Ginekomastia a lipomastia

czym się różnią i jak je rozpoznać?

W przebiegu ginekomastii dochodzi do przerostu tkanki gruczołowej, natomiast lipomastia wiąże się wyłącznie z przerostem tkanki tłuszczowej. W ginekomastii przerostowi tkanki gruczołowej może towarzyszyć przerost tkanki tłuszczowej. W każdym przypadku objawem jest powiększenie piersi u mężczyzn. Wybór metody leczenia powinien uwzględniać wpływ, jaki ginekomastia lub lipomastia wywiera na jakość życia pacjenta. Nie można zapominać, że to (nierzadko poważny) problem psychospołeczny.

Leczenie ginekomastii / lipomastii - podstawowe informacje 
Cena:4500-8000 zł
Czas zabiegu:1-2 h
Znieczulenie:miejscowe lub ogólne
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 2 - 6 tygodni
Efekty:ostateczny efekt zabiegu uzyskuję się zwykle po około 3 miesiącach
Dostępność:Wrocław
Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia – mówiąc w uproszczeniu – wynika z przewagi działania estrogenów nad androgenami na gruczoł sutkowy u chłopców i mężczyzn. Za wyższe stężenie estrogenów odpowiadać mogą nowotwory wydzielające estrogeny lub wpływające na ich wyższe stężenia (guz z komórek Sertoliego, guz z komórek Leydiga, nowotwory produkujące HCG – ludzką gonadotropinę kosmówkową). Ginekomastię obserwuje się również u pacjentów cierpiących na nadczynność tarczycy. W niektórych przypadkach wyższe stężenia estrogenów są następstwem ich spożycia lub wchłonięcia przez skórę.

Do rozpoznania ginekomastii z reguły wystarcza badanie palpacyjnie. Badanie można przeprowadzić w pozycji leżącej na plecach z rękami założonymi za głowę (pozycja zwiększa napięcie mięśni piersiowych większych). Tkankę gruczołową, charakterystyczną dla ginekomastii, wyczuwa się w postaci twardego, spoistego, ziarnistego utkania, którego szukać należy w okolicy podbrodawkowej. W przebiegu ginekomastii brodawka sutkowa może być powiększona, a piersi bolesne lub tkliwe.

ginekomastia

Co to jest lipomastia?

Lipomastia (zwana też steatomastią) jest łagodnym powiększeniem gruczołów piersiowych, spowodowanym wyłącznie nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej. Może mieć związek z otyłością. Rozpoznanie potwierdza badanie ultrasonograficzne lub mammograficzne.

Jeśli pod brodawką nie ma dobrze odgraniczonego, spoistego ziarnistego utkania, a palce na otoczce sutkowej wyczuwają mięsień piersiowy, z reguły należy wykluczyć ginekomastię. W takich przypadkach na lipomastię w badaniu fizykalnym wskazuje pierś o bardziej miękkiej konsystencji. (Ewentualne wątpliwości rozstrzyga badanie USG.)

U pacjentów z lipomastią (zwanej też ginekomastią rzekomą lub tłuszczową) przeprowadza się zwykle tylko leczenie zabiegowe (liposukcję).

Czym się różnią i jak je leczyć?

Ginekomastię i lipomastię różnicuje się zwykle na podstawie badania ultrasonograficznego piersi.

Postępowanie w lipomastii z reguły ogranicza się do liposukcji wykonywanej z dwóch-trzech minimalnych cięć. Jeśli stan wynika z otyłości, należy dążyć do unormowania masy ciała, stosując prawidłową dietę i aktywność fizyczną.

Tzw. ginekomastia prawdziwa, która wynika z chorób ogólnoustrojowych lub zaburzeń endokrynologicznych, wymaga leczenia przyczynowego – ukierunkowanego na chorobę podstawową.

W ginekomastii leczeniem z wyboru jest chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanki gruczołowej (np. z nacięcia na linii okołobrodawkowej). W wielu przypadkach przerostowi tkanki gruczołowej towarzyszy przerost tkanki tłuszczowej. Wówczas zabieg usunięcia gruczołu można uzupełnić o liposukcję. W niektórych przypadkach przy ginekomastii małego i średniego stopnia wystarczający efekt kosmetyczny uzyskuje się wyłącznie dzięki liposukcji.

Nacięcia do liposukcji wykonuje się w miejscach mało widocznych, które umożliwiają dobry dostęp do usuwanej tkanki. Nacięcia służą do wprowadzenia sondy do nastrzykiwania tkanki tłuszczowej oraz sondy do odsysania, połączonej z aparatem wytwarzającym podciśnienie.

W leczeniu ginekomastii i lipomastii dąży się przede wszystkim do poprawy jakości życia pacjentów, którzy cierpią z powodu bolesnego przerostu gruczołów piersiowych, borykają się z problemami natury psychologicznej i kosmetycznej.

Pacjentów borykających się z jednym z wymienionych problemów i zainteresowanych konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.

Procedurę wykonujemy w placówce we Wrocławiu, a specjalistami zajmującymi się leczeniem problemu jest dr n. med. Wojciech Rybak oraz dr n. med. Ireneusz Siewiera.

Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat ginekomastii i lipomastii:

Umów się na wizytę
Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
Wybierz miasto
WrocławWarszawa
Zadzwoń lub napisz!
wsparcie
Zostaw wiadomość. Odpowiemy tak szybko jak to możliwe.
Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
Przedstaw się *
Wiadomość *