Laser CO2

przebieg zabiegu i efekty działania

Artykuł przeczytasz w: 9 min.

Jednym z najpopularniejszych laserów stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej jest laser frakcyjny. Spośród wszystkich dostępnych urządzeń do laseroterapii, ten od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Laser eCO2 / Laser FOTONA Erb:Yag - podstawowe informacje 
Cena:od 700 zł
Czas zabiegu:15-45 minut
Znieczulenie:maść znieczulająca
Reakcja skóry:zaczerwienie, obrzęk, strupki
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 7 dni
Sugerowana liczba zabiegów:3-6
Dostępność:Wrocław / Warszawa

Nieco mniej popularne są lasery posiadające wiązki laserowe, np. neodymowo-jagową i erbowo-jagową. Laser Nd:Yag głownie służy do redukcji zmian naczyniowych, zarówno na twarzy, jak i kończynach czy dekolcie. Z kolei laser Erb:Yag może zostać wykorzystany w szeroko pojętej rejuwenacji skóry.

Najpopularniejszym narzędziem, mającym szerokie zastosowanie i nadającym się do zabiegów u osób mających różne fototypy skóry, jest laser frakcyjny ablacyjny CO2. Jest to świetne narzędzie w rękach doświadczonego lekarza.

SŁUŻY ON GŁÓWNIE DO:

redukcji różnego rodzaju blizn (potrądzikowych, po ranach ciętych, zanikowych, przerostowych itd.),

 • laserowego liftingu twarzy,
 • redukcji poszerzonych porów,
 • odmłodzenia skóry dłoni, szyi, dekoltu,
 • redukcji rozstępów,
 • usuwania zmian skórnych (brodawek, włókniaków),
 • labioplastyki.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Laser frakcyjny - opis działania
  • Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym
  • Różnica pomiędzy laserem fraxel a laserem CO2
  • Przeciwwskazania do zabiegu laserem CO2
  • Jak wygląda zabieg laserem CO2
  • Postępowanie po zabiegu laserem CO2
  • Laser frakcyjny - skutki uboczne
  • Efekty zabiegu laserem frakcyjnym
  • Cena zabiegu laserem frakcyjnym

  Laser frakcyjny - opis działania

  Laser frakcyjny ablacyjny powoduje ściśle kontrolowany, fototermiczny uraz skóry. Może działać tylko w naskórku (wtedy zabieg nazywamy mikrodermabrazją laserową), a mimo to docierać do głębszych warstw skóry właściwej. Światło lasera ablacyjnego CO2 wnika w skórę i jest absorbowane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance i jej odparowania, co tworzy mikroskopijne kolumny w skórze.

  W ten sposób w skórze zostaje uruchomiona kaskada regeneracji – zawarty w niej kolagen ulega obkurczeniu, zaczyna się proces uzupełniania powstałych ubytków, czyli tworzenie nowych włókien kolagenowych. Podczas tego procesu zostaje także wydzielone ciepło, które uszkadza sąsiednie komórki. Oczywiście podczas jednej sesji laseroterapii nie można wytworzyć zbyt masywnych uszkodzeń, dlatego tak ważne jest dobranie parametrów laserowych do problemu, fototypu skóry czy możliwości gojenia się skóry pacjenta.”Dziurkowanie” skóry odbywa się w równych odstępach, zazwyczaj co 1 mm (można tę odległość wydłużyć lub skrócić).

  Z wiekiem tracimy około 1% kolagenu zawartego w naszej skórze, proces ten gwałtownie przyspiesza u kobiet w trakcie i po menopauzie. Mniej kolagenu to widoczne opadanie skóry, zmarszczki, uszkodzenia posłoneczne; więcej kolagenu to bardziej napięta, młodsza, gładsza i jędrniejsza cera.

  Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

  BLIZNY POTRĄDZIKOWE

  Laser frakcyjny CO2 doskonale radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry tj. wszelkiego rodzaju bliznami, rozstępami czy nierównościami skóry. Jest przede wszystkim rozpowszechniony wśród pacjentów borykających się z bliznami potrądzikowymi. Wspomniany defekt estetyczny dotyczy zarówno nastolatków, jak i osób dojrzałych.

  Bliznowacenie, czyli tworzenie się tkanki łącznej na ranie to reakcja obronna organizmu na czynnik drażniący. Nie ma znaczenia, czy jest to uraz, zapalenie, drażnienie mechaniczne – skóra będzie próbowała się zregenerować i usunąć powstałe uszkodzenia.  Blizny dzielimy na zanikowe i przerostowe. Wśród blizn występują także keloidy, czyli guzy łącznotkankowe, będące nadmierną reakcją na czynnik drażniący.

  Po trądziku powstają najczęściej blizny zanikowe, o różnej głębokości i kształcie. Są one spowodowane wytwarzaniem zbyt małej ilości bądź nieprawidłowych włókien kolagenowych. Mogą się rozwijać jako pozostałość po każdym rodzaju trądziku (zwykłym, polekowym, zawodowym, mechanicznym itd.). Do bliznowacenia przyczyniają się popularne domowe sposoby walki z wykwitami, w tym tzw. wyciskanie, czyli próby mechanicznego pozbycia się krost i zaskórników.

  Można skorygować blizny potrądzikowe, zarówno na twarzy, jak i na skórze dekoltu, pleców, ramion. Referencyjną metodą walki z bliznami potrądzikowymi jest laseroterapia. Seria zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 pomoże spłycić blizny, zredukować przebarwienia, przy okazji usunie również drobne zmarszczki i zwęzi pory.

  INNE RODZAJE BLIZN (W TYM PO OPERACJACH, PO URAZACH CZY SAMOOKALECZANIU)

  Kolejnym popularnym problemem, który jest wskazaniem do terapii laserem frakcyjnym, są blizny, czy to po operacjach, po urazach, czy po samookaleczaniu. Z pomocą przychodzi znów laser CO2 – im świeższa blizna, tym lepsze efekty estetyczne można uzyskać. Mitem jest, że należy odczekać dłuższy okres od powstania blizny. De facto terapię można zacząć od razu, po usunięciu szwów skórnych (o ile były założone). Walkę ze starymi, nawet istniejącymi kilka lat bliznami, również warto podjąć. Nie będzie to proces szybki, jednak można uzyskać naprawdę dobre efekty – spłycić je, wyrównać koloryt, sprawić, by mniej rzucały się w oczy. Niezależnie od etiologii blizn, jeśli przeszkadzają, należy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej, który dobierze optymalną terapię.

  SKÓRA Z OZNAKAMI STARZENIA

  Kolejnym wskazaniem do zastosowania lasera CO2 jest odmładzanie skóry, czyli laserowy lifting. Skutecznie zwalcza siatki drobnych zmarszczek (warto zaznaczyć, że zabiegi z użyciem toksyny botulinowej eliminują zmarszczki mimiczne, natomiast nie usuną całkowicie zmarszczek utrwalonych), przeciwdziała utracie jędrności, zagęszcza skórę, eliminuje przebarwienia. Oczywiście laser nie zastąpi nam interwencji chirurgicznej, ale regularne korzystanie z dobrodziejstwa lasera CO2 spowolni procesy starzenia się skóry.

  SKÓRA TŁUSTA I PROBLEMATYCZNA

  Laser CO2 przychodzi z pomocą także w utrzymaniu “w ryzach” skóry tłustej. Regularne złuszczanie naskórka pomaga regulować poziom wydzielanego sebum, zwęża pory, w konsekwencji zapobiega powstawaniu zmian ropnych i zaskórników.

  ROZSTĘPY

  Innym problemem wartym wspomnienia, z którym radzi sobie laser frakcyjny są rozstępy. Je także można skorygować spersonalizowanymi zabiegami z użyciem lasera frakcyjnego ablacyjnego. Korekta rozstępów stanowi jednak nie lada wyzwanie – są to właściwie blizny, najczęściej stare i obejmujące dużą powierzchnię skóry. Zabiegi trzeba robić niezwykle rozważnie, proces gojenia jest dłuższy niż na twarzy czy szyi. Rozstępy można poddawać laseroterapii niezależnie od obszaru ciała, na którym występują. Obowiązuje ta sama zasada, co przy bliznach – im wcześniej od powstania problemu zaczniemy zabiegi, tym lepsze efekty w krótszym czasie możemy uzyskać.

  Należy pamiętać, że efekt zabiegu laserem CO2 nie jest natychmiastowy – proces przebudowy i syntezy kolagenu trwa kilka tygodni, i tyle należy poczekać na wyniki terapii.

  Różnica pomiędzy laserem fraxel a laserem CO2

  Istnieją również lasery frakcyjne nieablacyjne (np. Fraxel). Nie powodują one złuszczania naskórka, jednak uzyskane efekty odmłodzenia skóry są słabsze, w porównaniu do lasera ablacyjnego. Czyli np. efekt 1 zabiegu laserem ablacyjnym jest porównywalny z 3-ma zabiegami laserem nieablacyjnym. Niemniej jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji po laseroterapii.

  Przeciwwskazania do zabiegu laserem CO2

  Laseroterapię, niezależnie od rodzaju, wykonujemy na skórze wolnej od zmian ropnych, zapalnych czy chorób dermatologicznych.

  Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe i okres karencji onkologicznej,
  • przewlekłe dermatozy, np. łuszczyca,
  • stosowanie retinoidów miejscowo (przerwa od ostawienia takiej terapii do rozpoczęcia zabiegów laserowych to minimum 6 tygodni),
  • stosowanie retinoidów doustnie (należy odczekać 6 miesięcy od czasu zakończenia terapii),
  • nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca,
  • nierealistyczne oczekiwanie odnośnie możliwych do uzyskania efektów,
  • niechęć do rygorystycznego stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

  Przeciwwskazaniami względnymi są:

  • uregulowana cukrzyca typu 2.,
  • choroby autoimmunologiczne, np. choroba Hashimoto,
  • stosowanie niektórych leków, np. sterydów,
  • nadwrażliwość na światło.

  Jak wygląda zabieg laserem CO2

  Pierwszym krokiem jest osobista konsultacja, w trakcie której lekarz zbiera dokładny wywiad odnośnie stosowanych leków, przebytych chorób (ze szczególnym uwzględnieniem chorób dermatologicznych w obrębie skóry, która ma zostać poddana laseroterapii), ogląda i ocenia problem. Dyskutowane są także możliwe do osiągnięcia efekty i oczekiwania pacjenta.

  Laseroterapia przeprowadzana jest na oczyszczonej skórze. Po demakijażu na obszar planowany do laseroterapii nakładana jest maść znieczulająca a następnie folia. Po upływie około 45-60 minut zaczyna działać znieczulenie. Po zmyciu maści i dezynfekcji skóry, lekarz przystępuje do procedury – dobiera odpowiednie parametry, wykonuje zabieg i jednocześnie chłodzi skórę. Pacjenci często czują nieprzyjemny zapach, związany z odparowywanym naskórkiem.

  Sam zabieg trwa 15-30 minut i pomimo znieczulenia jest niekomfortowy, ponieważ skóra bezpośrednio po zabiegu piecze. Po laseroterapii skóra również jest schładzana nawiewem zimnego powietrza. Przed wyjściem z gabinetu nakładana jest maść regenerująca i krem z filtrem SPF 50.

  Postępowanie po zabiegu laserem CO2

  Kluczową rolę w odniesieniu maksymalnych korzyści z zabiegu laserem CO2 jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń w trakcie gojenia skóry. Najważniejsze jest odpowiednie natłuszczanie i rygorystyczna ochrona przeciwsłoneczna. Wiele moich pacjentek po raz pierwszy w trakcie konsultacji dowiaduje się, że standardowy krem z filtrem chroni naszą skórę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi tylko przez 3 godziny, więc aplikację należy regularnie powtarzać w ciągu dnia.

  W Polsce dostępny jest tylko jeden wyrób medyczny, który działa 8 godzin, co jest ważne w kontekście np. pracy wymagającej makijażu. Każda, nawet najkrótsza ekspozycja na promienie UVA i UVB po zabiegu laserem CO2 może prowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień i zaburzać gojenie.

  Do natłuszczania cery zalecane są preparaty apteczne, przyjazne dla skóry i wspomagające regenerację naruszonego laserem naskórka. Należy je nakładać minimum 2 razy dziennie, a najlepiej każdorazowo po umyciu twarzy i wtedy, kiedy czujemy, że cera jest sucha lub piecze.

  Obszar poddany zabiegowi należy myć delikatnie, najlepiej kosmetykami aptecznymi, niezawierającymi drażniących składników. Po myciu używamy jednorazowych ręczniczków papierowych lub każdorazowo zmieniamy ręcznik. W trakcie gojenia nie można stosować żadnych inwazyjnych procedur ani pielęgnacji, więc wszelkie peelingi, kremy z retinolem czy anti-ageing należy odłożyć na półkę do czasu zakończenia tego procesu, praktycznie na 4-6 tygodni.

  Niewskazane jest również kąpanie się w ogólnodostępnych basenach, korzystanie z sauny czy jacuzzi. Nie należy także przyspieszać łuszczenia się skóry, czyli unikamy drapania czy tarcia skóry. Po złuszczeniu naskórka naturalna jest delikatna nadwrażliwość skóry na temperaturę i zaczerwienienie, wszak światło laserowe sprowokowało powstawanie “nowej skóry”.

  Stosowanie się do zaleceń lekarskich jest kluczowe także dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, a w wielu przypadkach pozwala także uniknąć skutków ubocznych (przebarwień).

  Laser frakcyjny - skutki uboczne

  Przy zbyt agresywnym zabiegu, przy nieprawidłowo dobranych parametrach zabiegowych, może dojść do powstania skutków ubocznych w postaci trudno gojących się ran na twarzy i bliznowacenia. Oczywiście jest to skrajny przykład, ale unaocznia, jak ważne jest wybranie odpowiedniego, doświadczonego w laseroterapii lekarza.

  Częstszym, mniej spektakularnym, ale również bardzo niepożądanym skutkiem ubocznym zabiegu z użyciem lasera ablacyjnego czy nieablacyjnego są przebarwienia. Wynikają one z braku przestrzegania bezwzględnej ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego warto pamiętać – każda, nawet najkrótsza wizyta na słońcu bez kremu ochronnego, z gojącą się po laseroterapii skórą, może doprowadzić do przykrych, a często nieodwracalnych konsekwencji i wystąpienia tego typu skutku ubocznego zabiegu.

  Efekty zabiegu laserem frakcyjnym

  By skorygować blizny potrądzikowe, niezbędna jest seria 3-6 zabiegów, co 4-6 tygodni. Należy pamiętać, że im większy problem, tym więcej czasu i energii konieczne jest do pozbycia się go. W przypadku świeżych, niewielkich blizn, np. pourazowych, już 3 zabiegi zazwyczaj przynoszą oczekiwane efekty. Z kolei rozstępy czy stare blizny po ranach ciętych mogą wymagać zdecydowanie większej ilości zabiegów, a także terapii uzupełniającej w formie mezoterapii z osocza bogatopłytkowego lub odpowiednio dobranych koktajli.

  O spodziewanych efektach i czasie ich uzyskania warto rozmawiać z lekarzem prowadzącym, bowiem w dużej mierze są one uzależnione od skali problemu, posiadanego sprzętu, umiejętności i doświadczenia.

  Cena zabiegu laserem frakcyjnym

  Koszt zabiegu laserem frakcyjnym zależy zarówno od rodzaju problemu, stopnia jego zaawansowania oraz rozległości.

  • Laserowy lifting twarzy to koszt 1500 zł.
  • Likwidacja blizn potrądzikowych to koszt 800 zł na okolicę policzków i 1500 zł za całą twarz.
  • Likwidacja rozstępów to koszt od 200-1800 zł za jeden zabieg.

  By uzyskać satysfakcjonujące efekty terapii rekomendowana jest seria zabiegów. Niektórym problemom dedykowane są specjalne pakiety zabiegowe.

  Zapraszamy do kontaktu pacjentów zainteresowanych konsultacją w zakresie wykorzystania lasera frakcyjnego.

  Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat trądziku:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *