Trendy w medycynie estetycznej

Botox, CO2, usuwanie tatuażu, ginekologia estetyczna

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Jakie zabiegi wybierają pacjenci ?

Z roku na rok obserwujemy dynamiczny rozwój medycyny estetycznej w Polsce, który dotyczy zarówno wykładniczo wzrastającego zainteresowania pacjentów, jak i stałego poszerzania oferty bezpiecznych, ale skutecznych zabiegów pozwalających zachować młody, świeży wygląd na dłużej.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Jakie zabiegi wybierają pacjenci ?
  • 1. Botox
  • 2. Laser CO2
  • 3. Laserowe usuwanie tatuaży
  • 4. Ginekologia estetyczna

  1. Botox

  W 2017 roku niezmiennie zainteresowaniem moich pacjentek i pacjentów cieszyła się korekta zmarszczek mimicznych toksyną botulinową. Jest to zabieg „lunchowy”, po którym można wrócić do pełnej aktywności społecznej i zawodowej praktycznie natychmiast (jedynie w dniu zabiegu nie wolno latać samolotem oraz schylać się przez 4 godziny po nim; możliwe jest wystąpienie niewielkich siniaków, możliwych do zamaskowania makijażem). Pierwsze zmarszczki wokół oczu bądź nieestetyczny “mars” między brwiami skłaniają pacjentów do poszukiwania pomocy. Oczywiście, że zmarszczki nas szpecą, ale czasem też dodają uroku. Stosunkowo nowym trendem jest „baby botoks” – stosowanie minimalnych dawek toksyny, które nie wyłączają całkowicie działania określonych mięśni mimicznych, a jedynie je „rozleniwiają”. Internet jest pełen informacji o domowych sposobach korekty zmarszczek mimicznych czy kremach „botox-like”. Przestrzegam przed naiwną wiarą w takie rozwiązania. Żaden krem nie zastąpi prawidłowo wykonanego zabiegu z użyciem toksyny botulinowej.

  2. Laser CO2

  Kolejnym hitem są zabiegi z wykorzystaniem lasera CO2. W zależności od wskazań, serią zabiegów laserowych można skorygować blizny potrądzikowe, odświeżyć skórę, poprawić jej koloryt, zredukować przebarwienia i przeciwdziałać utracie jędrności. Jest to zabieg wymagający nałożenia znieczulenia miejscowego w postaci kremu/maści. Nie jest bardzo przyjemny – zdecydowana większość Pacjentów odczuwa nieprzyjemne pieczenie w trakcie i bezpośrednio po zabiegu. Polega na wytworzeniu ściśle kontrolowanych uszkodzeń naskórka i skóry właściwej, co obkurcza już zawarty w niej kolagen oraz stymuluje powstawanie nowych włókien. Ponadto po 3-4 dniach naskórek na twarzy zaczyna się łuszczyć. Przez 24 godziny nie należy moczyć twarzy, a więc także nie można nałożyć makijażu. Ponadto przez miesiąc obowiązuje bezwzględna ochrona przeciwsłoneczna – nawet najmniejsza ekspozycja na promienie UVA i UVB może skutkować powstaniem bardzo dokuczliwych przebarwień i zaburzeniem procesu gojenia. Ogólnie, przed pierwszym w życiu zabiegiem z użyciem lasera CO2, polecam wzięcie kilku dni wolnego, podczas których możemy ograniczyć swoją aktywność. Z czasem skóra przyzwyczaja się do tego typu uszkodzeń, poza tym po każdym zabiegu staje się bardziej gęsta i lepiej toleruje laseroterapię. W 2018 roku przewidywany jest dalszy wzrost zainteresowania wszelkimi zabiegami z użyciem laserów. Trwają prace nad opracowaniem mniej inwazyjnej technologii, dającej takie same efekty.

  3. Laserowe usuwanie tatuaży

  Stosunkowo nowym trendem jest usuwanie tatuaży. Do niedawna dostępność laserów o bardzo krótkim czasie trwania impulsu – typu Q-switched i pikosekundowych, była bardzo mała. Wraz z harmonijnym rozwojem oferty wielu klinik medycyny estetycznej, do dyspozycji pacjentów jest coraz więcej wysokiej klasy laserów. Oczywiście zabiegi usuwania tatuaży powinny być wykonywane przez specjalistę. Rozbity na małe cząsteczki barwnik może być źródłem reakcji alergicznych; obszar poddany zabiegowi może ulec nadkażeniu bakteryjnemu czy wirusowemu; powyższe stany wymagają pomocy lekarskiej. W zależności od rozległości tatuażu, do jego usunięcia potrzeba 6-10 zabiegów w odstępach 4-6 tygodni. Problematyczne pozostają tatuaże kolorowe, szczególnie zawierające barwniki czerwony, żółty, turkusowy, zielony. Grupa pacjentów chcących pozbyć się tatuaży stale rośnie; jest to związane z różnymi sytuacjami życiowymi – zmianą pracy, znudzeniem malunku, modyfikacją poglądów bądź posiadaniem dzieci, którym nie chce się pokazywać malunków na skórze.

  Na zdjęciu tatuaż po serii 4 zabiegów wykonanych laserem Q-switched.

  4. Ginekologia estetyczna

  Najbardziej dynamicznie aktualnie rozwija się ginekologia estetyczna. Do niedawna wstyd przed przyznaniem się do określonych „kobiecych” problemów powstrzymywał pacjentki przed zgłoszeniem się do lekarza; chęć poprawy wyglądu miejsc intymnych był traktowany jak swoista fanaberia. Na szczęście świadome siebie panie coraz częściej decydują się na korektę określonych defektów, tym samym podnosząc swoją samoocenę i poprawiając jakość życia seksualnego. Najczęściej pacjentki zgłaszają się celem wykonania labioplastyki, czyli redukcji nadmiaru warg sromowych mniejszych. Jest to duży problem, szczególnie u bardzo szczupłych kobiet, uprawiających sport (pływanie, kolarstwo, jeździectwo itp.) bądź wykonujących zawody wymagające dużej sprawności, jak policjantki, trenerki fitness, nauczycielki wychowania fizycznego.

  Na pewno czas przyniesie kolejne rozwiązania, które będą służyć utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i urody przez wiele lat, wbrew numerowi pesel.

  Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *