Czy każdy tatuaż można usunąć laserowo?

o zabiegu opowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Czy każdy tatuaż można usunąć laserowo?

Owszem, jednak nie zawsze efekty będą satysfakcjonujące, tzn. kolorowe tatuaże nie zawsze można usunąć całkowicie. Barwniki żółty, czerwony, zielony, turkusowy i ich pochodne często ulegają tylko rozjaśnieniu, niekoniecznie są usuwane w całości. Wiąże się to z faktem, że w/w kolory najmniej reagują na laseroterapię. Czarne i granatowe to ozdoby, które podczas laserowego usuwania tatuażu zazwyczaj można usunąć całkowicie.

  Wyślij tatuaż i poproś o wycenę
  Wypełnij poniższy formularz, aby wysłać zdjęcia tatuażu do wyceny.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Załącz zdjęcie (plik JPG, PNG lub PDF do 5MB)
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Czy każdy tatuaż można usunąć laserowo?
  • Czy boli?
  • Ile zabiegów?
  • Czy zostają blizny/ślady?
  • Czy można opalać?
  • Czy można zrobić tatuaż na bliźnie?
  • Jakie są zalecenia po zabiegu?
  • Jaka jest cena zabiegu?
  • Jaki laser jest najlepszy?
  • Skutki uboczne
  • Domowe sposoby na usunięcie tatuażu

  Czy boli?

  Tak, usuwanie tatuaży jest zabiegiem niezbyt przyjemnym. Najgorsze pod względem odczuć bólu są pierwsze 2-3 zabiegi, co jest związane z ilością pigmentu umieszczonego w skórze. Skórę przed zabiegiem można znieczulić kremem emla, a w razie konieczności, u szczególnie wrażliwych pacjentów, zastosować doustne leki przeciwbólowe minimum pół godziny przed zabiegiem.

  Ile zabiegów?

  Ilość zabiegów niezbędnych do usunięcia tatuaży jest kwestią zupełnie indywidualną. Jest to wypadkowa ilości zgromadzonego w skórze pigmentu, zdolności skóry pacjenta do regeneracji, występowania zdarzeń niepożądanych, np. odczynu alergicznego. Im większy tatuaż, tym więcej sesji laseroterapii jest niezbędnych, aby go usunąć. Poniżej zdjęcie tatuażu po czterech sesjach laserowego usuwania tatuażu.

  Czy zostają blizny/ślady?

  Skóra po zabiegu usuwania tatuaży goi się do 4 tygodni. Niestety, rzadko, ale mogą zdarzyć się ogniska bliznowacenia, szczególnie po tatuażach amatorskich oraz u pacjentów ze skłonnością do powstawania bliznowców. Aby uniknąć tego powikłania, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń pozabiegowych, w tym chronić skórę poddaną terapii przed słońcem i odpowiednio ją natłuszczać. Oczywiście poddanie się zabiegom wykonywanym dobrym laserem, przez doświadczonego w laseroterapii lekarza, minimalizuje ryzyko powikłań.

  Czy można opalać?

  Opalanie skóry po zabiegach usuwania tatuażu jest absolutnie przeciwwskazane – należy stosować odpowienie opatrunki i kremy z filtrem SPF 50 (polecam apteczne) lub blokery (np. SunsiMed firmy Avene).

  Czy można zrobić tatuaż na bliźnie?

  Zależy, na jakiej bliźnie. Jeśli jest to blizna ładnie zagojona, jak najbardziej. Istnieją tatuaże medyczne, które wykonuje się np. u kobiet po mastectomii czy celem przykrycia wad powstałych po operacjach, np. twarzy. Absolutnie odradzam wykonanie tatuażu na bliznowcu, bliźnie podejrzewanej o proces infekcyjny czy u osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

  Jakie są zalecenia po zabiegu?

  Po zabiegu:

  • jeśli potrzeba, można zastosować zimne okłady w celu zredukowania obrzęku i zaczerwienienia skóry
  • należy zastosować krem z filtrem przynajmniej SPF30 na wszystkie odsłonięte miejsca poddane leczeniu
  • można wznowić stosowanie preparatów z Wit. A, Wit. C, peelingów i innych substancji mogących wywołać podrażnienie skóry dopiero po wycofaniu się objawów ubocznych związanych z wykonanym zabiegiem laserowym
  • należy zanotować ile dni po zabiegu utrzymywał się obrzęk i zaczerwienienie, aby poinformować o tym lekarza podczas wizyty kontrolnej
  • należy stosować krem natłuszczający, np. Alantan w miejscach poddanych zabiegowi dwa razy dziennie (po upływie 24 godzin od zabiegu), celem poprawy procesu gojenia
  • w przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak utrzymujący się ból, powstanie pęcherzy należy skontaktować się z lekarzem

  Po zabiegu należy unikać:

  • ekspozycji na słońce przez 6-8 tygodni, a w przypadku leczenia skóry narażonej na promieniowanie słoneczne stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym przez cały okres leczenia i 6 miesięcy po jego zakończeniu
  • stosowania leków fotouczulających, a w tym pochodnych retinoidów, niektórych antybiotyków itp.
  • kontaktu skóry poddanej terapii z wodą przez pierwsze 24 godziny po zabiegu
  • nadmiernego wysiłku fizycznego przez 48 godzin po zabiegu
  • gorących kąpieli, sauny, jacuzzi 48 godzin po zabiegu
  • stosowania kremów złuszczających, peelingów w fazie gojenia

  Jaka jest cena zabiegu?

  Cena zabiegu jest ustalana indywidualnie, głównie zależy od wielkości tatuażu. Jedna sesja laseroterapii waha się od 200 zł do 1500 zł przy bardzo rozległych malunkach. Najważniejsze informacje na temat laserowego usuwania tatuaży znajdują się w tabelce poniżej.

  Laserowe usuwanie tatuażu - najważniejsze informacje 
  Cena:od 200 zł - tatuaż czarny,
  od 500 zł - tatuaż kolorowy
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienienie, strupki
  Rekonwalescencja:zwykle 3-7 dni
  Sugerowana liczba zabiegów:4-8 sesji
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Jaki laser jest najlepszy?

  Laser do usuwania tatuaży musi emitować bardzo krótki impuls. Obecnie złotym standardem są lasery typu Q-switched lub pikosekundowe, do których zaliczyć można laser Pico PLUS. Najlepszy sprzęt to wysokiej klasy laser w rękach doświadczonego lekarza.

  Skutki uboczne

  Przejściowe – ból, podbiegnięcia krwawe, świąd, zaczerwienienie, alergie. Zazwyczaj powyższe objawy ustępują w ciągu kilku dni, bardzo rzadko wymagają leczenia w postaci podawania leków na receptę lub stosowania maści. Wyjątkiem jest infekcja – wtedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykonał zabieg; na pewno podejmie on niezbędne kroki.

  Niestety, usuwanie tatuaży, tak jak ich robienie, jest związane z potencjalnym ryzykiem odległych powikłań, jak występowanie ognisk hipo- i hiperpigmentacji, bliznowaceniem, niecałkowitym usunięciem tataużu, późnymi reakcjami alergicznymi. Odpowiedni dobór parametrów laserowych i wiedza oraz doświadczenie lekarza minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań do minimum, jednak każdy pacjent musi liczyć się z faktem, że ono istnieje.

  Domowe sposoby na usunięcie tatuażu

  Nie istnieją domowe sposoby na usunięcie tatuażu. Jest to barwnik umieszczony w skórze właściwej, jedyną opcją jego usunięcia jest wycięcie chirurgiczne lub seria zabiegów laserowych. Za to pielęgnacja skóry po zabiegu w domu jest niezwykle ważna.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *