Powiększanie piersi implantami

najczęściej zadawane pytania

Artykuł przeczytasz w: 8 min.

Czy posiadanie implantów piersiowych uniemożliwia karmienie piersią? Które implanty są najlepsze? Jak wygląda dobór modelu implantów do indywidualnych wymiarów pacjentki? Jakie badania należy wykonać przed operacją powiększania biustu implantami i jak długo trwać będzie rekonwalescencja po zabiegu?

Dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące operacji powiększania piersi. Wyjaśnia, jak wygląda pierwsza konsultacja przed zabiegiem. Radzi kiedy powiększyć piersi – przed ciążą, czy po ciąży? Lekarz porusza takie kwestie jak gojenie się blizn pooperacyjnych, czy czucie w sutkach po operacji. Porównuje również dostępne metody powiększania biustu.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Czy implant piersi jest wyczuwalny w dotyku?
  • Jaki rozmiar implantu piersiowego jest najlepszy i od czego zależy rozmiar implantów?
  • Implanty okrągłe czy anatomiczne. Które lepsze?
  • W jaki sposób dobiera się implanty piersi?
  • Jak długo układają się piersi po operacji?
  • Jak długo należy nosić ubranko pooperacyjne po zabiegu powiększania biustu?
  • Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu powiększania biustu?
  • Jakie badania należy wykonać do zabiegu powiększania biustu?
  • Jak wygląda konsultacja dotycząca powiększania piersi?
  • Powiększanie biustu a karmienie piersią. Czy powiększanie biustu może utrudnić karmienie?
  • Powiększanie biustu a lot samolotem. Czy można lecieć samolotem po zabiegu powiększania biustu?
  • Powiększanie biustu – przed ciążą czy po ciąży?
  • Powiększanie biustu tłuszczem czy implantami?
  • Czy blizny po powiększaniu biustu są widoczne?
  • Czy po powiększaniu biustu można stracić czucie w sutkach?
  • Czy trzeba wymieniać implanty po powiększaniu piersi?
  • Czy implanty piersi mogą pęknąć i wyciec?

  Czy implant piersi jest wyczuwalny w dotyku?

  Podczas przeprowadzania operacji powiększania piersi staramy się zminimalizować wyczuwalność implantu. Istotną rolę odgrywa tutaj budowa ciała pacjentki. W przypadku osób o szczuplejszej budowie, zwłaszcza przy znacznym powiększeniu piersi, istnieje ryzyko wyczuwalności implantu. Aby zminimalizować ten efekt, kluczowe jest precyzyjne dobranie rodzaju implantu oraz zastosowanie odpowiedniej techniki operacyjnej.

  Umieszczenie implantu pod mięśniem dodatkowo redukuje jego wyczuwalność, dzięki uzyskaniu dodatkowej warstwy tkanki. Niemniej jednak czasem mogą pojawić się trudności w ukryciu bocznych krawędzi implantu, które mogą być widoczne pod pachą lub w dolnym obszarze piersi. W miarę upływu czasu może również wystąpić tzw. zanik z ucisku, gdzie tkanka pokrywająca implant ulega częściowemu zanikowi, co może skutkować większą wyczuwalnością implantu.

  Jaki rozmiar implantu piersiowego jest najlepszy i od czego zależy rozmiar implantów?

  Rozmiar implantów dobierany jest do wymiarów i proporcji pacjentki. Trzeba pamiętać o tym, że każdy implant ma swoją wysokość, szerokość i grubość, czyli tzw. projekcję implantu. Ostateczny efekt po zabiegu zależy głównie od jego projekcji. Pozostałe wymiary również wpływają na uzyskaną wielkość, choć w mniejszym stopniu. Kluczowe jest precyzyjne dopasowanie implantu do wymiarów klatki piersiowej oraz wielkości sutków pacjentki.

  W przypadku wyższych pacjentek z większą klatką piersiową stosuje się większe implanty, podczas gdy u pacjentek o drobniejszej budowie ciała wybiera się mniejsze implanty. Istotne jest zrozumienie, że ostateczna objętość implantu zależy nie tylko od jednego, ale od wszystkich trzech wymiarów (wysokość, szerokość, grubość).

  Implanty okrągłe czy anatomiczne. Które lepsze?

  W rozmowach z pacjentkami unikam jednoznacznych odpowiedzi na pytanie “które implanty są lepsze?”. Stawiam raczej na kluczowe dla mnie pytanie: “jaki efekt chciałaby Pani uzyskać?”. Dopiero na tej podstawie mogę polecić konkretny rodzaj implantów.

  W określonych sytuacjach implanty okrągłe dają korzystniejszy efekt, podczas gdy dla innych pacjentek lepszym wyborem są implanty anatomiczne. Każdy rodzaj implantów ma swoje wady i zalety.

  Implanty anatomiczne doskonale sprawdzają się u pacjentek z małymi piersiami, które pragną uzyskać naturalny efekt. Dla tych, które mają piersi o, średnim rozmiarze i chcą jedynie zwiększyć objętość, implanty okrągłe często są najlepszym wyborem.

  Z kolei u pacjentek po karmieniu piersią lub po ciąży, gdzie skóra może być nieco rozciągnięta, implanty okrągłe również mogą być dobrym rozwiązaniem. U tych kobiet implant anatomiczny słabiej podtrzymywany przez wiotką skórę mógłby ulec przekręceniu, co wymagałoby operacji korekcyjnej. Podczas takiego zabiegu implant anatomiczny umieszcza się bowiem w określonym położeniu, które powinien on zachować. Rotacja implantu okrągłego nie wpływa na ostateczny wygląd piersi po operacji i dlatego często rekomenduję go pacjentkom z tej grupy.

  PORÓWNAJ ZDJĘCIA PRZED I PO POWIĘKSZANIU BIUSTU IMPLANTAMI: ANATOMICZNYMI I OKRĄGŁYMI

  W jaki sposób dobiera się implanty piersi?

  Dobór implantów zawsze zależy od wymiarów klatki piersiowej pacjentki i jej oczekiwań. Warto pamiętać, że efekt powiększenia piersi zależy od trzech czynników:

  • wymiarów implantów
  • klatki piersiowej pacjentki
  • wielkości gruczołu piersiowego.

  U drobnej pacjentki mniejszy implant pozwoli osiągnąć podobny efekt powiększenia, co większy implant u pacjentki o większych wymiarach.

   

  W Internecie można znaleźć dużo zdjęć pozabiegowych. Pacjentki, które zainspirowały się konkretną pojemnością implantu, przychodzą do lekarza z życzeniem zastosowania konkretnego implantu. Są przekonane, że z pomocą wybranego implantu osiągną podobny rezultat. Dlatego kluczową rolę odgrywa doświadczenie lekarza w doborze implantu, tak aby uzyskać oczekiwany efekt. Lekarz często prosi pacjentkę o pokazanie zdjęć piersi, które jej się podobają, aby w miarę możliwości dopasować implant oraz technikę operacyjną do osiągnięcia zbliżonego efektu.

  Jak długo układają się piersi po operacji?

  Ostateczne rezultaty zabiegu powiększania biustu zazwyczaj są widoczne po 6-8 miesiącach. Czasami efekty mogą pojawić się szybciej, jednak w przypadku asymetrii lub gdy piersi nie osiągnęły oczekiwanego wyglądu, zalecamy oczekiwanie przynajmniej 8 miesięcy przed oceną efektu końcowego.

  Co do blizn po nacięciach używanych do wprowadzenia implantu – ich ostateczny wygląd i kształt stabilizuje się zazwyczaj w okresie półtora roku od przeprowadzenia zabiegu. Jeżeli pacjentce zależy na zredukowaniu ich widoczności, może wykonać np. serię zabiegów laserowych.

  Przeczytaj: Laserowa redukcja blizn – wskazania, przebieg zabiegu i efekty leczenia

  Jak długo należy nosić ubranko pooperacyjne po zabiegu powiększania biustu?

  Po zabiegu powiększania piersi pacjentka otrzymuje specjalny biustonosz bez fiszbin, zazwyczaj zapinany z przodu i z tyłu. W tym biustonoszu pacjentka powinna funkcjonować w pełni przez pierwsze kilka tygodni (24 h/dobę).

  Następnie, w zależności od rodzaju zastosowanego implantu, może być konieczność noszenia tego biustonosza przez okres 6-8 tygodni, a nawet do 3-4 miesięcy po zabiegu. Zazwyczaj po kilku miesiącach można wrócić do noszenia normalnej bielizny.

  Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu powiększania biustu?

  Zazwyczaj pacjentki powracają do codziennych czynności i aktywności po około 10-14 dniach od zabiegu. W pewnych przypadkach okres rekonwalescencji może się nieco przedłużyć, jednak moje doświadczenie wskazuje, że po około 6-8 tygodniach od operacji pacjentki zazwyczaj powracają do pełnej aktywności.

  Przeczytaj również: Rekonwalescencja po operacji biustu

  Jakie badania należy wykonać do zabiegu powiększania biustu?

  Podstawowa lista badań przed zabiegiem powiększania piersi obejmuje te same aspekty, co w przypadku wszystkich procedur przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym. Wymagane badania to:

  • morfologia krwi,
  • badania krzepnięcia,
  • badania elektrolitów,
  • badania czynności nerek (mocznik, kreatynina)
  • badanie poziomu cukru.

  Dodatkowo wykonuje się badanie EKG i określa grupę krwi pacjentki. Ważnym elementem przygotowania do zabiegu jest również aktualne badanie USG lub mammografia gruczołów piersiowych, mające na celu wykluczenie obecności ewentualnych patologicznych lub podejrzanych zmian w piersiach.

  Te kompleksowe badania są kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednie przygotowanie pacjentki do procedury powiększania piersi.

  Jak wygląda konsultacja dotycząca powiększania piersi?

  Konsultacja przed zabiegiem powiększania piersi, podobnie jak konsultacje kwalifikujące do innych procedur chirurgicznych, rozpoczyna się od zebrania kompleksowego wywiadu. Proces obejmuje wypełnienie ankiety oraz rozmowę lekarza z pacjentem na temat aktualnych i przeszłych schorzeń, alergii oraz przyjmowanych leków – jest to standardowy wywiad medyczny. Ponadto lekarz oceni wygląd tkanki piersiowej, obserwuje wygląd gruczołów sutkowych i dowiaduje się o przebiegu ewentualnych ciąż oraz doświadczeniach związanych z karmieniem piersią.

  Następnie przeprowadza się pomiary pacjentki, aby dobrać odpowiedni implant. W naszej klinice stosuje się również system do wizualizacji efektów, pozwalający na wykonanie pomiarów z obrazu 3D. Dzięki temu systemowi lekarz może przedstawić pacjentce przybliżony efekt operacji przy użyciu różnych rodzajów implantów, co pomaga w podjęciu świadomej decyzji.

  Zobacz także: Vectra XT – symulacja efektów zabiegów chirurgii plastycznej

  Powiększanie biustu a karmienie piersią. Czy powiększanie biustu może utrudnić karmienie?

  Powiększanie piersi implantami nie wpływa na zdolność karmienia piersią, ponieważ implanty są wszczepiane poza gruczoł sutkowy. W ten sposób struktura samego gruczołu nie jest naruszana. Zazwyczaj cięcie jest umiejscowione pod sutkiem, a dojście operacyjne jest starannie przeprowadzane, aby nie uszkodzić gruczołu piersiowego.

  Powiększanie biustu a lot samolotem. Czy można lecieć samolotem po zabiegu powiększania biustu?

  W kontekście latania samolotem po operacji powiększania piersi nie istnieją specyficzne restrykcje. W zasadzie pacjentka może podróżować samolotem od razu po zabiegu, z jedynym ograniczeniem wynikającym z początkowej rekonwalescencji po operacji.

  Ostateczna decyzja o podróży powinna zależeć od ogólnego stanu zdrowia pacjentki i zaleceń lekarza prowadzącego, ale w większości przypadków latanie samolotem po operacji powiększania piersi nie stanowi problemu.

  Powiększanie biustu – przed ciążą czy po ciąży?

  Nie ma specyficznych zaleceń dotyczących tego, czy przeprowadzać zabieg powiększania piersi przed, czy po urodzeniu dziecka. Często po urodzeniu stosuje się inne rodzaje implantów i nieco odmienną technikę operacyjną, jednak nie istnieją konkretne wskazania, że kobieta powinna przejść ciążę przed zabiegiem powiększania piersi.

  Ważne jest jednak, że choć ciąża nie wpływa na sam zabieg powiększania piersi, może mieć wpływ na efekt estetyczny po operacji. Dlatego pacjentka po wielu ciążach może potrzebować dodatkowych zabiegów korygujących, aby przywrócić pożądany wygląd biustu, który został uzyskany wcześniej w wyniku operacji.

  Powiększanie biustu tłuszczem czy implantami?

