Hashimoto a problemy skórne

wpływ niedoczynności tarczyc na cerę, włosy i paznokcie

Artykuł przeczytasz w: 9 min.

Choroby tarczycy, w tym również Hashimoto, stanowią obecnie powszechny problem z uwagi na znaczny wzrost częstości ich występowania. Na obraz kliniczny niedoborów hormonu tarczycy zwykle składa się chroniczne zmęczenie, zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego, pogorszenie sprawności intelektualnej, jak również stany depresyjne. Dodatkowo zwiększa się ryzyko nadwagi bądź otyłości, która jest spowodowana spowolnieniem metabolizmu.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Choroba Hashimoto
  • Jak Hashimoto wpływa na skórę?
  • Wpływ Hashimoto na włosy
  • Wpływ Hashimoto na paznokcie
  • Jak pielęgnować cerę przy niedoczynności tarczycy?
  • Hashimoto - dieta a stan skóry
  • Czy Hashimoto jest przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów?
  • Podsumowanie

  Choroba Hashimoto

  Tarczyca stanowi mało widoczny, nieparzysty gruczoł endokrynny, który zlokalizowany jest w przednio-dolnej części szyi. Jego prawidłową budowę określa się jako dwa płaty boczne różnicujące się na prawy i lewy, o płaskim i owalnym kształcie, które w części środkowej są połączone cieśnią. Gruczoł tarczycy otoczony jest torebką łącznotkankową, która wnika w głąb i dzieli narząd na zraziki, w których znajdują się liczne komórki nabłonkowe.

  Choroba Hashimoto jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych tarczycy. Nazywana jest także jako przewlekłym autoimmunizacyjnym zapaleniem tarczycy bądź zapaleniem limfocytowym. Zaburzenie to ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm wytwarza przeciwciała, które skierowane są przeciwko własnym komórkom organizmu.

  Jak Hashimoto wpływa na skórę?

  Wśród 3 charakterystycznych objawów skórnych wymienia się:

  • suchość skóry
  • nadmierne rogowacenie skóry (w szczególności w okolicy łokci, kolan oraz stóp)
  • żółtawy odcień skóry

  U osób cierpiących na niedoczynność tarczycy występują objawy na skórze, włosach i paznokciach. Skóra osób chorych na Hashimoto jest szorstka, przesuszona i chłodna w dotyku. Dzieje się tak z powodu bezpośredniego wpływu hormonów tarczycy na ukrwienie skóry.

  Dodatkowo występuje nadmierne rogowacenie skóry, w szczególności w okolicy łokci, kolan oraz stóp. Charakterystycznym określeniem, z którym można się spotkać, opisując to zjawisko jest „objaw brudnych łokci i kolan”. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją keratyny i lipidów międzykomórkowych, które wpływają bezpośrednio na transepidermalną utratę wody z naskórka.

  W zapaleniu limfocytowym tarczycy występuje keratodermia nabyta, czyli nabyte rogowacenie stóp i dłoni. Takie schorzenie występuje również u osób chorych na łuszczycę oraz cukrzycę. Na stopach występują liczne ubytki skórne, a rogowacenie występuje w miejscach największego uścisku na stopy – w obrębie pięt.

  Spowolnienie metabolizmu u osób chorych powoduje również marznięcie stóp. Hipotermia wywołuje odruchowy skurcz naczyń krwionośnych skóry, w celu zatrzymania temperatury ciała, co powoduje bladość i uczucie zimna stóp w dotyku.

  Koloryt skóry pacjentów chorych na Hashimoto może przybierać charakterystyczny żółtawy odcień. Dzieje się tak, ponieważ wątroba nie metabolizuje karotenu, który w związku z tym gromadzi się w warstwie rogowej naskórka. Następnie jest on wydalany wraz z potem i ponownie wchłaniany przez skórę, odkładając się głównie w obszarach bogatych w gruczoły łojowe.

  Oprócz tego, wraz ze spadkiem temperatury, skóra może przybierać odcień marmurkowy oraz uwidaczniać na swojej powierzchni sinoczerwone smugi o siatkowatym układzie.

  Wpływ Hashimoto na włosy

  3 oznaki związane z włosami u osób z niedoczynnością tarczycy:

  • nadmierna suchość włosów
  • wypadanie włosów na ograniczonej, bądź całej powierzchni owłosionej skóry głowy
  • zaburzenie cyklu wzrostu włosa

  Niedoczynność tarczycy powoduje również znaczący wpływ na kondycję włosów. Niedobór hormonów tarczycowych powoduje obrzęk tkanki podskórnej, która jest odpowiedzialna za odżywienie włosa, co istotnie wpływa na kondycję łodygi.

  W przebiegu choroby Hashimoto występuje nadmierna suchość włosów, spowodowana upośledzeniem wydzielania łoju przez gruczoły łojowe, jak również do opóźnienia rozpoczęcia i tempa wzrostu włosa.

  Oprócz tego, pacjenci cierpiący na autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy często borykają się z łysieniem, które jest wzmożonym lub gwałtownym wypadaniem włosów (Przeczytaj także: Łysienie: wypadanie włosów) bez równoczesnego występowania zmian przedmiotowych na skórze. Może występować na ograniczonej bądź na całej powierzchni owłosionej skóry głowy, w sposób częściowy bądź trwały.

  W przebiegu niedoczynności tarczycy charakterystyczne jest również wypadanie włosów z zewnętrznej części brwi. Prócz wymienionych wcześniej nieprawidłowości, żeńska część pacjentów może również zapadać na hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie typu męskiego (Przeczytaj także: Nadmierne owłosienie).

  Wpływ Hashimoto na paznokcie

  Choroba Hashimoto może również powodować defekty płytki paznokciowej. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest onycholiza, czyli zaburzenie polegające na oddzieleniu się zewnętrznej części płytki paznokciowej od łożyska, zwykle uwidaczniając się jako białe zabarwienie wzdłuż wolnego brzegu paznokcia lub wzdłuż jego boków.

  Kolejnym zaburzeniem są linie Beau, czyli zmiany paznokci o charakterze jednolitych zagłębień przebiegających poprzecznie, w sposób równoległy. Zmiany te wyglądem przypominają rowki o wyczuwalnej wyniosłości i są w kierunku dystalnej części płytki paznokciowej.

  Zespół żółtych paznokci (YNS – yellow nails syndrome) to rzadziej opisywany defekt, natomiast również występujący przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, a pierwsze objawy uwidaczniają się zwykle między 40 a 60 rokiem życia. Wśród objawów YNS wymienia się: pogrubienie, żółte lub żółtozielonkawe zabarwienie, deformacja wolnego brzegu paznokcia, pobruzdowanie powierzchni oraz zanik obrąbka naskórkowego.

  Warto również wspomnieć o koilonychii czyli tzw. łyżeczkowatych paznokciach. Jest to zaburzenie kształtu płytki paznokciowej, polegającej na ścieńczeniu płytki z nieprawidłową wklęsłością w centrum i uniesionymi brzegami bocznymi paznokcia. Nazwa wywodzi się z charakterystycznego kształtu płytki, która przypomina łyżeczkę.

  Jak pielęgnować cerę przy niedoczynności tarczycy?

  Dbanie o cerę przy Hashimoto wymaga przemyślanego podejścia i dostosowania do specyficznych potrzeb skóry. Bez względu na to, jakie objawy choroby występują, niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zadbać o skórę, gdzie kluczowym może okazać się zadbanie o odpowiednią pielęgnację – zarówno gabinetową, jak i domową.

  Przy niedoczynności tarczycy, warto szukać kosmetyków zawierających następujące składniki aktywne:

  • Kwas hialuronowy: jest doskonałym składnikiem do nawilżania skóry, ponieważ potrafi zatrzymać wodę w skórze, co zapewnia jej odpowiednie nawilżenie.
  • Ceramidy: te naturalne lipidy pomagają wzmocnić barierę ochronną skóry, zapewniając lepsze nawilżenie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Peptydy: pomagają stymulować produkcję kolagenu, co jest ważne dla utrzymania elastyczności i jędrności skóry.
  • Witaminy, szczególnie witamina C i E: są silnymi przeciwutleniaczami, które pomagają chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, takimi jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia.
  • Kwas salicylowy: pomaga w złuszczaniu martwych komórek skóry, co jest szczególnie ważne dla osób z chorobą Hashimoto, które mogą cierpieć na suchą skórę i nadmierne rogowacenie.
  • Niacynamid: jest składnikiem, który pomaga w regulacji produkcji sebum, redukcji zaczerwienienia i poprawie ogólnego kolorytu skóry.

  Ponadto, skóra powinna być odpowiednia chroniona przed promieniowaniem UV, więc obowiązkowym punktem jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50, który powinno się reaplikować co 2-3 godziny (Przeczytaj także: Krem SPF do twarzy (i nie tylko)).

  Dobór składników aktywnych powinien zawsze zależeć od indywidualnych potrzeb skóry. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem specjalistą lub kosmetologiem.

  Hashimoto - dieta a stan skóry

  Dieta odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie z objawami Hashimoto, w tym z problemami skórnymi. Powinna być ona racjonalnie zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, wspomagające organizm i poprawiające samopoczucie.

  U pacjentów chorujących na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy wymagane są dodatkowe modyfikacje w diecie.

  Kluczowe składniki odżywcze, które powinny zostać uwzględnione w diecie to:

  • Jod: jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Znajduje się on w produktach takich jak ryby morskie, owoce morza, jajka, nabiał i jodowana sól.
  • Selen: pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Można go znaleźć w produktach takich jak orzechy brazylijskie, ryby, mięso i jajka.
  • Cynk: jest ważny dla produkcji hormonów tarczycy i może pomagać w regulacji jej funkcji. Źródła cynku to mięso, ostrygi, nasiona dyni i orzechy.
  • Witaminy grupy B: Witaminy B, zwłaszcza B12, są istotne dla zdrowia tarczycy. Są one obecne w produktach takich jak mięso, jajka, nasiona i orzechy.
  • Witaminy przeciwutleniające, takie jak witaminy A, C i E: pomagają chronić tarczycę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Tłuszcze Omega-3: można je znaleźć w tłustych rybach morskich, mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc w zmniejszeniu objawów Hashimoto.
  • Białko: jest ważne dla zdrowia tarczycy, ponieważ pomaga transportować hormony tarczycy do wszystkich tkanek ciała. Można je znaleźć w produktach takich jak mięso, ryby, jajka, nabiał i rośliny strączkowe.

  Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu (min. 2.5 l wody dziennie) i unikanie produktów przetworzonych, które mogą skutkować nasileniem odpowiedzi immunologicznej, co może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry oraz wpłynąć negatywnie na działanie tarczycy.

  W tym miejscu należy też podkreślić, że dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu.

  Czy Hashimoto jest przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów?

  Hashimoto nie stanowi przeciwwskazania do zabiegów z zakresu kosmetologii bądź medycyny estetycznej. Warto natomiast wybrać zabiegi, które pobudzą skórę do regeneracji i będą prowadziły do odbudowy naturalnej bariery naskórkowej i nawilżenia skóry.

  Wśród polecanych zabiegów dla osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy wymienia się:

  • Mezoterapia mikroigłowa (Dermapen)

  Dermapen - najważniejsze informacje 
  Cena:od 550 zł
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienienie, podrażnienie skóry
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 3-5 dni
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Mezoterapia mikroigłowa opiera się na wykorzystaniu urządzenia, które jest w stanie wykonać w skórze liczne mikronakłucia w czasie jednej sesji zabiegowej, które pobudzają w skórze procesy naprawcze. Skóra ulega przebudowie, wytwarza więcej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co skutkuje wizualnie zdrowszym wyglądem skóry.

  • Delikatne peelingi chemiczne

  Peelingi medyczne (cennik) 
  Kwas migdałowy - twarzod 150 zł
  Kwas glikolowy - twarzod 110 zł
  Kwas pirogronowy - twarzod 170 zł
  Yellow peel - twarzod 550 zł
  TCA (blizny, keratoza, rozstępy)od 150 zł
  Kwas salicylowo-azelainowy (Azelan)220 zł
  Perfect Derma Peel900 zł

  Rekomendowane delikatne peelingi chemiczne to np. kwas glikolowy w stężeniu do 5%, kwas mlekowy, kwas laktobionowy.

  • Mezoterapia igłowa

  Mezoterapia igłowa - najważniejsze informacje 
  Cena:od 300 zł
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, możliwe drobne siniaczki
  Rekonwalescencja:brak
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Mezoterapia igłowa opiera się na podwójnym efekcie – mechanicznym pobudzeniu skóry do regeneracji dzięki iniekcji cienką igłą oraz na wprowadzeniu w jej głąb indywidualnie dobranych substancji aktywnych, które wspomagają regenerację skóry.

  • Osocze bogatopłytkowe

  Osocze bogatopłytkowe - najważniejsze informacje 
  Cena:od 500 zł
  Czas zabiegu:45-60 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienienie, obrzęk, drobne siniaki
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 2-3 dni
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego to metoda regeneracji skóry, która cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, ze względu na to, że krew pobierana jest bezpośrednio od pacjenta. Wyizolowane osocze zawiera cenne czynniki wzrostu i płytki krwi, które stymulują komórki skóry i naczynia krwionośne, przyczyniając się do nawilżenia i odmłodzenia cery.

  Warto zaznaczyć, że zabiegi dobierane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Na pierwszą wizytę u lekarza lub kosmetologa warto przynieść aktualne badania, które pozwolą zweryfikować, czy hormony są uregulowane.

  Sugeruje się również, by poinformować specjalistę o przyjmowanych lekach, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegów (np. laserowych).

  Podsumowanie

  Podsumowując, choć choroba Hashimoto zauważalnie wpływa na organizm, w tym również stan skóry, włosów i paznokci, to odpowiednia pielęgnacja, zbilansowana dieta oraz opieka specjalisty są mogą okazać się kluczowe dla utrzymania zdrowia i dobrej kondycji skóry.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *