Twarz po laserze frakcyjnym

pielęgnacja i gojenie

Artykuł przeczytasz w: 6 min.

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem frakcyjnym ablacyjnym jest zabiegiem dość inwazyjnym. Dlatego wymaga okresu rekonwalescencji. Najczęściej już przy pierwszym zabiegu docieramy do warstwy podbrodawkowatej skóry, stąd też punktowe krwawienie widoczne na zdjęciu.

O tym jak przebiega zwykle okres rekonwalescencji, jak wygląda skóra w pierwszych dniach po zabiegu oraz jak pielęgnować twarz po laserze frakcyjnym CO2, opowiada dr n. med. Diana Kupczyńska.

  Umów się na wizytę
  Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
  Wybierz miasto
  WrocławWarszawa
  Zadzwoń lub napisz!
  Spis treści (kliknij pozycję z listy poniżej, by sprawdzić)
  • Pierwsza doba po zabiegu
  • Po 24 godzinach
  • Po 2. dniu
  • Po 3-4 dniach
  • PO 4-5 dniach
  • Złuszczanie naskórka po laserze frakcyjnym
  • Seria zabiegów
  • Higiena po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym

  Pierwsza doba po zabiegu

  Przez 24 godziny po zabiegu możemy odczuwać pieczenie. Skóra będzie napięta i czerwona. Kwestia tolerancji na dyskomfort u pacjentów jest różna, natomiast zwykle nie są to przyjemne odczucia.

  Po 24 godzinach

  Po upływie 24 godzin twarz możemy umyć mydłem dla dzieci, delikatnym olejkiem, pianką bądź innymi kosmetykami aptecznymi, które nie drażnią skóry. Następnie należy nałożyć nową warstwę kremu stymulującego skórę do regeneracji (dokładne informacje nt. polecanych produktów pacjent otrzymuje od specjalisty podczas konsultacji).

  Drobne strupki, czyli ślady po punktowym krwawieniu możemy zmyć, ale nie należy ich zdzierać. Zazwyczaj po 24 godzinach nie odczuwamy już pieczenia, ale skóra nadal pozostaje czerwona i napięta.

  Wszystkich pacjentów przestrzegam przed eksponowaniem skóry na Słońce. Niezależnie od tego czy mówimy o pierwszy, drugim bądź którymkolwiek dniu okresu rekonwalescencji, bardzo istotne jest, by unikać Słońca i niezależnie od tego czy przebywamy w domu czy nie, stosować ochronę przeciwsłoneczną. Eksponowanie skóry i narażanie jej na jakiekolwiek promieniowanie słoneczne może prowadzić do powstania szpecących przebarwień, których pozbycie się może okazać się po prostu niemożliwe.

  Po 2. dniu

  W następnych dniach jest już tylko lepiej pod kątem odczuć. Pacjenci nie zgłaszają bólu. Zdarza się, że zauważają jeszcze występowanie obrzęku i zaczerwienienia.

  Po 3-4 dniach

  Po upływie 3-4 dni skóra zaczyna się łuszczyć. Złuszczanie naskórka zauważalne jest w pierwszej kolejności w tych obszarach, gdzie laseroterapia była wykonywana na niższych parametrach urządzenia. Zwykle są to okolice nosa, okolice wokół ust, środka czoła.

  Warto tu nadmienić, że blizny potrądzikowe najczęściej znajdują się na policzkach. Oznacza to, że tam proces złuszczania nastąpi w tym miejscu najpóźniej.

  PO 4-5 dniach

  Mniej więcej po 4-5 dniach zauważymy charakterystyczne zbrązowienie skóry. Jest to całkowicie normalnie i nie jest powodem do niepokoju.

  Złuszczanie naskórka po laserze frakcyjnym

  Zazwyczaj proces całkowitego złuszczania się naskórka trwa 10-14 dni przy agresywniejszej laseroterapii. Nie oznacza to jednak, że proces rekonwalescencji się zakończył, a możemy przestać o nią dbać. Ochrona przeciwsłoneczna obowiązuje nas nadal, zawsze i wszędzie przez miesiąc po zabiegu.

  Laser eCO2 / Laser FOTONA Erb:Yag - podstawowe informacje 
  Cena:od 700 zł
  Czas zabiegu:15-45 minut
  Znieczulenie:maść znieczulająca
  Reakcja skóry:zaczerwienie, obrzęk, strupki
  Rekonwalescencja:zazwyczaj około 7 dni
  Sugerowana liczba zabiegów:3-6
  Dostępność:Wrocław / Warszawa

  Seria zabiegów

  Ponieważ laserowe usuwanie blizn potrądzikowych to proces, należy założyć, że zabiegi będą wymagały przynajmniej kilku powtórzeń.

  Z każdym zabiegiem te negatywne odczucia powinny być mniejsze. Skóra nie tyle przyzwyczaja się do laseroterapii, co nabiera lepszej kondycji. W związku z tym jej odpowiedź na proces zapalny jest adekwatna do aktualnego stanu.

  Higiena po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym

  Należy podkreślić, że kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, jest stosowaniem się zaleceń pozabiegowych. W okresie rekonwalescencji skórę twarzy powinniśmy traktować tak jak otwartą ranę.

  Oznacza to przede wszystkim, że nie tulimy się do zwierząt domowych, raczej nie bierzemy na ręce małych dzieci, które mogą nas zadrapać, zmieniamy pościel, używamy jednorazowych ręczników, albo codziennie wymieniamy ręcznik, którym wycieramy twarz.

  Przede wszystkim jednak stosujemy bezwzględną ochronę przeciwsłoneczną.

  Warto również pamiętać o tym, że u osób ze skórą wrażliwą zaczerwienie będące następstwem np. spożywania pikantnych potraw, alkoholu bądź związane ze zmianami temperatur, może występować nawet przez 3 miesiące od zabiegu.

  Zabiegi laserem frakcyjnym przeprowadzamy we Wrocławiu i w Warszawie.

  Specjaliści pracujący na laserze frakcyjnym CO2:

  Laser frakcyjny CO2 Wrocław

  • dr n. med. Diana Kupczyńska
  • dr n. med. Agnieszka Burkacka
  • lek. med. Maciej Antkiewicz
  • Magdalena Łączek
  • Wioletta Poźniak

  Laser frakcyjny CO2 Warszawa

  • dr n. med. Diana Kupczyńska
  • dr n. med. Michał Kowalczewski
  • lek. med. Małgorzata Legocka
  • Elena Bodnariuk

  W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

  W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

   Umów się na wizytę
   Wypełnij poniższy formularz aby umówić się na wizytę w naszej klinice.
   Wybierz miasto
   WrocławWarszawa
   Zadzwoń lub napisz!
   wsparcie
   Zostaw wiadomość. Odezwiemy się wkrótce.

    Przepraszamy, obecnie jesteśmy niedostępni. Zostaw wiadomość, odpowiemy najszybciej jak to możliwe.
    Przedstaw się *
    Wybierz miasto *
    WrocławWarszawa
    Wiadomość *