Ile kosztuje wypełnianie zmarszczek?

na pytanie od czego zależy cena odpowiada dr Małgorzata Legocka

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Wypełnianie zmarszczek - najważniejsze informacje 
Cena:od 1300 zł
Czas zabiegu:15-40 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, obrzęk, drobne siniaki, przejściowe nierówności
Rekonwalescencja:brak
Czas utrzymywania się efektów:zwykle 6-12 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

Wypełnianie zmarszczek umożliwia redukcję objawów starzenia skóry twarzy. Wypełniacze występujące naturalnie w ludzkich tkankach są dobrze tolerowane przez organizm. Obecnie najczęściej wykorzystuje się preparaty na bazie kwasu hialuronowego – cechuje je bezpieczeństwo, odwracalność działania (za pomocą hialuronidazy) i uniwersalność. Pacjent, po podaniu preparatu wypełniającego, może szybko wrócić do codziennej aktywności. Nie są to procedury z zakresu chirurgii plastycznej – działanie wypełniaczy jest tymczasowe, zabiegi z ich wykorzystaniem są mniej kosztowne, a uzyskany efekt – bardziej naturalny.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na czym polega wypełnianie zmarszczek?
  • Jakie preparaty stosuje się do wypełniania?
  • Kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia
  • Wypełnianie zmarszczek na czole
  • Wypełnianie lwiej zmarszczki
  • Wypełnianie zmarszczek nosowo-wargowych
  • Od czego zależy cena wypełniania zmarszczek?

  Na czym polega wypełnianie zmarszczek?

  Wypełniacze to substancje wstrzykiwane do tkanek w celu wypełnienia bruzd, zmarszczek i innych ubytków. Zabiegi tego rodzaju polegają na wstrzykiwaniu substancji wypełniającej pod zmarszczkę (mówiąc ściślej, na podaniu śród- lub podskórnym), co pozwala na jej korekcję i wyrównanie z poziomem otaczającej skóry.

  Najczęściej zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (np. kremem EMLA).

  Preparaty wypełniające podawane są w taki sposób, by uzyskać jednolitą i niewyczuwalną palpacyjnie powierzchnię. Lekarz dobiera właściwy preparat i technikę podania. Zwykle iniekcje wypełniaczy wykonywane są za pomocą strzykawki i igły (czasem wykorzystuje się kaniule).

  Jakie preparaty stosuje się do wypełniania?

  Wyróżnia się wypełniacze:

  • biodegradowalne, które są stopniowo resorbowane i degradowane przez organizm – ich efekt jest tymczasowy (3–24 miesiące);
  • niebiodegradowalne – nieabsorbowane przez organizm, efekt utrzymuje się ≥ 5 lat, do tej grupy należą np. płynny silikon, polimetylmetakrylat (PMMA).

  Ze względu na czas trwania preparaty biodegradowalne dzieli się na:

  • o długim czasie trwania (15–24 miesięcy): kwas L-polimlekowy (PLLA), hydroksyapatyt wapnia;
  • o pośrednim czasie trwania (3–12 miesięcy): kwas hialuronowy, kolagen.

  Do wypełniaczy biodegradowalnych należy oczywiście tłuszcz autologiczny, ale jego czas utrzymywania trudno przewidzieć.

  Kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia

  Naturalny kwas hialuronowy to rodzaj lepkiego płynu, metabolizowanego przez wolne rodniki i enzymy – hialuronidazy obecne w skórze. Preparaty wypełniające na bazie kwasu hialuronowego to żele (stałe cząstki w cieczy). Coraz rzadziej stosuje się wypełniacze pochodzenia zwierzęcego (z grzebienia koguta). Obecnie najczęściej produkuje się kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego (pozyskiwany poprzez biofermentację bakterii Streptococcus).

  HA znajduje się niemal we wszystkich tkankach organizmów żywych. U człowieka kwas hialuronowy wchodzi m.in. w skład skóry, stanowiąc 56% jej zawartości. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego teoretycznie nie powinny powodować odpowiedzi immunologicznej.

  Dostępne preparaty mogą różnić się właściwościami strukturalnymi – różnice dotyczyć mogą nie tylko usieciowania czy zawartości wolnego kwasu hialuronowego, ale też wielkości cząsteczek. Usieciowanie zwiększa trwałość i stabilność HA oraz spowalnia jego wchłanianie.

  Hydroksyapatyt wapnia należy do wypełniaczy ulegających częściowej biodegradacji (do tej grupy zaliczane są też produkty na bazie kwasu poli-L-mlekowego). Działanie preparatów tego rodzaju wiąże się z nasiloną stymulacją fibroblastów do produkcji m.in. kolagenu.

  Hydroksyapatyt wapnia (CaHA) to minerał, który w sposób naturalny występuje w kościach i zębach. Wypełniacze CaHA wykazują szczególne właściwości; mogą długotrwale utrzymywać się w tkance, jednocześnie są biokompatybilne, biodegradowalne oraz cechuje je niska toksyczność. Efekty zabiegu mogą utrzymywać się do 2 lat.

  Wypełniacze CaHA znalazły zastosowanie przede wszystkim w redukcji głębokich bruzd i zmarszczek twarzy oraz korekcji defektów związanych z utratą objętości. Nie są immunogenne, w związku z czym nie wymagają przedzabiegowego wykonywania testów alergicznych.

  Wypełnianie zmarszczek na czole

  Celem leczenia okolicy czołowej jest wygładzenie zmarszczek z uzyskaniem wyglądu jak najbardziej zbliżonego do naturalnego (unikając tzw. nadkorekcji).

  Utrata objętości – proces, który zachodzi z wiekiem – w mniejszym stopniu dotyka czoła (w porównaniu ze środkową i dolną częścią twarzy). W tej okolicy pierwszymi objawami starzenia skóry są z reguły zmarszczki dynamiczne (mimiczne).

  Za tworzenie się dynamicznych zmarszczek poprzecznych czoła odpowiada mięsień czołowy, który jest głównym dźwigaczem brwi. Zmarszczki mimiczne najczęściej koryguje się za pomocą toksyny botulinowej, rzadziej używa się wypełniaczy. Natomiast redukcja zmarszczek statycznych wymaga już zastosowania wypełniaczy lub zabiegu resurfacingu.

  Do estetycznej korekcji głębokich zmarszczek poprzecznych czoła można wykorzystać kwas hialuronowy. Preparaty na bazie HA podawane są stosunkowo głęboko w kilku punktach wzdłuż bruzdy. Po każdej iniekcji lekarz rozmasowuje skórę w miejscu podania (w celu uzyskania jednolitego konturu).

  Warto dodać, że jednym z objawów starzenia się okolicy czoła jest ubytek tkanek, w tym resorbcja kości, która powoduje tworzenie się charakterystycznego zagłębienia w tej okolicy. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku męskiej budowy czoła. Za pomocą kwasu hialuronowego możliwe jest wypełnienie występującego ubytku tkankowego, co daje natychmiastowy efekt odmłodzenia. Czoło staje się równomierne, okrągłe, ma młodzieńczy wygląd. W tym przypadku równie znaczące jest działanie miomodulacyjne na mięsień czołowy – mięsień mniej pracuje przez co zmarszczki poziome staja się mniejsze.

  Wypełnianie lwiej zmarszczki

  Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie również w redukcji głębokich zmarszczek pionowych czoła, czyli tzw. lwiej zmarszczki. Po dezynfekcji obszaru zabiegowego i podaniu znieczulenia (oraz odczekaniu odpowiedniego czasu, aż znieczulenie zacznie działać) lekarz wykonuje iniekcje (metodą liniową lub punktową), następnie rozmasowuje leczoną okolicę.

  Wypełnianie zmarszczek nosowo-wargowych

  Wypełnienie bruzd nosowo-wargowych preparatem na bazie kwasu hialuronowego polega na wykonywaniu powolnych iniekcji (zwykle techniką liniową lub wachlarzową). Po każdej iniekcji obszar zabiegowy jest rozmasowywany.

  W przypadku korekcji niekorzystnych zmian wolumetrycznych zachodzących z wiekiem iniekcje powinny być znacznie głębsze. Igłę skierowuje się prostopadle do skóry i podaje niewielki bolus preparatu. Zagłębienie w okolicy dołu nadkłowego (tzn. zagłębienie w rzucie górnego kła) można wypełnić, stosując preparaty do wolumetrii.

  Od czego zależy cena wypełniania zmarszczek?

  Cena wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym i zabiegów wolumetrii zależy od wielu czynników, dlatego ostateczny koszt ustalany jest indywidualnie podczas konsultacji przedzabiegowej. Na jego wysokość wpływa m.in. rodzaj leczonego problemu, obszar poddawany terapii, rodzaj i ilość preparatu niezbędna do uzyskania planowanych efektów.

  Orientacyjne ceny wypełniania zmarszczek prezentują się następująco:

  • lwia zmarszczka (bruzdy pionowe czoła) – od 1300 zł do 1600 zł;
  • fałdy nosowo-wargowe – od 1300 zł do 1600 zł;
  • opadanie kątów ust – od 1300 zł do 1600 zł;
  • zmarszczki palacza (okołoustne) – od 1300 zł do 1600 zł;
  • zmarszczki wokół oczu – od 1300 zł do 1600 zł;
  • dolina łez (bruzdy nosowo-jarzmowe) – od 1300 zł do 1600 zł;
  • kontur (wolumetria twarzy) – od 1300 zł do 2500 zł;
  • powiększanie ust (wypełnianie/kształtowanie czerwieni wargowej) – od 1300 do 1600 zł;
  • modelowanie konturu twarzy preparatem Radiesse 1,5 ml (hydroksyapatyt wapnia) – 2200 zł.

  Na konsultacje dotyczące wypełniania zmarszczek w Warszawie zapraszamy do dr Małgorzaty Legockiej i dr n. med. Diany Kupczyńskiej. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Źródła:

  Few J, Cox SE, Paradkar-Mitragotri D, et al. A multicenter, single-blind randomized, controlled study of a volumizing hyaluronic acid filler for midface volume deficit: patient-reported outcomes at 2 years. Aesthet Surg J. 2015;35:589–599.

  de Maio M, DeBoulle K, Braz A, et al. Alliance for the Future of Aesthetics Consensus Committee. Facial assessment and injection guide for botulinum toxin and injectable hyaluronic acid fillers: focus on the midface. Plast Reconstr Surg. 2017;140:540e–550e.

  Karam AM, Goldman MP, eds. Rejuvenation of the Aging Face. 1st ed. London: JP Medical Ltd, United Kingdom, 2015.

  Yang JH, Lee SM, Won CH, et al. Foreign body granuloma caused by hyaluronic acid/dextranomer microsphere filler injection. Int J Dermatol. 2012;51:1517–1518.

  Signorini M, Liew S, Sundaram H, et al. Global Aesthetics Consensus Group. Global Aesthetics Consensus: avoidance and management of complications from hyaluronic acid fillers-evidence- and opinion-based review and consensus recommendations. Plast Reconstr Surg. 2016;137:961e–971e.

  Alam M, ed. Evidence-Based Procedural Dermatology. 2nd ed. Springer International Publishing, Cham, Switzerland; 2019.

  Pfenninger JL., Fowler GC. Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej. Kaszuba A. (red. wyd. pol.), Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2012.

  Vanaman Wilson MJ, Jones IT, Butterwick K, et al. Role of nonsurgical chin augmentation in full face rejuvenation: a review and our experience. Dermatol Surg. 2018;44:985–993.

  Joźwiak- Bębenista M., Nowak J.Z. Hialuronian: charakterystyka i praktyczne zastosowanie w medycynie. Farmacja Polska. 2010:66(12):882-893.

  Jundziłł A., Witmanowski H. Chirurgia plastyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

  Cavallini M, Gazzola R, Metalla M, et al. The role of hyaluronidase in the treatment of complications from hyaluronic acid dermal fillers. Aesthet Surg J. 2013;33:1167–1174.

  Wang F, Garza LA, Kang S, et al. In vivo stimulation of de novo collagen production caused by cross-linked hyaluronic acid dermal filler injections in photodamaged human skin. Arch Dermatol. 2007;143:155–163.

  Przylipiak A. Medycyna estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

  Matarasso SL, Carruthers JD, Jewell ML, et al. Consensus recommendations for soft-tissue augmentation with nonanimal stabilized hyaluronic acid (Restylane) Plast Reconstr Surg. 2006;117:3S–34S.

  Noszczyk M. Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

  Kerscher M, Bayrhammer J, Reuther T. Rejuvenating influence of a stabilized hyaluronic acid-based gel of nonanimal origin on facial skin aging. Dermatol Surg. 2008;34:720–726.

  Bogdan Allemann I, Baumann L. Hyaluronic acid gel (Juvéderm) preparations in the treatment of facial wrinkles and folds. Clin Interv Aging. 2008;3:629–634.

  Padlewska K. Kosmetologia ciała. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

  Sundaram H, Cassuto D. Biophysical characteristics of hyaluronic acid soft-tissue fillers and their relevance to aesthetic applications. Plast Reconstr Surg. 2013;132(4 Suppl 2):5S–21S.

  Niamtu J. The use of Restylane in cosmetic facial surgery, Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. 2006;64:317-325.

  Lupo M.P. Hyaluronic acid fillers in facial rejuvenation. Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery. 2006;25(3):122-126.

  Kablik J, Monheit GD, Yu L, et al. Comparative physical properties of hyaluronic acid dermal fillers. Dermatol Surg. 2009;35(Suppl 1):302–312.

  Pfenninger JL, Fowler GC, eds. Pfenninger and Fowler’s Procedures for Primary Care. 4rd ed. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2019.

   

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *