Mezoterapia - najczęstsze pytania

odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Czy mezoterapię może wykonać kosmetyczka? Czy można robić mezoterapię w ciąży? Jak wygląda skóra po mezoterapii igłowej? Kiedy możemy spodziewać się efektów? Na najczęstsze pytania pacjentów dotyczące mezoterapii igłowej odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska.

Mezoterapia igłowa - najważniejsze informacje 
Cena:od 300 zł
Czas zabiegu:15-45 minut
Znieczulenie:maść znieczulająca
Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, możliwe drobne siniaczki
Rekonwalescencja:brak
Sugerowana liczba zabiegów:3-6
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • 1. Czy mezoterapię można robić przy cerze naczynkowej?
  • 2. Czy mezoterapię może wykonywać kosmetyczka?
  • 3. Po jakim czasie zobaczę efekty mezoterapii?
  • 4. Czy mezoterapie można robić po botoksie czy lepiej na odwrót?
  • 5. Czy jest znieczulenie przy mezoterapii?
  • 6. Jakie są zalecenia przed mezoterapią?
  • 7. Od ilu lat można robić mezoterapię?
  • 8. Czy można robić mezoterapię w ciąży?
  • 9. Czy można robić mezoterapię w domu?
  • 10. Na ile przed ślubem można robić mezoterapię?
  • 11. Jak wygląda twarz po mezoterapii?
  • 12. Mezoterapia skóry głowy - czy działa?
  • 13. Mezoterapia na przebarwienia - czy skuteczna?
  • 14. Mezoterapia po laserze frakcyjnym - dobry pomysł?
  • 15. Czy można robić mikrodermabrazję przed mezoterapią?
  • 16. Mezoterapia igłowa - ile trwa gojenie skóry?
  • 17. Ile trwa mezoterapia igłowa?
  • 18. Ile zabiegów trzeba zrobić by zobaczyć efekty mezoterapii?
  • 19. Jaki preparat do mezoterapii jest najskuteczniejszy?
  • 20. Co jest lepsze - mezoterapia igłowa czy osocze bogatopłytkowe?
  • 21. Jak często można robić mezoterapię?
  • 22. Kto może wykonywać mezoterapię?
  • 23. Na czym polega mezoterapia?
  • 24. Mezoterapia igłowa - cena?

  1. Czy mezoterapię można robić przy cerze naczynkowej?

  Jak najbardziej, jednak przy bardzo nasilonym problemie rumienia czy dużej ilości teleangiektazji na twarzy, w pierwszej kolejności rekomenduję zabiegi laserowe, mające za zadanie redukcję tych zmian, a dopiero później mezoterapię.

  2. Czy mezoterapię może wykonywać kosmetyczka?

  Przestrzegam przed poddawaniem się zabiegom iniekcyjnym, które wykonują osoby nie będące lekarzami. Przy okazji każdej iniekcji śródskórnej może wystąpić reakcja alergiczna, czasami bardzo nasilona. Osoby bez uprawnień lekarza nie będą w stanie wtedy pomóc – chociażby dlatego, że nie mają prawa podać leków.

  Ponadto przestrzegam przed podejrzanie tanimi zabiegami – preparaty renomowanych firm przeznaczone do mezoterapii zazwyczaj kosztują więcej, a ich skład znacząco różni się od ich zamienników z niższych półek. Warto pamiętać, że chodzi o naszą skórę i zdrowie.

  • Powikłania po mezoterapii igłowej

  Zdarza się, że trafiają do mnie pacjentki z różnego typu powikłaniami, które wynikają z podania preparatu z szemranego źródła, o nieznanym składzie, kupionego pokątnie w hurtowni internetowej. Zwykle powikłania po mezoterapii igłowej wykonanej poprawnie i w gabinecie lekarza sprowadzają się do wystąpienia drobnych siniaczków, których pojawienie się jest naturalną konsekwencją przeprowadzonej procedury.

  3. Po jakim czasie zobaczę efekty mezoterapii?

  Im kondycja skóry jest słabsza, tym więcej zabiegów mezoterapii należy wykonać, aby osiągnąć wymierne efekty. Przy zadbanych kobietach po trzydziestym roku życia już po pierwszym zabiegu widać różnicę w kolorycie i napięciu skóry. Z kolei, jeśli przychodzi do mnie kobieta czterdziestoletnia, która dopiero zaczyna swoją przygodę z medycyną estetyczną, jeden zabieg na pewno nie wystarczy.

  Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Mezoterapia igłowa – kiedy widać efekty?

  4. Czy mezoterapie można robić po botoksie czy lepiej na odwrót?

  Najpierw Botox, potem mezoterapia. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej skoryguje zmarszczki mimiczne, a mezoterapia dodatkowo zrewitalizuje okolice, w której działa już toksyna. Bezpieczny odstęp między w/w zabiegami to 2 tygodnie.

  5. Czy jest znieczulenie przy mezoterapii?

  Do znieczulenia przed mezoterapią używam kremu znieczulającego, który należy pozostawić na skórze pod okluzją na 45-60 minut. Niestety, mezoterapia i tak może wywoływać dyskomfort u bardzo wrażliwych Pacjentów. Z reguły pierwszy zabieg wiąże się z większym dyskomfortem, kolejne już są mniej obciążające, chociażby dlatego, że wiemy, czego się spodziewać.

  6. Jakie są zalecenia przed mezoterapią?

  Zabieg mezoterapii nie wymaga szczególnego przygotowania, można go wykonać w każdym wieku, niezależnie od pory roku. Należy się nastawić na 2-3 dni regeneracji, ponieważ po zabiegu mogą być widocznie niewielkie siniaczki, obrzęk, zaczerwienienie czy śródskórne grudki (czyli depozyty preparatu, które się wchłoną).

  7. Od ilu lat można robić mezoterapię?

  Nie numer pesel, a kondycja skóry i efekty, jakie chcemy osiągnąć, decydują o wieku, w jakim należy rozpocząć regularne stosowanie mezoterapii. Jest to zabieg, który, w zależności od podanego koktajlu składników aktywnych, może mieć działanie zarówno prewencyjne, jak i korygujące zaistniałe w skórze zmiany związane ze starzeniem się.

  8. Czy można robić mezoterapię w ciąży?

  W ciąży nie wykonujemy zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ponieważ nie ma badań naukowych, oceniających ich ewentualny wpływ na ciążę i ciężarną. Nieetycznym jest wykonywanie procedur mających cel czysto estetyczny, jeśli nie mamy pewności, że są one bezpieczne.

  9. Czy można robić mezoterapię w domu?

  Nie. Zabieg powinien być przeprowadzony przez lekarza, w gabinecie zabiegowym, z odpowiednim wyposażeniem (jak np. taca wstrząsowa).

  10. Na ile przed ślubem można robić mezoterapię?

  Minimalny odstęp pomiędzy mezoterapią a ważnym wydarzeniem w życiu, jak wesele, impreza, wyjazd, to 2 tygodnie. Jeśli mamy tendencje do łatwego siniaczenia się czy też bardzo wrażliwą cerę, nawet 3 tygodnie.

  11. Jak wygląda twarz po mezoterapii?

  Bezpośrednio po zabiegu na skórze widać niewielkie ślady po ukłuciach. Zdarza się, że twarz przez 2-3 dni jest lekko opuchnięta. Raczej nie unikniemy też małych siniaczków, ale te z powodzeniem można zamaskować makijażem.

  12. Mezoterapia skóry głowy - czy działa?

  Temat wypadania włosów i pogorszenia kondycji włosów na przykład po ciąży czy w okresie menopauzy jest złożony. Jednym ze składników długofalowego leczenia jest mezoterapia igłowa. Istnieją gotowe, dedykowane do skóry głowy koktajle, zawierające witaminy, pierwiastki śladowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania owłosionej skóry głowy.

  Niestety, sama mezoterapia skóry głowy nie wystarczy. Pacjent musi stosować w domu leki, głównie miejscowo, na owłosioną skórę głowy. Poprawa kondycji włosów jest powolna – pierwsze efekty widać dopiero po 3 miesiącach regularnych mezoterapii i stosowania pielęgnacji domowej, a także zaleconych preparatów dostępnych na receptę.

  13. Mezoterapia na przebarwienia - czy skuteczna?

  Mezoterapia nie jest referencyjną metodą korekcji przebarwień. Od tego mamy laseroterapię i peelingi. Na pewno lekarz, podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu, zaproponuje optymalne rozwiązanie problemu i odpowiednią kolejność zabiegów.

  14. Mezoterapia po laserze frakcyjnym - dobry pomysł?

  Bardzo dobrym pomysłem jest regularne wykonywanie laseroterapii laserem frakcyjnym ablacyjnym (na przykład raz na pół roku), a następne serii mezoterapii. W ten sposób działamy synergistycznie – laser powoduje termiczny i mechaniczny uraz skóry, a mezoterapia ją nawilża, rewitalizuje.

  15. Czy można robić mikrodermabrazję przed mezoterapią?

  Bezpośrednio przed nie, ale ostęp 2 tygodni jest już odpowiedni.

  16. Mezoterapia igłowa - ile trwa gojenie skóry?

  Po mezoterapii przez kilka dni mogą być widoczne niewielkie siniaczki i jest to zazwyczaj najbardziej uciążliwy skutek zabiegu. Obrzęk pozabiegowy czy ślady po ukłuciach zazwyczaj znikają po 2-3 dniach. Generalne nie jest to zbyt obciążająca procedura, większość Pacjentek już następnego dnia wraca do pełnej aktywności zawodowej i społecznej. Nie ma także ograniczeń pod kątem aktywności fizycznej.

  17. Ile trwa mezoterapia igłowa?

  Sam zabieg, obejmujący skórę twarzy, trwa 15-20 minut. Wcześniej przez 45-60 minut na skórę nałożony jest krem znieczulający. Jeśli poddajemy mezoterapii większy obszar, na przykład twarz i szyję, czas zabiegu jest odpowiednio dłuższy.

  18. Ile zabiegów trzeba zrobić by zobaczyć efekty mezoterapii?

  Jeden zabieg, niestety, nie poprawi diametralnie kondycji naszej skóry. Zazwyczaj są to 3-4 zabiegi, w odstępach zalecanych przez lekarza, zależą one bowiem od zastosowanego preparatu i stanu cery.

  19. Jaki preparat do mezoterapii jest najskuteczniejszy?

  Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Nie istnieje jeden, najlepszy preparat dla każdego. Dobór zależy od stanu cery, głównych problemów z nią związanych. Należą do nich odwodnienie, utrata jędrności, drobne zmarszczki itd.. Zależy także od preferencji pacjenta oraz możliwych do uzyskania efektów.

  Najbardziej pożądanym składnikiem jest nieusieciowany kwas hialuronowy, który wiąże wodę w skórze, co skutkuje lepszym jej napięciem i wyglądem oraz brakiem nieprzyjemnego wrażenia “ściągnięcia” skóry. Osobiście nie preferuję preparatów, które mają w składzie kilkadziesiąt różnych składników – wtedy ich stężenie, a co za tym idzie, efekt biologiczny, jest znikomy.

  20. Co jest lepsze - mezoterapia igłowa czy osocze bogatopłytkowe?

  Moim zdaniem mezoterapia jest lepsza od osocza bogatopłytkowego. Wiemy dokładnie, jaki produkt i w jakiej ilości podajemy.

  21. Jak często można robić mezoterapię?

  Zależy od rodzaju preparatu. Często zaleca się wykonanie serii 3 zabiegów, a następnie zabiegów przypominających co 6 miesięcy. Podobnie jest z mezoterapią mikroigłową (Dermapen).

  Zobacz także: Dermapen – efekty, jak często, czy można w domu?

  22. Kto może wykonywać mezoterapię?

  Mezoterapię powinien wykonywać lekarz. Jak już wspominałam, zabieg obarczony jest niewielkim, ale jednak ryzykiem powikłań, które tylko lekarz ma prawo leczyć. I choć powikłania po mezoterapii igłowej należą do rzadkości, to jednak występują.

  23. Na czym polega mezoterapia?

  Mezoterapia to nazwa techniki śródskórnego podawania małych depozytów preparatu.

  24. Mezoterapia igłowa - cena?

  Koszty związane z mezoterapią igłową zależą m.in. od rodzaj stosowanego preparatu. Cena zależy również od tego, w jakim obszarze będziemy deponować wybrany preparat. Dla poszczególnych okolic wynosi:

  Mezoterapia igłowa (cennik) 
  Twarzod 500 zł do 1200 zł
  Szyjaod 500 zł do 1200 zł
  Dekoltod 500 zł do 1200 zł
  Owłosiona skóra głowyod 600 zł
  Dłonieod 500 zł do 1800 zł
  Okolice oczuod 300 zł do 1400 zł
  Twarz + szyjaod 1000 zł do 2500 zł
  Mezoterapia Hydro Deluxe 2,5 ml1000 zł
  Mezoterapia Hydro Deluxe 5 ml1800 zł

  Mezoterapia igłowa Wrocław

  Mezoterapię igłową w Ars Estetica we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Mezoterapia igłowa Warszawa

  Zabiegi mezoterapii w placówce w Warszawie wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska i dr Małgorzata Legocka.

  Osoby zainteresowane konsultacją zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy do zapoznania się innymi materiałami na temat mezoterapii:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *