Efekty depilacji laserowej

oraz wskazówki i reakcja skóry na laser

Depilacja laserowa – efekty, wskazówki i reakcja skóry
Głosów: 18, ocena: 5

Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na laserowe usuwanie owłosienia?

depilacja laserowa (1)

Ciemny włos, jasna skóra

Depilacja ciemnych włosów na jasnej skórze jest najłatwiejsza. Dlaczego? Otóż lasery diodowe działają na melalninę – barwnik zawarty we włosie. Im większy kontrast między jasną skórą a ciemnym włosem tym lepszy efekt, ponieważ wiązka laserowa zostanie całkowicie pochłonięta przez barwnik z włosa. To także odpowiedź na pytanie dlaczego skóra nie może być opalona podczas zabiegu. Opalona skóra posiada dużo melaniny, niestety lasery nie są aż tak ,,sprytne” aby rozróżnić melaninę z włosa od tej w skórze.

Skutki wykonania zabiegów na opalonej skórze będą przykre – dojdzie do poparzenia na powierzchni naskórka a efekt zabiegu będzie zerowy jeśli chodzi o redukcję owłosienia. W przypadku włosów siwych czy rudych- lasery diodowe nie poradzą sobie z tym kolorem, ale dysponujemy innymi laserami dla tej grupy pacjentów.

Wosk, pęseta, depilator

Laserowe usuwanie owłosienia można wykonać dopiero po 4-6 tygodniach od depilacji woskiem, wyrywaniu pęsetą oraz depilatora. Między zabiegami włosy należy golić tylko maszynką. W dniu zabiegu lub dzień wcześniej należy zgolić włosy. Dlaczego? Otóż wiązka laserowa zostanie skoncentrowana na melaninie we włosie, którą napotka na swoje drodze jako pierwszą- więc we włosie wystającym ponad powierzchnię skóry. Podczas depilacji laserowej dojdzie do oparzenia naskórka a wiązka laserowa nie dotrze do mieszka włosowego.

Fazy wzrostu włosa

Laser niszczy włosy, które obecnie są w fazie wzrostu (ANAGEN), z tego względu zabiegi należy powtarzać w określonych odstępach czasowych w zależności od okolicy zabiegowej. Jaka ilość zabiegów jest potrzebna? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, u jednych wystarczy 5 zabiegów u innych 8. Mają na to wpływ: predyspozycje indywidualne pacjenta, kolor skóry, kolor oraz struktura włosa, ustawiona moc lasera oraz doświadczenie operatora.

Reakcja na laser

Przy prawidłowo i skutecznie wykonanej depilacji laserowej powinien pojawić się odczyn skórny i okołomieszkowy, czyli zaczerwienienie i delikatna opuchlizna wokół mieszka.

depilacja laserowa wrocław

Taka reakcja zanika do kilku godzin po zabiegu, a jeżeli chcemy przyspieszyć ten proces warto schładzać okolicę zabiegową cold-packami, wodą termalną czy stosować kosmetyki kojące np. Pantenol, Termcool, Alantan Plus.

Zalecenia

Między poszczególnymi zabiegami depilacji laserowej warto pamiętać o tym, żeby włoski golić tylko maszynką oraz bezwzględnie unikać opalania tych miejsc. Ważna kwestia – włos, który został zniszczony nie zawsze od razu wypada! Naskórek musi go ,,wypchnąć” ku górze co może potrwać ponad 2 tygodnie. Przez ten czas można odnosić wrażenie, że włos wciąż rośnie, jednak z czasem można zauważyć, że w końcu włos sam wypadnie.

Pamiętaj, aby przed zabiegiem odstawić leki światłouczulające, herbaty ziołowe a jeżeli był stosowany antybiotyk należy o tym fakcie poinformować specjalistę.

Po zabiegu laserowego usuwania owłosienia obowiązuje bezwzględny zakaz opalania się (istnieje ryzyko powstawania przebarwień). Na kilka dni warto również zrezygnować z basenu, sauny, jacuzzi (dodatkowo może podrażnić skórę).

Efekty

Depilacja laserowa nie jest zabiegiem redukującym włosy na całe życie. Pod wpływem zmian hormonalnych w organiźmie z czasem mogą zacząć rosnąć włoski, natomiast zazwyczaj są one jaśniejsze i cieńsze. Warto raz w roku wykonywać przypominającą epilację laserową. Prawidłowo przeprowadzona epilacja daje naprawdę zadowalające efekty i duży komfort psychiczno-fizyczny pacjentowi.

Autorką artykułu jest kosmetolog Marta Kociatyn.

Osoby zainteresowane zabiegiem zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat depilacji laserowej okolic bikini:

Ars Estetica realizuje projekt nr UDA-RPDS.01.01.00-02-173/13-00
Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013