Epilacja laserowa

cz. 1

Oceń ten artykuł

Co należy wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz?

Ciemny włos, jasna skóra

Depilacja ciemnych włosów na jasnej skórze jest najłatwiejsza. Dlaczego? Otóż lasery diodowe działają na melalninę- a więc barwnik zawarty we włosie. Im większy kontrast między jasną skórą a ciemnym włosem tym lepszy efekt, ponieważ wiązka laserowa zostanie całkowicie pochłonięta przez barwnik z włosa. Tutaj od razu można znaleźć odpowiedz na pytanie dlaczego skóra nie może być opalona podczas zabiegu. Opalona skóra posiada dużo melaniny, niestety lasery nie są aż tak ,,sprytne” aby rozróżnić melaninę z włosa od tej w skórze. Skutek wykonania zabiegu na opalonej skórze będzie więc następujący- dojdzie do poparzenia na powierzchni naskórka a efekt zabiegu będzie zerowy jeśli chodzi o redukcję owłosienia. W przypadku włosów siwych czy rudych- lasery diodowe nie poradzą sobie z tym kolorem, ale dysponujemy innymi laserami dla tej grupy pacjentów.

Wosk, pęseta, depilator

Epilację laserową można wykonać dopiero po 4-6 tygodniach od depilacji woskiem, wyrywaniu pęsetą oraz depilatora. Między zabiegami włosy należy golić tylko maszynką. W dniu zabiegu lub dzień wcześniej należy zgolić włosy. Dlaczego? Otóż wiązka laserowa zostanie skoncentrowana na melaninie we włosie, którą napotka na swoje drodze jako pierwszą- więc we włosie wystającym ponad powierzchnię skóry. Dojdzie do oparzenia naskórka a wiązka laserowa nie dotrze do mieszka włosowego.

Fazy wzrostu włosa

Laser niszczy włosy, które obecnie są w fazie wzrostu (ANAGEN), z tego względu zabiegi należy powtarzać w określonych odstępach czasowych w zależności od okolicy zabiegowej. Jaka ilość zabiegów jest potrzebna? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, u jednych wystarczy 5 zabiegów u innych 8. Mają na to wpływ: predyspozycje indywidualne pacjenta, kolor skóry, kolor oraz struktura włosa, ustawiona moc lasera oraz doświadczenie operatora.

Reakcja na laser

Przy prawidłowo i skutecznie wykonanej depilacji powinien pojawić się odczyn skórny i okołomieszkowy, czyli zaczerwienienie i jakby opuchlizna wokół mieszka. Taka reakcja zanika do kilku godzin po zabiegu, jeżeli chcemy przyspieszyć ten proces warto schładzać okolicę zabiegową cold- packami, wodą termalną czy stosować kosmetyki kojące np. Pantenol, Termcool, Alantan Plus.

Zalecenia

Między zabiegami pamiętaj, żeby włoski golić tylko maszynką oraz bezwzględnie unikaj opalania tych miejsc. Ważna kwestia- włos, który został zniszczony nie zawsze od razu wypada! Naskórek musi go ,,wypchnąć” ku górze co może potrwać ponad 2 tygodnie. Przez ten okres czasu możesz mieć wrażenie, że włos wciąż rośnie, jednak zauważysz, że w końcu sam wypadnie. Pamiętaj, aby przed zabiegiem odstawić leki światłouczulające, herbaty ziołowe a jeżeli był stosowany antybiotyk również należy o tym fakcie poinformować specjalistę. Po zabiegu bezwzględny zakaz opalania się (ryzyko powstawanie przebarwień) oraz na kilka dni warto zrezygnować z basenu, sauny, jaccuzi (dodatkowo może podrażnić skórę).

Efekty

Epilacja laserowa nie jest zabiegiem redukującym włosy na całe życie. Pod wpływem zmian hormonalnych w organiźmie z czasem mogą zacząć rosnąć włoski, natomiast zazwyczaj są one jaśniejsze i cieńsze. Warto raz w roku wykonywać przypominającą epilację laserową. Prawidłowo przeprowadzona epilacja daje naprawdę zadowalające efekty I duży komfort psychiczno- fizyczny pacjentowi.

Autorką artykułu jest kosmetolog Marta Kociatyn.

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013