  Wybór między pobraniem tłuszczu z innych obszarów ciała a zastosowaniem implantów zależy przede wszystkim od struktury gruczołu piersiowego i budowy ciała pacjentki.

  W przypadku kobiet o stosunkowo symetrycznych i kształtnych piersiach, gdzie jedynie brakuje objętości, transfer tłuszczu z innych obszarów ciała do piersi może stanowić naturalną metodę nadania piersiom pożądanej objętości. Dotyczy to również pacjentek, które utraciły objętość w wyniku ciąży i karmienia piersią.

  Natomiast u pacjentek o szczupłej budowie ciała, z niewielkim gruczołem piersiowym, gdzie pobranie większej ilości tłuszczu z innych obszarów ciała może być trudne, lepsze efekty estetyczne często uzyskuje się poprzez zastosowanie implantów.

  Należy pamiętać, że powiększanie piersi implantami jest uważane za najbezpieczniejszą metodę augmentacji biustu.

  Zobacz także: Powiększanie biustu – przegląd metod i możliwe efekty

  Czy blizny po powiększaniu biustu są widoczne?

  Podczas przeprowadzania zabiegu powiększania piersi zawsze dążymy do tego, aby cięcie było wykonane w odpowiednim miejscu, minimalizując widoczność blizny.

  W większości przypadków preferujemy umieszczenie nacięcia w bruździe podpiersiowej, w dolnym biegunie gruczołu sutkowego. Taka lokalizacja sprawia, że blizna znajduje się pod piersią, ukryta w naturalnym fałdzie skóry. Po procesie gojenia, który trwa do 1,5 roku po zabiegu, blizna staje się zazwyczaj mało widoczna.

  Alternatywną metodą jest umieszczenie nacięcia pod pachą. Jednakże taka lokalizacja blizny może utrudnić operatorowi ogląd i stworzenie odpowiednich warunków operacyjnych podczas zakładania implantu. Z tego powodu obecnie preferowane jest nacięcie w obszarze podpiersiowym.

  Nacięcie w okolicach brodawki sutkowej stosuje się rzadziej ze względu na większą widoczność blizny, pomimo prób umiejscowienia jej na granicy otoczki brodawkowej.

  Czy po powiększaniu biustu można stracić czucie w sutkach?

  W niektórych przypadkach możliwe są zaburzenia czucia, zwłaszcza w dolnym biegunie piersi. Dodatkowo, podczas powiększania piersi za pomocą nacięcia w tzw. boku otoczkowym, czyli na granicy brodawki i części jasnej skóry, istnieje ryzyko częściowego zaburzenia czucia.

  W większości przypadków objawy mają charakter przejściowy. Aby zminimalizować te niepożądane efekty, zazwyczaj wykonuje się nacięcie w fałdzie podpiersiowym. Choć może ono skutkować minimalnymi zaburzeniami czucia piersi, ważne jest zrozumienie, że tego typu niepożądane skutki występują raczej sporadycznie.

  Czy trzeba wymieniać implanty po powiększaniu piersi?

  Decyzja o ewentualnej wymianie implantów piersiowych zazwyczaj wynika z naturalnych zmian w ciele pacjentki, a nie z problemów strukturalnych implantu. W miarę starzenia się organizmu pacjentki oraz z powodów estetycznych może pojawić się potrzeba wymiany implantów na modele o innym kształcie czy wymiarach.

  Czy implanty piersi mogą pęknąć i wyciec?

  Implant składa się z żelu silikonowego, ale może być również wypełniony solą fizjologiczną. W Europie najczęściej można się spotkać z implantami wypełnionymi żelem silikonowym otoczonym powłoką silikonową, która ma za zadanie utrzymać biokompatybilność implantu. Jest to struktura dość mocna, jednak nie jest zupełnie odporna na uszkodzenia i należy być przygotowanym na to, że z czasem ryzyko pęknięcia implantów lub wyciekania ich zawartości zwiększa się. Przyczyną uszkodzenia mogą być zarówno urazy mechaniczne, jak i normalne zużycie się implantu w przypadku modeli, które nie miały dożywotniej gwarancji.*

  W Ars Estetica zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej i estetycznej zajmują się:

  Chirurgia estetyczna Wrocław

  • dr n. med. Wojciech Rybak

  Osoby zainteresowane umówieniem wizyty zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy również do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi chirurgii plastycznej:

  *Źródło: https://breastimplantsbymentor.net/pl-PL/czeste-powiklania

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *