu nosa, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej, udaje się z powodzeniem rozwiązać.

  Zdjęcia przed i po operacji nosa

  Rekonwalescencja i zalecenia

  Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych oraz odpowiednia rekonwalescencja mają bardzo duży wpływ na efektywność przeprowadzonego zabiegu – to zasada, która znajduje zastosowanie również w przypadku korekty nosa.

  Zalecenia te mogą różnić się u każdego pacjenta, ale generalne zasady pozostają niezmienne. Nieinwazyjne metody wiążą się z krótszym okresem rekonwalescencji. W zasadzie ograniczają się one do powstrzymywania od picia alkoholu przez 2 – 3 dni po zabiegu, ograniczenia wysiłku fizycznego w tym czasie, czy zrezygnowania z gorących kąpieli i korzystania z sauny. Bezwzględnie przeciwwskazane jest także opalanie – istnieje bowiem ryzyko powstania przebarwień skórnych w miejscu poddanemu korekcie. Nie jest konieczna specjalistyczna pielęgnacja – warto jednak zastosować kremy przyspieszające regenerację.

  O wybór konkretnego warto zapytać lekarza, który przeprowadził zabieg. W kilka chwil po zabiegu pacjent wraca do swoich codziennych aktywności. Zazwyczaj po 7 – 10 dniach od korekty nosa pacjent przychodzi na wizytę kontrolną. Bezpośrednio po korekcie chirurgicznej nosa zakładany jest opatrunek, którego zadaniem jest między innymi ograniczenie krwawienia. Oprócz opatrunków i szwów zakładana jest także szyna, dzięki której części kostne oraz chrzęstne są ustabilizowane, zapewniając właściwy proces zrastania się tkanek. Już w pierwszych godzinach po operacji plastycznej nosa pacjenci powinni przykładać do twarzy zimne okłady (lub tzw. cold pack’i), które powinny zmniejszać ryzyko powstawania obrzęków. W pierwszych dniach po zabiegu znacznemu ograniczeniu powinna ulec także toaleta nosa – nie powinno się wydmuchiwać wydzieliny (która często może być krwiście podbarwiona). Wzrost ciśnienia w jamie nosowej może mieć negatywny wpływ na gojenie i zrastanie tkanek. Między innymi z tego powodu często stosuje się sól morską w spray’u, która ułatwia ewakuację zalegającej wydzieliny. W kilka dni po zabiegu, może istnieć konieczność zażywania leków przeciwbólowych, zaordynowanych przez lekarza. Oczywiście w miarę upływu czasu ich stosowanie nie powinno być konieczne. Kolejnym bardzo istotnym zaleceniem pozabiegowym jest konieczność spania z uniesioną głową przez pierwsze kilka dni po zabiegu – wystarczy podłożyć 2 – 3 poduszki. Pacjenci powinni także unikać schylania się oraz dźwigania nawet najmniejszych ciężarów. Już po pierwszej wizycie zmieniany jest opatrunek. Po ściągnięciu szwów, często zaleca się stosowanie kremów lub maści przyspieszających gojenie. Zmniejsza to ryzyko powstania blizn, które mogą powstać w miejscach nacięć skóry. Podobnie jak w przypadku niechirurgicznej korekty nosa, należy zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej, sauny oraz opalania. Antybiotykoterapia zazwyczaj nie jest konieczna, a jej stosowanie ogranicza się do zabiegów powikłanych infekcją bakteryjną.

  Jak będzie wyglądał mój nos?

  Chociaż wiele osób dokładnie zna problem, z którym zgłasza się do chirurga plastycznego lub lekarza medycyny estetycznej, to jednak nie zawsze umie sobie wyobrazić jak będzie wyglądał ich nos po korekcie. Pomocne okazują się stacje fotograficzne, które dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu tworzą symulację wyglądu nosa po jego korekcie. Oczywiście jest to jedynie prognozowany efekt i nie można być pewnym w 100%, że po zagojeniu nos będzie wyglądał dokładnie tak samo.

  Wykonanie zdjęć „przed i po” daje możliwość końcowej oceny efektu korekty nosa. Zabiegi plastyczne oraz estetyczne w obrębie nosa to często wykonywane procedury. Korekta nie jest łatwa do wykonania, ale biorąc pod uwagę badania, statystycznie zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona z efektów.

  Decydując się na zabieg warto skorzystać z usług lekarza specjalisty, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach.

  Dzięki rozwojowi technik małoinwazyjnych, korekta nosa może być przeprowadzona w warunkach gabinetu lekarskiego – nie jest konieczna sala operacyjna oraz znieczulenie ogólne. Szeroki wachlarz metod pozwala na indywidualne dopasowanie techniki zabiegu do stanu zdrowia, wymagań oraz możliwości finansowych pacjenta. Lekarz decyduje się na przeprowadzenie zabiegu jednie u osób, które podchodzą realistycznie do prawdopodobnych efektów korekty nosa.

  Korekcja nosa Wrocław

  Zabieg chirurgicznej korekty nosa w placówce we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Ireneusz Siewiera.

  Korekcja nosa kwasem hialuronowym Wrocław

  Korektą nosa z użyciem kwasu hialuronowego zajmuje się dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Korekcja nosa kwasem hialuronowym Warszawa

  Korektą nosa z użyciem kwasu hialuronowego zajmuje się dr Małgorzata Legocka.

  Osoby zainteresowane konsultacją zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:

  Źródła:

  „Plastic surgery statistics report 2017”, American Society of Plastic Surgeons

  „Medical Treatment of Nasal Airway Obstruction” Daniel R. Cox, MD, Sarah K. Wise, MD, MSCR

  “Fat Grafting to the Nose: Personal Experience with 36 Patients”, Aesthetic Plastic Surgery, 2011

  „Risks and complications in rhinoplasty”, Gerhard Rettinger

  „Cosmetic Rhinoplasty: Revision Rates Revisited”, Keith C. Neaman, MD Adam K. Boettcher, MD Viet H. Do, MD Corlyne Mulder, MDMarissa Baca, BS John D. Renucci, MD Douglas L. VanderWoude, MD, Aesthetic Surgery Journal, Volume 33, Issue 1, 1 January 2013, Pages 31–37,

  „Patient Satisfaction After Rhinoplasty: A Social Media Analysis, Ibrahim Khansa, MD Lara Khansa, PhD Gregory D. Pearson, MD, Aesthetic Surgery Journal, Volume 36, Issue 1, 1 January 2016, Pages NP1–NP5

  https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/face/rhinoplasty-guide/

  https://www.entnet.org/content/experts-develop-evidence-based-clinical-practice-guideline-rhinoplasty-provides-framework

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *