oraz wskazówki i reakcja skóry na laser
Depilacja ciemnych włosów na jasnej skórze jest najłatwiejsza. Dlaczego? Otóż lasery diodowe działają na melalninę – barwnik zawarty we włosie. Im większy kontrast między jasną skórą a ciemnym włosem tym lepszy efekt, ponieważ wiązka laserowa zostanie całkowicie pochłonięta przez barwnik z włosa. To także odpowiedź na pytanie dlaczego skóra nie może być opalona podczas zabiegu. Opalona skóra posiada dużo melaniny, niestety lasery nie są aż tak ,,sprytne” aby rozróżnić melaninę z włosa od tej w skórze.
Skutki wykonania zabiegów na opalonej skórze będą przykre – dojdzie do poparzenia na powierzchni naskórka a efekt zabiegu będzie zerowy jeśli chodzi o redukcję owłosienia. W przypadku włosów siwych czy rudych- lasery diodowe nie poradzą sobie z tym kolorem, ale dysponujemy innymi laserami dla tej grupy pacjentów.
Laserowe usuwanie owłosienia można wykonać dopiero po 4-6 tygodniach od depilacji woskiem, wyrywaniu pęsetą oraz depilatora. Między zabiegami włosy należy golić tylko maszynką. W dniu zabiegu lub dzień wcześniej należy zgolić włosy. Dlaczego? Otóż wiązka laserowa zostanie skoncentrowana na melaninie we włosie, którą napotka na swoje drodze jako pierwszą- więc we włosie wystającym ponad powierzchnię skóry. Podczas depilacji laserowej dojdzie do oparzenia naskórka a wiązka laserowa nie dotrze do mieszka włosowego.
Laser niszczy włosy, które obecnie są w fazie wzrostu (ANAGEN), z tego względu zabiegi należy powtarzać w określonych odstępach czasowych w zależności od okolicy zabiegowej. Jaka ilość zabiegów jest potrzebna? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, u jednych wystarczy 5 zabiegów u innych 8. Mają na to wpływ: predyspozycje indywidualne pacjenta, kolor skóry, kolor oraz struktura włosa, ustawiona moc lasera oraz doświadczenie operatora.
Przy prawidłowo i skutecznie wykonanej depilacji laserowej powinien pojawić się odczyn skórny i okołomieszkowy, czyli zaczerwienienie i delikatna opuchlizna wokół mieszka.
Taka reakcja zanika do kilku godzin po zabiegu, a jeżeli chcemy przyspieszyć ten proces warto schładzać okolicę zabiegową cold-packami, wodą termalną czy stosować kosmetyki kojące np. Pantenol, Termcool, Alantan Plus.
Między poszczególnymi zabiegami depilacji laserowej warto pamiętać o tym, żeby włoski golić tylko maszynką oraz bezwzględnie unikać opalania tych miejsc. Ważna kwestia – włos, który został zniszczony nie zawsze od razu wypada! Naskórek musi go ,,wypchnąć” ku górze co może potrwać ponad 2 tygodnie. Przez ten czas można odnosić wrażenie, że włos wciąż rośnie, jednak z czasem można zauważyć, że w końcu włos sam wypadnie.
Pamiętaj, aby przed zabiegiem odstawić leki światłouczulające, herbaty ziołowe a jeżeli był stosowany antybiotyk należy o tym fakcie poinformować specjalistę.
Po zabiegu laserowego usuwania owłosienia obowiązuje bezwzględny zakaz opalania się (istnieje ryzyko powstawania przebarwień). Na kilka dni warto również zrezygnować z basenu, sauny, jacuzzi (dodatkowo może podrażnić skórę).
Depilacja laserowa nie jest zabiegiem redukującym włosy na całe życie. Pod wpływem zmian hormonalnych w organiźmie z czasem mogą zacząć rosnąć włoski, natomiast zazwyczaj są one jaśniejsze i cieńsze. Warto raz w roku wykonywać przypominającą epilację laserową. Prawidłowo przeprowadzona epilacja daje naprawdę zadowalające efekty i duży komfort psychiczno-fizyczny pacjentowi.
Osoby zainteresowane zabiegiem zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat depilacji laserowej okolic bikini: