HIFU

najczęściej zadawane pytania

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Zabiegi HIFU to procedury, które wykorzystują różnego rodzaju urządzenia emitujące ultradźwięki. Ulthera to jedyna certyfikowana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków technologia, którą do zabiegów HIFU wykorzystujemy w klinice Ars Estetica we Wrocławiu.

Ulthera (HIFU) - najważniejsze informacje 
Cena:od 1100 zł
Czas zabiegu:20-60 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja skóry:zaczerwienienie, minimalny obrzęk
Rekonwalescencja:brak
Czas utrzymywania się efektów:ok. 2 lat (więcej informacji poniżej)
Dostępność:Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Jak działa HIFU?
  • Czy Ulthera i HIFU to to samo?
  • HIFU na podbródek, HIFU pod oczy - jakie obszary poddaje się zabiegowi?
  • Czy HIFU można zrobić na brzuch?
  • Jak wygląda zabieg?
  • Co dzieje się ze skórą po zabiegu HIFU?
  • Czy po wykonaniu zabiegu mogę wrócić do pracy?
  • Czy zabieg HIFU boli?
  • Jak przygotować się do zabiegu HIFU?
  • Wskazania do HIFU - co znajduje się na liście?
  • Ile zabiegów należy wykonać, by zobaczyć efekt?
  • Od czego zależą efekty zabiegów HIFU?
  • Kiedy zobaczę efekty zabiegów HIFU?
  • Jak długo utrzymują się efekty zabiegu HIFU?
  • Jakie są przeciwwskazania do zabiegu HIFU?
  • Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegach HIFU?
  • Czy zabieg można wykonać u osób z cerą trądzikową?
  • Kto może wykonać zabieg?
  • Ile kosztuje zabieg HIFU?

  Jak działa HIFU?

  HIFU to technologia, która przy odpowiedniej kwalifikacji pacjenta, umożliwia wykonanie liftingu skóry bez interwencji chirurga. Urządzenie Ulthera posiada wymienialne końcówki, których zmiana pozwala dostosować lekarzowi głębokość działania fal ultradźwiękowych do wskazań.

  Czy Ulthera i HIFU to to samo?

  Ulthera jest rodzajem urządzenia HIFU. Warto również podkreślić, że jest to jedyne oryginalne urządzenie pozwalające emitować ultradźwięki. Wszystkie inne urządzenia należy zatem uznać za generyki, czyli technologie wzorowane na technologii Ulthery.

  HIFU na podbródek, HIFU pod oczy - jakie obszary poddaje się zabiegowi?

  Zabieg możemy wykonać na dowolnie wybrany obszar. Należy jednak pamiętać o tym, że w niektórych okolicach możemy uzyskać satysfakcjonujące rezultaty liftingu, podczas, gdy w innych mogą pozostać ledwie zauważalne ze względu na budowę anatomiczną.

  Na szczególną uwagę w kontekście powyższych obserwacji zasługują podbródek i policzki, gdzie efekty tego liftingu rzeczywiście mogą być zadowalające. Z kolei okolica oka może okazać się problematyczna.

  Czy HIFU można zrobić na brzuch?

  Tak jak wspominałam wcześniej, zabieg z powodzeniem można wykonywać na różnych obszarach ciała, i dotyczy to także brzucha. Natomiast efekty zabiegów HIFU na brzuchu, ze względu na rozległość tej okolicy, mogą być niesatysfakcjonujące.

  Jak wygląda zabieg?

  Zabiegi nie wymagają znieczulenia. Po konsultacji z lekarzem, którego zadaniem jest m.in. wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu oraz omówienie możliwych do uzyskania efektów, zabieg zwykle można wykonać jeszcze tego samego dnia.

  Przed zabiegiem HIFU na skórę twarzy, obszar jest oczyszczany, zmywany jest makijaż z okolicy zabiegowej, i dopiero wtedy specjalista może przejść do wykonania procedury.

  Część pacjentek zwraca uwagę na to, że zabieg Ulthera może powodować pewnego rodzaju dyskomfort, który porównują do wrażenia wbijanych w skórę ciepłych igiełek. Poziom wspomnianego dyskomfortu to w tym przypadku kwestia bardzo indywidualna i zależy od naszej tolerancji na ból.

  Przykładowo zabieg HIFU na podbródek trwa od 30 do 45 minut, więc jest relatywnie długi. Jeżeli do okolic zabiegowych dodamy także policzki, to musimy liczyć się z tym, że cała procedura potrwa nawet 60 minut.

  Co dzieje się ze skórą po zabiegu HIFU?

  Urządzenie Ulthera działa na różnych głębokościach. Mamy końcówki, która działają na głębokości:

  • 4,5 mm,
  • 3 mm,
  • 1,5 mm.

  Efekt liftingu działa zatem nie tylko na poziome skóry właściwej, ale także głębiej. Ulthera działając energią ultradźwięków obkurcza włókna kolagenowe. Prowadzi także do ich uszkodzenia, uruchamiając tym samym produkcję nowych włókien kolagenowych. Ten proces trwa 3 miesiące. Co to oznacza dla pacjenta? Przede wszystkim to, że ostateczny rezultat możemy ocenić dopiero po upływie tego czasu.

  Powyżej zdjęcie skóry z okolicy podbródka bezpośrednio po zabiegu.

  Czy po wykonaniu zabiegu mogę wrócić do pracy?

  Wiele osób pyta o rekonwalescencję po zabiegach HIFU. Do pracy możemy wrócić praktycznie od razu, bo jedyne co jesteśmy w stanie zauważyć do delikatny obrzęk i zaczerwienienie skóry w danej okolicy. Wynika ono z przykładania głowicy, która ze względu na wbudowane USG, wymaga czasem od specjalisty dociskania do skóry pacjenta.

  Czy zabieg HIFU boli?

  To zależy od okolicy poddawanej zabiegowi, ale procedura z wykorzystaniem technologii Ulthera to zabieg, który w niektórych przypadkach może powodować dyskomfort. Dlatego osobom wrażliwym, o niskiej tolerancji na ból, zalecam wzięcie leków przeciwbólowych na pół godziny przed zabiegiem.

  Jest też grupa pacjentek, która nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że podczas zabiegu będziemy odczuwać ciepło płynące z głowicy urządzenia.

  Nie bez wpływu na poziom dyskomfortu, pozostaje także to jakiej końcówki użyjemy do wykonania zabiegu. Jak można się domyślić, najbardziej nieprzyjemna, a jednocześnie najbardziej skuteczna, jest końcówka działająca na głębokości 4,5 mm.

  Jak przygotować się do zabiegu HIFU?

  Zabieg z wykorzystaniem Ulthery nie wymagają od pacjenta szczególnych przygotowań. Głównym elementem jest właściwie zmycie makijażu i zdezynfekowanie obszaru zabiegowego oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, bo na skórze ze zmianami zapalnymi czy aktywnym trądzikiem, zabiegu nie będziemy mogli wykonać.

  Wskazania do HIFU - co znajduje się na liście?

  Najczęstszym wskazaniem do wykonania zabiegu HIFU jest chęć poprawy napięcia skóry w określonym obszarze. Wśród problemów, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci, wymienić można m.in.:

  Jak łatwo zauważyć, są to problemy związane przede wszystkim z grawitacją, która  prowadzi do utraty pożądanego owalu twarzy.

  Ile zabiegów należy wykonać, by zobaczyć efekt?

  Ulthera to zabieg jednorazowy. Pełny efekt dostrzeżemy po 3 miesiącach. Na tę samą okolicę będziemy go mogli powtórzyć po upływie przynajmniej 2 lat. W wyjątkowych okolicznościach – po roku.

  Od czego zależą efekty zabiegów HIFU?

  Efekty są bardzo indywidualne. Zależą od wieku, wyjściowego stanu skóry oraz możliwości regeneracyjnych skóry pacjenta. Nie możemy ich także porównać z efektami interwencji chirurgicznej, dlatego kluczowa jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta, który musi mieć świadomość tego, co realnie jesteśmy w stanie osiągnąć stosując w terapii technologię HIFU.

  To, czego możemy się spodziewać to :

  • poprawa jakości skóry,
  • poprawa napięcia skóry.

  Mówiąc wprost – im młodsza pacjenta, tym lepsze efekty jesteśmy w stanie uzyskać i tym dłużej będą się one utrzymywać.

  Kiedy zobaczę efekty zabiegów HIFU?

  Efekty zabiegu z wykorzystaniem technologii Ulthera są w 20-30% widoczne od razu, natomiast jest to tylko częściowy efekt powodowany obkurczeniem włókien kolagenowych. Pełen rezultat zabiegu HIFU, o czym wcześniej już wspominałam, widzimy po 3 miesiącach od wykonania zabiegu.

  Jak długo utrzymują się efekty zabiegu HIFU?

  Efekt zabiegu zgodnie z założeniami powinien utrzymywać się do 2 lat. W praktyce bywa różnie, bo rezultaty zależą od wielu czynników, do których zaliczyć można np. to czy pacjent pali papierosy, czy stosuje bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną, także od tego ile ma lat. Wśród czynników wymienić można także to czy pacjentka, która poddaje się zabiegowi przeszła już menopauzę czy nie – efekty są zdecydowanie lepsze u młodszych kobiet.

  Jakie są przeciwwskazania do zabiegu HIFU?

  Zabiegu Ulthera nie wykonamy u osób, które borykają się z jakimkolwiek problemem z listy poniżej:

  • otwarte zmiany lub zmiany chorobowe na twarzy,
  • zmiany trądzikowe,
  • stenty metalowe oraz implanty,
  • bioabsorbowalne implanty mechaniczne,
  • wszczepione urządzenia elektryczne,
  • aktywne systemowo lub lokalnie choroby skóry,
  • terapia przeciwzakrzepowa,
  • aktywna choroba nowotworowa, radio- lub chemioterapia.

  Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegach HIFU?

  HIFU to technologia, którą uznaje się za stosunkowo bezpieczną. W literaturze opisywane są jednak przypadki trwałego bądź przemijającego uszkodzenia nerwów ruchowych. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań warto przede wszystkim udać się do lekarza, który ma doświadczenie w wykonywaniu zabiegów HIFU. Zwracam również uwagę na to, że urządzenie Ulthera ma wbudowane USG, co potencjalnie ogranicza możliwość wywołania działań niepożądanych.

  Nie jest zatem prawdą, że po zabiegach HIFU nie ma żadnych powikłań, bo te mogą się zdarzyć zawsze, pomimo tego, że należą raczej do rzadkości.

  Czy zabieg można wykonać u osób z cerą trądzikową?

  Aktywny trądzik na obrębie skóry znajdującej się w obszarze zabiegowym jest przeciwwskazaniem, co oznacza, że zabiegu nie możemy wykonać u takich osób. Natomiast zmiany, które można uznać za pozostałości po trądziku, takie jak przebarwienia czy blizny, nie są już przeciwwskazaniem.

  Kto może wykonać zabieg?

  Ulthera, podobnie jak każdy inny zabieg HIFU, w mojej ocenie powinna być wykonywana przez przeszkolonego lekarza. Jest to urządzenie, które jest dopuszczone do użycia w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

  Ile kosztuje zabieg HIFU?

  Ulthera nie należy do najtańszych. Cena zabiegu na podbródek zgodnie z założeniem wynosi 3000 zł, w przypadku policzków 5500 zł, zabieg na całą twarz będzie kosztował 9500 zł. Natomiast ostateczny koszt może odbierać od wskazanych w cenniku kwot, co oznacza, że cenę podaje specjalista na podstawie bezpośredniej konsultacji, czyli po zbadaniu pacjenta.

  Zabiegi liftingu bez skalpela za pomocą Ulthery wykonywane są we Wrocławiu. Procedurę przeprowadza:

  W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

  W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

  Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *