Rozstępy na brzuchu po ciąży

metody redukcji

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Rozstępy na brzuchu (i nie tylko!) tworzą się w skórze właściwej w wyniku upośledzenia funkcji fibroblastów odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu i elastyny – włókien nadających skórze elastyczność i sprężystość. Średnica włókien kolagenowych tkanki łącznej najczęściej jest mniejsza niż 10 µm (0,01 mm), ale to od nich w znacznym stopniu zależy wytrzymałość tkanek na rozciąganie – wytrzymałość, która jest większa niż wytrzymałość włókna stalowego o tej samej średnicy. W fibroblastach zachodzi synteza kolagenu: powstaje w nich prokolagen, który jest wydzielany do przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Tworzą się cząsteczki tropokolagenu, które spontanicznie łączą się w struktury „ostatecznego” kolagenu.

rozstępy na brzuchu po ciąży

W warunkach prawidłowych sieć włókien kolagenowych i elastynowych ma uporządkowaną strukturę, która zapewnia im wytrzymałość, a skórze – sprawny szkielet podporowy. Spowolnienie metabolizmu fibroblastów spowalnia syntezę tych włókien, obniżając ich podatność na rozciąganie oraz odporność na zrywanie. Gdy ta regularna, uporządkowana, ale osłabiona sieć ulegnie zerwaniu, powstają rozstępy. Jednocześnie dochodzi do starcia warstwy naskórka, co sprawia, że rozstępy na brzuchu i w każdym innym obszarze stają się bardziej widoczne.

Rozstępy bardzo często występują u kobiet w ciąży (są to głównie rozstępy na brzuchu). Uważa się, że za zmiany odpowiadają przede wszystkim czynniki hormonalne oraz mniejsza elastyczność włókien sprężystych skóry. Istnieje kilka metod gabinetowych, które umożliwiają redukcję rozstępów. Jedną z nich jest laserowe usuwanie rozstępów.

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Wyróżnia się 2 fazy rozwoju rozstępów
    • Gdzie pojawiają się rozstępy?
    • Zabiegi na rozstępy

    Wyróżnia się 2 fazy rozwoju rozstępów

    • Faza I – zapalna (trwa do 6 miesięcy od pojawienia się zmian)

    Rozstępy są linijne (najczęściej kilkucentymetrowe), purpurowo-sine, lekko wyniosłe, ułożone prostopadle do kierunku napięcia skóry. W badaniu histopatologicznym obserwuje się odczyn zapalny, obrzęk skóry właściwej, poszerzenie naczyń krwionośnych i nacieki limfatyczne oraz zniekształcenie, pofragmentowanie włókien elastynowych i kolagenowych. W fazie zapalnej rozstępy na brzuchu łatwiej redukować i hamować ich rozwój.

    • Faza II (zanikowa – bliznowacenie)

    Rozstępy stają się perłowobiałe, płaskie lub lekko wklęsłe, skóra jest pomarszczona. W obrazie histopatologicznym uwidacznia się ścieńczenie i zanik naskórka, degeneracja tkanki łącznej i redukcja ilości kolagenu i elastyny. W fazie zanikowej nie można przywrócić skóry właściwej do wcześniejszego stanu, ale leczenie rozstępów nadal jest możliwe – metody zabiegowe mogą spłycić i rozjaśnić zmiany oraz poprawić estetykę skóry brzucha.

    Gdzie pojawiają się rozstępy?

    Rozstępy najczęściej położone są symetrycznie po obu stronach ciała (w ciąży obserwuje się je na bocznych częściach brzucha), równolegle względem siebie, ale prostopadle do kierunku napięcia skóry. Rozstępy na brzuchu mogą układać się wachlarzykowato lub promieniście wokół pępka.

    W obrazie histopatologicznym rozstępy wykazują wiele cech wspólnych z blizną, jednak powstanie blizny wiąże się z wcześniejszym urazem i uszkodzeniem skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Rozstępy natomiast powstają w wyniku zmian w strukturze tkanki łącznej, niepoprzedzonych urazem mechanicznym. W rozstępach dochodzi do zmian zanikowych, wygładzenia naskórka i zaniku przydatków skóry, ich początkowe zabarwienie jest czerwonawe – podobnie jak w przypadku blizn. Ponadto kolagen typu III, który początkowo przeważa w bliznach i rozstępach, z czasem zastępowany jest przez kolagen typu I.

    Zabiegi na rozstępy

    Najlepsze efekty leczenia rozstępów uzyskuje się w fazie zapalnej, kiedy proces przebudowy skóry nie jest jeszcze zakończony i można w dużym stopniu odbudować strukturę włókien kolagenowych i elastynowych. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele skutecznych metod zabiegowych nie wykonuje się w czasie ciąży i karmienia piersią.

    Zobacz również: Rozstępy na piersiach – pielęgnacja czy zabiegi?

    W fazie zanikowej możliwe jest zmniejszenie widoczności rozstępów i poprawa ich wyglądu estetycznego.

    Najczęściej wskazane jest wykonanie serii (zwykle kilku) zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Dobre efekty można uzyskać, łącząc kilka metod terapeutycznych.

    • Radiofrekwencja mikroigłowa (Termolifting RF)

    Radiofrekwencja mikroigłowa (najważniejsze informacje) 
    Cena:od 1500 zł
    Czas zabiegu:15-45 min.
    Znieczulenie:nieobligatoryjne
    Reakcja skóry:zaczerwienienie, obrzęk
    Rekonwalescencja:2-4 dni
    Sugerowana liczba zabiegów:1-3
    Dostępność:Wrocław

    Seria zabiegów radiofrekwencji mikroigłowej wpływa na efekt poprawy wyglądu rozstępów i blizn, który jest zależny od ich wieku oraz lokalizacji. Z reguły, seria zabiegów przyczynia się do poprawy koloru blizn i rozstępów, zmniejszenia ich głębokości oraz widoczności. Należy jednak pamiętać, że im świeższa blizna/rozstępy, tym lepsze rezultaty są możliwe do osiągnięcia w krótszym czasie.

    • Laser frakcyjny CO2

    Laser eCO2 / Laser FOTONA Erb:Yag - podstawowe informacje 
    Cena:od 700 zł
    Czas zabiegu:15-45 minut
    Znieczulenie:maść znieczulająca
    Reakcja skóry:zaczerwienie, obrzęk, strupki
    Rekonwalescencja:zazwyczaj około 7 dni
    Sugerowana liczba zabiegów: 3-6
    Dostępność:Wrocław / Warszawa

    Zbiegi laserem frakcyjnym CO2 zaliczane są do najskuteczniejszych metod leczenia rozstępów. Światło lasera wnika w głębsze warstwy skóry, jest absorbowane przez wodę (w komórkach), która ulega podgrzaniu. Nieprawidłowe włókna kolagenowe i elastynowe są niszczone, a komórki skóry właściwej zostają pobudzone do syntezy nowych włókien. „Zdrowe” włókna zastępują struktury uszkodzone, co prowadzi do redukcji rozstępów i znacznej poprawy wyglądu skóry brzucha i sylwetki.

    Laser frakcyjny CO2 uszkadza ponadto nabłonek pokrywający rozstępy, co pobudza procesy tworzenia nowego prawidłowego naskórka. Poprawie ulega również koloryt skóry w obrębie zmian (zwiększa się ilość melaniny).

    • Mezoterapia igłowa

    Mezoterapia igłowa - najważniejsze informacje 
    Cena:od 300 zł
    Czas zabiegu:15-45 minut
    Znieczulenie:maść znieczulająca
    Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, możliwe drobne siniaczki
    Rekonwalescencja:brak
    Sugerowana liczba zabiegów:3-6
    Dostępność:Wrocław / Warszawa

    Mezoterapia igłowa polega na wykonywaniu serii śródskórnych lub podskórnych mikrowstrzyknięć substancji aktywnych, które stymulują procesy rewitalizacji i głębokiej regeneracji skóry.

    Podczas zabiegów klasycznej mezoterapii iniekcyjnej często stosuje się kwas hialuronowy połączony z kompleksami biorewitalizacyjnymi. W ten sposób można uzyskać efekt uzupełnienia objętości w obrębie zmian i jednocześnie pobudzić procesy naprawcze i regeneracyjne, takie jak stymulacja fibroblastów do syntezy włókien kolagenowych, elastynowych i glikozaminoglikanów.

    Technika nakłuć i powstałe w jej wyniku urazy stanowią metodę stymulacji komórek naskórka i skóry właściwej. Wydzielane są czynniki wzrostu pochodzenia płytkowego i dochodzi do zainicjowania procesów tworzenia nowych komórek naskórka, proliferacji fibroblastów i pobudzenia macierzy zewnątrzkomórkowej. Fibroblasty, monocyty i keratynocyty wydzielają substancje, które wpływają na przebudowę skóry, tworzenie nowych naczyń włosowatych oraz kolagenu i elastyny.

    • Mikronakłuwanie skóry (Dermapen)

    Dermapen - najważniejsze informacje 
    Cena:od 550 zł
    Czas zabiegu:15-45 minut
    Znieczulenie:maść znieczulająca
    Reakcja skóry:zaczerwienienie, podrażnienie skóry
    Rekonwalescencja:zazwyczaj około 3-5 dni
    Sugerowana liczba zabiegów: 3-6
    Dostępność:Wrocław / Warszawa

    Dermapen to urządzenie w rodzaju wałka wyposażonego w bardzo cienkie i krótkie igiełki, które wyglądem przypomina grube pióro. Umożliwia nakłuwanie skóry na różną głębokość (0,25–2,5 mm), która jest precyzyjnie regulowana. Mikrourazy skóry powstałe na skutek nakłuć wykorzystują naturalne zdolności organizmu do „autonaprawy” a tym samym, fizjologicznej indukcji kolagenu. Rozstępy zwykle nakłuwane są głębiej, a pozostała skóra – płycej. Dermapen posiada wymienne końcówki – każda z nich wyposażona jest w 12 igiełek, które wysuwają się 108 razy na sekundę (Dermapen jest zasilany elektrycznie).

    Regulowana długość igiełek umożliwia też łączenie metod terapeutycznych, np. mezoterapii mikroigłowej (Dermapenem) ze średnio głębokim peelingiem (kwasem trichlorooctowym), który dzięki mikronakłuciom może penetrować skórę głębiej i działać skuteczniej. Zabiegi tego rodzaju stosowane są najczęściej w leczeniu skóry brzucha po ciąży: rozstępów i wiotkości.

    • Peelingi chemiczne

    Peelingi chemiczne zalecane do leczenia płytkich zmian – głębokie i średnio głębokie złuszczanie naskórka (kwasem glikolowym lub trójchlorooctowym) pobudza procesy odnowy i regeneracji naskórka, a drażnienie chemiczne górnych warstw skóry właściwej stymuluje ją do wytwarzania nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

    • Mikrodermabrazja

    Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie warstwy rogowej naskórka, poprawia ukrwienie i odżywienie skóry oraz stymuluje przebudowę włókien prokolagenowych I i III typu.

    Delikatne wygładzenie naskórka poprawia wygląd rozstępów (ich powierzchnia gładsza i bardziej miękka). Po zabiegu zwiększa się także penetracja składników aktywnych w preparatach stosowanych miejscowo.

    Pacjentów zainteresowanych zabiegami na rozstępy zapraszamy do kontaktu.

    Procedurę wykonujemy w placówkach we Wrocławiu i w Warszawie.

    Zachęcamy także do zapoznania się z następującymi materiałami:

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *