Zmarszczki na czole, lwia zmarszczka, zmarszczki pod oczami

jak sobie z nimi radzić?

Artykuł przeczytasz w: 9 min.

Profilaktyka ma kluczowe znaczenie nie tylko w przeciwdziałaniu, ale i w odwracaniu objawów starzenia skóry. Szczególnie istotna jest ochrona skóry przed wpływem niekorzystnych czynników oraz stosowanie kosmetyków spowalniających procesy starzenia się skóry. Należy zapewnić skórze odpowiedni poziom ochrony przed działaniem promieni UV i wolnych rodników oraz stosować kosmetyki, które wspierają naturalne mechanizmy naprawcze i regeneracyjne skóry.

Autorką artykułu jest dr Małgorzata Legocka (Warszawa).

Wypełnianie zmarszczek - najważniejsze informacje 
Cena:od 1300 zł
Czas zabiegu:15-40 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, obrzęk, drobne siniaki, przejściowe nierówności
Rekonwalescencja:brak
Czas utrzymywania się efektów:zwykle 6-12 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Medycyna estetyczna dysponuje całym wachlarzem metod i zabiegów rewitalizujących. Ich celem jest nie tylko korekcja widocznych bruzd i zmarszczek, ale też pobudzenie produkcji nowego kolagenu i tkanki łącznej, co skutkuje poprawą elastyczności, jędrności i napięcia skóry. Do niechirurgicznych metod odmładzania skóry należą iniekcje wypełniaczy, które redukują objawy starzenia, zwiększają syntezę endogennego kolagenu i wpływają na morfologię fibroblastów.

  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Jak powstają zmarszczki i kiedy zaczynają się pojawiać?
  • Jak dbać o skórę, by jak najdłużej unikać zmarszczek?
  • Zmarszczki mimiczne – naturalna konsekwencja procesu starzenia
  • Wypełnianie zmarszczek – na czym polega zabieg?
  • Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?
  • Alternatywne metody radzenia sobie ze zmarszczkami
  • Wypełnianie zmarszczek – cena

  Jak powstają zmarszczki i kiedy zaczynają się pojawiać?

  Na proces starzenia się skóry składa się kilka mechanizmów; za zmiany zachodzące z wiekiem odpowiadają czynniki:

  • wewnątrzpochodne, które mogą wiązać się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, stosowaną dietą, aktywnością fizyczną itp.
  • zewnątrzpochodne, jak promieniowanie ultrafioletowe, skażenie środowiska, palenie tytoniu, nieprawidłowa pielęgnacja skóry.

  Jednak u podstaw wszystkich typów starzenia się skóry leżą wspólne mechanizmy biologiczne, biochemiczne i molekularne.

  U pacjentów ze skórą suchą tzw. zmarszczki liniowe lub papierowe mogą pojawić się w młodym wieku i stanowić efekt odwodnienia naskórka (po nawilżeniu skóry wygładzają się). Natomiast „kurze łapki” (wynik skurczów mięśnia okrężnego oka) u niektórych osób można obserwować już po 20. roku życia.

  Objawy starzenia skóry twarzy pojawiające się z wiekiem:

  • 30 lat: opadanie powiek górnych, „kurze łapki”
  • 40 lat: fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki poprzeczne czoła oraz „lwie zmarszczki”, czyli pionowe zmarszczki międzybrwiowe;
  • 50 lat: zanikanie linii żuchwy, opadanie policzków i powstawanie „chomików”;
  • 60–70 lat: pogłębianie zmarszczek, coraz większe wiotczenie skóry (postęp ścieńczania skóry i zaniku tkanki podskórnej).

  Jak dbać o skórę, by jak najdłużej unikać zmarszczek?

  Zgodnie z zaleceniami amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) należy stosować filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania (co najmniej SPF 15), odpowiednie do fototypu skóry. Aplikację powinno się wykonywać 15 minut przed ekspozycją na promieniowanie UV oraz co 2 godziny ją powtarzać).

  Nie należy również odwlekać stosowania kosmetyków o działaniu naprawczym i przeciwzmarszczkowych. Kosmetyki powinny zawierać (oprócz filtrów UV) ochronne substancje antyutleniające, składniki przeciwdziałające glikacji białek (np. wyciąg z czarnych jagód, kwas ferulowy) czy składniki o działaniu regeneracyjnym (witaminy A, E i C, niacynamid – witamina B3).

  Ponadto dobrą kondycję skóry pomagają utrzymać:

  • zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i tzw. prozdrowotny tryb życia (regularna aktywność fizyczna, unikanie używek);
  • właściwe, dostosowane do typu skóry środki do pielęgnacji i mycia twarzy;
  • odpowiednia dobowa ilość odpoczynku i snu.

  W czasie snu uruchamiane są liczne mechanizmy naprawcze skóry, w tym:

  • wytwarzanie cytokin i czynników wzrostu odpowiedzialnych za podziały komórkowe, wygląd i grubość skóry;
  • wydzielanie ciałek lamelarnych zawierających lipidy;
  • wzrost syntezy lipidów naskórkowych, które poprawiają stopień uwodnienia skóry;
  • regulacja stężenia wapnia;
  • wzrost wydzielania melatoniny o działaniu antyutleniającym i hamującym postęp procesów starzenia się skóry;
  • regeneracja DNA naskórka.

  Zmarszczki mimiczne – naturalna konsekwencja procesu starzenia

  Z wiekiem zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego i kolagenu w skórze. Gdy skóra traci swoje właściwości lepkosprężyste, zaczynają tworzyć się zmarszczki. Zmarszczki dynamiczne (mimiczne) są skutkiem nieustannej pracy i napięcia mięśni mimicznych (np. “lwia zmarszczka“). Powstają pod kątem prostym w stosunku do linii napięcia mięśniowego. Tworzą się w różnym wieku (wokół oczu obserwuje się je między 20. a 25. rokiem życia). Po utrwaleniu przybierają postać bruzd.

  W wyniku utrwalania się zmarszczek mimicznych (oraz zmarszczek „poduszkowych” powstających w czasie snu) tworzą się pierwsze zmarszczki statyczne. Odmianą zmarszczek statycznych są zmarszczki strukturalne, które stanowią rezultat istotnych uszkodzeń słonecznych skóry.

  Warto napomknąć, że istnieją również tzw. zmarszczki grawitacyjne, które towarzyszą obniżeniu sprężystości skóry i zmianie konturów twarzy. Wraz z tendencją do opadania tkanek i postępującym zwiotczeniem skóry obserwuje się nowe fałdy, w których powstają kolejne zmarszczki.

  Wypełnianie zmarszczek – na czym polega zabieg?

  Do wypełniaczy tkanek miękkich należą naturalne i syntetyczne substancje, które umożliwiają redukcję zmarszczek i bruzd oraz zwiększanie objętości struktur skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wypełnianie zmarszczek z ich wykorzystaniem zaliczają się do niechirurgicznych metod odmładzania skóry.

  Czas wchłaniania pozwala podzielić wypełniacze tkankowe na nieulegające biodegradacji  – obecnie w zasadzie nie stosowane i ulegające wolnej biodegradacji. Obecnie najczęściej wybieranymi wypełniaczami są preparaty na bazie kwasu hialuronowego (hyaluronic acid, HA).

  Zabiegi wypełnienia tkanek miękkich zwykle przeprowadza się w z znieczuleniu miejscowym. Preparaty do tkanek wprowadza się za pomocą iniekcji (strzykawki z igłą). Iniekcje fizjologicznych (naturalnych) wypełniaczy wykazują dobry profil bezpieczeństwa, jednak mogą wystąpić pewne (najczęściej łagodne) objawy uboczne, jak nieduże dolegliwości bólowe, zaczerwienienie, słabe krwawienie.

  Do powikłań po iniekcjach wypełniaczy niebiodegradowalnych należą przejściowy obrzęk, zakażenie, stan zapalny.

  Objawy uboczne zależą m.in. od rodzaju i właściwości preparatu, techniki podania i doświadczenia lekarza. Nieprawidłowe iniekcje grożą poważnymi powikłaniami, w tym zaburzeniem widzenia, martwicą skóry i innych struktur twarzy.

  Kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

  Warto skonsultować się ze specjalistą jak najwcześniej – zanim jeszcze niekorzystne zmiany się pojawią.

  Specjalista udzieli fachowych porad na temat prawidłowej pielęgnacji danego typu skóry. Może również zaproponować zabiegi profesjonalne dopasowane indywidualnie, dostosowane do wieku pacjenta, dzięki którym skóra jak najdłużej zachowa zdrowie i młody wygląd.

  Alternatywne metody radzenia sobie ze zmarszczkami

  Istnieje wiele procedur estetycznych, które mają na celu pobudzenie produkcji nowego kolagenu i tkanki łącznej, co skutkuje poprawą elastyczności, jędrności i napięcia skóry. Do zabiegów rewitalizujących należą m.in.:

  Nie wszystkie procedury są równoważne, jednak różnorodność dostępnych metod umożliwia ustalenie optymalnego postępowania w każdym przypadku.

  Warto wspomnieć, że wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym często łączy się z korekcją toksyną botulinową. Toksyna botulinowa (stosowana w ramach terapii łączonych lub jako monoterapia) wykorzystywana jest w celu redukcji zmarszczek dynamicznych, które powstają w wyniku powtarzanego skurczu mięśni. Botoks umożliwia selektywną blokadę mięśni mimicznych oraz wygładzenie zmarszczek w leczonym obszarze. Dlatego osoby, którym przeszkadza np. “lwia zmarszczka” w pierwszej kolejności powinny rozważyć wykonanie zabiegu z użyciem Botoxu w pierwszej kolejności, a dopiero później rozważyć inne zabiegi.

  Wypełnianie zmarszczek – cena

  Ostateczny koszt wypełnienia zmarszczek ustala lekarz podczas konsultacji zabiegowej. Jednym z czynników wpływających na cenę zabiegu jest obszar poddawany terapii.

  Orientacyjne ceny wypełniania zmarszczek:

  • lwia zmarszczka (bruzdy pionowe czoła) – od 1300 zł do 1600 zł;
  • fałdy nosowo-wargowe – od 1300 zł do 1600 zł;
  • opadanie kątów ust – od 1300 zł do 1600 zł;
  • zmarszczki palacza (okołoustne) – od 1300 zł do 1600 zł;
  • zmarszczki wokół oczu – od 1300 zł do 1600 zł;
  • dolina łez (bruzdy nosowo-jarzmowe) – od 1300 zł do 1600 zł;
  • kontur (wolumetria twarzy) – od 1300 zł do 2500 zł;
  • powiększanie ust (wypełnianie/kształtowanie czerwieni wargowej) – od 1300 do 1600 zł;
  • modelowanie konturu twarzy preparatem Radiesse 1,5 ml (hydroksyapatyt wapnia) – 2200 zł.

  Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym Wrocław

  Wypełnianiem zmarszczek kwasem hialuronowym w placówce we Wrocławiu zajmuje się dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym Warszawa

  W Ars Estetica w Warszawie zabiegi przeprowadzają dr n. med. Diana Kupczyńska, dr n. med. Michał Kowalczewski oraz lek. med. Małgorzata Legocka.

  Zachęcamy również do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi usuwania zmarszczek:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!

   Źródła:

   Vanaman Wilson MJ, Jones IT, Butterwick K, et al. Role of nonsurgical chin augmentation in full face rejuvenation: a review and our experience. Dermatol Surg. 2018;44:985–993.

   Sundaram H, Cassuto D. Biophysical characteristics of hyaluronic acid soft-tissue fillers and their relevance to aesthetic applications. Plast Reconstr Surg. 2013;132(4 Suppl 2):5S–21S.

   de Maio M, DeBoulle K, Braz A, et al. Alliance for the Future of Aesthetics Consensus Committee. Facial assessment and injection guide for botulinum toxin and injectable hyaluronic acid fillers: focus on the midface. Plast Reconstr Surg. 2017;140:540e–550e.

   Joźwiak- Bębenista M., Nowak J.Z. Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie. Farmacja Polska. 2010:66(12):882-893.

   Few J, Cox SE, Paradkar-Mitragotri D, et al. A multicenter, single-blind randomized, controlled study of a volumizing hyaluronic acid filler for midface volume deficit: patient-reported outcomes at 2 years. Aesthet Surg J. 2015;35:589–599.

   Karam AM, Goldman MP, eds. Rejuvenation of the Aging Face. 1st ed. London: JP Medical Ltd, United Kingdom, 2015.

   Yang JH, Lee SM, Won CH, et al. Foreign body granuloma caused by hyaluronic acid/dextranomer microsphere filler injection. Int J Dermatol. 2012;51:1517–1518.

   Signorini M, Liew S, Sundaram H, et al. Global Aesthetics Consensus Group. Global Aesthetics Consensus: avoidance and management of complications from hyaluronic acid fillers-evidence- and opinion-based review and consensus recommendations. Plast Reconstr Surg. 2016;137:961e–971e.

   Alam M, ed. Evidence-Based Procedural Dermatology. 2nd ed. Springer International Publishing, Cham, Switzerland; 2019.

   Stocks D, Sundaram H, Michaels J, et al. Rheological evaluation of the physical properties of hyaluronic acid dermal fillers. J Drugs Dermatol. 2011;10:974–980.

   Pfenninger JL., Fowler GC. Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej. Kaszuba A. (red. wyd. pol.), Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

   Przylipiak A. Medycyna estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

   Kim JE, Sykes JM. Hyaluronic acid fillers: history and overview. Facial Plast Surg. 2011;27:523–528.

   Matarasso SL, Carruthers JD, Jewell ML, et al. Consensus recommendations for soft-tissue augmentation with nonanimal stabilized hyaluronic acid (Restylane) Plast Reconstr Surg. 2006;117:3S–34S.

   Noszczyk M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

   Kerscher M, Bayrhammer J, Reuther T. Rejuvenating influence of a stabilized hyaluronic acid-based gel of nonanimal origin on facial skin aging. Dermatol Surg. 2008;34:720–726.

   Bogdan Allemann I, Baumann L. Hyaluronic acid gel (Juvéderm) preparations in the treatment of facial wrinkles and folds. Clin Interv Aging. 2008;3:629–634.

   Padlewska K. Kosmetologia ciała. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

   Niamtu J. The use of Restylane in cosmetic facial surgery, Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. 2006;64:317-325.

   Jundziłł A., Witmanowski H. Chirurgia plastyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

   Lupo M.P. Hyaluronic acid fillers in facial rejuvenation. Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery. 2006;25(3):122-126.

   Pfenninger JL, Fowler GC, eds. Pfenninger and Fowler’s Procedures for Primary Care. 4rd ed. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2019.

   Draelos ZD, ed. Cosmetic Dermatology: Products and Procedures. 2nd ed. Oxford: John Willey & Sons; 2016.

   Wang F, Garza LA, Kang S, et al. In vivo stimulation of de novo collagen production caused by cross-linked hyaluronic acid dermal filler injections in photodamaged human skin. Arch Dermatol. 2007;143:155–163.

   Cavallini M, Gazzola R, Metalla M, et al. The role of hyaluronidase in the treatment of complications from hyaluronic acid dermal fillers. Aesthet Surg J. 2013;33:1167–1174.

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    wsparcie
    Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

     Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
     Przedstaw się *
     Wybierz miasto *
     WrocławWarszawa
     Wiadomość *