u kogo i jakie efekty możemy osiągnąć?
Blefaroplastyka jest trzecim (po powiększaniu piersi i liposukcji) najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgii plastycznej estetycznej. Dlaczego powieki są tak ważne? O odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące plastyki powiek poprosiliśmy doktora Ireneusza Siewierę.
Gdy rozmawiamy, zadajemy pytanie i oczekujemy odpowiedzi, patrzymy w oczy rozmówcy. Wygląd oczu ma niebagatelne znaczenie dla ekspresji i wyglądu naszej twarzy. Powieki wchodzą w skład aparatu ochronnego oka spełniając ważną funkcję czynnościową dla wzroku – jednego z najważniejszych narządów zmysłów.
Wygląd i kształt powiek może się różnić w zależności od rasy, ale istnieją pewne elementy budowy decydujące o tym, że powieki oceniamy jako estetycznie idealne, atrakcyjne, wypoczęte i wyglądające młodo.
Brzeg powieki górnej przy patrzeniu na wprost powinien być umiejscowiony ok. 1-2 mm poniżej górnego brzegu tęczówki (części decydującej o kolorze naszych oczu). Brzeg powieki dolnej usytuowany powinien być ponad brzegiem dolnym tęczówki, tak że biała część gałki ocznej nie powinna być widoczna ponad ani pod tęczówką. Piękne, zadbane rzęsy oraz odsłonięta i pełna zwłaszcza w bocznej części część przedtarczkowa powieki górnej decydują o młodzieńczo wyglądających oczach.
Znaczne opadnięcie brzegu górnego powieki przesłaniające tęczówkę oraz centralną, czarną i przezierną część oka – źrenicę nazywamy ptozą, czyli opadaniem powieki.
Efekt pseudoopadnia powiek może być w wielu przypadkach spowodowany przez:
Znaczna wiotkość skóry powiek powoduje powstanie fałdów, które przewieszając się przez brzeg rzęsowy mogą ograniczać pole widzenia i dawać uczucie ciężkich, zmęczonych powiek wpływając tym samym na ekspresję i postrzeganie całej twarzy.
Tkanka tłuszczowa otaczająca gałkę oczną w oczodole kostnym, w niektórych przypadkach uwarunkowanych genetycznie lub związanych z wiekiem, może uwypuklać się do powiek dając obraz ich pogrubienia nazywamy przepuklinami tłuszczowymi. Najprostszym sposobem zweryfikowania czy mamy do czynienia z przepuklinami tłuszczowymi jest delikatny ucisk na gałki ocznej przy zamkniętych powiekach. Jeśli pod wpływem ucisku dochodzi do powiększania obrzęku, „worków” powiek to z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o obecności przepuklin tłuszczowych.
Zwiotczenie powiek może dotyczyć nie tylko skóry i włóknistej przegrody oczodołu, ale również aparatu więzadłowo tarczkowego powodując zaburzenia sprężystości oraz statyki powiek i prowadząc do powstania powodując problemów z prawidłowym rozprowadzaniem filmu łzowego podczas mrugania, a niekiedy wywijanie na zewnętrz lub podwijanie do środka, co w połączeniu z drażniącym działaniem rzęs pocierających gałkę oczną i rogówkę może wywołać poważny problem wymagający leczenia okulistycznego.
Rozwiązaniem wielu problemów może być zabieg plastyki powiek. Blefaroplastyka wykonana przez doświadczonego chirurga po dokładnym badaniu przedoperacyjnym poprawia nie tylko wygląd powiek, ale ma też ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania.
Podczas plastyki powiek możemy:
Blefaroplastyka jest zabiegiem, który może odmłodzić zmienione, zwiotczałe i zmęczone powieki. Ponieważ oczy stanowią kluczowy element twarzy zabieg ten wpływa całościowo na jej wygląd stanowiąc często kluczowy i pierwszy element terapii odmładzającej.
U osób dorosłych zabiegi te przeprowadzane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym (powieki górne) lub w znieczuleniu miejscowym i sedacji (powieki dolne).
Zabieg plastyki powiek, jak każda operacja, ma swoje ograniczenia i nie rozwiąże trwale wszystkich problemów. Nie likwiduje np. cieni pod oczami, jeśli są spowodowane kondycją skóry.
Zobacz także: Moja metoda na cienie pod oczami
Zmniejszy „worki pod oczami” na tyle, na ile możemy zasymulować przed lustrem napinając skórę powiek dolnych do boku i delikatnie ku górze.
Zmarszczki w kącie bocznym typu „kurze łapki” nie znikną po operacji plastyki powiek.
Zagłębienie określane jako „dolina łez” na granicy powieki dolnej i policzka może być częściowo spłycone poprzez przemieszczenie tłuszczu z przepuklin tłuszczowych powiek dolnych.
Pseudo nadmiar skóry powiek górnych może też wynikać z opadania brwi i skóry czoła. Zbyt rozległe usunięcie skóry powiek nasila wówczas opadnięcie brwi prowadząc do gorszego efektu końcowego zabiegu.
Plastyka powiek górnych przeprowadzana jest przez cięcie, którego blizna umiejscowiona zostaje w naturalnej bruździe powieki powyżej tarczki oraz w naturalnej zmarszczce w części bocznej przez co jest mało widoczna, a przy otwartych oczach niezauważalna.
Plastyka powiek dolnych może korzystać z cięcia poniżej linii rzęs z przejściem do okolicy bocznej umiejscowionego w naturalnej zmarszczce lub przebiegać od strony wewnętrznej powieki, czyli spojówki. Czyni to cięcie niewidocznym i wykorzystywane jest najczęściej w przypadkach gdy nie musimy usuwać nadmiaru skóry powieki.
Czas trwania zabiegu (ok. 1- 1,5 godziny) i okresu rekonwalescencji jest stosunkowo krótki (do 2 tygodni), a stopień satysfakcji z przeprowadzonego zabiegu wysoki. Z tego powodu blefaroplastyka należy do najczęściej wykonywanych operacji w chirurgii plastycznej kosmetycznej.
Zobacz także: Przygotowanie do operacji powiek górnych
Jak każdy zabieg operacyjny, plastyka powiek obarczona jest ryzykiem powstania powikłań. Jeśli zabieg przeprowadza doświadczony i wykwalifikowany chirurg to odsetek powikłań nie jest duży, aczkolwiek nawet w idealnych okolicznościach mogą one wystąpić.
Jednym z najgroźniejszych powikłań tej operacji jest ślepota oka wywołana powstaniem krwiaka podczas usuwania tłuszczu okołogałkowego. Jest to powikłanie bardzo rzadkie, ale jeśli wystąpi jest trwałe i nieodwracalne. Z tego powodu niezmiernie ważne jest, aby operację przeprowadzał wykwalifikowany specjalista, który w przypadku pojawienia się pierwszych objawów powikłań podejmie natychmiast odpowiednie czynności zapobiegając nieszczęściu.
Do innych skutków ubocznych należą zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia, zaburzenia ostrości wzroku spowodowane obrzękiem mięśni okoruchowych. Występują u mniej niż 1% pacjentów i przemijają najczęściej w ciągu kilku dni lub tygodni.
Zespół suchego oka, podrażnienie spojówek, niedomykalność powiek, uszkodzenie rogówki, chemoza czy retrakcja powiek to stany, które w okresie pooperacyjnym mogą wymagać pomocy lekarskiej.
Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami: