Korekta warg sromowych - najczęstsze pytania

odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Artykuł przeczytasz w: 5 min.

Korekta warg sromowych to zabieg, którego celem jest redukcja tkanki w obszarze warg sromowych mniejszych. Wskazaniem do przeprowadzenia labioplastyki są przerośnięte, asymetryczne czy też zdeformowane wargi sromowe, które wpływają na znaczne obniżenie komfortu podczas codziennych aktywności oraz współżycia.

Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada specjalista – dr n. med. Diana Kupczyńska.

Labioplastyka - podstawowe informacje 
Cena:od 5500 zł
Czas zabiegu: 40 – 60 minut
Znieczulenie:miejscowe
Rekonwalescencja:do całkowitej sprawności seksualnej można powrócić po około miesiącu
Efekty:trwałe
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • 1. Korekta warg sromowych na NFZ? Czy labioplastyka jest refundowana?
  • 2. Ile kosztuje korekta warg sromowych?
  • 3. Labioplastyka laserowa a chirurgiczna. Co lepsze?
  • 4. Gdzie najlepiej zrobić zabieg?
  • 5. Czy korekta warg sromowych boli?
  • 6. Jak długo goi się rana?
  • 7. Czy korektę warg sromowych można wykonać po porodzie?
  • 8. Ile czasu po porodzie?
  • 9. Korekta warg sromowych - ile trwa zabieg?
  • 10. Kiedy efekty zabiegu będą widoczne?
  • 11. Czy można chodzić do pracy po zabiegu labioplastyki?
  • 12. Jak powinna wyglądać higiena po operacji warg sromowych?
  • 13. Jakie znieczulenie stosowane jest przy plastyce warg sromowych?
  • 14. Czy można zrobić korektę jednej wargi?
  • 15. Kto wykonuje zabieg korekty warg sromowych?
  • 16. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
  • 17. Czy wargi sromowe mogą odrosnąć?
  • 18. Labioplastyka - kiedy można współżyć?
  • 19. Czy można wykonać zabieg w trakcie miesiączki?
  • 20. Ile lat muszę mieć, aby poddać się korekcie warg sromowych?
  • 21. Czy plastykę warg sromowych można wykonać w trakcie karmienia piersią?

  1. Korekta warg sromowych na NFZ? Czy labioplastyka jest refundowana?

  W przypadku bardzo zaawansowanego problemu, można starać się o refundację zabiegu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy jednak liczyć się z koniecznością odbycia serii konsultacji oraz długiego okresu oczekiwania na operację. Ponadto, ze względu na bardzo ograniczoną ilość labioplastyk wykonywanych w placówkach publicznych – większość Pacjentek wybiera, z różnych względów, placówki prywatne. Istnieje bowiem ryzyko, że korekta warg sromowych zostanie przeprowadzona przez lekarza, który nie ma zbyt dużego doświadczenia w tego typu zabiegach.

  2. Ile kosztuje korekta warg sromowych?

  Koszt przeprowadzenia korekty warg sromowych jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, w tym standardu placówki, doświadczenia lekarza i stopnia skomplikowania samego zabiegu. W Ars Estetica cena korekty zaczyna się od 5500 złotych – zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie.

  3. Labioplastyka laserowa a chirurgiczna. Co lepsze?

  Wybór metody operacji zależy od warunków anatomicznych oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Nie ma absolutnie żadnej przewagi metody laserowej nad chirurgiczną. W Internecie pokutuje przekonanie, że metoda laserowa jest lepsza. Otóż nie – zarówno po zabiegu laserowym, jak i po klasycznej chirurgii, okres rekonwalescencji jest podobny. Warto również podkreślić, że część efektów estetycznych jest niemożliwa do osiągnięcia laserem. Zdaniem dr n. med. Diany Kupczyńskiej całą procedurę należy dokładnie przedyskutować z lekarzem, który przeprowadzi zabieg.

  Zobacz także: Labioplastyka laserowa – czym różni się od metody chirurgicznej?

  4. Gdzie najlepiej zrobić zabieg?

  Efekt zabiegu jest nieodwracalny, a jak każda procedura, korekta warg sromowych wiąże się z niewielkim, ale jednak ryzykiem powikłań. Zabieg należy przeprowadzić w renomowanej klinice, u lekarza, któremu ufamy i który ma odpowiednie doświadczenie w wykonywaniu tego typu operacji. Niezbędna jest konsultacja, podczas której Pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu i będzie mogła wyjaśnić z lekarzem wszelkie wątpliwości i zadać nurtujące ją pytania. Jeśli pierwsza konsultacja nas nie satysfakcjonuje, warto zasięgnąć drugiej opinii, bądź skorzystać z kolejnej wizyty u tego samego lekarza, jeśli czujemy taką potrzebę. Lekarzowi, któremu oddajemy w ręce nasze zdrowie i wygląd miejsc intymnych, musimy ufać.

  5. Czy korekta warg sromowych boli?

  Praktycznie każda pacjentka zainteresowana zmniejszaniem warg sromowych pyta o ból zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Wbrew pozorom, dyskomfort jest znikomy, lub nie ma go wcale. Podczas zabiegu można odczuwać dotyk, a po operacji tylko niektóre Pacjentki wymagają doraźnego stosowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

  6. Jak długo goi się rana?

  Okres rekonwalescencji po plastyce warg sromowych trwa minimum miesiąc. Już następnego dnia można powrócić do codziennych, niezbyt obciążających aktywności, dbając o wzmożoną higienę miejsc intymnych. Jeśli zostały założone szwy niewchłanialne, do ich usunięcia można odczuwać nieznaczny dyskomfort. Jeśli proces gojenia przebiega prawidłowo, obrzęk okolicy operowanej może utrzymywać się 7-14 dni, jednak zazwyczaj nie utrudnia on funkcjonowania ani nie powoduje dolegliwości bólowych. Od wzmożonej aktywności fizycznej typu jazda na rowerze czy jeździectwo należy powstrzymać się przez miesiąc.

  7. Czy korektę warg sromowych można wykonać po porodzie?

  Jak najbardziej. Gwałtowne wahania masy ciała oraz zaawansowane zmiany hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na wygląd miejsc intymnych kobiety. Co ważne, wykonana korekta nie wpływa na dalsze plany reprodukcyjne, ani możliwość porodu siłami natury.

  8. Ile czasu po porodzie?

  Zalecam wstrzymanie się z zabiegiem estetycznym w obrębie warg sromowych do czasu zakończenia karmienia piersią. Jeśli kobieta nie karmi, okres 6 miesięcy od porodu jest odpowiedni.

  9. Korekta warg sromowych - ile trwa zabieg?

  Jest to kwestia zupełnie indywidualna i zależy głównie od rozległości problemu – generalizując zabieg trwa od pół do półtorej godziny.

  10. Kiedy efekty zabiegu będą widoczne?

  Efekt zabiegu widoczny jest od razu, jednak, aby cieszyć się nim w pełni potrzebne jest 4 do 6 tygodni; proces gojenia się, ewentualny obrzęk pozabiegowy i gojenie ran realnie tyle trwa.

  11. Czy można chodzić do pracy po zabiegu labioplastyki?

  Większość moich pacjentek wraca do aktywności zawodowej już następnego dnia po zabiegu. W przypadku obciążającej fizycznie pracy, zalecam wstrzymanie się z powrotem do czasu usunięcia szwów. Na pewno należy pamiętać o odpowiedniej higienie i noszeniu przewiewnej bielizny.

  12. Jak powinna wyglądać higiena po operacji warg sromowych?

  W okresie pooperacyjnym obowiązuje ścisła higiena ran. Po każdej wizycie w toalecie należy podmywać się preparatem Tantum Rosa i zmieniać opatrunki (zazwyczaj w formie podpasek) minimum dwa razy dziennie. Siniaki, dyskomfort związany ze szwami, opuchlizna czy niewielkie plamienia są całkowicie normalne. Szczegółowe informacje na temat higieny po zabiegu można znaleźć w artykule: Labioplastyka – efekty, przebieg zabiegu i rekonwalescencja.

  13. Jakie znieczulenie stosowane jest przy plastyce warg sromowych?

  Przy korekcie warg sromowych stosuje się miejscowe znieczulenie okolicy operowanej. Moment nie należy do przyjemny, wtedy zazwyczaj z pomocą przychodzi anestezjolog, który dożylnie podaje określone leki, znoszące ból. Pacjentka otrzymuje także dożylnie profilaktykę okołooperacyjną, czyli pojedynczą dawkę antybiotyku.

  14. Czy można zrobić korektę jednej wargi?

  Jak najbardziej. Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny – dotyczy to także warg sromowych. W Ars Estetica regularnie wykonuje się zabiegi korekty tylko jednej wargi sromowej. Co ciekawe, asymetria może być bardzo duża i powodować znaczny dyskomfort w życiu codziennym i intymnym. Jeśli mamy wątpliwości, czy operacja jest potrzebna i technicznie możliwa, najlepiej zasięgnąć porady lekarza specjalizującego się w tego typu zabiegach.

  15. Kto wykonuje zabieg korekty warg sromowych?

  Najczęściej zabiegi wykonywane są przed lekarzy ginekologów lub chirurgów. W naszej placówce w Warszawie zabiegi przeprowadzane są przez dr. Kamila Zalewskiego i dr Małgorzatę Legocką. Zabiegi we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska.

  16. Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

  Do zabiegu wymagane są prawidłowe wyniki badań – laboratoryjnych (wynik badania ogólnego moczu, morfologii i skróconego układu krzepnięcia, jonogram, parametry oceniające funkcję nerek i wątroby, oznaczenie poziomu glukozy na czczo), oryginał grupy krwi, EKG oraz prawidłowy wynik badania ginekologicznego. Wynik cytologii nie może zawierać żadnych patologii, a samo badanie nie może być starsze niż 6 miesięcy.

  17. Czy wargi sromowe mogą odrosnąć?

  Często spotykam się z tym pytaniem. Labioplastyka jest zabiegiem definitywnym, usunięty nadmiar tkanek w obrębie warg sromowych mniejszych nie odrośnie. Dodatkowo “na miejscu” krótsze wargi trzyma uformowana blizna. Oczywiście nie można wykluczyć, że pod wpływem starzenia się organizmu czy znacznych wahań masy ciała pacjentki za kilka/kilkanaście lat wargi ulegną delikatnemu wydłużeniu, jednak nigdy nie wrócą one do stanu sprzed operacji.

  18. Labioplastyka - kiedy można współżyć?

  Do aktywności seksualnej można wrócić po miesiącu, pod warunkiem prawidłowego wygojenia ran pooperacyjnych. Czasem, przy bardzo rozległych zabiegach, okres ten może być dłuższy. Najlepiej zadać to pytanie podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.

  19. Czy można wykonać zabieg w trakcie miesiączki?

  Unikamy wykonywania planowych zabiegów w trakcie miesiączki. Jest to niekomfortowe dla Pacjentki oraz może powodować zwiększoną częstość powikłań związanych z nadmiernym krwawieniem. Utrudnia to także prawidłową higienę okolic poddanych operacji.

  20. Ile lat muszę mieć, aby poddać się korekcie warg sromowych?

  Generalnie operuje się dorosłe, zdrowe kobiety. W wyjątkowych przypadkach, przy bardzo dużym problemie, za zgodą opiekunów prawnych, pacjentką może być nastolatka.

  21. Czy plastykę warg sromowych można wykonać w trakcie karmienia piersią?

  Z zasady zabiegów planowych nie wykonujemy podczas karmienia piersią. Operacji nie przeprowadzamy do czasu zakończenia laktacji, ponieważ stres z nią związany oraz konieczność rekonwalescencji, mogą negatywnie wpłynąć na karmienie piersią.

  Panie zainteresowane konsultacją w zakresie labioplastyki zapraszamy do kontaktu.

  Autorką artykułu jest dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat labioplastyki:

  Korekta warg sromowych – zdjęcia przed i po

  ZOBACZ ZDJĘCIA PACJENTEK PRZED I PO LABIOPLASTYCE

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *