Skleroterapia

Zobacz film
Skleroterapia
Głosów: 9, ocena: 4.4

Na czym polega skleroterapia

Skleroterapia polega na dostarczeniu do światła żyły środka obliterującego, który spowoduje jej zamknięcie. Innymi słowy jest to zaplanowane i wybiórcze wstrzykiwanie do żylaków / żył siatkowatych / pajączków naczyniowych substancji, która wywołuje w nich uszkodzenie śródbłonka.

Skleroterapia - najważniejsze informacje 
Cena:od 200 zł
Czas zabiegu:20-30 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja:zaczerwienienie z miejscu iniekcji, możliwe zasinie
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 2-7 dni
Efekty:proces zamykania trwa 3-4 tygodni, proces wchłaniania 1-6 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

Istnieją różne techniki podawania leku obliterującego. Dobór techniki zależy od lokalizacji i wielkości żylaków.

Skleroterapia środkiem obliterującym w formie „pianki” – polega na wstrzyknięciu do wnętrza żylaka spienionego środka farmakologicznego. Pianę uzyskuje się metodą Tessariego. Spieniona postać leku skuteczniej przylega do ścian naczyń dzięki czemu skleroterapia może być wykonywany w przypadku większych żylaków.

skleroterapia piana

Skleroterapia środkiem obliterującym w formie roztworu – drobne żyłki tzw. teleangiektazje obliteruje się środkiem w formie roztworu. Wkłucia wykonywane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych.

Procedurę wykonują flebolodzy czyli lekarze specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób żył.

Wskazania do zabiegu

Zabieg zamykania naczynek za pomocą skleroterapii doskonale sprawdza się w przypadku teleangiektazji, wenulektazji (pajączki naczyniowe) i żył siatkowatych. W niektórych przypadkach metoda skleroterapii piankowej pod kontrolą USG może być stosowana do leczenia dużych żylaków kończyn dolnych.

Skleroterapię często stosuje się w połączeniu z innymi technikami, np. laserowym leczeniem żylaków, leczeniem żylaków parą wodną lub miniflebektomią. Taka strategia postępowania pozwala nam osiągnąć dobre efekty lecznicze i estetyczne w stosunkowo krótkim czasie. Sam zabieg zamykania naczynek za pomocą skleroterapii nie jest jednorazowy. Zwykle potrzeba około 3-5 sesji zabiegowych aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy.

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do jakiegokolwiek leczenia jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Głównym badaniem, które ocenia nam funkcje układu żylnego, wykrywa obecność żylaków i bada funkcje zastawek w układzie żylnym jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach tzw. badania podwójnego obrazowania – Duplex Doppler (USG Doppler). Na podstawie uzyskanych wyników jesteśmy w stanie zalecić konkretną metodę leczenia.

Jak przygotować się do zabiegu

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem wskazane jest przyjmowanie Rutinoscorbin, w celu wzmocnienia ścian żył.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedza diagnostyka. Najczęściej wykonywane jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach – Duplex Doppler. Na podstawie uzyskanych wyników opracowuje się konkretną metodę obliteracji.

Po pełnej diagnostyce lekarz oznacza żyły zasilające żylaki tzw. „punkty kontrolne”. Podanie leku w tych punktach pozwala ograniczyć ilość środka obliterującego. Po wyznaczeniu miejsc wkłuć do żyły wprowadzana jest substancja zamykająca ściany naczyń. Za sprawą specjalnych okularów kontrastujących bądź oświetlacza naczyniowego wstrzyknięcie środka farmakologicznego jest bardzo precyzyjne.

Ostatnim etapem zabiegu jest kompresjoterapia – czyli założenie opatrunku uciskowego w postaci bandaża lub rajstop uciskowych o określonej kompresji. Stosowanie kontrolowanego ucisku nie zawsze jest konieczne i decyzję o jego zastosowaniu podejmuje lekarz.

Zabieg zamykania naczynek za pomocą skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i najczęściej trwa od 20-30 min.

Postępowanie po zabiegu zamykania naczynek za pomocą skleroterapii:

 • zaleca się 30 min spacer w celu przywrócenia właściwego krążenia w nogach
 • bezpośrednio po zabiegu skleroterapii może być konieczne założenie wyrobów uciskowych (bandaż, rajstopy uciskowe), które nosić należy od 2 do 7 dni. W przypadku dolegliwości bólowych należy stosować zimne okłady oraz paracetamol.

Po zabiegu skleroterapii pacjent zachowuje pełną sprawność i aktywność ruchową. Nie ma potrzeby hospitalizacji.

 

Efekty skleroterapii

W zdecydowanej większości przypadków przeprowadzenie zabiegu skleroterapii pozwala osiągnąć dobre rezultaty medyczne.

skleroterapia-1 skleroterapia-2 skleroterapia-3 skleroterapia-4

Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w klinice.

Przeciwwskazania

 • niedokrwienie kończyn dolnych
 • ciąża
 • karmienie piersią
 • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe
 • nadwrażliwość na etoksysklerol
 • zatorowość płucna
 • stan zapalny skóry w obrębie miejsca wykonywania skleroterapii
 • ciężkie choroby układowe
 • świeża opalenizna

Lekarz wykonujący zabieg skleroterapii oraz cena zabiegu

Specjalistami w dziedzinie zamykania naczynek za pomocą skleroterpii są:

Wrocław

Warszawa

Cena skleroterapii uzależniona jest od rodzaju problemu, stopnia jego zaawansowania, a tym samym od ilości zużytych ampułek leku. Koszt jednej ampułki to 200 zł. Zwykle podczas jednej sesji stosuje się maksymalnie 4 sztuki. Zwykle zabieg poprzedza badanie USG Doppler.

W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

Zachęcamy do zapoznania się również z następującymi materiałami:

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Alternatywne metody leczenia żylaków