Trądzik u dorosłych

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Większości z nas trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, kiedy to na skutek burzy hormonalnej, złych nawyków pielęgnacyjnych i nieodpowiedniej diety padamy ofiarami tej uporczywej choroby. Oczywiście dla młodego, dorastającego człowieka jest to duży problem głównie estetyczny, który nierzadko prowadzi do bolesnych doświadczeń związanych z brakiem akceptacji siebie. U dorosłych wystąpienie zmian o charakterze trądzikowym zwykle jest sporym zaskoczeniem i często prowadzi do konieczności wdrożenia wielopłaszczyznowej diagnostyki.

W swojej pracy spotykam wielu nastolatków, którzy z rodzicami przychodzą do mnie z prośbą o pomoc. Natomiast na przestrzeni kilku lat zauważyłam, że z problemem trądziku do gabinetu zgłaszają się nie tylko młodzi ludzie, ale coraz częściej osoby po 30 roku życia, którzy nie są w stanie sami poradzić sobie z tym problemem.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Skąd się bierze trądzik u dorosłych?
  • Jak leczyć trądzik u dorosłych?
  • Jak leczyć trądzik domowymi sposobami?

  Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

  Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ przyczyny powstawania trądziku u dorosłych może być wiele. Specjaliści twierdzą, że może mieć on związek z podwyższonym poziomem androgenów, które stymulują gruczoły łojowe do nadmiernej pracy. Z kolei nadprodukcja łoju plus wzmożona keratynizacja naskórka doprowadzają do tego, że wydzielina zostaje zamknięta w gruczołach łojowych. W ten sposób tworzą się zaskórniki, które są świetnym środowiskiem dla rozwoju bakterii beztlenowych. Jeśli na etapie tworzenia się zaskórników zaniedbamy skórę, to drobnoustroje spowodują, że z tych początkowo niegroźnych zmian rozwiną się stany zapalne.

  Poza czynnikiem hormonalnym, winnym powstawania trądziku może być stres. On również stymuluje nadprodukcję łoju, poza tym często stres „zajadamy” słodyczami. Dieta ma również ogromny wpływ na kondycję skóry. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, powodują wzrost poziomu insuliny, co ściśle wiąże się z podnoszeniem się poziomu androgenów i nadprodukcją łoju.

  W takich sytuacjach unikaj przetworzonego, słabej jakości pożywienia. Bądź świadoma i jedz wszystko co jest naturalne. Kupuj mniej, ale za to zwracaj uwagę na jakość i świeżość. Pamiętaj, że urodzie sprzyja beta karoten (pomidory, marchew, papryka, szpinak), cynk (ryby, rośliny strączkowe, drób – głównie wątróbka, kasze), witaminy z grupy B (B1, B2, PP), które łagodzą schorzenia skórne (przede wszystkim witamina PP). Najwięcej jest ich w orzechach, pestkach, roślinach strączkowych, wątróbce, pieczywie pełnoziarnistym, ziemniakach.

  Jak leczyć trądzik u dorosłych?

  Nie ma jednej drogi do gładkiej, czystej i promiennej skóry. Do problemu trądziku u dorosłych należy podejść holistycznie. Na początek najlepiej udać się do specjalisty, z którym postaramy się ustalić przyczynę powstania trądziku. Często w pierwszej kolejności warto przebadać się pod kątem hormonalnym, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości.

  Kolejnym krokiem powinno być świadome podejście do odpowiedniej pielęgnacji. Pacjenci borykający się z trądzikiem często nastawiają się tylko na „wysuszanie” skóry. A to poważny błąd! Jeśli nie zachowany balansu między nawilżeniem a złuszczaniem nie ma co liczyć na dobre efekty.

  Często zaczynając zabiegi u pacjentów z trądzikiem proponuję odpowiednio dobrany peeling chemiczny. Dlaczego? Właściwy preparat jest w stanie wyregulować pracę gruczołów łojowych i oczyścić skórę. Do tego indywidualnie dobrana pielęgnacja domowa i stosowanie się do zaleceń specjalisty to klucz do sukcesu. Oczywiście nie zawsze wystarczą same peelingi. Niekiedy warto łączyć różne technologie, działające na różnych poziomach skóry, by uzyskać oczekiwany rezultat.

  Warto w tym miejscu wspomnieć o laserowym peelingu węglowym, który wykorzystuje silnie oczyszczające, matujące i adsorpcyjne właściwości koloidalnej zawiesiny węgla w połączeniu z wyskoenergetycznym laserem typu q-switch. Efektem zabiegu jest odświeżenie skóry i wyciszenie aktywnych stanów zapalnych. Kolejną możliwością leczenia trądziku u dorosłych jest zastosowanie terapii laserem Gemini. Urządzenie to dysponuje podwójną wiązką – falą KTP: Nd-Yag. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch technologii jesteśmy w stanie niwelować bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, a także wpływać na gruczoły łojowe i redukować ilość wydzielania sebum.

  Jak leczyć trądzik domowymi sposobami?

  Najlepszym, co możemy zrobić w domu, to właściwie pielęgnować skórę. Często ten etap jest lekceważony, a tak naprawdę indywidualnie dobrana pielęgnacja domowa jest nieodłącznym elementem terapii. Tylko wtedy tworzymy spójną całość. Na czas walki z problemem należy w sposób świadomy korzystać z wszystkich kosmetyków – od środków myjących, poprzez kremy, a na kosmetykach kolorowych kończąc.

  Każda skóra jest inna i dlatego nie da się stworzyć jednej listy kosmetyków dla osób dorosłych z problemem trądziku. Doświadczony kosmetolog poradzi sobie z tym wyzwaniem, dlatego nie bójmy się prosić o pomoc również pod tym kątem. Pielęgnacja domowa musi być przedłużeniem pielęgnacji gabinetowej.

  Wiem, że trądzik po 30 roku życia niejednemu spędza sen z powiek, ale nie należy się poddawać. Na szczęście w dobie tak szybkiego rozwoju technologicznego na rynku polskim jest dostatek urządzeń medycznych pomagających w walce z tym problemem. Co prawda laser wszystkiego za nas nie zrobi i borykając się z trądzikiem szczególnie musimy dbać o „higienę życia”, ale przecież, kiedy wypracujemy dobre nawyki, to odbiją się one korzystnie nie tylko na kondycji naszej skóry, ale też na zdrowiu i samopoczuciu.

  Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat trądziku:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *