Trądzik a zabiegi

jakich nie warto wykonywać?

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry (a bardziej precyzyjnie – aparatu włosowo-łojowego), związana z występowaniem łojotoku. Charakteryzuje się występowaniem krost, zaskórników, grudek, guzków na obszarach z dużą koncentracją gruczołów łojowych, jak twarz, plecy, czasem dekolt.

Przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Wydzielanie łoju kontrolowane jest przez kilka czynników, a kluczową rolę odgrywają tutaj androgeny. Zbyt duże ich stężenie powoduje zaostrzenie lub prowokuje wystąpienie trądziku. Powodem pojawienia się lub zaostrzenia trądziku może być także stosowanie niektórych leków, w tym sterydów, a także niedostateczna higiena (ujścia gruczołów łojowych zatykane są przez łuszczący się naskórek), czynniki genetyczne, immunologiczne, kolonizacja skóry bakteriami Propionibacterium acnes.

  Umów się na konsultacje online
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na konsultacje online.
  Wybierz preferowane godziny
  przed 12:00po 12:00

  Wybierz preferowaną formę konsultacji ze specjalistą
  wideokonsultacjakonsultacja telefoniczna
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Co warto wiedzieć nt. zabiegów gabinetowych?
  • Trądzik a mezoterapia
  • Trądzik a osocze bogatopłytkowe
  • Trądzik a dermabrazja
  • Jak pielęgnować skórę trądzikową?
  • Kiedy można skorzystać z zabiegów gabinetowych?

  Co warto wiedzieć nt. zabiegów gabinetowych?

  To, jakie zabiegi należy robić, zależy od stadium trądziku, jakie aktualnie prezentuje nasza skóra. Jeśli jest on aktywny, z dużą ilością zmian ropnych, należy udać się do dermatologa i stosować do jego zaleceń.

  Jeśli mamy niewielkie zaostrzenie, np. regularnie przed miesiączką, warto wypróbować peelingi chemiczne, jak azaleinowy czy salicylowy. Potrzebna jest seria zabiegów, ale w połączeniu z rygorystyczną higieną oraz indywidualnie dobraną pielęgnacją domową zapewni trwałe efekty.

  Zobacz także: Jak leczyć trądzik pospolity?

  Bardzo lubię peeling węglowy (tzw. back doll), czyli zabieg laserem pikosekundowym (albo typu Q-switched), który oczyszcza skórę, zmniejsza ilość zaskórników oraz widoczność porów skóry. Można go stosować w serii, ale także jako zabieg bankietowy (uwaga, minimum na 14 dni przed planowanym wielkim wyjściem!). Efekty zastosowania serii zabiegów u pacjenta z cerą trądzikową możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

  Medycyna estetyczna dysponuje szerokim wachlarzem metod dedykowanych walce z konsekwencjami trądziku, czyli bliznami. Droga do pięknej, gładkiej cery po powikłaniach trądziku jest długa i wyboista, jednak możliwa do pokonania z pomocą doświadczonego lekarza. Moim pacjentkom zazwyczaj polecam serię zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2 – metoda o ugruntowanej pozycji, stosowana od wielu lat, z sukcesem. Jej minusem jest okres rekonwalescencji (7-14 dni).

  Zobacz także: Laser frakcyjny – przebieg zabiegu i efekty działania

  Trądzik a mezoterapia

  Mezoterapia igłowa może pomóc w sytuacji, kiedy skóra jest przesuszona stosowaną wcześniej terapią dermatologiczną, bądź uszkodzona zbyt agresywnymi zabiegami gabinetowymi albo nieprawidłową pielęgnacją domową.

  Regularnie stosowana, dobrana do naszego typu skóry mezoterapia pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

  Nie wykonujemy jednak zabiegów iniekcyjnych u osób z aktywnym trądzikiem, gdyż wiąże się to z ryzykiem zaostrzenia objawów trądziku.

  Trądzik a osocze bogatopłytkowe

  Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego pełnią rolę wspomagającą w leczeniu blizn potrądzikowych. Pojawiają się także doniesienia o pozytywnym wpływie dodatku PRP do autologicznego przeszczepu tłuszczu, który również wykorzystywany jest w leczeniu blizn potrądzikowych.

  Niestety, nie wykonujemy zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego przy zaawansowanych, aktywnych zmianach ropnych na skórze. Z tego samego powodu, co mezoterapii igłowej.

  Trądzik a dermabrazja

  Klasyczna dermabrazja skóry jest metodą praktycznie historyczną, dlatego odradzam jej stosowanie w jakimkolwiek wskazaniu.

  Alternatywą może być mikrodermabrazja laserowa, ale o tym czy można ją wykonać w przypadku danego pacjenta musi zdecydować specjalista.

  Jak pielęgnować skórę trądzikową?

  Skóra trądzikowa wymaga troski na co dzień, zatem szalenie ważna jest rutyna pielęgnacyjna.

  Rano:

   • myjemy twarz płynem/żelem dedykowanym skórze problematycznej,
   • tonizujemy skórę (na dzień polecam toniki bez kwasów),
   • nakładamy lekkie serum z witaminą C lub kwasem hialuronowym,
   • nakładamy krem nawilżający (tak, skórę trądzikową należy nawilżać),
   • stosujemy krem/preparat z filtrem SPF50, niezależnie od pory roku.

  Wieczorem:

   • bardzo, bardzo dokładny demakijaż,
   • myjemy twarz (tak, po demakijażu myjemy twarz) – może być ten sam żel, co rano, polecam w tym miejscu urządzenie Foreo albo inne, które dogłębnie oczyści bez podrażniania i mechanicznych uszkodzeń skóry,
   • tonik (może być z kwasami AHA i BHA),
   • serum, najlepiej z peptydami albo retinoidami,
   • krem nawilżający/ujędrniający/etc.

  Unikamy produktów z alkoholem. Unikamy niepotrzebnego dotykania twarzy. Nie wyciskamy zmian ropnych, nie drapiemy skóry, nie stosujemy w domu produktów dedykowanych zabiegom gabinetowym (pomimo faktu, że są szeroko dostępne w sklepach internetowych).

  Do wycierania twarzy używamy dedykowanego ręcznika (i bardzo często go pierzemy) lub jednorazowych ręczniczków/chusteczek. Pościel zmieniamy często, osobiście polecam jedwabne poszewki.

  Kiedy można skorzystać z zabiegów gabinetowych?

  Do specjalisty należy udać się, kiedy nasze domowe sposoby okazują się niewystarczające. Jeśli blizny potrądzikowe nam przeszkadzają, to też warto zgłosić się na konsultację.

  Pora roku nie ma znaczenia – osoby z bliznami potrądzikowymi, właścicielki i właściciele cer trądzikowych oraz osoby borykające się z jakąkolwiek formą trądziku, powinny stosować bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną. Utarło się, że laseroterapię ograniczamy do jesieni i zimy. Nie jest to prawda. Jeśli pacjent jest w stanie stosować się do zaleceń, zabiegi można wykonywać także wiosną i latem.

  O czym jeszcze warto pamiętać niezależnie od pory roku? Zabiegi wykonujemy tylko w gabinecie doświadczonego specjalisty.

  Zachęcamy również do zapoznania się z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *