w co nie warto wierzyć?
Botox to preparat, który wykorzystuje się między innymi do czasowego usuwania bruzd i zmarszczek, łagodzenia owalu twarzy, leczenia nadpotliwości czy bruksizmu (mimowolnego, silnego zaciskania zębów). Każdy zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, ale nie wymaga on od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie informacje, które znajdziemy na jego temat, są prawdziwe.
Nie wiek, a stan skóry, oczekiwane efekty i mimika mogą być wskazaniem do tego, by wykonać zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Botox, jak każdy inny lek, podaje się w ściśle określonych przypadkach, a jego zastosowanie jest szerokie. To, co się liczy to stan zdrowia oraz wyniki badania fizykalnego.
Zdarza się, że nadpotliwość koryguje się u bardzo młodych osób. Z kolei lwia zmarszczka pojawia się nawet u dwudziestolatków. Nie powinien również dziwić fakt, że bywają pacjenci po 40. roku życia, którzy zabiegów z użyciem Botoxu nie wymagają. Zatem nie, zabieg wykonuje się nie tylko u dojrzałych osób.
Faktem jest, że większość pacjentek wraca na kolejne zabiegi. Warto jednak podkreślić, że nie jest to obligatoryjne – jeśli efekty nam się nie spodobają, toksyna botulinowa zostanie zmetabolizowana, a po kilku miesiącach skóra i mimika wrócą do stanu sprzed zabiegu.
To, że przez te kilka miesięcy nie będziemy pogłębiać zmarszczek mimicznych, można uznać za zaletę.
Dobrze wykonany zabieg sprawia, że twarz wygląda zwykle na bardziej wypoczętą. Wbrew temu, co często się sądzi, zabieg nie nadaje twarzy sztucznego wyglądu i nie zmienia rysów. Faktem jest, że mimika jest miejscowo ograniczona i np. podczas uśmiechania się, wokół oczu nie tworzą się głębokie zmarszczki.
Obawy Pacjentów wynikają z tego, że działanie Botoxu myli się z innymi, nierzadko nadużywanymi zabiegami, do których zaliczyć można np. nadmierne wypełnienie policzków czy doliny łez usieciowanym kwasem hialuronowym.
Nie jest to prawda. Warto pamiętać o tym, że Botox jest lekiem, a lek w Polsce może podać tylko lekarz lub pielęgniarka, ale na zlecenie lekarza.
Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu powinno być dobrze przemyślane i w pełni świadome. Przy podejmowaniu jej należy uwzględnić także własne zdrowie i bezpieczeństwo. Między innymi dlatego zarejestrowanych produktów leczniczych nie powinna podawać kosmetyczka. Istnieje lista określonych przeciwwskazań do zabiegu, których ignorowanie może okazać się przykre w skutkach.
Okres działania toksyny botulinowej to czas, kiedy zmarszczki nie będą się pogłębiać. Jeśli zdecydujemy, że nie chcemy kolejnego zabiegu, to po 4-6 miesiącach skóra i mimika wrócą do stanu sprzed podania Botoxu. Ciężko uzasadnić, dlaczego ktoś mógłby sądzić, że zmarszczki po zabiegu się pogłębią.
Na rezultat działania toksyny botulinowej należy poczekać 3-4 dni, a pełny efekt jest widoczny i/lub odczuwalny właściwie dopiero po 14 dniach.
Botox nie zmniejsza czucia twarzy. Blokuje przewodnictwo nerwowo-mieśniowe, a nie działa na unerwienie czuciowe skóry czy mięśni.
Powiększanie ust to zabieg, który wykonuje się z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i polega na podaniu preparatu w obrębie ust. Umieszczony podskórnie kwas jest implantem, który stopniowo się wchłania, jednak jego właściwości znaczącą różnią się od właściwości, jakie posiada Botox.
Toksyny botulinowej nie stosuje się do powiększania ust.
Ceny za zabiegi z wykorzystaniem Botoxu przedstawiają się następująco:
Osoby zainteresowane konsultacją zapraszamy do kontaktu.
Zabiegi z wykorzystaniem Botoxu w Ars Estetica we Wrocławiu wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska.
Zabiegi mezoterapii w Warszawie wykonuje dr n. med. Diana Kupczyńska i dr Małgorzata Legocka.
Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na temat zastosowania botoxu w medycynie estetycznej: