Implanty anatomiczne

efekty, rozmiary i zdjęcia

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Każdy implant piersiowy zbudowany jest zasadniczo z silikonu stałego wypełnionego różnymi substancjami, najczęściej silikonem lub solą fizjologiczną (0,9% roztworem wodnym chlorku sodu). Zarówno implanty silikonowe, jak i implanty z solą fizjologiczną mogą być okrągłe lub mieć kształt anatomiczny.

Implanty anatomiczne mają postać „łzy”, co upodabnia je do naturalnego kształtu gruczołu piersiowego. Po ich wszczepieniu można uzyskać bardziej zadowalające efekty (w porównaniu do implantów okrągłych) w przypadku korekcji małych piersi, u pacjentek szczupłych lub w innych przypadkach rekomendowanych przez lekarza. Zastosowanie implantów anatomicznych pozwala często uzyskać bardziej naturalny wygląd piersi niż po augmentacji implantami okrągłymi.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Sposoby doboru implantów na podstawie vectra XT
  • Rodzaje implantów i różnice pomiędzy implantami anatomicznymi a okrągłymi
  • Co charakteryzuje implant anatomiczny?
  • Jakie efekty można uzyskać za pomocą implantów anatomicznych?
  • Zdjęcia piersi powiększonych implantami anatomicznymi
  • Powiększanie piersi - Wrocław

  Sposoby doboru implantów na podstawie vectra XT

  Jakie wskaźniki bierze się pod uwagę przy doborze implantów?

  By ułatwić wybór optymalnych parametrów implantu piersiowego (m.in. objętości, miejsca umieszczenia) opracowany został system „high five”, który sugeruje wykonanie przed operacją pomiarów:

  • szerokości podstawy piersi
  • rozciągliwości skóry piersi (sprężystości)
  • stopnia wypełnienia gruczołu
  • odległości od brodawki do fału podpiersiowego (przy napiętej skórze).

  Jednym z najważniejszych elementów procesu augmentacji piersi jest kwalifikacja pacjentki do zabiegu i pomoc w wyborze implantów. System Vectra XT należy do najnowocześniejszych systemów wizualizacji efektów zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Vectra XT umożliwia dokonanie obiektywnej stanu wyjściowego – może sugerować rodzaje implantów i obrazować przewidywane wyniki operacji.

  System Vectra XT, dzięki technologii dynamicznego modelowania tkanki miękkiej, umożliwia dobór implantów ze standardowych katalogów. Do symulacji wyników leczenia wykorzystuje się ich rzeczywiste modele 3D, a obliczenia wykonywane są na podstawie ciążenia, kształtu i lokalizacji wskazanych implantów.

  Vectra XT pozwala uchwycić anatomiczne kształty pacjenta w technologii 3D i, w oparciu o parametry fotogrametryczne, prezentuje je na ekranie monitora w formie modelu 3D o wysokiej rozdzielczości. Obraz 3D powstaje wskutek synchronizacji cyfrowych obrazów dwuwymiarowych. Po przetworzeniu informacji przez oprogramowanie systemowe powstaje precyzyjna mapa kształtów i kolorytu odpowiedniej części ciała w technologii 3D.

  Vectra XT umożliwia wykonanie pomiarów z submilimetrową dokładnością, co pozwala na dokonanie szczegółowych analiz, porównanie zestawów danych bez konieczności uwzględniania pozycji pacjenta w momencie robienia zdjęć. Automatyczne pomiary w zaawansowanej technologii ułatwiają pacjentkom zrozumienie swojej sytuacji przed zabiegiem. System, obsługiwany przez wykwalifikowany personel, stwarza optymalne warunki do podjęcia decyzji, której efekty będą zadowalające.

  System Vectra XT został opracowany z myślą o symulacji wyników różnych zabiegów wykonywanych ze wskazań estetycznych: nie tylko augmentacji piersi, ale też korekcji nosa, konturów ciała, twarzy i in.

  Przeczytaj również: Powiększanie piersi implantami – najczęstsze pytania

  Rodzaje implantów i różnice pomiędzy implantami anatomicznymi a okrągłymi

  Implanty piersi mogą różnić się pod względem:

  • kształtu (implanty okrągłe lub anatomiczne)
  • tekstury (implanty gładkie i teksturowane – „porowate”)
  • wypełnienia ( implanty z solą fizjologiczną lub silikonem).

  Implanty wypełnione solą fizjologiczną

  Implanty wypełnione solą fizjologiczną dobrze dostosowują się do temperatury ciała; można wszczepiać je przez małe cięcia, również endoskopowo (blizna pooperacyjna jest bardzo mała). W przypadku uszkodzenia implantu sól fizjologiczna ulega wchłonięciu przez organizm (nie jest groźna dla zdrowia). Jednak implanty z solą fizjologiczną uważa się za mniej szczelnie niż silikonowe, bardziej wyczuwalne (czyli mniej „naturalne”) oraz większą skłonnością do marszczenia się. W Europie są praktycznie nie używane.

  Implanty wypełnione silikonem

  Implanty wypełnione silikonem cechuje lepsza szczelność niż implantów z solą fizjologiczną oraz mniejsza wyczuwalność, ale słabiej (wolniej) dostosowują się do temperatury ciała, np. pozostają zimne po pływaniu. Ich uszkodzenie grozi stanem zapalnym i bezwzględnie wymaga usunięcia (usunięcie pękniętego implantu zalecane jest w przypadku każdego rodzaju implantu).

  Implanty gładkie

  Implanty gładkie (o gładkiej zewnętrznej powierzchni) są mniej wyczuwalne niż implanty teksturowane. Ich wszczepienie można rozważać w przypadku pacjentek z cienką tkanką podskórną. Ulokowane podgruczołowo wiążą się z wyższym ryzykiem przykurczów torebki.

  Implanty teksturowane

  Cechy implantów teksturowanych (o „chropowatej” torebce):

  • w przypadku lokalizacji podgruczołowej: mniejsze ryzyko kurczliwości
  • mniejsze ryzyko przemieszczania i rotacji
  • bardziej wyczuwalne przez pacjentki.

  Implanty okrągłe

  Implanty okrągłe mają symetryczny, okrągły kształt; wypełnione są żelem silikonowym o różnej gęstości. Wykorzystuje się je najczęściej w celu korekcji piersi o proporcjonalnym rozmieszczeniu gruczołów piersiowych (zapewniają wypełnienie zarówno w dolnej, jak i w górnej części gruczołu piersiowego). Implanty okrągłe ze względu na profil można podzielić na niskie, średnie, wysokie i pośrednie. Implanty okrągłe o wysokim profilu przypominają półkulę.

  Implanty anatomiczne

  Implanty anatomiczne są właściwie wyprofilowane i dopasowane do sylwetki pacjentki.  Najczęściej mają kształt łzy, zbliżony do naturalnego zarysu piersi. Po ich wszczepieniu uzyskuje się bardziej naturalny wygląd piersi niż po zastosowaniu implantów okrągłych.

  ZDJĘCIA PACJENTEK PRZED I PO POWIĘKSZANIU BIUSTU

  Co charakteryzuje implant anatomiczny?

  U kogo i wedle jakich wskazań stosuje się implanty anatomiczne?

  Implanty anatomiczne wypełnione są dobrze zagęszczonym, „galaretowatym” żelem silikonowym, który zachowuje kształt w każdej pozycji ciała, a także po długotrwałym odkształceniu (np. ugniataniu).

  Implanty anatomiczne mogą mieć okrągłą podstawę i różną projekcję na różnej wysokości. Istnieją również implanty anatomiczne o podstawie owalnej oraz implanty anatomiczne o profilu niskim, średnim i wysokim.

  Profil implantu umożliwia rozróżnienie implantów o tej samej objętości – to informacja, w jakim stopniu implant jest okrągły i jak bardzo uniesiony jest w stosunku do podstawy. Im wyższy profil implantu, tym węższa jego podstawa. Profil określa sposób, w jaki implant odwzorowuje kształt: przyjmując formę bardziej okrągłą lub płaską.

  Najczęściej implanty anatomiczne wykorzystuje się podczas zabiegów ze wskazań estetycznych. Implanty anatomiczne są stosowane głównie u pacjentek szczupłych, z małą ilością własnej tkanki gruczołowej, chcących wyglądającego naturalnie i proporcjonalnie powiększenia piersi.

  Jakie efekty można uzyskać za pomocą implantów anatomicznych?

  Zainteresowanie implantami anatomicznymi wzrosło po wprowadzeniu implantów zachowujących kształt po wszczepieniu. Zalety związane ze stałym kształtem implantu widoczne są zwłaszcza w pozycji stojącej (gdy utrzymane jest wypełnienie górnego bieguna). Poza tym stały kształt implantu niejako „zmusza” okoliczne tkanki miękkie do dostosowania się do niego, a nie odwrotnie. Kształt innych implantów natomiast zależy od siły grawitacji i sił wywieranych przez tkanki otaczające implant.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ PRZED I PO POWIĘKSZANIU BIUSTU IMPLANTAMI

  Implanty anatomiczne są silniej teksturowane, co zapobiega ich przemieszczaniu. Po ich wszczepieniu uzyskuje się łagodnie wypełniony górny biegun piersi i pełny biegun dolny, dzięki czemu można uniknąć nadmiernie wypełnionej górnej części piersi oraz mniej naturalnego, „idealnie okrągłego” wyglądu piersi obserwowanego po wszczepieniu implantów okrągłych.

  Warto mieć świadomość, że ostateczny kształt piersi po zabiegu augmentacji zależy nie tylko od wielkości i kształtu implantów, ale również od indywidualnych warunków anatomicznych pacjentki, pierwotnego kształtu piersi i ich wielkości.

  Co ciekawe, wyniki badań wskazują na brak istotnych różnic między implantami okrągłymi i anatomicznymi w kwestii marszczenia się i ogólnej satysfakcji z efektów operacji piersi. Uważa się, że implanty wypełnione żelem silikonowym są bardziej miękkie i naturalne w dotyku w porównaniu do implantów z solą fizjologiczną.

  Zdjęcia piersi powiększonych implantami anatomicznymi

  Na zdjęciach widoczne efekty powiększania biustu implantami anatomicznymi. Zdjęcia pacjentki wykonano z półprofilu oraz z przodu.

  Powiększanie piersi - Wrocław

  W Ars Estetica zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej i estetycznej piersi zajmują się:

  • dr n. med. Wojciech Rybak
  • dr n. med. Agnieszka Burkacka

  Osoby zainteresowane umówieniem wizyty zapraszamy do kontaktu.

  Zachęcamy również do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi chirurgii plastycznej:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *