Wypełnianie zmarszczek - najczęstsze pytania

odpowiada dr Małgorzata Legocka z Ars Estetica w Warszawie

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Czy wypełnianie zmarszczek boli? Jak często należy wykonywać zabieg i co stanowi przeciwwskazanie do jego wykonania? Czy preparatem wykorzystywanym do wypełniania jest botoks? Na najczęstsze pytania pacjentów odpowiada dr Małgorzata Legocka z placówki w Warszawie.

Wypełnianie zmarszczek - najważniejsze informacje 
Cena:od 1300 zł
Czas zabiegu:15-40 minut
Znieczulenie:nie wymaga
Reakcja skóry:zaczerwienienie w miejscu iniekcji, obrzęk, drobne siniaki, przejściowe nierówności
Rekonwalescencja:brak
Czas utrzymywania się efektów:zwykle 6-12 miesięcy
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • 1. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wypełniania zmarszczek?
  • 2. Jak długo trwa zabieg wypełniania zmarszczek?
  • 3. Jakie znieczulenie jest stosowane do zabiegu?
  • 4. Kto wykonuje zabieg wypełniania zmarszczek?
  • 5. Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
  • 6. Jakim preparatem wypełnia się zmarszczki?
  • 7. Czy zabieg wypełniania zmarszczek boli?
  • 8. Jak często należy wykonywać zabieg wypełniania zmarszczek?
  • 9. Kiedy widoczne są efekty wypełniania zmarszczek?
  • 10. Czy zabieg wypełniania zmarszczek wykonuje się botoksem?
  • 11. Co pierwsze wykonać - botoks czy wypełnianie kwasem hialuronowym?
  • 12. Bruzda nosowo wargowa - czym ją wypełnić?
  • 13. Lwia zmarszczka - co lepsze botoks czy kwas hialuronowy?
  • 14. Czy kwas hialuronowy może uczulać?
  • 15. Jak pozbyć się zmarszczek wokół oczu?
  • 16. Ile kosztuje wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?
  • 17. Jaki preparat jest najlepszy do wypełniania zmarszczek?

  1. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wypełniania zmarszczek?

  Do bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu wypełniania zmarszczek zaliczamy stan zapalny występujący w miejscu podania preparatu czy też infekcja ogólna organizmu. Zabiegu nie wykonamy w trakcie ciąży pacjentki oraz w okresie karmienia piersią.

  Jeśli wiemy, że pacjentka jest uczulona na dany preparat, wtedy również nie będzie można wykonać procedury. Większość preparatów zawiera także lidokainę, na którą wiele osób jest uczulonych.

  Uważa się także, że zabiegów wypełniających nie wykonuje się u osób z chorobą Hashimoto. Czy jest to bezwzględne przeciwwskazanie? Taki pacjent powinien zgłosić się do placówki z aktualnymi badaniami (obrazujących poziom przeciwciał). Wtedy lekarz po zweryfikowaniu wyników i przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem może taki zabieg wykonać. Oczywiście pacjent musi być w pełni świadomy tego, że ryzyko wystąpienia pewnych działań niepożądanych po zabiegu lub w przyszłości jest wyższe. To szczególna sytuacja i wymaga od lekarza szczególnego podejścia.

  2. Jak długo trwa zabieg wypełniania zmarszczek?

  Wszystko zależy od tego, jaka okolica poddawana jest zabiegowi. Razem z konsultacją, przeprowadzeniem wywiadu, stworzeniem planu działania i wytłumaczeniem pacjentowi czego może się spodziewać, zabieg trwa od 30 minut do godziny.

  Tak jak wspominałam, w tym przypadku jest to całkowicie uzależnione od tego, co i w jakiej okolicy będziemy robić. Samo wypełnianie zmarszczek jest stosunkowo krótkie, bo sprowadza się właściwie do podania preparatu. Kluczowa jest jednak dokładna analiza twarzy pacjenta i odpowiednie rozplanowanie zabiegu, co może być nieco bardziej czasochłonne. Wiele zależy oczywiście od doświadczenia lekarza.

  Zdarza się, że przychodzą do mnie pacjenci, którym zależy np. na wypełnieniu zmarszczek poziomych czoła, lwiej zmarszczki i zmarszczek palacza podczas jednej sesji zabiegowej. Teoretycznie, nie ma żadnych przeciwwskazań by to zrobić. Pytanie brzmi – czy wypełnianie zmarszczek to dobry pomysł w ich przypadku? Otóż nie zawsze. W wielu sytuacjach warto zacząć od botoxu czy mezoterapii.

  Warto wiedzieć, że występowanie zmarszczek nie zawsze wynika z ubytku tkanki podskórnej. Czasem ich występowanie związane jest przede wszystkim z obniżoną jakością skóry lub jej odwodnieniem. Już sama poprawa zagęszczenia skóry może sprawić, że zmarszczki staną się mniej widoczne i nie będą już pacjentowi przeszkadzać.

  Techniki zabiegowe wraz z upływem czasu zmieniają się. Odchodzi się od tych, które obarczone są większym ryzykiem. Rezygnuje się z nich na rzecz innych, mniej inwazyjnych, ale nadal skutecznych metod. Do takich można zaliczyć wspomniany już botox, mezoterapię czy laser frakcyjny.

  W moim gabinecie kwas hialuronowy w formie wypełniacza jest na samym końcu zalecanych w przypadku zmarszczek zabiegów.

  3. Jakie znieczulenie jest stosowane do zabiegu?

  Zazwyczaj jest to krem znieczulający, który nakładamy na skórę przed zabiegiem i trzymamy pod okluzją od 20 minut do godziny (w zależności od składu). Znieczulenie tego typu w większym stopniu znosi nieprzyjemne odczucia podczas zabiegu, natomiast wiele zależy od tego jak pacjent reaguje na bodźce bólowe.

  W trakcie zabiegu możemy stosować także różnego rodzaju dystraktory, które odciągają uwagę pacjenta np. od wkłuć.

  4. Kto wykonuje zabieg wypełniania zmarszczek?

  Zabiegi wykonuje lekarz. Uważam, że to niezwykle ważne, by trafić do takiego specjalisty, który w razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań będzie w stanie udzielić pacjentowi wymaganej pomocy.

  5. Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

  Zazwyczaj po zabiegu występuje odczuwalny obrzęk, wrażenie rozpierania, czasem także delikatny ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Zabieg tak na dobrą sprawę nie wymaga rekonwalescencji i do aktywności zawodowej można wrócić jeszcze tego samego dnia. Nie zaleca się jedynie latania samolotem i uprawiania aktywności fizycznej, bo może to spowodować przemieszczenie kwasu, a tego chcemy uniknąć.

  Skóra po zabiegu jest delikatnie zaczerwieniona. Jeżeli pacjentce zależy na tym, by nałożyć makijaż to można to zrobić np. przy użyciu jednorazowych płatków kosmetycznych. Ważne, by nie robić tego przy pomocy wielokrotnie używanych, nieoczyszczonych pędzli.

  6. Jakim preparatem wypełnia się zmarszczki?

  Zmarszczki najczęściej wypełnia się kwasem hialuronowym. Producentów na rynku jest sporo, a ich produkty charakteryzuje różna gęstość. Także technika sieciowania kwasu hialuronowego ma ogromne znaczenie, bo wpływa na elastyczność i plastyczność danego preparatu.

  Zadaniem lekarza jest w tym przypadku odpowiedni dobór produktu do obszaru zabiegowego. Wszystko po to, efekt zabiegu był jak najbardziej naturalny. Przy wyborze duże znaczenie będzie miał wiek oraz jakość skóry pacjenta.

  7. Czy zabieg wypełniania zmarszczek boli?

  Wypełnianie zmarszczek to zabieg, który bywa niekomfortowy. Na odczuwane bodźce ma wpływ między innymi obszar zabiegowy, używany preparat czy technika jego podania. Są to bardzo indywidualne kwestie, więc trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Odczuwany dyskomfort jest zwykle krótki, więc zabiegi tego typu są dobrze znoszone przez pacjentów.

  8. Jak często należy wykonywać zabieg wypełniania zmarszczek?

  Wychodzę z założenia, że najważniejsze jest to, by odpowiednio dbać o skórę. Takie holistyczne podejście może okazać się gwarancją dobrego wyglądu.

  Efekty zabiegów wypełniających utrzymują się do 6 do nawet 18 miesięcy. U niektórych pacjentek raz wykonany zabieg może spowodować, że wypełnianie zmarszczek w danym obszarze nie będzie już potrzebne.

  Warto jednak pamiętać o tym, że częstość wykonywania zabiegów, podobnie jak odczuwanie bólu, to kwestia indywidualna.

  9. Kiedy widoczne są efekty wypełniania zmarszczek?

  Efekty wypełniania zmarszczek widoczne są od razu po zabiegu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że kwas hialuronowy wiąże wodę i integruje się z tkanką wewnętrzną przez okres dwóch tygodni. Oznacza to, że ostatecznie rezultaty zobaczymy dopiero po około 14 dniach.

  10. Czy zabieg wypełniania zmarszczek wykonuje się botoksem?

  Nie. Zmarszczek nie wypełnia się botoksem, choć wspomniana substancja znajduje zastosowanie także w zabiegach niwelujących zmarszczki.

  11. Co pierwsze wykonać - botoks czy wypełnianie kwasem hialuronowym?

  To zależy, natomiast najczęściej sugeruję, by działania mające na celu usunięcie zmarszczek zacząć od zabiegów z wykorzystaniem botoksu.

  12. Bruzda nosowo wargowa - czym ją wypełnić?

  Bruzdy nosowo-wargowe i ich powstanie są efektem utraty elastyczności skóry twarzy. Często jest tak, że pracę rozpoczynam od tego, by wpłynąć przede wszystkim na polepszenie jakości skóry w środkowej części twarzy. Jeśli trafia do mnie pacjent z takim problemem to, ku jego zaskoczeniu, pracę rozpoczynam w zupełnie innym obszarze.

  By dobrze wykonać zabieg należy być świadomym tego jak przebiegają naturalne procesy starzenia i na tej podstawie działać na przyczynę, a nie na sam efekt starzenia.

  13. Lwia zmarszczka - co lepsze botoks czy kwas hialuronowy?

  I tym razem najpierw stosujemy botoks, a dopiero później kwas hialuronowy. Powstanie lwiej zmarszczki związane jest z pracą mięśni. Ich relaksacja, przed podaniem wypełniacza da lepsze i długotrwałe efekty.

  14. Czy kwas hialuronowy może uczulać?

  Kwas hialuronowy może uczulać. Wszystko zależy od składu preparatu i występujących w nim związków organicznych, ale przypadki wystąpienia uczuleń należą raczej do rzadkości.

  15. Jak pozbyć się zmarszczek wokół oczu?

  Osobiście uważam, że zmarszczki wokół oczu są urocze i niekoniecznie trzeba się ich pozbywać 🙂

  Swoim pacjentkom doradzam, by co jakiś czas stosowały mezoterapię, która może przynieść rewelacyjne efekty, działając na elastyczność i grubość skóry. Jeżeli jednak bardzo zależy nam na pozbyciu się zmarszczek w tej okolicy, to można wykonać zabieg z wykorzystaniem botoksu, który wpłynie na rozluźnienie mięśni w tym obszarze.

  16. Ile kosztuje wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym?

  Kompletny cennik z wyróżnieniem wszystkich obszarów zabiegowych znajduje się na stronie Ars Estetica. Cena wypełnienia lwiej zmarszczki zaczyna się od 1300 złotych, ale na jej wysokość ma wpływ użyty przez lekarza preparat. Podobnie jest z pozostałymi obszarami.

  Zabiegi wypełniające (cennik) 
  Lwia zmarszczka (pionowe bruzdy)od 1300 zł do 1600 zł
  Fałdy nosowo-wargoweod 1300 zł do 1600 zł
  Opadające kąciki ustod 1300 zł do 1600 zł
  Zmarszczki palacza (wokół ust)od 1300 zł do 1600 zł
  Dolina łezod 1300 zł do 1600 zł
  Zmarszczki wokół oczuod 1300 zł do 1600 zł
  Konturod 1300 zł do 2500 zł
  Powiększanie/modelowanie ustod 1300 zł do 1600 zł
  Radiesse2200 zł

  17. Jaki preparat jest najlepszy do wypełniania zmarszczek?

  Nie ma jednego najlepszego preparatu. Decyzję musi podjąć lekarz opierając się na własnym doświadczeniu i wiedzy. Użycie preparatu zależy od okolicy, stanu skóry czy wieku pacjentki. Należy zastanowić się nad tym, który produkt będzie najlepszy w danym przypadku.

  Lekarze wykonujący zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego:

  Zabiegi wypełniające Wrocław

  • dr n. med. Diana Kupczyńska

  Zabiegi wypełniające Warszawa

  • lek. med. Małgorzata Legocka
  • dr n. med. Diana Kupczyńska
  • dr n. med. Michał Kowalczewski

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *