Pełna korekcja nosa

najczęstsze pytania

Artykuł przeczytasz w: 9 min.

Jak wygląda przebieg operacji kształtu nosa? Na czym polega korekcja garba na nosie? Czy podczas plastyki nosa lekarz prostuje również przegrodę nosową? Czy korekcja nosa może spowodować utratę węchu?

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące pełnej korekcji nosa. Wyjaśniamy między innymi:

 • z jakimi defektami nosa najczęściej zgłaszają się pacjenci,
 • w jakim znieczuleniu wykonuje się zabieg,
 • jakie powikłania mogą wystąpić zarówno bezpośrednio po operacji, jak i w trakcie rekonwalescencji.

  Poproś o konsultację
  Wypełnij poniższy formularz, aby poprosić o konsultację z jednym z naszych specjalistów.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na czym polega całkowita korekcja kształtu nosa?
  • Co można skorygować podczas operacji nosa?
  • Co najczęściej koryguje się podczas operacji nosa?
  • Na czym polega korekcja garbatego nosa?
  • Jakie są przeciwwskazania do operacji nosa?
  • Korekcja kształtu, wielkości nosa i przegrody nosowej za jednym razem – czy to możliwe?
  • Czy operacja nosa jest bolesna i czy nos boli po operacji?
  • W jakim znieczuleniu wykonuje się operację zmiany kształtu nosa?
  • Jakie powikłania mogą wystąpić po korekcji grzbietu nosa?
  • Czy korekcja grzbietu wielkości nosa może powodować utratę węchu?
  • Jakie badania należy wykonać przed operacją?
  • Jak długo po operacji nosa zostaje się w klinice?
  • Jak długo goją się rany i jak przebiega rekonwalescencja po operacji nosa?
  • Czy po operacji nosa można lecieć samolotem?
  • Czy można palić po operacji grzbietu nosa i jego chirurgicznym zmniejszeniu?
  • Kiedy są widoczne efekty operacji nosa?
  • Po jakim czasie od operacji nosa można wrócić do aktywności fizycznej?
  • Ile dni zwolnienia konieczne jest po operacji nosa?
  • Czy w czasie miesiączki można przeprowadzić operację nosa?
  • Lekarze wykonujący zabieg

  Na czym polega całkowita korekcja kształtu nosa?

  Całkowita korekcja nosa jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na zmianie kształtu i rozmiaru szkieletu zarówno chrzęstnego, jak i kostnego nosa. W większości przypadków dotyczy jednoczesnej korekcji przegrody nosowej. Operując szkielet nosa, możemy usuwać z niego tkanki, uzyskując zmniejszenie nosa lub przenosić tkanki w postaci przeszczepów, powiększając, usztywniając, czy zmieniając kształt tak, aby otrzymać pożądany wynik operacyjny.

  Przeczytaj artykuł: Operacja plastyczna nosa – jak wygląda i ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

  Co można skorygować podczas operacji nosa?

  Podczas operacji nosa można skorygować pewne elementy szkieletu, które w wyniku gojenia i dostosowywania się tkanek miękkich, dadzą zmianę kształtu, wielkości, proporcji i symetrii nosa. Podczas operacji nosa można skorygować również jego drożność.

  Co najczęściej koryguje się podczas operacji nosa?

  Najczęstsze problemy wymagające korekcji, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci, to nadmierna wydatność nosa będąca w dysproporcji do pozostałych części twarzy lub garb grzbietu nosa, który wymaga korekcji poprzez jego obniżenie lub usunięcie. Bardzo częstym problemem są również zmiany pourazowe – zaburzenia symetrii i skrzywienia, które powodują dysharmonię i zaburzają wygląd całej twarzy. Wiele operacji obejmuje korekcję skrzywionej przegrody nosowej oraz zbyt szerokiego lub opadającego końca nosa w części chrzęstnej.

  Na czym polega korekcja garbatego nosa?

  Korekcja garbatego nosa polega na modyfikacji szkieletu chrzęstno-kostnego grzbietu. Garb może być umiejscowiony w różnej okolicy grzbietu nosa. Może to być garb kostny, garb chrzęstny albo garb na połączeniu nosa chrzęstnego i kostnego, co jest najczęstszą postacią. Aby zmniejszyć wydatny garb, należy wykonać osteotomię nosa, czyli precyzyjnie w określonych miejscach złamać lub przeciąć szkielet nosa. Poprzez niewielkie nacięcia wewnątrz nosa, po odpreparowaniu skóry od szkieletu, przy pomocy dłuta lub piły usuwamy garb, a następnie wykonujemy pozostałe osteotomie, aby zwęzić piramidę nosa, zamykając przestrzeń powstałą po usunięciu garbu.

  Istnieją również inne techniki redukcji garbu, takie jak wycięcie w części chrzestnej i wypiłowanie w części kostnej oraz technika określana nazwą preservation rhinoplasty, polegająca na obniżeniu całej piramidy nosa przy pomocy odpowiednich manewrów, niwelując występowanie garbu.

  Zobacz zdjęcia przed i po zabiegu korekcji nosa u naszych pacjentów: operacja nosa efekty

  Jakie są przeciwwskazania do operacji nosa?

  Przeciwwskazania do operacji nosa możemy podzielić na względne i bezwzględne oraz na miejscowe i ogólne. Przeciwskazania bezwzględne to:

  • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe
  • ciąża i laktacja
  • niewydolność krążeniowo-oddechowa
  • poważne schorzenia wątroby
  • ciężkie zaburzenia funkcji nerek
  • choroby układowe
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • choroby autoimmunologiczne (niektóre)
  • choroby nowotworowe
  • epilepsja
  • leczenie antybiotykami
  • zaburzenia sensoryczne
  • nierealistyczne oczekiwania co do efektów zabiegu

  Miejscowymi przeciwwskazaniami, które dyskwalifikują pacjenta od zabiegu, są wszelkie stany zapalne w obrębie nosa np. aktywne zapalenia zatok oraz zapalenia skóry i błony śluzowej wewnątrz nosa.

  Przeciwwskazania ogólne stanowią zły stan zdrowia oraz występowanie m.in. takich chorób, jak nieuregulowana cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, zaburzenia krzepnięcia krwi, czyli schorzeń, które dyskwalifikują pacjenta zarówno od znieczulenia ogólnego, jak i od operacji, która naraża jego zdrowie i naraża go na powikłania pooperacyjne.

  Korekcja kształtu, wielkości nosa i przegrody nosowej za jednym razem – czy to możliwe?

  Korekcję kształtu nosa oraz przegrody nosowej można, a nawet powinno się wykonać w trakcie jednego zabiegu. Jeśli stwierdzamy, że jest skrzywienie przegrody, które można wyprostować, poprawiając drożność przewodów nosowych, to wykonujemy również korekcję przegrody nosowej u każdego pacjenta, który zdecydował się na korektę kształtu nosa.

  Czy operacja nosa jest bolesna i czy nos boli po operacji?

  Ból w trakcie operacji jest dla pacjenta nieodczuwalny, ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W trakcie rekonwalescencji po operacji nosa nie występują dolegliwości bólowe. Pacjenci w kolejnych dniach z reguły nie wymagają zażywania silnych leków przeciwbólowych, które otrzymują tylko bezpośrednio po zabiegu.

  Po wypisie z kliniki pacjenci nie skarżą się na dolegliwości bólowe, większy problem stanowią zaburzenia oddychania przez nos, obrzęk i wydzielina z błony śluzowej, czy dolegliwości związane z setonami, które umieszczamy w przewodach nosowych.

  W jakim znieczuleniu wykonuje się operację zmiany kształtu nosa?

  Operację zmiany kształtu nosa wykonujemy w znieczuleniu ogólnym z intubacją dotchawiczą w asyście lekarza anestezjologa. Narkoza jest w przypadku takich zabiegów znieczuleniem z wyboru. Głównie chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort pacjenta. Zabieg trwa zwykle około półtorej godziny, a w przypadku metody otwartej dłużej. Z tego powodu znieczulenie miejscowe byłoby dla pacjenta bardzo mocno obciążające.

  Znieczulenie ogólnie i intubacja dotchawicza dodatkowo zabezpiecza drogi oddechowe przed aspiracją krwi, która może z jamy nosowej dostać się do dróg oddechowych czy do przewodu pokarmowego.

  Jakie powikłania mogą wystąpić po korekcji grzbietu nosa?

  Powikłania po operacji grzbietu nosa możemy podzielić na wczesne i późne. Powikłania wczesne to najczęściej krwotok z nosa, zakażenie rany oraz powstanie ropnia. To są rzadkie powikłania, aczkolwiek pacjent musi być poinformowany, że mogą one wystąpić. Jeżeli chodzi o powikłania późne, które mają miejsce w trakcie gojenia, to mogą nimi być: asymetria, nierówności tkanek twardych widocznych pod skórą oraz krwawienia późne. Najczęściej niewielkie nierówności szkieletu występują we wczesnym okresie po operacji i są naturalnym efektem osteotomii, czyli złamania kości nosa.

  Czy korekcja grzbietu wielkości nosa może powodować utratę węchu?

  Operacja grzbietu czy zmiany wielkości nosa jest operacją nosa zewnętrznego. Ponieważ anatomiczna odległość pomiędzy komórkami węchowymi a nosem zewnętrznym jest zbyt duża, ryzyko uszkodzenia tego obszaru jest minimalne.

  Należy jednak pamiętać, że w wyniku zabiegu dochodzi do obrzęku błony śluzowej, który może dawać przejściowo zaburzenia węchu, analogicznie jak w przypadku obrzęku błony śluzowej, który mamy podczas infekcji górnych dróg oddechowych. W momencie, kiedy ten obrzęk ustąpi, węch zwykle powraca — tak samo, jak przy katarze.

   

  Jakie badania należy wykonać przed operacją?

  Przed operacją nosa, która jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, prosimy pacjentów o wykonanie badań laboratoryjnych, które potwierdzą, że są oni w dobrym stanie zdrowia.

  Podczas wizyty konsultacyjnej każdy pacjent otrzymuje listę badań przed zabiegiem korekcji nosa, wśród których wymienić można:

  • badanie grupy krwi,
  • morfologia krwi,
  • badanie biochemiczne potwierdzające to, że nerki, wątroba i serce są zdrowe,
  • badanie EKG.

  W niektórych przypadkach dużych zniekształceń nosa, na przykład pourazowych, lekarz może poprosić dodatkowo o wykonanie badań obrazowych, czyli tomografii komputerowej bądź rezonansu magnetycznego. Pozwalają one ocenić anatomiczne stosunki pomiędzy zatokami oraz zniekształcenie przegrody nosowej, aby lepiej zaplanować zabieg.

  Jak długo po operacji nosa zostaje się w klinice?

  Po operacji nosa pacjent zostaje w klinice na obserwacji do następnego dnia. Kiedy zostaną usunięte z nosa setony i jesteśmy pewni, że nie ma krwawienia, może być on wypisany i pojechać do domu.

  Jak długo goją się rany i jak przebiega rekonwalescencja po operacji nosa?

  Rany po operacji nosa zlokalizowane są najczęściej wewnątrz nosa na skórze bądź błonie śluzowej i goją się dosyć szybko. W przypadku zastosowania metody otwartej operacji nosa mamy dodatkowo ranę na słupku, z której szwy można usunąć już w piątej dobie po zabiegu operacyjnym, aby blizna była jak najlepszej jakości. Mówiąc jednak o procesie gojenia, czyli formowaniu blizn, zmniejszaniu się obrzęków oraz formowania się tkanek nosa, to przebiega on znacznie dłużej i trwa od kilku miesięcy do pół roku, a w niektórych przepadkach nawet do 12 miesięcy.

  Czy po operacji nosa można lecieć samolotem?

  Nie istnieją dokładnie sprecyzowane wytyczne czy przeciwwskazania dotyczące lotu samolotem po operacji nosa. Ze względu na ryzyko wczesnych powikłań i na bezpieczeństwo pacjenta zalecamy, aby do samolotu wsiadać dopiero po upłynięciu minimum 2 tygodni od zabiegu, po wizycie kontrolnej kiedy są już usunięte szwy oraz opatrunek gipsowy. Mamy wówczas pewność, że pacjent nie powinien dostać krwawienia z nosa w trakcie procedury startu oraz lądowania samolotu. Nasilony obrzęk błony śluzowej nosa może wywołać w trakcie zmian ciśnienia bardzo silny ból ucha, a nawet uszkodzenie błony bębenkowej.

  Czy można palić po operacji grzbietu nosa i jego chirurgicznym zmniejszeniu?

  Palenie papierosów czy stosowanie nikotyny w postaci plastrów lub e-papierosów po operacji kształtu nosa jest niewskazane i przestrzegamy pacjentów, że ma to negatywny wpływ na gojenie. Zalecamy, aby odstawić palenie na minimum 2 tygodnie przed zabiegiem i 2-3 tygodnie po zabiegu operacyjnym, aby nie zaburzyć procesu gojenia.

  Kiedy są widoczne efekty operacji nosa?

  Pierwsze efekty operacji nosa są widoczne dla pacjenta już po usunięciu opatrunku gipsowego i plastrów, natomiast aby zobaczyć ostateczny efekt, trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać minimum 6 miesięcy. Dopiero po tym czasie jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić wynik operacji.

  Po jakim czasie od operacji nosa można wrócić do aktywności fizycznej?

  Po operacji nosa można wrócić do aktywności fizycznej po około 4-8 tygodniach, w zależności od tego, jaka jest to aktywność i jak przebiega proces gojenia. Należy pamiętać, że nos po zabiegu osteotomii, po złamaniu szkieletu nosa, jest w swym początkowym okresie gojenia bardzo delikatną strukturą, dlatego należy unikać gier zespołowych, podczas których łatwo o uraz. To samo dotyczy zabawy z dziećmi, sportów kontaktowych, sztuk walki czy innych takich rodzajów aktywności, kiedy może dojść do urazu bezpośredniego nosa.

  Ile dni zwolnienia konieczne jest po operacji nosa?

  Po operacji nosa większość pacjentów wymaga od około 2 do 3 tygodni zwolnienia – w zależności od tego, jaki rodzaj pracy pacjenci wykonują. W przypadku, gdy jest to praca fizyczna, wymagająca dużej aktywności, podnoszenia ciężkich przedmiotów, zazwyczaj ten okres powinien być dłuższy. W przypadku pracy biurowej np. przy komputerze zwykle 2-2,5 tygodnia jest czasem wystarczającym, aby nos się zagoił na tyle, aby można było wrócić do swoich obowiązków.

  Czy w czasie miesiączki można przeprowadzić operację nosa?

  W czasie pierwszych dni miesiączki u kobiet mamy do czynienia ze zwiększonym krwawieniem i obniżoną krzepliwością krwi, co niesie ze sobą zwiększone ryzyko powstawania krwiaków oraz nadmiernych zasinień, wpływając na przedłużenie okresu gojenia. Z tego głównie powodu, zwyczajowo nie wykonujemy zabiegów o charakterze kosmetycznym i jeżeli jest taka możliwość, staramy się przesunąć termin zabiegu, aby nie wypadał on w trakcie miesiączki. Nie jest to jednak bezwzględne przeciwwskazanie do przeprowadzenia operacji.

  Lekarze wykonujący zabieg

  Procedurę wykonujemy we Wrocławiu, a specjalistą zajmującym się wykonywaniem pełnej korekcji nosa, osteotomii nosa, operacji przegrody nosa oraz plastyki czubka nosa jest dr n. med. Ireneusz Siewiera.

  Specjalistą, który wykonuje w klinice Ars Estetica zabieg septoplastyki (operacji przegrody nosowej) oraz konchoplastyki (operacji małżowin nosowych) wykonuje dr Katarzyna Brust.

  Pacjentów zainteresowanych korektą nosa i konsultacją z lekarzem zapraszamy do kontaktu.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *