Korekta odstających uszu

ile kosztuje operacja uszu i co jest wskazaniem do jej wykonania?

Artykuł przeczytasz w: 7 min.

Odstające małżowiny uszne należą do najczęstszych wad rozwojowych ucha zewnętrznego. Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja odstających uszu, pozwala skutecznie i trwale wyeliminować ten defekt. Najczęściej zabieg polega na redukcji odstawania małżowiny usznej (odległości od czaszki); czasem wykonuje się także korekcję jej kształtu lub rozmiaru. W większości przypadków otoplastykę przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, zatem pacjenci wracają do domu jeszcze tego samego dnia. Operacja uszu jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, związanym z niewielkim ryzykiem powikłań.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Jakie są wskazania do operacji plastycznej uszu?
  • Na czym polega korekta odstających uszu?
  • Gdzie wykonać zabieg?
  • Ile kosztuje korekta uszu?

  Jakie są wskazania do operacji plastycznej uszu?

  Na początek krótka wzmianka o niektórych strukturach anatomicznych ucha. Małżowina uszna (część ucha zewnętrznego) jest fałdem skórnym wzmocnionym sprężystą chrząstką i tylko jej dolny odcinek, płatek, nie ma szkieletu chrzęstnego. Zewnętrzna część małżowiny, która wywija się ku przodowi, to obrąbek. Równolegle do obrąbka leży grobelka (wewnętrzna krawędź małżowiny) z dwiema odnogami. Między odnogami grobelki można dojrzeć tzw. dół trójkątny. W samym centrum małżowiny usznej znajduje się zagłębienie – muszla, która dzieli się na część dolną (jama muszli) i górną (łódka muszli).

   

   

  Prawidłowa odległość między obrąbkiem a czaszką wynosi 16-20 milimetrów. Jeśli jednak odcinek między najdalej wysuniętą częścią obrąbka a czaszką jest dłuższy niż 2 centymetry, można mówić o odstawaniu uszu.

  Stopień odstawania ustala się w oparciu o szereg precyzyjnych pomiarów, w tym:
  • kąta czaszkowo-muszlowego (prawidłowo: ok. 90°);
  • kąta muszlowo-łódeczkowego (prawidłowo: 90°–120°);
  • kąta skroniowo-obrąbkowego (prawidłowo: ok. 20°), który uznaje się za najbardziej miarodajny.

  W większości przypadków za defekt odpowiada brak albo zniekształcenie grobelki (lub odnóg grobelki), co sprawia, że ucho „zwija się” do przodu i zaczyna „odstawać”. Wskazaniem do korekcji jest też przerost muszli (zbyt głęboka, zbyt obszerna muszla), który zwiększa odległość małżowiny od czaszki. Zdarza się, że źródło problemu stanowi połączenie obu tych cech. Wpływ na wystąpienie wady wywiera także obecność trzeciej odnogi grobelki (tzw. ucho Stahla) lub guzka Darwina (rodzaj zgrubienia na obrąbku).

  Warto nadmienić, że chirurgiczne korekcje małżowin usznych wykonuje się nie tyko ze względów estetycznych. Określenia odstających uszu, które zakorzeniły się w języku potocznym (np. uszy ośle, uszy błazeńskie, uszy Machiavellego, uszy sterczące), niejednokrotnie przyczyniają się do problemów natury psychologicznej, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Z tego względu niektórzy specjaliści zalecają przeprowadzenie operacji, zanim mały pacjent rozpocznie naukę szkolną.

  Na czym polega korekta odstających uszu?

  Chirurgiczną korekcję odstających małżowin usznych wykonuje się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W środowisku medycznym zdania na temat optymalnego (minimalnego) wieku, w którym można przeprowadzać zabieg, są podzielone. Istotne znaczenie ma okres wzrostu małżowiny usznej, która swe (niemal) ostateczne rozmiary osiąga u pacjentów po 7. roku życia. Dlatego w medycznych źródłach naukowych najczęściej zaleca się przeprowadzenie zabiegu między 7. a 14. rokiem życia. Korekcja odstających uszu należy do stosunkowo krótkich i bezpiecznych zabiegów, wykonywanych w trybie ambulatoryjnym.

  Istnieje wiele różnorodnych metod chirurgicznego leczenia odstających uszu. Najczęściej ich celem jest wytworzenie grobelki i jej przedniej odnogi.

  Korekcja polega na nacięciu, ścieńczeniu lub wycięciu chrząstki w miejscu załamań zgodnych z prawidłową rzeźbą małżowiny usznej. Jeśli źródłem defektu jest zbyt obszerna muszla, zabieg polega na wycięciu fragmentów chrząstki muszli lub przyszyciu dna muszli do okostnej wyrostka sutkowatego (części kości skroniowej za małżowiną uszną).

  Najczęściej jednak wykonuje się wrzecionowate cięcia na tylnych powierzchniach uszu i usuwa nadmiar skóry. Po wielokrotnym nacięciu chrząstki i uzyskaniu odpowiedniego zagięcia, zakłada się tzw. szwy materacowe, używając nici niewchłanianych. Ranę operacyjną zamykają szwy na skórze.

  Rzadkie zaburzenia, jak dodatkowe odnogi grobelki czy guzki Darwina, można usuwać jednocześnie z typową operacją odstających małżowin usznych.

  Po usunięciu opatrunku i zdjęciu szwów skórnych (zwykle w 8. lub 9. dobie po zabiegu) lekarz może zalecić zakładanie opaski uciskowej na noc. Niewielka blizna po korekcji chirurgicznej jest w zasadzie niewidoczna (linia szwów biegnie na tylnej powierzchni ucha).

  Zobacz także: Rekonwalescencja po operacji uszu

  Gdzie wykonać zabieg?

  Korekcję chirurgiczną odstających małżowin usznych wykonuje się w prywatnych klinikach i szpitalnych oddziałach chirurgii plastycznej. Otoplastyką zajmują się wyłącznie chirurdzy. Operacja z reguły trwa 1-2 godziny. Podczas zabiegu najczęściej dąży się do zmiany kształtu małżowin usznych i/lub redukcji kąta odstawania małżowin od głowy.

  Zwykle korekcję odstających uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym (pacjent pozostaje świadomy), preferowanym w przypadku chirurgii jednego dnia. Czasem jednak stosuje się znieczulenie ogólne (wspomagane premedykacją). Znieczulenie ogólne, stosowane głównie u dzieci, pozwala w maksymalnym stopniu znieść stres i ból u małych pacjentów.

  Ile kosztuje korekta uszu?

  Dobór techniki operacyjnej zawsze ma charakter indywidualny. Chirurg podejmuje decyzję na podstawie oceny defektu i stwierdzonych zmian. Ustalając szczegółowy plan leczenia, uwzględnia m.in. stopień nasilenia wady i współistniejących zniekształceń małżowiny usznej oraz wiek pacjenta. Czynniki te mogą wpływać także na czas operacji oraz koszt zabiegu. Warto mieć na uwadze, że cena zależy również od placówki i miasta, w których zabieg jest przeprowadzany. Z jakim wydatkiem wiąże się korekcja chirurgiczna odstających uszu?

  Koszt zabiegu korekcji odstających uszu wynosi 4500 – 6000 zł. W niektórych przypadkach, kiedy zabieg dotyczy jednego ucha, koszt zabiegu może być niższy.

  Korekta uszu - podstawowe informacje 
  Cena:Korekcja odstających uszu 4500 zł - 6000 zł
  Korekcja jednego ucha od 2500 zł
  Rekonstrukcja rozerwanego ucha od 1200 zł
  Plastyka płatka po tunelu od 3500 zł
  Plastyka zwiniętych uszu od 3500 zł
  Zmniejszenie małżowiny usznej od 3500 zł
  Zmniejszenie płatków uszu 3500 zł - 4500 zł
  Czas zabiegu:około 1 - 2h
  Znieczulenie:miejscowe
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 1 - 4 tygodni
  Efekty:ostateczny efekt zabiegu widoczny jest zwykle po około miesiącu

  Czas pobytu w klinice lub szpitalu lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta, ale najczęściej zabieg ma charakter jednodniowy. Efekt zwykle jest zadowalający i trwały (utrzymuje się do końca życia).

  Chirurgiczna korekcja odstających małżowin usznych to zagadnienie istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także psychologicznych i społecznych. Nie zapominajmy, że kompleksy mogą negatywnie wpływać na samoocenę, zdrowie psychiczne i aktywność społeczną pacjentów w każdym wieku.

  Korekcja uszu Wrocław

  Zabiegi korekcji uszu w naszej placówce we Wrocławiu wykonuje:

  • dr n. med. Agnieszka Burkacka
  • dr n. med. Ireneusz Siewiera

  Korekcja uszu Warszawa

  W klinice w Warszawie zabieg przeprowadza:

  • dr n. med. Michał Kowalczewski

  Pacjentów zainteresowanych operacją plastyczną uszu zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy do zapoznania się również z innymi materiałami na temat korekty uszu:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!

   Źródła:

   Przylipiak A. (red.). Medycyna Estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

   Lewandowicz E., Iljin A., Sobieszek D. et al. Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych. Otolaryngologia Polska. 2012; 66: 267–273.

   Szmidt J., Kużdżał J. Podstawy chirurgii. Tom I i II. Medycyna Praktyczna, Kraków 2009. 

   Connolly A., Bartley J. „External” Mustarde suture technique in otoplasty. Clinical Otolaryngology and Allied Sciences. 1998; 23 (2): 97–99.

   Gajewski P. (red.). Interna Szczeklika 2018. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018. 

   Behrbohm, H. Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.

   Mamcarz B., Prandecka D. Medycyna estetyczna w praktyce. Medical Education, Warszawa 2010.

   Przylipiak A. (red.). Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów. Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014. 

   Galęba A. (2011) Ocena jakości życia pacjentów przed i po wybranych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. (Rozprawa doktorska). Poznań: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    wsparcie
    Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

     Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
     Przedstaw się *
     Wybierz miasto *
     WrocławWarszawa
     Wiadomość *