Zabiegi na trądzik

czyli wszystko co warto wiedzieć przed podjęciem terapii?

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Trądzik to bez wątpienia jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry. Do niedawna uznawano ją za chorobę wieku młodzieńczego dziś coraz częściej dotyka osoby dorosłe. Przewlekły charakter dolegliwości sprawia, że przed podjęciem terapii długo weryfikujemy skuteczność poszczególnych metod. W międzyczasie w naszej głowie rodzą się kolejne wątpliwości i niewiadome, na które nie znajdujemy odpowiedzi. Poniżej przedstawiam najczęstsze pytania dotyczące laserowego leczenia trądziku, na które nie zawsze znajdujecie jednoznaczną odpowiedź.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Do kogo zgłosić się z problemem trądziku?
  • Kiedy najlepiej zgłosić się do specjalisty?
  • Jaki zabieg leczenia trądziku jest najskuteczniejszy?
  • Czy jest jakiś sposób, żeby uniknąć trądziku?
  • Na jaki zabieg się zdecydować?
  • Jaki laser wybrać do leczenia trądziku?
  • Czy zabieg laserowego leczenia trądziku można wykonywać latem?
  • Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowego leczenia trądziku?
  • Ile trzeba zrobić zabiegów żeby pozbyć się wyprysków?
  • Czy można brać jednocześnie leki i poddawać się terapii laserowej?
  • Jaka jest cena laserowego leczenia trądziku?
  • Czy przy aktywnym trądziku można robić zabiegi laserowe?

  Do kogo zgłosić się z problemem trądziku?

  Problemy skórne leczą przede wszystkim dermatolodzy i to do nich warto w pierwszej kolejności zgłosić się na wizytę. O pomoc w leczeniu można zwrócić się również do lekarzy medycyny estetycznej bądź wyspecjalizowanych w tym temacie kosmetologów. Jeśli problem nie jest bardzo zaawansowany i nie wymaga konieczności podjęcia długiej i często mocno obciążającej organizm farmakoterapii to zachęcam do odwiedzenia Ars Estetica w celu diagnostyki i  weryfikacji stopnia zaawansowania problemu. Może się bowiem okazać, że zmiana stosowanych dotychczas kosmetyków lub weryfikacja diety już przyniesie satysfakcjonujące efekty. W obecnych czasach choć problem trądziku nasilony jest ze względu na ilość czynników sprzyjających jego powstawaniu to istnieje szereg metod leczniczych umożliwiających osiągniecie bardzo dobrych efektów.

  Kiedy najlepiej zgłosić się do specjalisty?

  W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto być pod stałą kontrolą kosmetologa jeśli mamy „problematyczną” skórę. Właściwa pielęgnacja może sprawić, że choroba nigdy się nie rozwinie. Kiedy jest ona już w zaawansowanym stadium (czyli z wypryskami borykamy się na co dzień, a nie tylko od święta) to radzę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Warto pamiętać, że tego typu zmiany mogą mieć bardzo różne podłoże więc im szybciej zweryfikujemy przyczyny jego pojawienia i wdrożymy leczenie, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się efektami.

  Jaki zabieg leczenia trądziku jest najskuteczniejszy?

  Jestem zdecydowanie entuzjastką leczenia hybrydowego łączącego różne metody terapeutyczne. Takie podejście pozwala mi często osiągać dobre i bardzo dobre efekty leczenia. Naturalnie i one mają swoje plusy i minusy, jednak wierzę, że warto działać holistycznie, by walczyć z tą trudną chorobą. W mojej pracy zawodowej skupiam się głównie na zastosowaniu nowoczesnych technologii. Efekty leczenia są dobre i nie obciążają wątroby. Doświadczenie pokazuje, że najlepsze rezultaty osiągamy stosując:

  Laser Gemini

  Emituje dwie długości fali 1064:532. Laser Nd:YAG/KTP umożliwia działanie na różnej głębokości. Działając powierzchownie wiązką KTP niszczymy przyjazne środowisko dla rozwoju bakterii, dłuższa wiązką stymulujemy gruczoły łojowe ograniczając wydzielanie serum.

  Laserowy peeling węglowy

  Jego zadanie zbliżone jest do peelingów chemicznych z tym, że w tym przypadku przychodzi nam na ratunek aktywny węgiel, który ma właściwości adsorbujące. Koloidalną zawiesinę węgla wsmarowujemy w skórę. Produkt penetruje pory skóry i wszelkie jej załamania. Węgiel adsorbuje wydzielinę, bakterie i wszelkie zanieczyszczenia. Działa niemalże jak magnes. Następnie jest on wybijany ze skóry za pomocą wiązki laserowej. Skóra po zabiegu jest głęboko oczyszczona.

  Laserowy peeling węglowy - najważniejsze informacje 
  Cena:od 350 zł
  Czas zabiegu:30-40 minut
  Znieczulenie:nie wymaga
  Reakcja skóry:delikatne zaczerwienienie
  Rekonwalescencja:zwykle 1 dzień
  Sugerowana liczba zabiegów:3-5
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Peelingi chemiczne

  Ich rolą przede wszystkim jest wyciszenie i złuszczenie skóry. Odpowiednio dobrane związki chemiczne mogą działać powierzchownie lub głębiej. Dzięki temu możliwe jest wyciszanie zmian aktywnych ale również kontrola wydzielania serum. Ponadto usuwamy martwy naskórek i zaskórniki, które są dobrym środowiskiem do namnażania się bakterii.

  Połączenie wszystkich tych metod daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. Zanim jednak podejmiemy się leczenia warto przeanalizować czy jest ono dla nas najlepszym rozwiązaniem.

  Czy jest jakiś sposób, żeby uniknąć trądziku?

  Z uwagi na fakt, że przyczyny powstawania trądziku są niejednoznaczne to nie zawsze mamy możliwość uchronić się przed jego pojawieniem. Nie jesteśmy w stanie całkowicie zabezpieczyć się przed chorobą, możemy jednak złagodzić jej skutki, jeśli świadomie i konsekwentnie wdrożymy odpowiednią terapię. Niestety samych genów i burzy hormonalnej nie jesteśmy w stanie opanować. Dieta i pielęgnacja to bez wątpienia w pełni kontrolowane przez nas elementy tej układanki, dlatego zalecam wdrożenie jak najszybciej odpowiedniej profilaktyki.

  W pierwszej kolejności warto regularnie złuszczać skórę za pomocą peelingów medycznych (doskonale sprawdzają się tu kwasy glikolowy, migdałowy, cytrynowy), nie zalecam również nakłuwać zmian jeśli takowe się już pojawią i obowiązkowo rekomenduję właściwe nawilżanie skóry. Dodatkowo warto wzmacniać organizm od środka dostarczając mu witamin, minerałów i składników odżywczych. Jeśli chcemy cieszyć się jak najdłużej zdrową cerą zrezygnujmy z żywności przetworzonej, w której roi się od „ulepszaczy”.

  Na jaki zabieg się zdecydować?

  O tym, jaki zabieg leczenia trądziku będzie dla nas najlepszy powinien zadecydować specjalista. By dobrać właściwą metodę leczenia konieczna jest weryfikacja podłoża problemu oraz jego nasilenia. Warto zaufać specjaliście, który w swojej pracy zawodowej specjalizuje się w leczeniu trądziku.

  Obecnie na rynku istnieją dwa kierunki leczenia tej choroby: farmakoterapię oraz leczenie high-tech (terapie hybrydowe). Jeśli chodzi o farmakoterapię to jest ona najczęściej rekomendowana przez dermatologów. Do leczenia głównie stosuje się antybiotyki. W przypadku kiedy problem nie jest duży, dobre efekty uzyskuje się stosując preparaty miejscowe, w przypadku cięższych stadiów choroby stosuje się terapię ogólną.

  Drugim kierunkiem leczenia trądziku jest podejście hybrydowe oparte na stosowaniu zaawansowanych urządzeń dedykowanych problemom trądzikowym i preparatów łagodzących zmiany aktywne. Moje doświadczenie pokazuje, że w tym wypadku najlepiej sprawdza się terapia skojarzona łącząca peelingi chemiczne z zabiegami laserem Gemini (Nd:Yag/KTP). Warto omówić ze specjalistą każdy kierunek działania, rozważyć wszystkie za i przeciw i dobrać adekwatną do swojego problemu terapię. Każda z zaproponowanych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego pogłębiona analiza może zapewnić dużo lepsze efekty terapeutyczne.

  Jaki laser wybrać do leczenia trądziku?

  W leczeniu trądziku doskonale sprawdzają się lasery Nd:YAG/KTP o długościach fali 1064:532. Pomimo tego, że zachęcam by zaufać specjaliście w kwestii doboru odpowiedniego sprzętu i metody leczenia to warto wiedzieć dlaczego na pewne rozwiązania trzeba zwracać uwagę. Określona długość fali wiązki laserowej ma określone zadanie. Wiązka KTP uniemożliwia bakterią namnażanie się. Innymi słowy, tworzy na powierzchni skóry niesprzyjające bakteriom środowisko. Wiązka dłuższa obkurcza i stymuluje gruczoły łojowe.

  Połączenie w jednym urządzenie dwóch długości fali pozwala działać zarówno na warstwy powierzchowne skóry ale i struktury głębiej położone. Kolejnym doskonałym rozwiązaniem jest laser Q-switch emitujący wiązkę laserową o długości fali 1064. W połączeniu z koloidalną zawiesiną węgla (laserowy peeling węglowy) możliwe jest połączenie zjawisk fotoablacji i fototermolizy, które świetnie sprawdzają się w walce z niedoskonałościami.

  Czy zabieg laserowego leczenia trądziku można wykonywać latem?

  Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów laserowych w okresie letnim. Tego typu procedury w przypadku realnych problemów wykonuje się cały rok. Decydując się na terapię należy jednak bezwzględnie dostosować się do zaleceń pozabiegowych, czyli m.in. unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem (SPF 50). Jest to o tyle istotne, że skóra pozbawiona warstwy ochronnej jest narażona na działanie negatywnego promieniowania. Ekspozycja na słońce w trakcie leczenia może spowodować powstanie trudnych do późniejszej terapii przebarwień.

  Należy również pamiętać, że bez względu na to czy zdecydujemy się na leczenie farmakologiczne czy laserowe ten zakaz obowiązuje w obu przypadkach. Wiele leków stosowanych w leczeniu trądziku jest fotouczulających, więc stosowanie ich wymaga podjęcia odpowiednich kroków ochronnych.

  Jakie są przeciwwskazania do zabiegu laserowego leczenia trądziku?

  By leczenie było skuteczne niezwykle istotne jest omówienie terapii ze specjalistą. Konsultacja taka nie tylko umożliwi dobranie właściwych procedur ale wykluczy wszelkie przeciwwskazania. Można podzielić je na kilka kategorii:

  • Nie wykonuje się zabiegów u kobiet w ciąży czy karmiących. Dzieje się tak dlatego, że nie przeprowadza się żadnych badań klinicznych, które mogłyby dać jasny wynik czy promienie lasera nie uszkadzają płodu i czy nie wpływają na jakość produkowanego przez matkę pokarmu.
  • Nie wykonuje się również zabiegów u osób chorych na padaczkę, AIDS, żółtaczkę czy po przebytej chorobie nowotworowej lub z nieuregulowaną cukrzycą czy chorobami kardiologicznymi, endokrynologicznymi lub u osób ze skłonnością do tworzenia się keloidów.
  • Nie przeprowadza się zabiegów także w przypadku przyjmowania przez pacjentów leków światłouczulających, spożywających zioła fotouczulające (np. dziurawiec, pokrzywa itp.) ale również u pacjentów stosujących preparaty z witaminą A (retinol).
  • Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest przyjmowanie w ciągu ostatnich 6 miesięcy Roaccutanu/Izoteku czy w trakcie aktywnego stanu zapalnego lub wirusowego np. opryszczka.

  Względnymi przeciwwskazania są takie choroby jak bielactwo, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry.
  O możliwości przeprowadzenia zabiegu powinien zadecydować specjalista.

  Ile trzeba zrobić zabiegów żeby pozbyć się wyprysków?

  Niezwykle trudno jednoznacznie określić ilość koniecznych procedur by osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Na liczbę zabiegów wpływa przede wszystkim stopień zaawansowania choroby i przyczyny jego powstawania. Zwykle każdy zabieg daje stopniową poprawę, dlatego tak istotne jest monitorowanie przebiegu leczenia i konsekwentne zgłaszanie się na wizyty. Monitorowanie postępów pozwala specjaliście właściwie reagować na każdą reakcję organizmu i dostosowywać parametry i częstotliwość do uzyskiwanych rezultatów.

  Z reguły kilka zabiegów daje już dobre efekty. W przypadku zmian aktywnych warto w pierwszej kolejności je wyciszyć. Możemy zastosować wówczas albo peeling węglowy albo chemiczny. Zabiegi zwykle wykonuje się w odstępach około 4-6 tygodniowych.

  Czy można brać jednocześnie leki i poddawać się terapii laserowej?

  Niestety nie, dlatego tak ważne jest świadome podjęcie tej decyzji. Farmakoterapia często wyklucza zabiegi laserowe i na odwrót. Zdecydujmy ze specjalistą, która z terapii jest dla nas właściwa.

  Jaka jest cena laserowego leczenia trądziku?

  W zależności od okolicy poddawanej zabiegowi ceny wahają się między 400-800 zł. Należy pamiętać, że zabiegi te wykonujemy w odstępach czasowych. Między poszczególnymi procedurami często zalecam zabiegi kwasami, które wyciszają i oczyszczają skórę. Ich koszt kształtuje się między 150-350 zł w zależności od okolicy. Należy nastawić się, że konieczne będzie przeprowadzenie przynajmniej kilku zabiegów żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

  Czy przy aktywnym trądziku można robić zabiegi laserowe?

  Jak najbardziej. W przypadku kiedy posiadamy trądzik głównie w fazie aktywnej doskonałym rozwiązaniem może być zabieg laserowego peelingu węglowego. Tu stosuje się wówczas laser q-switch i koloidalną zawiesinę węgla. Węgiel ma bowiem właściwości absorbujące zarówno wydzielinę jak i bakterie, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku aktywnych zmian.

  Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat trądziku:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *