artykuł opracowała dr n. med. Diana Kupczyńska
Z problemem cieni pod oczami zgłaszają się do mnie nie tylko kobiety, ale także panowie. Pacjentom zależy na tym, by skutecznie się ich pozbyć. Ciemne podkówki dodają nam lat i często powodują, że twarz sprawia wrażenie zmęczonej. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że szukamy rozwiązania, które sprawi, że nasza twarz w tym obszarze będzie wyglądać na wypoczętą.
O tym jak radzić sobie z cieniami pod oczami przeczytacie w artykule dr n. med. Diany Kupczyńskiej, która odpowiada na pytanie o przyczyny problemu i komentuje dostępne metody gabinetowe.
Cienie pod oczami to najprościej rzecz ujmując prześwitujące przez cienką skórę powiek dolnych naczynia krwionośne. W tej okolicy grubość tkanki podskórnej jest znikoma, co sprzyja uwydatnianiu się naczyń.
Mogą stać się bardziej widoczne przy okazji redukcji masy ciała. Są naturalną konsekwencją procesu starzenia, pojawiają się także przy okazji zaburzeń snu, paleniu papierosów, u osób przeżywających stres, jak również u pacjentów z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi.
Na ich pojawienie się bardziej narażone są te osoby, które stosują nieprawidłową pielęgnację okolicy oka.
Najpopularniejszą metodą redukcji cieni jest wypełnienie doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym. Jednym z popularnych preparatów wykorzystywanych do wypełnienia okolicy oka jest Teosyal Redensity.
Teosyal Redensity II - najważniejsze informacje | |
---|---|
Cena: | 1300 zł |
Czas zabiegu: | 15-30 minut |
Znieczulenie: | maść znieczulająca (opcjonalnie) |
Reakcja skóry: | zaczerwienienie w miejscu iniekcji, delikatny obrzęk, drobne siniaki |
Rekonwalescencja: | zazwyczaj około 1-2 dni |
Czas utrzymywania się efektów: | zwykle do 12 miesięcy |
Dostępność: | Warszawa |
Dlaczego nie należę do zwolenniczek tej metody? Przy bardzo cienkiej i suchej skórze powiek dolnych, nadmiar kwasu w tej okolicy może prześwitywać i tylko nasilić problem. Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest praca nad jakością skóry powiek dolnych.
Oczywiście, istnieją pacjenci, którzy odniosą korzyści z samego wypełnienia – dlatego optymalne dla konkretnego przypadku rozwiązanie można dobrać dopiero podczas osobistej konsultacji.
Aby sprowokować skórę do syntezy nowych włókien kolagenowych oraz obkurczyć te, które już posiadamy, w pierwszym etapie redukcji cieni pod oczami najczęściej proponuję serię laseroterapii CO2.
Laser w tej delikatnej okolicy musi być stosowany rozważnie, jednak dobry sprzęt w rękach doświadczonego lekarza potrafi zdziałać cuda. Zabiegi robimy co 4-6 tygodni, należy nastawić się na około tydzień okresu rekonwalescencji. Skóra staje się grubsza, a co za tym idzie – naczynia leżące pod nią mniej widoczne. Co dalej?
Warto wiedzieć, że sam laser CO2 nie rozwiąże problemu. Zazwyczaj zalecam serię mezoterapii igłowej, dobranej indywidualnie (z wykorzystaniem preparatów zawierających kwas bursztynowy, witaminy, nieusieciowany kwasem hialuronowym itd.). Skład preparatu jest w tej sytuacji szczególnie ważny, bo zależy nam przede wszystkim na tym, by skórę powiek dolnych dobrze nawilżyć.
Dobrze nawodniona tkanka lepiej odbija światło, więc i cienie pod oczami są mniej widoczne. Zdarza się, że do wielkości problemu przyczyniają się także przebarwienia w tej okolicy – może to wymagać zastosowania jeszcze innych metod korekty, ale to już temat na odrębny artykuł 🙂
Mezoterapia i zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym w obszarze powiek dolnych mają działanie synergistyczne – z jednej strony skóra dostaje porcję nawilżenia, z drugiej – przysłowiowego “kopa” do produkcji kolagenu.
Są to zabiegi działające zupełnie inaczej, a ich połączenie wpływa na realną poprawę kondycję skóry. Na zdjęciach powyżej Pani Małgosia, która jest dobrym przykładem na to jak dbać o skórę, by wpływać na widoczną poprawę jej wyglądu.
Zobacz także: NASI PACJENCI: Pani Małgosia
To, co zawsze podkreślam w rozmowach z Pacjentami, to znaczenie domowej pielęgnacji. Stosowanie się do zaleceń lekarza decyduje o skuteczności każdej rozpoczętej terapii.
Cena pojedynczego zabiegu mezoterapii igłowej okolic oczu zaczyna się już od 350 złotych i zależy od preparatu, który zostanie wykorzystany do jej wykonania. Ostateczne kwoty zawsze podaje lekarz podczas osobistej konsultacji z Pacjentem. Koszty jednego zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego na powieki wynoszą 700 zł.
Cena pakietu na cienie pod oczami obejmującego 3x laser CO2 + 3x mezoterapię igłową zwykle wynosi 2400 złotych.
Standardem jest jednak dopasowywanie odpowiedniego preparatu do problemu Pacjenta. Wtedy cena może ulec zmianie i wynieść do 2700 złotych.
Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami tego specjalisty: