Kwas hialuronowy - najczęstsze pytania

odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Kwas hialuronowy ma dość szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go podczas zabiegów powiększania ust, mezoterapii igłowej, wypełniania zmarszczek czy nawet korekty nosa. I choć jako organiczny związek chemiczny występuje naturalnie w naszym organizmie, to może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Na pytania dotyczące zastosowania kwasu hialuronowego w medycynie odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • 1. Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
  • 2. Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy?
  • 3. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym - jak wygląda zabieg?
  • 4. Jak długo utrzymują się efekty zabiegów?
  • 5. Powiększanie ust kwasem hialuronowym - na czym polega zabieg?
  • 6. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - jak działa?
  • 7. Korekta nosa kwasem hialuronowym - na czym polega?
  • 8. Kwas hialuronowy pod oczy - jak działa?
  • 9. Wypełnianie policzków kwasem hialuronowym - na czym polega zabieg?
  • 10. Utrata owalu twarzy, czyli wolumetria (o modelowaniu owalu twarzy)
  • 11. Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem kwasu?
  • 12. Jak wygląda postępowanie po zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?
  • 13. Kremy z kwasem hialuronowym - czy działają?
  • 14. Kwas hialuronowy - powikłania po nieprawidłowo wykonanych zabiegach
  • 15. Kwas hialuronowy - od czego zależy cena preparatu?

  1. Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?

  Najprościej rzecz ujmując, dostępne na rynku preparaty kwasu hialuronowego dzielimy na te zawierające kwas usieciowany i nieusieciowany.

  2. Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy?

  Nieusieciowany kwas hialuronowy stosowany jest w koktajlach do mezoterapii igłowej, jako, że ulega szybkiej degradacji w skórze właściwej, powodując jej nawilżenie i napięcie (np. w połączeniu z hydroksyapatytem wapnia), a także rozjaśnienie (w połączeniu na przykład z aminokwasami).

  Z kolei usieciowany kwas hailuronowy (w zależności od stopnia usieciowania i czynnika sieciującego) jest genialnym materiałem do uzupełnienia ubytków objętości. Wykorzystuje się go do powiększania ust, modelowania policzków, owalu twarzy, linii żuchwy, bródki. Należy podać go głębiej, tj. podskórnie bądź w obrębie poduszeczek tłuszczowych albo jeszcze głębiej – na okostną.

  3. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym - jak wygląda zabieg?

  Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego przeprowadzamy u zdrowych, pełnoletnich osób. Kwas usieciowany jest czasowym implantem tkankowym, w związku z czym pacjent nie może mieć żadnej infekcji (dlatego tak ważny jest prawidłowy stan uzębienia). Nie przeprowadzamy zabiegów w okresie leczenia stomatologicznego i przez minimum 2 tygodnie po jego zakończeniu.

  Wymagany jest dokładny demakijaż twarzy, następnie skóra jest dezynfekowana. W zależności od potrzeb, istnieje możliwość nałożenia kremu znieczulającego. Część zabiegów w ogóle nie wymaga znieczulenia, są też preparaty zawierające leki znieczulające.

  W zależności od potrzeb, na skórze lekarz może zaznaczyć specjalnym mazakiem punkty orientacyjne, które pomogą w trakcie zabiegu uzyskać optymalny efekt estetyczny.

  Mezoterapia igłowa polega na śródskórnym podaniu igłą wybranego koktajlu. Z kolei uzupełnienie objętości może odbyć się za pomocą igły lub kaniuli, które są odpowiednio pozycjonowane w tkankach.

  Objętość podanego preparatu zależy od zaawansowania korekty, którą chcemy wykonać.

  4. Jak długo utrzymują się efekty zabiegów?

  Czas utrzymywania się efektów jest bardzo indywidualny – zależy od rodzaju i stopnia usieciowania podanego preparatu, trybu życia, wieku itd.

  Standardowo przy użyciu dość gęstego preparatu jest to 6-12 miesięcy.

  5. Powiększanie ust kwasem hialuronowym - na czym polega zabieg?

  Pewnie się powtórzę, ale aktualnie powiększanie ust kwasem hialuronowym jest uznawane za jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Usieciowany kwas można podawać w usta różnymi technikami. Dobiera się ją do efektów, jakie chcemy uzyskać podczas zabiegu.

  W tym celu wykorzystuje się igłę (bardziej precyzyjną, do korekty np. asymetrii) oraz kaniulę (sprawdza się w przypadku wąskich, ale symetrycznych warg, wymagających przede wszystkim dodania objętości). Techniki podania kwasu hialuronowego są trzy – liniowa, punktowa i w postaci mikodepozytów. Można je również ze sobą łączyć.

  6. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - jak działa?

  Do korekty zmarszczek mimicznych używamy toksyny botulinowej (Botox), jednak kiedy zmarszczki są utrwalone, czasem można sięgnąć po kwas hialuronowy. Zazwyczaj podawany jest on liniowo, podskórnie, celem “wypchnięcia” zmarszczki.

  Nie wszystkie zmarszczki utrwalone można skorygować z użyciem kwasu hialuronowego, czasem wystarczy popracować nad jakością skóry, w czym pomaga laser frakcyjny CO2, mezoterapia, czy też zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego.

   

  7. Korekta nosa kwasem hialuronowym - na czym polega?

  Nos jest częścią twarzy, która ma kolosalne znaczenie dla odbioru danej osoby, stąd ogromne zainteresowanie zarówno zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej, jak i małoinwazyjnymi metodami poprawy jego wyglądu.

  Nos można skorygować kwasem hialuronowym, jednak wymaga to ogromnego doświadczenia i precyzji oraz wyczucia estetyki – zdarza się, że nos wydaje się masywniejszy po podaniu kwasu. Najczęstsze wskazania do użycia kwasu usieciowanego w tej okolicy to korekta garbka i/lub podniesienie opadającego końca nosa. W zależności od sytuacji anatomicznej, kwas w okolicy nosa podaje się igłą lub kaniulą.

  8. Kwas hialuronowy pod oczy - jak działa?

  Usieciowany kwas hialuronowy w okolicy oczu podaje się najczęściej celem korekty doliny łez, czyli zagłębienia, które powstaje prawie u każdej osoby z wiekiem. Wynika ono z zanikania poduszeczek tłuszczowych tej okolicy. Pacjentów do tej procedury należy kwalifikować ostrożnie, ponieważ kwas może prześwitywać przez cienką skórę powiek dolnych. Może także zaostrzyć obrzęki limfatyczne, jeśli dana osoba ma do nich tendencje.

  Ponadto, kwas w tej okolicy z reguły utrzymuje się długo. Na rynku obecne są preparaty dedykowane specjalnie do wypełnienia doliny łez.

  Co ciekawe, estetykę tej okolicy bardzo poprawia polepszenie jakości skóry powiek dolnych. Między innymi dlatego moim pacjentom borykającym się nie tyle z ubytkiem objętości, co szarą, zmęczoną skóra, polecam serie laseroterapii laserem CO2 lub mezoterapię (które czasem łączę, oczywiście w odpowiednich odstępach czasowych).

  Zobacz także: Moja metoda na cienie pod oczami

  9. Wypełnianie policzków kwasem hialuronowym - na czym polega zabieg?

  W przypadku modelowania owalu twarzy, często pierwszym punktem do korekty są policzki. Zabieg polega na umieszczeniu preparatu (igłą lub kaniulą) na kości jarzmowej, aby unieść skórę, zaznaczyć kości jarzmowe, poprawić harmonię twarzy i ją odmłodzić (pełne, jędrne policzki są cechą młodej twarzy). Pośrednio zabieg ten powoduje spłycenie bruzd nosowo-wargowych.

  10. Utrata owalu twarzy, czyli wolumetria (o modelowaniu owalu twarzy)

  Wolumetria jest pojęciem szerokim, obejmującym przywrócenie objętości w okolicach twarzy, które ją utraciły bądź dodanie objętości tam, gdzie jej brak – np. u osób z mocno cofniętą brodą czy małymi ustami. Zwyczajowo wolumetrią nazywa się podanie kwasu hialuronowego w obrębie kości jarzmowych, jednak wolumetria może obejmować także bródkę, linię żuchwy itp.

  11. Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem kwasu?

  Bezwzględne, czasowe przeciwwskazania do zabiegów z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego, a więc umieszczenia implantu wchłanialnego w tkankach, obejmują:

  • okres ciąży i karmienia piersią,
  • jakiekolwiek aktywne infekcje, w tym przeziębienie, zakażenia dróg moczowych, opryszczkę itp.,
  • czynną chorobę nowotworową, radio- i chemioterapię,
  • źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, inne choroby przewlekłe,
  • okres 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegach stomatologicznych (w tym piaskowaniu, wybielaniu itp.),
  • okres zaostrzenia niektórych chorób autoimmunologicznych.

  Trwałymi, bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
  • nierealistyczne oczekiwania odnośnie efektu zabiegu,
  • nasilona skłonność do formowania blizn przerostowych,
  • dysmorfofobia,
  • przewlekła choroba nerek w stadium 5,
  • marskość wątroby,
  • AIDS

  12. Jak wygląda postępowanie po zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego?

  Miejsc poddanych zabiegowi z reguły nie należy samodzielnie masować (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Nie należy przez tydzień korzystać z sauny, basenów, uprawiać forsownej aktywności fizycznej. Po 2 tygodniach wskazana jest wizyta kontrolna, aby ocenić finalny efekt zabiegu. W razie wystąpienia dużego obrzęku, można stosować chłodzenie miejsc poddanych zabiegowi.

  Zaniepokoić powinien nas ból, który nie przechodzi po zastosowaniu popularnych, dostępnych bez recepty środkach przeciwbólowych, a także zbielenie miejsca poddanego zabiegowi. W takim przypadku należy pilnie zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg.

  13. Kremy z kwasem hialuronowym - czy działają?

  Nie, tworzą jedynie barierę ochronną pomiędzy skórą a środowiskiem. Jest to za duża cząsteczka, aby penetrowała przez naskórek. Mało osób zdaje sobie sprawę, że stosowanie kremów czy innych preparatów z kwasem hialuronowym na odwodnioną skórę pogarsza problem – kwas jest bardzo higroskopijny (tj. chłonie wodę).

  14. Kwas hialuronowy - powikłania po nieprawidłowo wykonanych zabiegach

  Wbrew obiegowym opiniom, podanie kwasu hialuronowego nie jest zabiegiem lunchowym. Największe zagrożenia związane są z nieprawidłowym podaniem preparatów usieciowanych. W ekstremalnym przypadku może on zatkać tętnicę, prowadząc do zagrażającej martwicy skóry i struktur leżących głębiej, a nawet ślepoty (w przypadku przemieszczenia się preparatu do tętnicy ocznej lub zakrzepicy tętnicy ocznej jako następstwa zatkania innego naczynia, mającego z nią połączenie).

  Dlatego takie zabiegi powinny być wykonywane tylko przez lekarza, w gabinecie zabiegowym, z zabezpieczeniem odpowiednich leków, w tym hialuronidazy, która podana natychmiast może zapobiec rozwojowi wymienionych wcześniej, tragicznych powikłań.

  Powikłania mogą być również infekcyjne – należą do nich formowanie ropni lub powstanie biofilmu, które należy odpowiednio leczyć.

  Powikłania alergiczne – od obrzęku, poprzez pokrzywkę, wysypkę, formowanie ziarniniaków, aż do wstrząsu anafilaktycznego (aczkolwiek zazwyczaj nie są to reakcje na sam kwas, a raczej na inne składniki danego preparatu).

  15. Kwas hialuronowy - od czego zależy cena preparatu?

  Ceny na rynku są zróżnicowane, zależą głównie od klasy i ilości użytego preparatu, oraz miejsca poddawanego zabiegowi.

  Lekarze wykonujący zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego:

  Kwas hialuronowy Wrocław

  • dr n. med. Diana Kupczyńska

  Kwas hialuronowy Warszawa

  • lek. med. Małgorzata Legocka
  • dr n. med. Diana Kupczyńska
  • lek. med. Michał Kowalczewski
  Zabiegi wypełniające (cennik) 
  Lwia zmarszczka (pionowe bruzdy)od 1300 zł do 1600 zł
  Fałdy nosowo-wargoweod 1300 zł do 1600 zł
  Opadające kąciki ustod 1300 zł do 1600 zł
  Zmarszczki palacza (wokół ust)od 1300 zł do 1600 zł
  Dolina łezod 1300 zł do 1600 zł
  Zmarszczki wokół oczuod 1300 zł do 1600 zł
  Konturod 1300 zł do 2500 zł
  Powiększanie/modelowanie ustod 1300 zł do 1600 zł
  Radiesse2200 zł

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *