Z przykrością stwierdzam, że w moim gabinecie pojawia się coraz więcej Pacjentek zaalarmowanych wyglądem skóry swojej szyi i dekoltu. W pędzie dnia codziennego zapominamy o pielęgnacji tych wrażliwch okolic. Skóra szyi i dekoltu jest równie cienka i wrażliwa jak na twarzy, a przy tym ma mniej gruczołów łojowych i jest często eksponowana na promienie słoneczne bez żadnej ochrony. Takie zachowania sprzyjają jej szybszemu starzeniu się, które manifestuje się powstawaniem zmarszczek, szybszą wiotkością i powstawaniem przebarwień oraz teleangiektazji.
Zawsze, ale to zawsze polecam Pacjentkom stosowanie do skóry szyi i dekoltu tych samych kosmetyków, których używają do twarzy. W ciągu dnia niezbędna jest ochrona przeciwłoneczna, a na noc stosujemy kremy nawilżające lub przeciwzmarszczkowe. Opowiednio dobrana maska dwa razy w tygodniu oraz raz na dwa-trzy tygodnie delikatny peeling w domu są również obowiązkowe.
Z zabiegów w gabinecie lekarza medycyny estetycznej polecam kobietom w każdym wieku serię mezoterapii igłowej z kwasem hialuronowym – żadna domowa pielęgnacja nie dostarczy tylu potrzebnych składników do skóry właściwej. Mezoterapię można wykonać niezależnie od pory roku, okres rekonwalescencji jest minimalny, zabiegi nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Regularne ich stosowanie zdecydowanie poprawia jakość skóry i pozwala nam uzyskać bardziej nawilżoną, “młodszą” skórę.
Jeśli już powstaną nieesetyczne zmarszczki, sugeruję serię zabegów laserem CO2 – na czas gojenia się skóry można z powodzeniem zakryć newralgiczny obszar jedwabną apaszką, więc taki zabieg nie wyłącza Pacjentek z codziennej aktywności.
Czasem, przy nadmiernej aktywności mięśni mimicznych, niezbędny jest mezobotoks – taki zabieg, wykonywany u wyselekcjonowanej grupy pacjentek, przynosi świetne efekty.
Drogie Panie, pamiętajmy, że jesteśmy całością i na nasz wygląd wpływa nie tylko estetyka twarzy.
Z kolei korektę rumienia czy “popękanych” naczynek na dekolcie z powodzeniem można uzyskać serią zabiegów laserem neodymowo-yagowym, przeprowadzonych przez doświadczonego w laseroterapii lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa, który specjalizuje się w tego typu zabiegach.