Baby botox

czyli czym jest mezobotox?

Artykuł przeczytasz w: 7 min.

Baby botox to zabieg, który polega na śródskórnych iniekcjach wielu mikrokropel rozcieńczonego preparatu toksyny botulinowej typu A. Mikroiniekcje wygładzają i napinają skórę, zmniejszają wydzielanie potu i sebum (łoju skórnego) oraz osłabiają powierzchowne włókna mięśniowe, które odpowiadają za drobne linie i zmarszczki (np. „kurze łapki”).

Baby botox (najważniejsze informacje) 
Cena:od 500 zł za jedną okolicę
Czas zabiegu:15-30 minut
Znieczulenie:krem znieczulający
Reakcja skóry:zaczerwienienie, drobne ślady po wkłuciach
Rekonwalescencja:nie wymaga
Czas utrzymywania się efektów:ok. 2-3 miesiące
Dostępność:Wrocław / Warszawa

Podczas zabiegu można ostrzykiwać skórę twarzy i szyi. Technikę wykorzystuje się m.in. w celu poprawy wyglądu skóry gładziny czoła, okolicy podoczodołowej, policzków i kąta szyjno-bródkowego. Podczas klasycznego zabiegu botoksem wykonuje się iniekcje domięśniowe i ostrzykuje się tylko kilka miejsc, podając znacznie większe dawki preparatu. Metoda mikrobotoxu (znana również jako baby botox lub mezobotox) została opracowana przez doktora Wu w celu uzyskania bardziej naturalnego wyglądu pacjentów leczonych „botoksem”.

Zabieg umożliwia uzyskanie poprawy stanu i tekstury skóry bez efektu „maski”, „zmrożonej twarzy” i wyłączenia mimiki pacjenta. Powierzchowne wstrzyknięcia mikrokropel botoksu zwiększają bezpieczeństwo procedury i praktycznie wykluczają ryzyko powikłań.

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
    • Co to jest mezobotox?
    • Jakie są wskazania do jego zastosowania?
    • Baby botox - przebieg zabiegu
    • Jakie efekty można osiągnąć?
    • Jak często powinno się go wykonywać?
    • Kto wykonuje baby botox?

    Co to jest mezobotox?

    Technika „mikrobotoxu” została po raz pierwszy opisana w 2015 r. przez doktora Wofflesa Wu, według którego terapia polega na wstrzykiwaniu setek mikrokropel rozcieńczonego botoksu w skórę twarzy i szyi. Efektem zabiegu jest redukcja wiotkości i poprawa struktury skóry, wygładzenie zmarszczek dynamicznych powodowanych nadmiernym napięciem mięśni mimicznych (wyrazowych) oraz poprawa konturu twarzy i szyi. Mikrokrople rozcieńczonej toksyny botulinowej wstrzykiwane są powierzchownie do skóry właściwej. Początkowo mezobotox był techniką, której działanie miało koncentrować się przede wszystkim na gruczołach łojowych i potowych oraz na powierzchownych mięśniach twarzy.

    Iniekcje toksyny botulinowej są najczęstszą procedurą estetyczną wykonywaną na świecie. To bezpieczna i małoinwazyjna metoda stosowana w celu korekcji zmarszczek mimicznych, umożliwiająca uzyskanie korzystnych, powtarzalnych efektów terapeutycznych. W każdym przypadku powinien wykonywać ją lekarz, ponieważ procedura wymaga znajomości warunków anatomicznych i techniki podawania preparatu.

    Toksyna botulinowa (popularnie zwana „botoksem”) jest egzotoksyną pochodzenia bakteryjnego wykorzystywaną w medycynie od lat; w dermatologii estetycznej znajduje zastosowanie w leczeniu zmarszczek dynamicznych (mimicznych) twarzy, zmarszczek skóry szyi oraz w leczeniu nadpotliwości. Prawdopodobnie jest to najsilniejsza neurotoksyna pochodzenia bakteryjnego – toksynę botulinową wytwarzają beztlenowe laseczki jadu kiełbasianego (bakterie Gram-dodatnie z rodzaju Clostridium botulinum). Opisano osiem serotypów toksyny (A, B, C1, C2, D, E, F i G). Toksyna botulinowa działa trójstopniowo, blokując uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych i prowadząc do miejscowego osłabienia napięcia i siły mięśniowej. Efekty działania botoksu są odwracalne i przemijające.

    Botox można stosować ze względów estetycznych w celu redukcji zmarszczek mimicznych, które powstają na skutek wzmożonego napięcia lub nawykowego kurczenia niektórych mięśni. Preparaty toksyny botulinowej typu A najczęściej podawane są w obszar jednej trzeciej górnej części twarzy w celu korekcji zmarszczek i poprawy wyglądu skóry twarzy. Wykorzystuje się je m.in. do korekcji:

    Klasyczne zabiegi botoksem polegają na wstrzyknięciu do mięśni twarzy określonych dawek oczyszczonej toksyny botulinowej typu A w roztworze soli fizjologicznej. Działanie botoksu ogranicza się wyłącznie do tych mięśni, do których został wstrzyknięty (czynność innych mięśni nie ulega zmianom). Jedną z modyfikacji tradycyjnych zabiegów toksyną botulinową jest właśnie baby botox, zwany też microbotoxem lub mezobotoxem.

    Zabiegi baby botox polegają na powierzchownych wstrzyknięciach, najczęściej śródskórnych, wielu mikrodawek rozcieńczonego preparatu. Toksyna botulinowa, podawana płytko i w niewielkich ilościach, hamuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych obecnych w skórze. Jednym z rezultatów jej działania jest hamowanie wydzielania potu przez gruczoły ekrynowe, co wpływa na poprawę wyglądu i jakości skóry twarzy. Komórki mioepitelialne (otaczają komórki gruczołowe) są stymulowane przez nerwy współczulne, których neurotransmiterem jest acetylocholina. (Właściwość ta wykorzystywana jest m.in. w terapii nadmiernej potliwości).

    Jakie są wskazania do jego zastosowania?

    Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, jednym z głównych wskazań do iniekcji preparatu jest przejściowa poprawa wyglądu zmarszczek gładzizny czoła i bocznego kąta oka („kurzych łapek”), jednak toksyna botulinowa jest szeroko stosowana „off-label” (poza wskazaniami). Zabieg baby botox często wykonywany jest w celu odmładzania skóry dolnej części twarzy i szyi. Metoda umożliwia także poprawę stanu skóry w okolicach, w których podanie preparatu metodą tradycyjną jest niezalecane.

    Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie w leczeniu zmarszczek nasady nosa („zmarszczek króliczych”), zmarszczek wokół ust („zmarszczek palacza”), zmarszczek poziomych szyi („pierścienie Wenus”), pionowych wstęg mięśnia szerokiego szyi („szyja indycza”), zmarszczek powieki dolnej oraz tzw. anomalii bródkowych.

    Baby botox zaleca się pacjentom, którzy po raz pierwszy poddają się zabiegowi neurotoksyną. Zabieg można również stosować u młodszych pacjentów (przed 30. rokiem życia) jako formę profilaktyki starzenia się skóry (mezobotox zapobiega powstawaniu zmarszczek i pozwala dłużej zachować młody wygląd).

    Metodę najczęściej wykonuje się w celu zmniejszenia widoczności niedużych i umiarkowanych zmarszczek; raczej nie rekomenduje się jej w celu leczenia głębokich zmarszczek i bruzd. Wskazanie stanowić może skóra dojrzała, o zmniejszonej elastyczności, „zmęczona”, odwodniona.

    Iniekcje toksyny botulinowej nie redukują zmarszczek statycznych ani nie zastępują zabiegów resurfacingu lub zabiegów typu wypełnianie zmarszczek. Właściwa kwalifikacja do zabiegu jest jednym z najważniejszych czynników, od których zależy sukces terapeutyczny.

    Przed zabiegiem lekarz może zalecić odstawienie leków lub suplementów wpływających na krzepnięcie krwi. Zabiegi są przeciwwskazane u pacjentów z nadwrażliwością na toksynę lub jakikolwiek składnik preparatu oraz w przypadku aktywnej infekcji w obszarze zabiegowym. Toksyna botulinowa należy do kategorii „C” leków, dlatego zabiegi z jej użyciem są niewskazane u pacjentek w ciąży i karmiących piersią.

    Zobacz także: Botox – najczęściej zadawane pytania

    Baby botox - przebieg zabiegu

    Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym (kremem znieczulającym). Ostrzykiwanie trwa ok. kilkunastu minut.

    Przed zabiegiem lekarz ocenia stan skóry, zbiera wywiad, ustala istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu oraz poznaje oczekiwania pacjenta dotyczące wyniku leczenia. Pacjent jest szczegółowo informowany o przebiegu zabiegu, możliwościach i ograniczeniach metody.

    Przed zabiegiem należy zmyć makijaż i oczyścić skórę twarzy. Po dezynfekcji skóry nakładany jest miejscowy środek znieczulający.

    Wstrzyknięcia śródskórne wykonywane są za pomocą cienkiej igły (np. 30 lub 32 G). Istnieją również specjalne urządzenia, które umożliwiają dostarczenie wielu minikropel botoksu pod powierzchnię skóry. Technika polega na powierzchownym wstrzyknięciu mikrodawek toksyny botulinowej metodą mikronakłuwania (nie za pomocą tradycyjnej strzykawki z igłą), ale z wykorzystaniem urządzenia elektrycznego podobnego do urządzeń stosowanych podczas mezoterapii (stąd inna nazwa zabiegu: „mezobotox”).

    Ostrzykuje się duże powierzchnie skóry, np. policzki, czoło, szyję. Wielopunktowe iniekcje mikrodawek rozcieńczonej toksyny umożliwiają równomierne rozłożenie preparatu i uzyskanie efektu jednolitego wygładzenia leczonego obszaru. Technika polega na wstrzykiwaniu wielu mikrokropel silnie rozcieńczonego preparatu w odstępach 0,8–1,0 cm do skóry właściwej lub na granicy między skórą właściwą a powierzchowną warstwą mięśni twarzy. W wyniku wstrzyknięć śródskórnych botoks oddziałuje tylko na powierzchowne włókna mięśniowe mięśni mimicznych. Dlatego baby botox umożliwia uzyskanie dobrych wyników klinicznych przy zachowaniu niemal pełnej funkcji mięśni wyrazowych.

    Jakie efekty można osiągnąć?

    Aktualnie odchodzi się od efektu „zamrożenia” mimiki w kierunku subtelniejszej redukcji aktywności mięśni i bardziej naturalnego wyglądu. Selektywne osłabienie mięśni odpowiedzialnych za mimikę wpływa na poprawę wyglądu zmarszczek mimicznych. Śródskórne iniekcje toksyny botulinowej korygują zmarszczki w obszarze podania i przywracają skórze młodszy, zdrowy wygląd. Poprawie ulegają także funkcje ochronne skóry: w wyniku redukcji pocenia zmniejsza się przeznaskórkowa utrata wody (transepidemal water loss; TEWL) i zwiększa zawartość wody w skórze. Dochodzi do wygładzenia i zwiększenia elastyczności skóry. Śródskórne podanie toksyny botulinowej zmniejsza produkcję sebum, ogranicza procesy degradacji fibroblastów i zwiększa syntezę kolagenu.

    W wyniku redukcji aktywności gruczołów potowych i łojowych skóra przestaje się nieestetycznie błyszczeć (jest mniej tłusta). Poprawia się jakość skóry w okolicy brody i kąta żuchwy; baby botox korzystnie wpływa na wygląd pionowych fałdów i poziomych zmarszczek szyi. W rezultacie można uzyskać poprawę konturu i zaakcentować linię żuchwy.

    Mezobotox pozwala uzyskać efekt odświeżenia i rozluźnienia skóry, praktycznie bez ryzyka powikłań i poważnych działań niepożądanych (jak asymetria, zmiana ekspresji twarzy, zaburzenia mowy). Po zabiegu nie występuje efekt „zamrożonej mimiki” „zmrożonej twarzy” (frozen face), który obserwuje się czasem po nieprawidłowo przeprowadzonym klasycznym zabiegu botoksem. Mimo to drobne zmarszczki i linie mimiczne (np. kurze łapki) stają się płytsze i mniej widoczne, dzięki czemu twarz jest zrelaksowana i wygładzona, wygląda naturalnie, a mięśnie zachowują ruchomość.

    Zobacz także: Botoks pod oczy – najczęstsze pytania

    Metoda pozwala także subtelnie unieść kąty ust i brwi. Baby botox poprawia wygląd zmarszczek u nasady nosa oraz lwiej zmarszczki (pionowej bruzdy między brwiami). Dobre efekty można uzyskać także w przypadku leczenia zmarszczek okolicy czerwieni wargowej, zwłaszcza tzw. zmarszczek palacza (zmarszczek wargi górnej). Dodatkową korzyść wynikającą z redukcji aktywności gruczołów łojowych i potowych stanowi poprawa wyglądu (jakości) skóry (zwłaszcza czoła).

    Trwają badania nad zastosowaniem metody mezobotoxu w leczeniu trądziku pospolitego i trądziku różowatego.

    Etiopatogeneza trądziku pospolitego jest, co prawda, złożona, ale do najważniejszych czynników odpowiedzialnych za rozwój zmian skórnych należą zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych, nadmierna produkcja łoju i łojotok. Wykazano, że toksyna botulinowa typu A wpływa na redukcję wytwarzania łoju oraz na zmniejszenie rozmiaru porów w przypadku skóry tłustej. Prawdopodobnie jest to skutek blokowania aktywności acetylocholiny w komórkach łojowych, a także oddziaływania na same na gruczoły łojowe.

    Zobacz także: Rozszerzone pory – przyczyny, pielęgnacja i zabiegi gabinetowe

    Hamowanie sygnalizacji acetylocholiny jest również zaangażowane w zapobieganie rumieniowi (objaw trądziku różowatego). Wyniki badań pilotażowych wskazują, że śródskórne iniekcje metodą mezobotoxu mogą być skuteczną metodą w redukcji rumienia w przebiegu trądziku różowatego. Metoda wymaga dalszych badań.

    Jak często powinno się go wykonywać?

    Pierwsze efekty zabiegu baby botox widoczne są praktycznie od razu, na ostateczne wyniki poczekać należy ok. tygodnia. Po zabiegu można powrócić do zwyczajowej aktywności (nie jest konieczna rekonwalescencja). Przez okres wskazany przez lekarza należy unikać nadmiernego wysiłku, wysokich temperatur i masowania leczonej okolicy.

    Po zabiegu przez kilka godzin może występować punktowe zaczerwienienie/podrażnienie skóry twarzy w miejscu wkłuć. Czasem pojawiają się niewielkie zasinienia, które można łatwo ukryć pod makijażem. Po kilku dniach skóra staje się bardziej napięta, elastyczna, lepiej uwodniona; normalizuje się wydzielanie łoju i potu.

    Efekty baby botoxu utrzymują się ok. 3-4 miesięcy – czas ten zależy m.in. od indywidualnych uwarunkowań i od ilości podanego preparatu. Efekty nie są zatem trwałe, ustępują stopniowo; by je utrzymać, zabieg należy powtarzać. Zazwyczaj zaleca się powtarzanie terapii co 4-6 miesięcy (nie częściej niż co 3 miesiące).

    Kto wykonuje baby botox?

    Zabiegi z użyciem botoxu wykonywane są we Wrocławiu i w Warszawie. Procedurę przeprowadzają wykwalifikowani lekarze:

    Baby botox – Wrocław

    • dr n. med. Diana Kupczyńska

    Baby botox – Warszawa

    • dr n. med. Diana Kupczyńska
    • lek. med. Małgorzata Legocka

    W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

    W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

      Umów się na wizytę
      Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
      Wybierz miasto
      WrocławWarszawa
      Zadzwoń lub napisz!
      wsparcie
      Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

        Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
        Przedstaw się *
        Wybierz miasto *
        WrocławWarszawa
        Wiadomość *