Rozstępy na piersiach, na udach, na brzuchu

sposoby na rozstępy - profilaktyka, zabiegi i domowa pielęgnacja

Artykuł przeczytasz w: 10 min.

Rozstępy to nieestetyczne zmiany skórne, które dotykają coraz większą grupę ludzi. Teraz, gdy świadomość na temat defektów naszego ciała jest większa, wiemy, że mogą pojawić się u każdego, bez względu na wagę, wiek czy płeć. W swej początkowej fazie mogą przybierać kolor różowo – fioletowy, który z biegiem czasu przechodzi w odcień srebrzysto – biały. Jest to dość powszechny problem, który obejmuje około 80% kobiet i 40% mężczyzn w dorosłym wieku, a niestety zaczyna się go również dostrzegać u osób bardzo młodych. Zastanawiasz się jak pozbyć się rozstępów? Z naszego artykułu dowiesz się jak z nimi walczyć.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Na brzuchu, na udach, na plecach, na piersiach
  • Rodzaje rozstępów
  • Przyczyny powstawania rozstępów
  • Jak się pozbyć rozstępów?
  • Laserowe usuwanie rozstępów
  • Domowe sposoby na rozstępy
  • Usuwanie rozstępów - kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

  Na brzuchu, na udach, na plecach, na piersiach

  Rozstępy z łac. striae distenseae to wrzecionowate pasma o wyglądzie cienkich srebrzystych linii. To, jaki jest ich układ w skórze, zależne jest od obszaru na którym występują:

  • na brzuchu – promienisty lub wachlarzykowaty,
  • na udach – poprzeczny,
  • na plecach – horyzontalny,
  • na piersiach – promienisty od brodawki.

  Istnieje wiele przyczyn powstawania rozstępów. Ciąża czy nagłe przybieranie na wadze to tylko stereotypowe powody ich powstawania. W grupie ryzyka znajdują się także osoby:

  • podatne na stres (podczas stresu wzrasta stężenie kortyzonu),
  • z predyspozycjami genetycznymi,
  • osoby, u których występuje szybki przyrost masy mięśniowej np. kulturyści,
  • pacjenci z przewlekłymi chorobami (zespołem Cushing, nosicielami wirusa HIV).

  Z biegiem lat zmieniło się ich umiejscowienie, zazwyczaj te szpecące zmiany pojawiały się na biuście, brzuchu, pośladkach, plecach (przy szybkim wzroście w czasie dojrzewania), jednak coraz częściej pokrywają duże powierzchnie ciała.

  Do niedawna jedynymi zabiegami na usuwanie rozstępów były procedury złuszczające (kwasy chemiczne, dermabrazja mechaniczna). W miarę postępu medycyny na rynek wprowadzano nowe metody i technologie, lecz w dalszym ciągu efekty leczenia nie były zadowalające. Stąd panuje przekonanie, iż są to zmiany, których nie można usunąć całkowicie. Od kilku lat specjaliści dysponują zaawansowaną technologią laserową, która umożliwia w sposób bezpieczny i kontrolowany korygować te zmiany, a w przypadku świeżych pasm ich całkowite usunięcie.

  Dzięki innowacji w medycynie estetycznej jesteśmy w stanie pomóc pacjentom w tej trudnej walce. Jednak przed każdym leczeniem należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, aby ustalić przyczynę ich powstawania i wyeliminować czynniki tworzące nowe rozstępy. Aby usuwanie rozstępów było skuteczne należy zgłosić się do kosmetologa zanim zakończy się proces bliznowacenia, w innym przypadku korygowanie zmian będzie trudniejsze i długotrwałe.

  Rodzaje rozstępów

  I FAZA PROCESU POWSTAWANIA ROZSTĘPÓW

  Rozstępy pojawiają się w dwóch fazach następujących po sobie. I faza – ostra – objawia się czerwonymi, lekko wyniosłymi zmianami o różnej długości i szerokości, określanymi jako striae rubrae. Pojawianiu się rozstępów towarzyszy obrzęk oraz nieprzyjemne uczucie swędzenia. Faza ostra trwa około 3 – 6 miesięcy.

  II FAZA PROCESU POWSTAWANIA ROZSTĘPÓW

  W II fazie rozstępy zmieniają kolor na fioletowy. Z czasem przekształcają się w striae albae, czyli rozstępy białe. Te zmiany zanikowe spowodowane są zmniejszoną ilością fibrylny oraz reorganizacją włókien fibrylinowych i elastycznych. Następuje ścieńczenie i zanik naskórka oraz degradacja i zmniejszenie grubości tkanki łącznej.

  Rozstępy mają wiele cech wspólnych z bliznami w obrazie histopatologicznym. Jednak w przeciwieństwie do blizn, w przypadku tworzenia się rozstępów nie występuje uraz mechaniczny. Te srebrzyste pasma występują prawie na każdej części ciała (z wyjątkiem stóp, rąk, twarzy), ich lokalizacja i wygląd zazwyczaj zależny jest od płci. Na takich obszarach jak piersi, biodra, brzuch pojawiają się dwa razy częściej u kobiet, czego główną przyczyną jest ciąża i okres dojrzewania u dziewczynek. U mężczyzn najczęściej są zlokalizowane w odcinku krzyżowo – lędźwiowym i obręczy barkowej – u kulturystów.

  Ułożenie rozstępów w skórze jest ściśle związane z obszarem na którym występują, rozstępy na brzuchu przybierają wygląd promienisto – wachlarzykowaty, rozstępy na udach i biodrach są pokryte poprzecznymi zmianami, rozstępy na piersiach to zmiany o charakterze promienistym biegnącymi od brodawki piersiowej, rozstępy w okolicy lędźwiowo- krzyżowej są umiejscowione horyzontalnie.

  Przyczyny powstawania rozstępów

  Przyczyny rozstępów nie są w pełni znane, jednak wiadomo że wpływ na ich pojawienie się jest bezpośrednio związany z fizjologią organizmu i stanami chorobowymi. Należą do nich:

  • Zwiększony poziom kortyzonu (hormon kory nadnerczy), następuje upośledzenie funkcjonowania fibroblastów przez co powstają zmienione włókna elastyny i kolagenu. Charakteryzują się mniejszą wytrzymałością na rozciągnięcie i kruchością, co doprowadza do ich zerwania, a ścieńczenie naskórka wpływa na ich widoczność;
  • Zwiększone stężenie estrogenów, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych i ciąża sprzyjają powstawaniu rozstępów;
  • Przyjmowanie leków zawierających glikokortykostereoidy (także miejscowo), prowadzi do zahamowania syntezy kolagenu, degeneracji włókien, co powoduje ścieńczenie skóry;
  • Uwarunkowania genetyczne – Dr Joyce Tung opublikował badania w artykule pt.: “Genome – wide association analysis implicates elastic microfibrils in the development of nonsyndromic striae distensae” w Journal of Investigative Dermatology, w którym opisuje związek z konkretnymi genami a powstawaniem rozstępów;
  • Nieprawidłowa dieta – duży wpływ na wygląd naszej skóry mają produkty, które spożywamy; aby się cieszyć gładką i elastyczną należy pamiętać o jej zróżnicowaniu, przyjmowaniu jak największej ilości witamin (E, A, B5), mikroelementów (krzem, cynk) oraz białka. Niedobór tych składników prowadzi do różnego rodzaju schorzeń, które w późniejszym czasie mają wpływ na naszą skórę;
  • Zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania.

  Jak się pozbyć rozstępów?

  W dobie dynamicznego rozwoju medycyny estetycznej istnieje wiele sposobów na rozstępy pozwalających na ich korygowanie. Specjaliści od wielu lat szukają procedur, które będą stymulować pracę skóry do przebudowy i niwelowania tych nieestetycznych zmian. Zanim pojawiły się lasery metodami najczęściej wykorzystywanymi były zabiegi na rozstępy (złuszczające): chemiczne, mechaniczne.

  KWAS GLIKOLOWY

  Stosowanie kwasu glikolowego powoduje odbudowę włókien sprężystych oraz produkcję nowych włókien kolagenowych. Po zastosowaniu serii 6-10 zabiegów można było zauważyć ujednolicenie kolorytu, wzrost elastyczności i spoistości skóry. Ten sposób na rozstępy był jednak mało efektywny przy białych zmianach, jego działanie jest bowiem zbyt powierzchowne.

  KWAS TRÓJCHLOROCTOWY

  Innym kwasem wykorzystywanym w leczeniu srebrzystych pasm jest kwas trójchlorooctowy. Dzięki swej budowie ma większe możliwości przenikania przez struktury skóry. Jego stosowanie nie zyskało jednak wielu zwolenników ze względu na efekty uboczne takie jak: blizny atroficzne czy hiperpigmentacje stałą.

  Innymi zabiegami na rozstępy, które można było wykorzystać w tej ciężkiej walce są: mezoterapia igłowa lub mezoterapia mikroigłowa (Dermapen). Co ciekawe, ta pierwsza pierwotnie była wykorzystywana w leczeniu żylaków czy migren, jej twórcą jest francuski lekarz Michel Pistor.

  RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA

  Radiofrekwencja mikroigłowa (termolifting RF) to zabieg, który łączy 2 efektywne działania: nakłuwanie skóry za pomocą mikroigiełek z równoczesnym zastosowaniem promieniowania elektromagnetycznego do podgrzewania. Zabieg ten można przeprowadzać na różnych obszarach ciała, m. in. redukując rozstępy.

  Seria zabiegów RF wpływa na efekt poprawy wyglądu rozstępów i blizn, który jest zależny od ich wieku oraz lokalizacji. Z reguły przyczynia się do poprawy koloru blizn i rozstępów, zmniejszenia ich głębokości oraz widoczności.

  Należy jednak pamiętać, że im świeższa blizna/rozstępy, tym lepsze rezultaty są możliwe do osiągnięcia w krótszym czasie.

  MEZOTERAPIA IGŁOWA

  Mezoterapia igłowa to jeden z zabiegów na rozstępy polegający na dostarczeniu za pomocą igły i strzykawki substancji odżywczych, takich jak: kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy oraz mikroelementy do skóry właściwej. Jest to dość bezpieczna metoda, która bardzo często jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Bardzo ważna jest precyzja i dokładne wykonanie, co jest zależne od osoby przeprowadzającej zabieg.

  Wykorzystuje się dwa mechanizmy działania tej metody, pierwszy to działanie substancji (nawilża i odżywia oraz prowadzi do regeneracji skórę), która zostaje podana, drugim mechanizmem jest proces naprawczy wywołany uszkodzeniem skóry. W leczeniu rozstępów białych mezoterapia stosowana jest częściej jako terapia uzupełniająca. Przynosi dobre efekty terapeutyczne przy świeżych (czerwonych) zmianach.

  DERMAPEN

  Dermapen to małe urządzenie o wyglądzie długopisu, które służy do mechanicznego nakłuwania skóry. Dzięki swojej poręczności i możliwości korygowania prędkości wkłuć można na każdym obszarze ciała precyzyjnie wykonać zabieg. Jednorazowy kartridż z 12 igłami wchodzi na głębokość od 0,5mm do 2,5mm. Mezoterapia mikroigłowa obszaru pokrytego rozstępami ma na celu mechaniczne uszkodzenie i uraz, który powoduje proces naprawczy w zmienionej skórze. Za sprawą stanu zapalnego uwalniane są czynniki wzrostu z komórek krwi, co skutkuje produkcją nowych włókien kolagenowych i elastyny. Ten zabieg na rozstępy można wykonywać co 3-5 tygodni w serii, tak jak w przypadku mezoterapii igłowej. Remodeling skóry powoduje poprawę struktury, barwy okolicy poddanej zabiegowi oraz delikatną przebudowę rozstępów.

  Laserowe usuwanie rozstępów

  Jak się pozbyć czerwonych rozstępów? Czy istnieje sposób na białe rozstępy? Laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne, które wykorzystuje zjawisko emisji wymuszonej. Jego nazwa pochodzi od skrótu z ang. Light Ampilification by Stimulated Emission of Radiation. Historia laserów sięga 1954 roku, kiedy to skonstruowano pierwszy wzmacniacz kwantowy maser.

  Urządzeniami wykorzystywanymi w kosmetologii do laserowego usuwania rozstępów są:

  • Nd:YAG – 1064 nm,
  • laser diodowy – 1450 nm,
  • laser ekscymerowy – 308 nm,
  • nieablacyjne lasery frakcyjne,
  • ablacyjny CO2 resurfacing – dający najlepsze efekty w leczeniu rozstępów.

  LASER CO2

  Laser frakcyjny eCO2 – medyczne urządzenie najnowszej generacji stosowane w laserowym usuwaniu rozstępów. Jego wiązka o długości 10600 mikrometrów ma silne powinowactwo do wody, powoduje mocne podgrzanie i odparowanie wody ze skóry. W miejscu działania lasera powstają mikrokolumny ablacyjne sięgające do 2,5mm w skórę. Podczas jednego zabiegu dochodzi do wymiany ok. 20-30% skóry. Każda kolumna jest otoczona niewielką warstwą nekrozy. Precyzja lasera jest bardzo duża, istnieje możliwość dostosowania trybu pracy (statyczny, dynamiczny), wielkości plamki (możliwość dostosowania do dużych i małych obszarów), oraz energii. Czas zasklepienia się mikrokolumn to 24 godziny, a całkowitej regeneracji skóry około 6 miesięcy.

  Osoba zgłaszająca się do specjalisty przechodzi kwalifikację do serii zabiegów. W jej skład wchodzą wywiad dotyczący przebytych chorób, zażywanych leków, suplementów lub środków światłouczulających oraz używek. Każdy pacjent jest informowany o negatywnym wpływie tytoniu i alkoholu na proces gojenia się oraz możliwości osłabienia efektów laserowego usuwania rozstępów w sytuacji, gdy nie przestrzega zaleceń. W trakcie planowania leczenia ważne są również plany osoby zgłaszającej się, dlatego możliwość wyjazdów i ewentualna ekspozycja na słońce może odroczyć rozpoczęcie kuracji.

  Należy przeprowadzić wywiad dotyczący przyczyn i okresu pojawienia się rozstępów, formy w jakiej się ujawniły, stosowanej pielęgnacji domowej czy wcześniejszych prób leczenia innymi metodami. Konsultacja obejmuje również badanie fizykalne, podczas którego określa się m. in. średnicę i głębokość rozstępów. Pomoże ono określić liczby potrzebnych zabiegów.

  EFEKTY LASEROWEGO USUWANIA ROZSTĘPÓW

  Efekt, jaki możemy uzyskać po pełnej terapii, i ilość potrzebnych zabiegów są zależne od kilku czynników. Istotną rzeczą jest czas pojawienia się zmian na skórze. Świeże urazy, w których nie doszło do zbliznowacenia usuwa się bardziej efektywnie. Z doświadczenia wiem, że duże znaczenie ma ich położenie – uraz w okolicach korpusu leczy się dużo szybciej i efektywniej. Na kończynach zazwyczaj potrzebna jest większa ilość zabiegów, ze względu na to, że rany w tych obszarach dłużej się goją i dochodzi do częstszej hiperpigmentacji.

  Na całą kurację przeważnie należy przeznaczyć około 6-12 miesięcy. W tym czasie procedury powinny być wykonywane w odstępach 4-6 tygodni. Należy także pamiętać, że w przypadku dużych i głębokich zmian nie jesteśmy w stanie ich całkowicie usunąć. Następuje ich zniwelowanie, spłycenie, a struktura skóry, podobnie jak jej jędrność, w miejscu poddawanym zabiegowym poprawia się. Czas rekonwalescencji pozabiegowej to 10 dni, w późniejszym czasie może być widoczne delikatne zaróżowienie skóry i punktowe ślady po kolumnach, które powstają w skórze za sprawą odparowywania wody z tkanki. Warto podkreślić, że celem uniknięcia powikłań, należy ściśle przestrzegać zaleceń. Całkowity efekt jest widoczny do 6 miesięcy.

  ROZSTĘPY – PRZED I PO (ZDJĘCIA)

  Reakcja skóry po zabiegach laserem eCo2:

  • obrzęk i zaczerwienienie – może się utrzymywać 1-4 dni po zabiegu. Należy stosować chłodzenie i preparaty nawilżające;
  • punktowe krwawienie – jest to naturalna reakcja, która wiąże się z głębokością wnikania mikrowiązki w skórę właściwą, gdzie dochodzi do uszkodzenia naczyń. Jeśli krwawienie nie ustanie samoistnie należy za pomocą czystego gazika ucisnąć miejsce, w którym występuje;
  • zbrązowienie i złuszczenie – oddzielenie się resztek naskórka powoduje na drugi dzień po zabiegu ściemnienie skóry. Utrzymuje się od 3-7 dni, a następnie dochodzi do złuszczenia. W tym czasie należy stosować krem do regeneracji.

  W dużej mierze reakcja na laser jest zależna od predyspozycji pacjenta oraz obszaru leczenia. W przypadku osób o małej odporności na ból czy wrażliwej skórze zalecone jest zmniejszenie parametrów lasera i natychmiastowe schłodzenie okolicy poddanej laseroterapii. Każdy specjalista stosuje procedury w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie. Należy wykonywać je ściśle z zaleceniami producenta, które są szczegółowo opisane w książce technicznej sprzętu.

  Każdy pacjent powinien mieć jednak świadomość, że nawet gdy specjalista przestrzega wszystkich procedur, może dojść do powikłań. Mogą wystąpić infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, jak również alergie (np. na środek znieczulający). Niepożądane reakcje dzielimy na bezpośrednie i pośrednie. Te pierwsze, do których zaliczyć można ból, obrzęk, punktowe krwawienie czy świąd, są bezpośrednio związane z działaniem lasera. Występują często, lecz są łatwe do opanowania.

  Zalecenia:

  • infekcja – antybiotyk doustnie;
  • opryszczka – leki przeciwwirusowe;
  • stan zapalny – niesterydowe leki zapalne.

  Po około 4-6 tygodniach po wykonaniu zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego CO2 możemy zaobserwować:

  • hiperpigmentację – laser frakcyjny odparowując naskórek powoduje czasowe odsłonięcie skóry, co oznacza, że traci ona swoją ochronę. W trakcje procesu gojenia wytwarza się więcej komórek nacieku zapalnego. Możliwość wystąpienia hiperpigmentacji jest związana bardziej z gęstością skóry i obszarem, aniżeli gęstością i energią wiązki lasera;
  • blizny przerostowe – pacjent z predyspozycjami do nich nie powinien poddawać się zabiegowi;
  • blizny zanikowe – przyczyną jest złe gojenie się rany, co zazwyczaj spowodowane jest nieprawidłową pielęgnacją pozabiegową lub niewłaściwym wykonaniem zabiegu przez specjalistę;
  • przebarwienia – ich wystąpienie jest spowodowane ekspozycją na słońce;
  • fonomen – przy niektórych typach skóry można zaobserwować czasowe pojawienie się dołeczków i zmarszczeń. Występuje to w okresie regenerowania się skóry, a po jego zakończeniu zanika.

  Przeciwwskazania bezwzględne do wykonania zabiegu laserowego usuwania rozstępów to:

  • ciąża i laktacja;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • skóra wrażliwa na działanie światła słonecznego;
  • zaburzenia psychiczne i neurotyczne, uzależnienia od narkotyków i alkoholu;
  • choroby nowotworowe lub o charakterze złośliwym;
  • zmiany skórne spowodowane cukrzycą lub chorobą tkanki łącznej;
  • nierealistyczne oczekiwania pacjentów względem efektów;
  • rozrusznik serca;
  • brak współpracy i nie przeszczekanie zaleceń po zabiegowych przez pacjenta.

  Do przeciwwskazań ,,czasowych’’ lub względnych należą:

  • aktywna infekcja wirusowa np: opryszczka;
  • rany na skórze;
  • kuracja izotretinoiną- należy odstawić na 6 miesięcy przed laseroterapią;
  • aktywna infekcja bakteryjna, grzybicza;
  • alergia miejscowa na środek znieczulający – u pacjentów z dużą odpornością na ból można wykonać zabieg bez miejscowego znieczulenia bądź zalecić 30 minut przed procedurą doustne leki;
  • stosowanie doustnych lub miejscowych środków fotouczulających np. niektórych antybiotyków;
  • wiek pacjenta- w uzasadnionych przypadkach za zgodą nieletniej osoby i gody rodziców można wykonać zabieg: np. jeśli zmiany skórne występują na dużym obszarze i postępują.

  Domowe sposoby na rozstępy

  Ze względu na długi i trudny proces leczenia bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja w domu. W tym celu konieczne jest stałe stosowanie kilku wytycznych. Za domowe sposoby na rozstępy można uznać przede wszystkim:

  • Unikanie dużych i gwałtownych wahań wagi – BMI powinno być utrzymywane poniżej 25;
  • Aktywność fizyczna – elastyczna i jędrna skóra ma mniejsze predyspozycje do rozciągania się;
  • Nawilżenie, odżywienie skóry od wewnątrz poprzez stosowanie środków doustnych;
  • Systematyczny masaż i peeling ciała – zwłaszcza jeśli często występują wahania wagi należy co dziennie masować obszary narażone na rozstępy ok. 5 min. Dotyczy to także kobiet w okresie ciąży.

  Najważniejszą rzeczą w walce z rozstępami w domu jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. W naszym jadłospisie nie może zabraknąć witaminy K (składnika występującego w: pomidorach, wątróbce, zielonych liściach warzyw); cynku (orzechy, pestki dyni, owoce morza); oraz odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo ćwiczenia pomogą w ujędrnieniu skóry co sprawi że będą one mniej widoczne. Oprócz tego możemy sami wykonać masaż odpowiednią rękawicą na sucho lub w kąpieli wykorzystując naprzemienne polewanie skóry zimną i ciepłą wodą. Dobry również będzie peeling i zastosowanie kremu na rozstępy. To domowe spa, poprawi nam krążenie krwi czego następstwem jest lepsze dotlenienie tkanki oraz ujednolicenie kolorytu skóry. Należy jednak pamiętać że jest to jedynie profilaktyka i poprawienie wyglądu naskórna.

  Usuwanie rozstępów - kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

  Osoby borykające się z problemem rozstępów najczęściej zgłaszają się do specjalisty, ponieważ stanowi to dla nich wstydliwy defekt estetyczny i chcą poprawić wygląd skóry. Nierzadko pacjentami są także osoby, których głównym motywatorem do działania jest dążenie do doskonałości. Ważnym aspektem jest stan psychiczny pacjenta, brak akceptacji swojego ciała ze względu na te nieestetyczne zmiany sprawia, że taka osoba krępuje się, zasłania partie pokryte rozstępami, co powoduje obniżenie komfortu w niektórych dziedzinach życia.

  Pacjentów zainteresowanych zabiegami na rozstępy zapraszamy do kontaktu.

  Procedurę wykonujemy w placówkach we Wrocławiu i w Warszawie.

  Zachęcamy do zapoznania się z następującymi materiałami:

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *