Usuwanie rozstępów

jak powstają i czy są sposoby by się ich pozbyć?

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Sposoby usuwania rozstępów

Temat rozstępów przestał być tematem tabu. Dziś mamy świadomość tego, że tak naprawdę mogą pojawić się u każdego — bez względu na wiek, płeć czy wagę. Wiemy, jak wyglądają i że „cudowne kremy” ich nie usuną.  W Internecie zalewają nas rady, jak zapobiec ich powstawaniu oraz domowe sposoby na ich usunięcie. Jak jest naprawdę z tymi rozstępami? Dzisiaj poruszę kilka kwestii dotyczących rozstępów, o które pacjenci pytają mnie coraz częściej.

Masz problem z rozstępami? Umów się na BEZPŁATNE KONSULTACJE Z KOSMETOLOGIEM za pomocą formularza poniżej.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Sposoby usuwania rozstępów
  • Jak powstają rozstępy?
  • Domowe sposoby usuwania rozstępów
  • Krem na rozstępy
  • Rozstępy na udach
  • Rozstępy u faceta
  • Skuteczne zabiegi na rozstępy

  Jak powstają rozstępy?

  Przyczyny powstawania rozstępów mogą być różne, choć mechanizm jest zawsze ten sam. Za elastyczność, sprężystość i wytrzymałość naszej skóry odpowiadają dwa białka strukturalne: elastyna i kolagen. Utworzone z nich włókna budują w skórze rusztowanie.  To ono odpowiada za jej elastyczność, sprężystość oraz odporność na rozciągnięcia skóry. Białka produkowane są przez komórki skóry właściwej, tzw. fibroblasty. Z wiekiem, liczba fibroblastów się zmniejsza, a to z kolei negatywnie wpływa na wygląd i parametry naszej skóry.

  No dobrze, ale dlaczego rozstępy pojawiają się u osób młodych? Za ich powstawanie nie odpowiada tylko zmniejszona ilość i gorsza jakość fibroblastów, ale także ich upośledzenie. Może ono wynikać ze zwiększonego poziomu hormonów, np. kortyzolu lub estrogenów (w trakcie ciąży i przy stosowaniu doustnej antykoncepcji). Także przyjmowanie leków z glikokortykosteroidami może się przyczyniać do powstawania rozstępów.

  Jedną z przyczyn rozstępów są także predyspozycje genetyczne. Na nie nie mamy wpływu, a to one odgrywają równie istotną rolę, jak poprzednie. Pod wpływem nadmiernego rozciągania się skóry dochodzi do rozerwania regularnej sieci włókien, czego efektem są rozstępy. Powstają one na skutek wyżej wymienionych czynników, ale również w okresie dojrzewania, ciąży, otyłości, menopauzy, przybierania dużej masy mięśniowej w krótkim czasie na siłowni czy nadmiernego, nagłego wzrostu.

  Domowe sposoby usuwania rozstępów

  Dużo informacji, które można znaleźć w Internecie, dotyczy walki z rozstępami domowymi sposobami. Peeling kawowy, kąpiel cytrynowa czy masaż naprzemiennie zimnym i ciepłym strumieniem wody to jedne z najbardziej popularnych metod.

  Pytanie tylko, czy są skuteczne i czy są w stanie poradzić sobie z rozstępami?

  Zgadzam się, że poprawiąją krążenie krwi. Wpływa to pozytywnie na dotlenienie tkanek oraz poprawienie kolorytu skóry. Natomiast w kwestii rozstępów jedyne co mogą zdziałać to uelastycznić je. Nie spowodują spłycenia rozstępów czy ich zwężenia. Dlaczego? Bo domowe sposoby działają jedynie na poziomie naskórka. Rozstęp obrazem klinicznym bardziej przypomina bliznę i jest położony znacznie głębiej.

  Oczywiście powyższe metody (zwłaszcza peelingi i masaże) są dobrą profilaktyką przeciwko rozstępom. Odpowiednie nawilżenie i masaże skóry z pewnością zmniejszą ryzyko powstania rozstępów. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby z predyspozycjami genetycznymi i „słabą jakością skóry” nie są w stanie tego ryzyka wyeliminować całkowicie.

  Krem na rozstępy

  W przypadku kremów na rozstępy jest bardzo podobnie jak przy domowych metodach. Żadne kremy nie zniwelują już istniejących rozstępów, mogą jedynie wygładzić skórę i nawilżyć ją. Zdecydowanie bardziej polecam masaż. Powoduje on zwiększenie ukrwienia skóry, poprawę jej jakości i elastyczności, poprzez delikatne, ale częste drażnienie mechaniczne. Lepszej jakości skóra będzie bardziej odporna na powstanie rozstępów.

  Rozstępy na udach

  Z doświadczenia zauważyłam, że w przypadku kobiet miejscem szczególnie narażonym na rozstępy są:

  • uda,
  • brzuch,
  • pośladki.

  W okresie dojrzewania często pierwsze rozstępy pojawiają się na udach. Dziewczyny w wieku 13-15 lat nie są jeszcze na tyle świadome swojego ciała, aby od razu rozpocząć walkę z ich redukcją. Często do specjalisty zgłaszają się dopiero w wieku dwudziestu paru lat, gdy znacznie trudniej jest zredukować ich widoczność.

  Rozstępy u faceta

  Tak, tak mężczyźni również mają rozstępy. Co prawda nie są one tak często spotykane jak u kobiet. Najczęstszymi przyczynami ich pojawienia się jest okres dojrzewania, ale również nadmierny wysiłek fizyczny na siłowni (gwałtowny przyrost masy mięśniowej) oraz stosowanie sterydów.

  Rozstępy pojawiają się najczęściej na bicepsie, obręczy barkowej, plecach, czasem na bokach i w okolicy kolan, ud.

  Skuteczne zabiegi na rozstępy

  W tej chwili na rynku istnieje wiele zabiegów na rozstępy. Ich leczenie polega na odbudowywaniu tkanki od wewnątrz, na stopniowym jej narastaniu, wypełnianiu ubytku. Rozstępy są spłycane, dzięki czemu są mniej widoczne, bardziej rozmyte, delikatniejsze. Jestem zwolenniczką terapii wielopłaszczyznowej, dużą skutecznością wśród moich pacjentów cieszy się zabieg radiofrekwencji mikroigłowej lub połączenie dwóch zabiegów: lasera frakcyjnego eCO2 oraz mezoterapii mikroigłowej (dermapen). Proces wymaga kilku zabiegów i trwa wiele miesięcy, więc pacjent musi uzbroić się w cierpliwość.

  Jeżeli walka z rozstępami zostanie podjęta, gdy są one w fazie zapalnej (w miarę świeże, koloru czerwowo- fioletowego, wyniosłe, obrzękowe) rokowania są bardzo dobre. Nieco trudniej jest w przypadku rozstępów w fazie zanikowej (koloru perłowo-białego, zapadnięte, pomarszczone). Ich całkowite usunięcie bez żadnego śladu jest mało prawdopodobne, natomiast jesteśmy w stanie spłycić je, aby były mniej widoczne.

  Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami szeroko omawiającymi temat rozstępów:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *