najczęstsze pytania
Na czym polega septoplastyka, jakie są najczęstsze wskazania do korekcji krzywej przegrody nosowej i czy ten zabieg jest bolesny?
Dr Katarzyna Brust odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące septoplastyki, wyjaśnia jakich korekt można dokonać podczas jednej operacji, w jakim znieczuleniu prostuje się krzywą przegrodę nosową, jakie są przeciwwskazania do zabiegu oraz wyjaśnia m. in. jak wygląda przebieg rekonwalescencji po operacji.
Operacja przegrody nosowej, czyli septoplastyka polega na wykonaniu plastyki przegrody, czyli usunięciu części skrzywionych i niepotrzebnych, które blokują przepływ w nosie. Zabieg zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Następnie przechodzi się do oddzielenia płata śluzówkowo-odchrzęstnowego, wypreparowania chrząstki i kości oraz usunięcia części skrzywionych. W dalszym etapie zabiegu lekarz zamyka całość, zaszywa śluzówkę szwami wchłanialnymi i zakłada silikonowe płytki, które mają utrzymać przegrodę oraz zapobiec powstawaniu krwiaka. Na koniec zakłada tamponadę przednią i wybudza pacjenta.
Najczęściej korekcję przegrody nosowej wykonuje lekarz laryngolog. Wśród laryngologów są lekarze specjalizujący się w rynochirurgii i to oni najczęściej wykonują operacje septoplastyki.
Najczęstszym wskazaniem do septoplastyki jest upośledzona drożność nosa.
Poprzez upośledzoną drożność nosa mamy na myśli objawy zgłaszane przez pacjentów – trudności w oddychaniu przez nos, przepływ powietrza odbywa się przez jedną dziurkę. Mogą występować również chrapanie, jak i bezdech senny.
Przeciwskazania do operacji septoplastyki są takie, jak do każdej operacji znieczuleniu ogólnym (nieuregulowane choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie), a także:
Należy wykluczyć inne (niż skrzywienie przegrody nosa) przyczyny niedrożności nosa (choroby zatok, nosogardła, alergiczny nieżyt nosa).
Korekcja nosa i przegrody nosowej może być wykonywana w trakcie jednego zabiegu. Jeśli planowana jest plastyka nosa, to wręcz wskazane jest wykonać ją jednocześnie z septoplastyką, ponieważ pierwszym etapem każdej rynoplastyki jest właśnie korekta przegrody nosa.
Ponadto, bardzo często bierzemy fragment chrząstki z przegrody jako przeszczep służący nam do późniejszego modelowania części nosa zewnętrznego. Dlatego rynoplastyka z septoplastyką w trakcie jednego znieczulenia to rekomendowane rozwiązanie.
Konchoplastyka i septoplastyka w trakcie jednego zabiegu są jak najbardziej możliwe. Najczęściej pacjenci zgłaszający się z zakłóconą drożnością nosa mają złożony problem polegający na przeroście małżowin nosowych, jak również skrzywionej przegrody nosa.
Dlatego w czasie jednego zabiegu w znieczuleniu ogólnym wykonujemy zarówno septoplastykę, jak i konchoplastykę, a okres rekonwalescencji jest taki sam jak po samej septoplastyce.
Korekcja przegrody nosowej nie boli, ale powoduje dyskomfort po samym zabiegu.
Nie jest on bolesny, ponieważ wykonujemy go w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pacjent w pierwszej dobie nie może oddychać przez nos ze względu na tamponadę przednią. Po jej usunięciu, oddychanie przez nos jest w zasadzie możliwe, lecz przez jeszcze dwa do trzech tygodni upośledzone, ze względu na gojenie się ran.
W tym czasie ból raczej nie występuje, ale do normalnej aktywności fizycznej pacjent może wrócić dopiero po około 2-3 tygodniach.
Operacje krzywej przegrody nosowej wykonuje się zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i miejscowym. Obecnie preferowana jest metoda w znieczuleniu ogólnym.
Najczęstszymi powikłaniami po operacjach krzywej przegrody nosowej są krwawienia późne, które występują do 14 dni po zabiegu. Zazwyczaj nie są one groźne i same ustępują, jednak w przypadku braku poprawy należy się zgłosić na ostry dyżur otolaryngologiczny.
Innym częstym powikłaniem jest perforacja przegrody nosa. Jest to otwór w przegrodzie pomiędzy jedną jamą nosa a drugą, który powstaje na skutek obustronnego uszkodzenia śluzówki przegrody nosa. Perforacja najczęściej nie daje objawów. Jeżeli jest inaczej, to konieczna jest ponowna operacja.
Operacja septoplastyki jest konieczna u pacjentów z bardzo skrzywioną przegrodą nosa, którzy nie oddychają przez nos, mają problem ze spaniem, chrapią, mają bezdech senny.
Silnie rekomendowana jest również operacja septoplastyki w przypadku pacjentów, u których występują krwawienia z nosa wynikające z uszkodzenia śluzówki.
Prawidłowo wykonana korekcja przegrody nosowej nie powinna zmienić kształtu nosa. Jedynie w przypadku, gdy mamy skrzywiony słupek nosa, zostanie on wyprostowany.
Przed korekcją skrzywionej przegrody nosa należy zawsze wykonać rynoskopię przednią i endoskopię nosa. Jeżeli podejrzewamy problemy z zatokami i mamy przewlekły katar, wtedy również tomografię zatok.
Dodatkowo, jak przed każdym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, należy wykonać takie badania jak: badanie grupy krwi, morfologii krwi z zawartością glukozy i układu krzepnięcia.
Kompletną listę badań do wykonania pacjent otrzymuje od swojego lekarza.
Po operacji przegrody nosa w klinice pacjent zostaje około 12 godzin na obserwacji. Po tym czasie wypuszczamy pacjenta do domu wraz z tamponadą i prosimy go, żeby na następny dzień wrócił na jej usunięcie.
Po operacji septoplastyki nie mamy żadnych ran zewnętrznych. Cięcia wykonywane są wewnątrz nosa i zaszywane szwami rozpuszczalnymi, które nie wymagają usunięcia.
Sama rekonwalescencja po prostowaniu przegrody nosowej trwa około 2 tygodni. W tym czasie pacjent może być osłabiony i mieć wzmożoną wydzielinę z nosa, która może być podbarwiona krwią. Zalecamy, aby nos w tym czasie płukać wodą morską i stosować oleiste maści.
Przeczytaj również: Prostowanie przegrody nosowej – cena, rekonwalescencja, efekty
Nie ma potrzeby ściągania szwów po septoplastyce. Gdyby jednak szwy przeszkadzały pacjentowi, to po około tygodniu lub dwóch można usunąć ich pozostałości. W większości przypadków jednak szwy rozpuszczają się same i są wypłukiwane z nosa w czasie normalnej toalety.
Po korekcie przegrody nosa zalecamy, żeby przynajmniej przez 2-3 tygodnie nie latać samolotem, ponieważ po każdym zabiegu wewnątrznosowym może powstać obrzęk tkanek miękkich oraz obrzęk okolicy ujścia trąbki słuchowej, która łączy nos z uchem. W czasie lotu samolotem może dojść do nieprawidłowego wyrównania ciśnienia w uchu środkowym, co może być nawet przyczyną perforacji błony bębenkowej.
Aby tego uniknąć, przed lotem należy udać się do laryngologa, który oceni, jak duży jest obrzęk tkanek miękkich nosa.
Odradzamy palenie po zabiegu korekcji przegrody nosa, ponieważ utrudnia gojenie i wydłuża czas rekonwalescencji.
Efekty korekcji krzywej przegrody nosowej widoczne są zaraz po usunięciu tamponady przedniej, ale pełen efekt zabiegu uzyskujemy po około trzech tygodniach od zabiegu.
Wówczas pacjent powinien stwierdzić zauważalną poprawę drożności nosa.
Zalecamy powstrzymanie się od aktywności fizycznej przez około 2 do 3 tygodni po zabiegu septoplastyki. Związane jest to z ryzykiem wystąpienia krwawienia z nosa w czasie intensywnego wysiłku fizycznego.
Operacja septoplastyki może być wykonana w okresie miesiączki u kobiety, choć zalecamy, by był to inny czas w cyklu miesiączkowym. Związane jest to z wyższym ryzykiem krwawienia w czasie miesiączki.
Po korekcie przegrody nosa pacjent może zauważyć, że:
Procedurę przeprowadzamy we Wrocławiu. W Ars Estetica zabieg prostowania przegrody nosowej wykonywany jest przez dr n. med. Ireneusza Siewierę i dr Katarzynę Brust.
Osoby zainteresowane zabiegiem zapraszamy do kontaktu.