Złuszczanie naskórka

rola zabiegów złuszczających w pielęgnacji twarzy

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Złuszczanie naskórka to ważny element w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Między innymi dlatego, że to właśnie w naskórku, w warstwie podstawnej, odbywają się ciągłe podziały komórkowe i trwa nieustanny proces przechodzenia komórek z warstwy podstawowej do warstwy skeratynizowanej. Oznacza to, że martwa warstwa komórek jest ciągle odtwarzana i pewni funkcję ochronną.

Powstające na skórze niedoskonałości wynikają często z zaburzeń, które mają miejsce w procesie keratynizacji na skórze. Bywa, że rzeczone zaburzenia zmieniają wygląd skóry, a nawet doprowadzają do chorób skórnych. Zdarza się również, że gładka i promienna cera raptem staje się ziemista, twarda i szorstka. Aby przewrócić skórze witalność warto zasięgnąć porady u specjalisty.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Jakie błędy w pielęgnacji popełniamy?
  • Złuszczanie naskórka - co może pójść nie tak?
  • Złuszczanie naskórka w domu
  • Gabinetowe zabiegi złuszczające
  • Rola zabiegów złuszczających w pielęgnacji twarzy
  • Wskazania do zastosowania peelingów

  Jakie błędy w pielęgnacji popełniamy?

  Do najcieńszych pomyłek, które doprowadzają do złego stanu lub nasilającej choroby skóry zaliczamy:

  1. Częste mycie twarzy.

  Zbyt częste mycie twarzy powoduje uszkodzenia skóry, które w efekcie doprowadza do suchości, szorstkości i ściągnięcia skóry, jak również powstawania źle gojących się ran.

  2. Nieodpowiednia kolejność stosowanych kosmetyków.

  Stosując różnego rodzaju kosmetyki czasem nie dostrzegamy wskazanych przez producenta efektów. Przyczyną może być niewłaściwa kolejności aplikowanych produktów lub dobór kosmetyków niewskazanych przy naszym typie cery.

  3. Niedokładne oczyszczanie skóry.

  Bardzo ważnym elementem jest także prawidłowe i odpowiednie do typu skóry pozbywanie się zanieczyszczeń po całym dniu. Ten etap pielęgnacji składa się z kilku ważnych elementów, które mają za zadanie przede wszystkim dokładnie oczyścić i przygotować skórę do aplikowania kosmetyków.

  Przy nieodpowiednio dobranych kosmetykach i niedokładnym demakijażu, możemy być pewni, że doprowadzimy do pogorszenia stanu skóry lub zaostrzenia objawów chorób skórnych, z którymi się borykamy.

  4. Łączenie ze sobą agresywnych składników kosmetycznych lub kosmetyków.

  Zdarza się równie często, że pacjenci na własną rękę stosują kosmetyki drażniące lub wysuszające zmiany skórne, do których zaliczamy np. wypryski. Do takich kosmetyków należą maści dermatologiczne, olejki eteryczne, kwasy, nadtlenek wodoru, cynk, wit C itd. Przy nie właściwym albo zbyt częstym aplikowaniu tych substancji lub nieodpowiednim łączeniu ich
  można łatwo uszkodzić naskórek, przesuszyć skórę a nawet spowolnić proces gojenia się ran.

  5. Złuszczanie skóry.

  Każdy element w pielęgnacji jest ważny. Przy niewłaściwym oczyszczeniu i złuszczeniu skóry, resztki makijażu, łoju, zanieczyszczeń środowiskowych gromadzą się na zewnętrznej warstwie naskórka, doprowadzając do zatykania się skory i gruczołów, poszerzenia porów oraz namnażania bakterii.

  Skóra robi się szorstka, sucha, zaciągnięta, swędzi, nasilają się zmiany zapalne, przebarwienia robią się bardziej widoczne.

  Zobacz także: Rozszerzone pory – przyczyny, pielęgnacja i zabiegi gabinetowe

  Złuszczanie naskórka - co może pójść nie tak?

  Złuszczanie naskórka to świetna metoda na odświeżenie, oczyszczenie i odmłodzenie skóry.

  Kosmetologia rozwija się dynamicznie i oferuje wiele różnych metod złuszczenia naskórka. Wybór zabiegu złuszczającego jest zależny od występującego problemu, rodzaju skóry, przeciwwskazań i czasu rekonwalescencji, na jaki w danym momencie możemy sobie pozwolić.

  Przy złuszczeniu naskórka ważnych jest kilka elementów:

  • rodzaj peelingu
  • stosowane kosmetyki
  • częstotliwość stosowania peelingu
  • sposób aplikacji peelingu
  • głębokość peelingu

  Każdy z tych elementów powinien być dobrany skrupulatnie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przy niewłaściwym dobraniu któregoś z tych faktorów, musimy liczyć się z tym, że mogą powstać negatywne zmiany przejściowe lub trwale. Zaliczamy do nich zakażenia bakteryjne, pogorszenie stanu skóry (np. nasilony trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty), aktywacja wirusa herpes simplex, obrzęk, rumień, przebarwienia pozapalne, blizny, reakcja alergiczna, mocne podrażnienie skóry.

  Złuszczanie naskórka w domu

  Do profilaktycznej pielęgnacji wskazane jest także stosowanie peelingów w domu. Ważne, żeby specjalista dobrał odpowiedni kosmetyk do rodzaju skóry pacjenta, zalecił częstotliwość i czas stosowania. Przy dobrze dobranym peelingu w domowej pielęgnacji skóry, usuwamy obumarłe komórki, utrwalamy efekty po zabiegach profesjonalnych, zapobiegamy powstawaniu niedoskonałości, uzyskujemy lepsze działanie kosmetyków, przywracamy skórze młody, świeży wygląd i poprawiamy krążenie krwi w tym obszarze.

  Warto jedynie pamiętać, że nadal są to powierzchowne peelingi, które dają efekty raczej krótkotrwałe i nie zlikwidują całkowicie przyczyn problemów skórnych, a tym samym, nie są w stanie w pełni zastąpić zabiegów typu mikrodermabrazja laserowa.

  Gabinetowe zabiegi złuszczające

  Głównym efektem działania gabinetowych zabiegów złuszczających jest zmniejszenie zrogowaciałych warstw naskórka. Dzięki temu możemy poprawić wygląda skóry, zredukować defekty i nierówności, a nawet wpłynąć na trwałość makijażu. Dzięki szerokiemu zakresowi zabiegów złuszczających w kosmetologii, specjaliści są w stanie precyzyjnie dobrać typ zabiegu do problemu, z którym zgłasza się pacjent.

  Do zabiegów złuszczających zaliczamy takie metody jak:

  • mikrodermabrazja (laserowa, korundowa, diamentowa, tlenowa, wodorowa)
  • peeling kawitacyjny,
  • peelingi chemiczne,
  • peelingi ziołowe,
  • mezoterapia mikroigłowa (roller, Dermapen),
  • laserowy peeling węglowy,
  • lasery (CO2, Er. YAG, Nd. YAG),
  • radiofrekwencja mikroigłowa.

  Rola zabiegów złuszczających w pielęgnacji twarzy

  Po zabiegach oczyszczających w skórze powstaje szereg zmian, które pozytywnie wpływają  na jakość skóry oraz jej wygląd. Przykładowo, w momencie złuszczenia naskórka w warstwie brodawkowej wytwarza się reakcja podrażnienia, a to z kolei prowadzi do uruchomienia procesu naprawczego (przebudowy i odnowy skóry). Reakcja ma miejsce nie tylko w naskórku, ale i w skórze właściwej, gdzie fibroblasty stymulowane są do zwiększenia syntezy włókien kolagenowych oraz glikozaminoglikanów.

  Zabiegi złuszczające istotnie wpływają także na zwiększenie przepuszczalności naskórka. Dzięki temu wtłoczenie w głębsze warstwy skóry korzystnych substancji aktywnych poprawiających nawilżenie, dotleniających i redukując defekty skórne, jest łatwiejsze.

  Za sprawą zabiegów złuszczających możemy wspomóc obkurczanie ujść gruczołów łojowych i zmniejszyć łojotokw, a tym samym pozytywnie wpłynąć na stan skóry przetłuszczającej się.

  Wskazania do zastosowania peelingów

  • Objawy fotostarzenia
  • Regeneracja i odświeżenia skóry
  • Zmiany trądzikowe ( trądzik pospolity, różowaty, grudkowaty)
  • Niedoskonałości skóry ( zaskórniki, rozszerzone pory, prosaki)
  • Zmiany barwnikowe (ostuda, piegi, przebarwienia pozapalne, posłoneczne, hormonalne)
  • Łojotok ( łojotokowe zapalenie skóry, przetłuszczenia skóry)
  • Rozstępy,
  • Blizny ( po trądzikowe, po urazowe)
  • Zaburzenia rogowacenia
  • Poprawa krążenia, dotlenienia, przepuszczalność substancji aktywnych.

  Wybrane spośród zabiegów złuszczających wymienionych w tekście wykonywane są przez naszych kosmetologów. We Wrocławiu jest to Magdalena Łączek. W Warszawie Elena Bodnariuk, która jest autorką niniejszego tekstu.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *