Botox - najczęstsze pytania

odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Botox – jak działa? W jakich celach się go stosuje? Jak wyglądają zabiegi z wykorzystaniem botoksu? Czy i od jakiego wieku warto stosować Botox? Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej wykorzystywana jest od lat, jednak nadal rodzi wiele pytań. Odpowiada na nie dr n. med. Diana Kupczyńska.

Botox - najważniejsze informacje 
Cena:od 700 zł
Czas zabiegu:10-20 minut
Znieczulenie:maść znieczulająca (opcjonalnie)
Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji
Rekonwalescencja:brak
Czas utrzymywania się efektów:zwykle 6-8 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • 1. Co to jest botox i jak działa?
  • 2. Botox - na co działa? 
  • 3. Zastosowanie botoxu w medycynie
  • 4. Botox - jak wygląda zabieg i ile trwa?
  • 5. Jak długo utrzymują się efekty Botoxu?
  • 6. Jak często można robić Botox?
  • 7. Zalecenia po zabiegu na zmarszczki.
  • 8. Od jakiego wieku można robić botox?
  • 9. Czy ekspresja twarzy po botoksie pozostanie naturalna?
  • 10. Czy efekty stosowania botoxu są odwracalne?
  • 11. Kto może wykonywać zabiegi z użyciem botoxu?
  • 12. Czy to prawda, że jeśli przestaniemy używać botoxu to zmarszczki się pogłębią?
  • 13. Co to jest baby botox?
  • 14. Czy zabieg z użyciem botoxu jest bolesny?
  • 15. Czy przed botoxem można wykonać znieczulenie?
  • 16. Jakie są przeciwwskazania do botoxu?
  • 17. Jakie są zalecenia po zabiegu?
  • 18. Botox czy kwas hialuronowy - co wybrać?
  • 19. Czy zabieg z użyciem botoxu można zrobić tego samego dnia, co zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?
  • 20. Efekty uboczne/działania niepożądane - co powinno nas zmartwić?
  • 21. Botox - ile kosztuje?

  1. Co to jest botox i jak działa?

  Botox to kompleks toksyny botulinowej typu A. Jest on zarejestrowany jako lek, co oznacza, że może być podany tylko przez lekarza albo przez przeszkoloną pielęgniarkę na zlecenie lekarza.

  2. Botox - na co działa? 

  Botox zaburza przewodnictwo nerwowo-mieśniowe, co objawia się spłyceniem lub całkowitym wyeliminowanem zmarszczek mimicznych na czole, wokół oczu (tzw. kurzych łapek), między brwiami (tzw. lwia zmarszczka). Co ważne, można też stosować toksynę botulinową bardziej rozcieńczoną , czyli w formie mezobotoxu. Wtedy możemy spłycić także zmarszczki na szyi, policzkach, wokół ust (tzw. zmarszczki palacza).

  Zobacz także: Botoks pod oczy – najczęstsze pytania

  3. Zastosowanie botoxu w medycynie

  Botox jako lek służy do leczenia zaburzeń neurologicznych (m. in. kurczu powiek, ogniskowej spastyczności), nadpotliwości pach, zaburzeń czynności pęcherza moczowego oraz do korekty zmarszczek mimicznych 1/3 górnej części twarzy.

  Jednak toksyna botulinowa jest szeroko stosowana poza wskazaniami rejestracyjnymi, jak chociażby do łagodzenia objawów bruksizmu. Bardzo popularnym i skutecznym polem do wykorzystania Botoxu jest leczenie nadpotliwości – w obrębie dłoni, stóp, czoła, owłosionej skóry głowy. Oszałamiającą popularność zdobyło także wyszczuplanie twarzy za pomocą podania toksyny botulinowej w mięśnie żwacze. Coraz częściej Botox jest także wykorzystywany w leczeniu migren.

  4. Botox - jak wygląda zabieg i ile trwa?

  Prawidłowe wykonanie zabiegu wymaga precyzji i doświadczenia. Zazwyczaj zabieg można wykonać bezpośrednio po konsultacji, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań. Makijaż należy zmyć, skóra jest dezynfekowana, lekarz podczas mimiki zaznacza na skórze pacjenta punkty, w które poda ściśle określoną ilość jednostek Botoxu.

  Większość zabiegów (poza nadpotliwości dłoni i stóp) nie wymaga znieczulenia. Cała procedura trwa 15-30 minut, sam zabieg nie jest bolesny. Po 2 tygodniach należy udać się na wizytę kontrolną, aby ocenić efekty i ewentualnie wykonać niewielkie korekty.

  5. Jak długo utrzymują się efekty Botoxu?

  Czas utrzymywania się efektu zabiegu z użyciem Botoxu jest różny, zależy m. in. od ilości podanego leku, zamierzonych efektów, trybu życia pacjenta i jego indywidualnych predyspozycji. Co ciekawe, im dłużej będziemy poddawać się zabiegom z użyciem Botoxu, tym rzadziej trzeba będzie je wykonywać – mówić wprost, nasz mózg “odzwyczaja” się od używania określonych mięśni mimicznych.

  6. Jak często można robić Botox?

  Pełny zabieg można wykonać w tej samej okolicy nie częściej niż co 3 miesiące.

  7. Zalecenia po zabiegu na zmarszczki.

  Po zabiegu nie można lecieć samolotem, korzystać z sauny i uprawiać zaawansowanej aktywności fizycznej. Zalecam także nie nakładać makijażu bezpośrednio po zabiegu. Nie należy także palić papierosów ani pić dużych ilości alkoholu przez tydzień.

  8. Od jakiego wieku można robić botox?

  Wiek nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegu. Liczy się stan zdrowia oraz badanie fizykalne. Korygowałam nadpotliwość u bardzo młodych osób, lwią zmarszczkę u 22-latki, a mam też pacjentki po 40 roku życia, które nie wymagają zabiegów z użyciem toksyny botulinowej.

  9. Czy ekspresja twarzy po botoksie pozostanie naturalna?

  Mimika po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej jest miejscowo ograniczona, czyli na przykład nie tworzą się głębokie zmarszczki wokół oczu przy każdym uśmiechu, jednak dobrze wykonany zabieg nie nadaje twarzy sztucznego wyglądu ani nie zmienia rysów twarzy. Owszem, twarz wygląda na bardziej wypoczęta, a część zmarszczek znika. Natomiast częste obawy pacjentek wynikają z mylenia działania Botoxu z innymi, nadużywanymi przez niektórych zabiegami, jak m. in. nadmierne wypełnienie policzków czy doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym.

  10. Czy efekty stosowania botoxu są odwracalne?

  Jak najbardziej, jednak nie ma specyficznej odtrutki na Botox – czas działa na naszą korzyść, w zależności od okolicy poddanej zabiegowi, idywidualnych predyspozycji pacjenta oraz ilości zużytego Botoxu, efekt utrzymuje się 3-6 miesięcy. Jeśli zdarzą się działania niepożądane, które najczęściej wynikają z migracji niewielkich ilości leku poza obszar zabiegowy, zazwyczaj ustępują w ciągu 2-6 tygodni.

  11. Kto może wykonywać zabiegi z użyciem botoxu?

  Zabieg może wykonać tylko odpowiednio przeszkolony lekarz. Warto o tym pamiętać zanim zdecyduje się na wykonanie go w innym miejscu (także ze względu na to, że jego efekty utrzymują się nawet pół roku).

  12. Czy to prawda, że jeśli przestaniemy używać botoxu to zmarszczki się pogłębią?

  Absolutnie nie. Przez okres działania toksyny zmarszczki nie będą się pogłębiać ani tworzyć nowe (oczywiście tam, gdzie lek został podany). Jeśli pacjentka zdecyduje, że nie chce kolejnego zabiegu, jej skóra, mimika powrócą do stanu sprzed pierwszego podania toksyny botulinowej.

  13. Co to jest baby botox?

  Baby botox (mezobotox) to zabieg z użyciem minimalnych dawek toksyny botulinowej, który nie blokuje całkowicie aktywności mięśni mimicznych, a jedynie ją ogranicza.

  14. Czy zabieg z użyciem botoxu jest bolesny?

  Nie, większość zabiegów, jak podanie Botoxu w okolicy 1/3 górnej twarzy, leczenie bruksizmu czy migren, nie wymaga znieczulenia. Wyjątkiem jest leczenie nadmiernej potliwości stóp i rąk, które wymaga znieczulenia kremem.

  15. Czy przed botoxem można wykonać znieczulenie?

  Oczywiście, możliwe jest znieczulenie skóry kremem, który należy utrzymać pod okluzją 40-60 minut, jednak zazwyczaj nie jest to wymagane (poza zabiegami związanymi z nadpotliwością rąk i stóp). Inne formy znieczulenia nie znajdują zastosowania w zabiegach z użyciem toksyny botulinowej.

  16. Jakie są przeciwwskazania do botoxu?

  Specyficzne dla toksyny botulinowej są przeciwwskazania neurologiczne, czyli miastenia i zespół Lamberta-Eatona, wszelkie zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego oraz nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, które jednak występują bardzo rzadko.

  Przeciwwskazaniem jest także terapia niektórymi lekami oraz okres 2 tygodni od jej zakończenia ( dotyczy to wielu antybiotyków, przede wszystkim aminoglikozydowych, np. genatymycyny, a także leków rozkurczowych).

  Pozostałe przeciwwskazania są dokładnie takie same, jak do wszystkich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, czyli jakakolwiek infekcja (zarówno ogólnoustrojowa, jak i w miejscu planowanych iniekcji), ciąża, okres karmienia piersią, zaostrzenia choroby przewlekłej, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, źle kontrolowana cukrzyca, choroby nowotworowe itp.

  Ważnym przeciwwskazaniem są także nierealistyczne oczekiwania pacjenta odnośnie efektów, jakie można uzyskać – nie da się całkowicie wyeliminować zmarszczek utrwalonych u 60-letniej osoby, która do tej pory nie stosowała żadnych zabiegów. Doświadczony lekarz oceni skórę i zaproponuje optymalne rozwiązanie – botox nie jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających dużo wiotkiej skóry. W takiej sytuacji zazwyczaj proponuję w pierwszej kolejności pracę nad zagęszczeniem i poprawą jakości skóry, a dopiero potem Botox.

  Stosowanie niektórych leków antyagregacyjnych, jak np. Aspiryna czy antykoagulacyjnych ( Clexane, Warfin, Pradaxa) nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, jednak wszelkie przyjmowane leki należy zgłosić lekarzowi podczas konsultacji, na której odbywa się kwalifikacja do zabiegu.

  Choroba Hashimoto nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej.

  17. Jakie są zalecenia po zabiegu?

  Do 4 godzin po zabiegu nie należy się nadmiernie schylać, w dniu zabiegu zalecam ograniczenie aktywności fizycznej oraz unikanie masażu miejsc poddanych terapii.

  18. Botox czy kwas hialuronowy - co wybrać?

  Są to zupełnie inne substancje, mające absolutnie różne zastosowania i efekty biologiczne. Do korekty zmarszczek mimicznych, nadpotliwości, bruksizmu służy toksyna botulinowa. Kwas hialuronowy z kolei nadaje objętość, w mezoterapii nawilża skórę.

  19. Czy zabieg z użyciem botoxu można zrobić tego samego dnia, co zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

  W tej samej okolicy lub sąsiedniej okolicy nie ( np. kurze łapki i wypełnienie doliny łez), ale w różnych okolicach tak, np. korekta zmarszczek mimicznych na czole i wypełnienie ust kwasem hialuronowym. Najbezpieczniej jest najpierw wykonać zabieg z użyciem toksyny botulinowej, a po dwóch tygodniach kolejne. Nie ma z kolei przeciwwskazań do łączenia botoxu z mezoterapią. Czasem wręcz dodaję toksynę do określonych koktajli przeznaczonych do mezotrapii i tak przygotowanym preparatem wykonuję mezobotox.

  20. Efekty uboczne/działania niepożądane - co powinno nas zmartwić?

  Niewielki dyskomfort w miejscu wkłucia czy drobny siniak nie powinien być powodem do niepokoju. Efekt działa toksyny zaobserwujemy po 3-4 dniach, pełny po 14. Wtedy należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Powinna nas zaniepokoić ewidentna asymetria – od razu uspokajam, nikt z nas nie jest idealnie symetryczny i często podanie minmalnej ilości toksyny botulinowej podczas wizyty kontrolnej rozwiązuje problem.

  21. Botox - ile kosztuje?

  Koszty zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej są mocno zróżnicowane i zależą m.in. od okolicy poddawanej zabiegowi.

  W przypadku leczenia nadpotliwości botoxem cena również uzależniona jest od obszaru, który chcemy poddać zabiegowi. Dokładne informacje znajdują się w cenniku poniżej.

  Botox (cennik) 
  Pionowe bruzdy między brwiamiod 800 zł
  Poziome zmarszczki na czoleod 800 zł
  Kurze łapkiod 800 zł
  Gummy smileod 700 zł
  Dwie okoliceod 1200 zł do 1700 zł
  Trzy okoliceod 1400 zł do 2000 zł
  Leczeni bruksizmuod 1500 zł
  Leczenie nadpotliwości pachod 1500 zł do 2500 zł
  Leczenie nadpotliwości dłoniod 1500 zł do 2500 zł
  Leczenie nadpotliwości stópod 1500 zł do 2500 zł
  Owłosiona skóra głowyod 1500 zł do 2500 zł

  Medycyna estetyczna Wrocław

  Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w Ars Estetica we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Medycyna estetyczna Warszawa

  Zabiegi w Warszawie wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska i dr Małgorzata Legocka.

  Osoby zainteresowane konsultacją zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na temat zastosowania botoxu w medycynie estetycznej:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *