Wampirzy lifting

czyli wszystko co warto wiedzieć na temat zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Artykuł przeczytasz w: 8 min.

Płytki krwi (platelets, PLT) to najmniejsze, bezjądrzaste elementy morfotyczne krwi, które biorą udział przede wszystkim w procesach hemostazy; wywierają również istotny wpływ na inicjację i przebieg procesów naprawczych organizmu. Czynniki wzrostu i cytokiny uwalniane (w wyniku degranulacji) z płytek krwi mają zasadnicze znaczenie dla procesów gojenia i regeneracji tkanek. W osoczu bogatopłytkowym stężenie płytek krwi (PLT) jest większe niż w osoczu fizjologicznym, co oznacza, że wyższa jest również koncentracja podstawowych białek uwalnianych z ziarnistości PLT.

Osocze bogatopłytkowe - najważniejsze informacje 
Cena:od 500 zł
Czas zabiegu:45-60 minut
Znieczulenie:maść znieczulająca
Reakcja skóry:zaczerwienienie, obrzęk, drobne siniaki
Rekonwalescencja:zazwyczaj około 2-3 dni
Sugerowana liczba zabiegów:3-6
Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!

  Udowodniono skuteczność aplikacji osocza bogatopłytkowego (platelet rich plasma, PRP) w leczeniu wielu jednostek chorobowych i defektów. W medycynie estetycznej PRP najczęściej wykorzystywane jest w celu odnowy i rewitalizacji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Ze względu na szczególny materiał, który stanowi podstawę procedury: własną krew pacjenta, zabieg mezoterapii osoczem nazywany bywa wampirzym liftingiem (Vampire Lift).

  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Skąd wynika popularność zabiegu wampirzy lifting?
  • Wskazania do zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego
  • Czym jest osocze bogatopłytkowe, jak się je pozyskuje i jakie są jego właściwości?
  • Przebieg zabiegu – krok po kroku
  • Powikłania po zabiegu
  • Rekonwalescencja po zabiegu
  • Cena zabiegu

  Skąd wynika popularność zabiegu wampirzy lifting?

  Osocze bogatopłytkowe (plateled rich plasma, PRP), czyli autologiczny koncentrat płytek krwi w niewielkiej ilości osocza, pozyskiwane jest z krwi własnej pacjenta. Zabiegi z wykorzystaniem PRP inicjują procesy naprawcze prowadzące do odnowy i rewitalizacji skóry. Płytki krwi są źródłem substancji, które stymulują intensywną naprawę tkanek, podziały komórkowe, pobudzają produkcję nowego kolagenu oraz tworzenie i wzrost naczyń krwionośnych. Efektem mezoterapii osoczem bogatopłytkowym jest redukcja płytkich zmarszczek, zwiększenie elastyczności i poprawa kolorytu skóry twarzy.

  Nowa metoda terapeutyczna szybko zyskała popularność wśród hollywoodzkich gwiazd i celebrytów. Voucher na Vampire Breast Lift (wampirzy lifting biustu) był upominkiem dla wszystkich nominowanych na gali oscarowej w 2016 r.

  Wskazania do zabiegu z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

  Wskazanie do zabiegu stanowi skóra, która wymaga odnowy i regeneracji: z objawami zmęczenia, o obniżonej elastyczności, sucha, z przebarwieniami. Za pomocą osocza bogatopłytkowego można zredukować płytkie zmarszczki, np. zmarszczki mimiczne wokół oczu, „sińce” pod oczami, poprawić koloryt i uzyskać młodszy wygląd skóry twarzy. Procedurę wykonuje się także w celu redukcji blizn (potrądzikowych, atroficznych) oraz odnowy skóry dłoni.

  Wampirzy lifting może stanowić alternatywę dla innych zabiegów odmładzających w przypadku ryzyka reakcji alergicznej i nietolerancji (PRP, otrzymywane z krwi własnej pacjenta, praktycznie nie stwarza takiego zagrożenia).

  Ostrzykiwanie skóry twarzy osoczem bogatopłytkowym stosuje się również po innych zabiegach medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej (np. po ablacyjnym resurfacingu frakcyjnym) w celu przyspieszenia procesów gojenia, skrócenia czasu rekonwalescencji oraz uzyskania lepszych, bardziej trwałych rezultatów leczenia.

  Czym jest osocze bogatopłytkowe, jak się je pozyskuje i jakie są jego właściwości?

  Osocze bogatopłytkowe (platelet rich plasma, PRP) otrzymywane jest z krwi autologicznej. PRP charakteryzuje się wysoką koncentracją płytek krwi i, związaną z tym, większą zawartością innych czynników, zwłaszcza czynników wzrostu (growth factors; GF).

  Czynniki wzrostu (GF) są biologicznie czynnymi aktywnymi przekaźnikami białkowymi, uwalnianymi z elementów morfotycznych krwi (przede wszystkim z płytek) lub z pobliskiej tkanki. GF mają zasadniczy wpływ na inicjację i przebieg procesów naprawczych organizmu – gojenia ran, regeneracji tkanek. Należą do nich m.in.:

  • izomery płytkowego czynnika wzrostu: PDGF-AA, PDGF-AB, PDGF-BB
  • transformujący czynnik wzrostu β: TGF-β1 i TGF-β2
  • czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego: VEGF
  • nabłonkowy czynnik wzrostu: EGF.

  Przebieg zabiegu – krok po kroku

  Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego rozpoczynają się od pobrania krwi od pacjenta, którą miesza się z antykoagulantem i wprowadza do specjalnych probówek. Dzięki odpowiedniemu odwirowaniu można wyekstrahować warstwę płytek krwi z niewielką ilością osocza i podać pacjentowi. Przygotowanie PRP najczęściej trwa kilka-kilkanaście minut.

  Osocze bogatopłytkowe może być aplikowane jednocześnie z tzw. aktywatorem, np. z trombiną lub chlorkiem wapnia, które powodują natychmiastowe uwolnienie czynników wzrostu.

  Uzyskany koncentrat autologicznych płytek krwi w niewielkiej ilości osocza jest materiałem sterylnym i bezpiecznym dla pacjenta. Po wprowadzeniu do strzykawki lekarz przeprowadza klasyczny zabieg mezoterapii, równomiernie nakłuwając i ostrzykując skórę twarzy (i szyi).

  Wampirzy lifting zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – krem znieczulający nakładany jest na skórę ok. 30 minut przed rozpoczęciem ostrzykiwania skóry osoczem bogatopłytkowym.

  Po zabiegu zaleca się odpowiednie metody oczyszczania skóry i stosowanie fotoprotekcji.

  Powikłania po zabiegu

  Zabieg wykonywany w sterylnych warunkach przez doświadczonego lekarza to bardzo bezpieczna metoda terapeutyczna. Osocze bogatopłytkowe jest materiałem w pełni biozgodnym, co praktycznie wyklucza ryzyko alergii czy nietolerancji. Po wampirzym liftingu może wystąpić przejściowy rumień, niewielki obrzęk i siniaki w miejscu podania PRP. Większość objawów niepożądanych ustępuje w ciągu pierwszej doby po zabiegu (zasinienia – w ciągu kilku dni).

  Mimo to, jak w przypadku każdego zabiegu, mogą istnieć przeciwwskazania do mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, takie jak:

  • zakażenia ostre i przewlekłe
  • posocznica
  • ciąża i karmienie piersią
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • nowotwory i choroby autoimmunologiczne
  • zażywanie leków wydłużających czas krwawienia (np. leków przeciwzakrzepowych, kwasu acetylosalicylowego – czyli popularnej aspiryny).

  Rekonwalescencja po zabiegu

  Wampirzy lifting nie wymaga ograniczenia aktywności życiowej. Ślady po iniekcjach ustępują samoistnie; okres rekonwalescencji trwa krótko.

  Przez ok. 12 godzin po zabiegu nie powinno się nakładać makijażu. Przez okres wskazany przez lekarza należy unikać korzystania z sauny i solarium. Przez pierwsze doby po wampirzym liftingu niewskazana jest ekspozycja na promienie słoneczne. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad ochrony przed promieniowaniem UV.

  Cena zabiegu

  Istnieją różne systemy i metody biologiczne do otrzymywania PRP. Różnice mogą dotyczyć np. stopnia odzyskiwalności płytek krwi, ilości osocza pozyskiwanego w wyniku pojedynczej procedury, a nawet aparatury medycznej dostępnej w zestawie i sposobu wirowania.

  Mechaniczne metody przygotowania PRP (z zastosowaniem gotowych zestawów dostępnych na rynku) umożliwiają przygotowanie zawiesin bogatych w płytki krwi w powtarzalnych procesach. Cena zabiegu zależy m.in. od zestawu użytego do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego.

  Ceny wampirzego liftingu z wykorzystaniem zestawu Regeneris (placówka we Wrocławiu):

  Regeneris - osocze bogatopłytkowe (cennik) 
  Twarzod 690 zł
  Dłonieod 690 zł
  Szyjaod 690 zł
  Twarz + szyjaod 1190 zł
  Szyja + dekoltod 1190 zł
  Skóra głowyod 790 zł
  Maska z regeneris Cellular maskod 490 zł

  Ceny wampirzego liftingu z użyciem zestawu Proteal (placówka w Warszawie):

  Proteal - osocze bogatopłytkowe Warszawa (cennik) 
  Twarz900 zł
  Twarz + szyja1200 zł
  Twarz + szyja + dekolt1500 zł
  Oczy500 zł
  Skóra głowy800 zł
  Pakiet trzech zabiegów na twarz2160 zł
  Pakiet trzech zabiegów na skórę głowy1920 zł

  Wampirzy lifting Wrocław

  Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w placówce we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Agnieszka Burkacka oraz dr n. med. Maria Rybak.

  Wampirzy lifting Warszawa

  W Ars Estetica w Warszawie wampirzy lifting wykonuje dr n. med. Michał Kowalczewski oraz lek. med. Małgorzata Legocka.

  Zachęcamy również do zapoznania się z innymi materiałami dotyczącymi zastosowania osocza bogatopłytkowego:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!

   Źródła:

   Aust M, Pototschnig H, Jamchi S et al. Platelet-rich Plasma for Skin Rejuvenation and Treatment of Actinic Elastosis in the Lower Eyelid Area. Cureus. 2018; 10(7): e2999.

   Cho JW, Kim SA, Lee KS. Platelet-rich plasma induces increased expression of G1 cell cycle regulators, type I collagen, and matrix metalloproteinase-1 in human skin fibroblasts. Int J Mol Med. 2012;29:32–36.

   Díaz-Ley B, Cuevast J, Alonso-Castro L, et al. Benefits of plasma rich in growth factors (PRGF) in skin photodamage: clinical response and histological assessment. Dermatol Ther. 2015;28:258–263.

   Kang RS, Lee MK, Seth R et al. Platelet-rich plasma in cosmetic surgery. Int J Otorhinolaryngol Clin. 2013;5(01):24–28.

   Schwertz H., Rowley J.W., Tolley N.D. et al. Assessing protein synthesis by platelets. Methods Mol. Biol. 2012; 788: 141-153.

   Elnehrawy NY, Ibrahim ZA, Eltoukhy AM et al. Assessment of the efficacy and safety of single platelet-rich plasma injection on different types and grades of facial wrinkles. J Cosmet Dermatol. 2017;16(1):103–111.

   Jundziłł A., Witmanowski H. (red.). Chirurgia plastyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

   Asif M, Kanodia S, Singh K. Combined autologous platelet-rich plasma with microneedling verses microneedling with distilled water in the treatment of atrophic acne scars: a concurrent splitface study. J Cosmet Dermatol. 2016;15(4):434–443.

   Castillo T.N., Pouliot M.A., Kim H.J. et al. Comparison of growth factor and platelet concentration from commercial platelet-rich plasma separation systems. Am. J. Sports Med. 2011; 39:266–271.

   Anitua E, Sánchez M, Zalduendo MM et al. Fibroblastic response to treatment with different preparations rich in growth factors. Cell Prolif. 2009;42:162–170.

   Sand JP, Nabili V, Kochhar A et al. Platelet-Rich Plasma for the Aesthetic Surgeon. Facial Plast Surg. 2017;33:437–443.

   Leo MS, Kumar AS, Kirit R et al. Systematic review of the use of platelet-rich plasma in aesthetic dermatology. J Cosmet Dermatol. 2015;14:315–323.

   Cameli N, Mariano M, Cordone I et al. Autologous pure platelet-rich plasma dermal injections for facial skin rejuvenation: clinical, instrumental, and flow cytometry assessment. Dermatol Surg. 2017;43:826–835.

    Umów się na wizytę
    Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
    Wybierz miasto
    WrocławWarszawa
    Zadzwoń lub napisz!
    wsparcie
    Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

     Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
     Przedstaw się *
     Wybierz miasto *
     WrocławWarszawa
     Wiadomość *