Martwica skóry po kwasie hialuronowym

jak przebiega proces obumierania tkanek?

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Martwica skóry po podaniu kwasu hialuronowego to jedno z powikłań mogących wystąpić u osób, które poddały się zabiegowi wypełniania zmarszczek czy powiększania ust. Jak postępuje proces obumierania tkanki i jakie mogą być konsekwencje zwlekania z wizytą u lekarza?

Hialuronidaza - najważniejsze informacje 
Cena:od 1500 zł
Czas zabiegu:15-30 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja skóry:zaczerwienienie, obrzęk
Rekonwalescencja:indywidualnie
Sugerowana liczba zabiegów:indywidualnie
DostępnośćWrocław / Warszawa

Poniższy tekst powstał we współpracy z dr n. med. Dianą Kupczyńską, która omawia przebieg procesu obumierania skóry i tkanki podskórnej oraz dostępną metodę leczenia.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Co się dzieje w pierwszej dobie? 
  • Co się dzieje po 24 godzinach?
  • Co się dzieje po 3 dniach?
  • Jak wygląda proces leczenia?
  • Co się dzieje po podaniu hialuronidazy?
  • Hialuronidaza - ile kosztuje podanie preparatu?

  Co się dzieje w pierwszej dobie? 

  Problem z zagrażającą martwicą skóry i tkanki podskórnej po dotętniczym podani preparatu usieciowanego kwasu hialuronowego polega na tym, że objawy występują nie zawsze od razu. W opisach książkowych takie objawy jak:

  • zbielenie skóry,
  • ból,
  • zaburzenia powrotu żylnego,

  pojawiają się po kilku minutach, w praktyce może to zająć kilka godzin. Generalnie bardzo powinny nas zaniepokoić następujące objawy:

  • narastający, mimo przyjmowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (w dopuszczalnych dawkach), ból w okolicy poddanej zabiegowi,
  • zbielenie/zaburzenia koloru skóry w okolicy poddanej zabiegowi,
  • ochłodzenie obszaru, w którym był podany kwas hialuronowy.

  W pierwszej dobie skóra jest niedokrwiona, kompensacyjnie zwiększa się przepływ krwi przez inne naczynia, organizm usiłuje się bronić przed zaburzeniami ukrwienia danej powierzchni. Nie dochodzi jeszcze do martwicy, ale należy działać bardzo szybko.

  Co się dzieje po 24 godzinach?

  Po 24 godzinach skóra zaczyna umierać. Im większy obszar niedokrwienia, tym reakcje są bardziej burzliwe – ból jest nie do zniesienia, nie można spać, kolor określonego (niedokrwionego) obszaru jest zdecydowanie inny niż tkanek otaczających.

  Co się dzieje po 3 dniach?

  Zazwyczaj (jednak nie zawsze, bo w dużej mierze zależy to od wydolności krążenia obocznego, które na twarzy jest bardzo bogate oraz od kalibru zamkniętej zakrzepem/kwasem tętnicy) po trzech dniach obserwujemy dokonaną martwicę skóry – ból nie jest już tak dokuczliwy, ponieważ zakończenia nerwowe są martwe, dołączają się za to nadkażenia wirusowe i bakteryjne, np. reaktywacji ulega wirus opryszczki. Czasem pacjenci gorączkują.

  Jak wygląda proces leczenia?

  Czas gra tutaj główną rolę, a jedynym leczeniem przyczynowym jest podanie hialuronidazy, która rozpuści kwas hialuronowy znajdujący się w naczyniu. Im później to nastąpi, tym większe, nieodwracalne zmiany zajdą w skórze i tkance podskórnej, do bardzo rozległych blizn włącznie, w skrajnych przypadkach (np. zamknięcia tętnicy twarzowej) nieodwracalne zmiany dotykają także mięśnie.

  Podanie hialuronidazy zawsze ma sens, ale im później nastąpi, tym mniej ograniczymy zakres niedokrwienia. Przykładowo, po natychmiastowym rozpuszczeniu kwasu prawdopodobnie nie zostaną żadne trwałe ślady na twarzy i pacjentka nie będzie wymagała dodatkowego leczenia; jeśli podamy ją po trzech dniach, uszkodzenia będą widoczne wiele lat, o ile nie całe życie.

  Poza podaniem hialuronidazy lekarz prowadzący może zadecydować także o włączeniu leków antyagregacyjnych, antykoagulacyjnych, antybiotyków, przeciwwirusowych itd.

  Zobacz także: Leczenie powikłań po kwasie hialuronowym

  Co się dzieje po podaniu hialuronidazy?

  Hialuronidaza, podawana w stosunkowo dużych dawkach, powoduje natychmiastowe rozpuszczenie egzogennego usieciowanego kwasu hialuronowego, a więc likwiduje przeszkodę w prawidłowym przepływie krwi.

  Opisane powyżej postępowanie może być realizowane tylko przez doświadczonego lekarza, w ośrodku,który posiada zaplecze w postaci dostępu do leków przeciwwstrząsowych.

  Zobacz także: Hialuronidaza – najczęstsze pytania

  Hialuronidaza - ile kosztuje podanie preparatu?

  Cena całego procesu leczenia (zarówno podanie hialuronidazy, jak i wszystkich wizyt kontrolnych, recepturowych) waha się od 1500 zł.

  Konsultacja powikłań z zakresu medycyny estetycznej to koszt 200 zł (jeśli pacjentka od razu decyduje się na zabieg, wtedy konsultacja jest bezpłatna, co oznacza, że koszt konsultacji odliczany jest od ceny całego procesu leczniczego).

  Lekarze wykonujący zabiegi z zastosowaniem hialuronidazy:

  Hialuronidaza Wrocław

  • dr n. med. Diana Kupczyńska

  Hialuronidaza Warszawa

  • lek. med. Małgorzata Legocka
  • dr n. med. Diana Kupczyńska
  • lek. med. Michał Kowalczewski

  W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *